مهر ما، قرین محرّم و دفاع ما دوام مسیر حسین علیه السلام است.

به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
در آستانه ی مهر ماه، فصل بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی کشور هستیم. مهری که قرین محرم است تا درسهای حسینی را نسل آینده ساز در آغازین روزهای آن، با شهد شهادت زمزمه کنند.
تعلیم و تربیت عرصه ی پرورش و آماده سازی نسل برای زیستن انسانی و شکوفایی استعدادها و توانایی او برای دستیابی به مراتبی از حیات طیبه است. حیات طیبه، همان است که در استجابت و پذیرش دعوت الهی و پیامِ پیام آور آسمانی به دست می آید. مصداق عینی این زندگی همان است که در مدرسه ی عاشورا به دست نیاز و زبان دعا درخواست می نماییم: «اللّهمَّ اجْعلْ محیای محیا محمّد و آل محمّد و مماتی ممات محمّد و آل محمّد»، این زندگی اسم و رسم خود را از حسین علیه السلام به امانت می گیرد تا در فرایند شدن و صیرورت انسان، زندگی پاک را به آنها ارمغان آورد و برای صیانت از این زندگی پاک روح جهاد، مقاومت و شهادت را در آنها بدَمَد.
نظام تعلیم و تربیت باید از فرصت تلاقی مهر و محرم بیشترین بهره را بگیرد و لایه های هویت ِ اسلامی و ملی و انقلابی فرزندان ایران را در نسبت و هماهنگی با هم ارتقاء بخشد و آنها را در امتداد نهضت آسمانی حسین علیه السلام به پیام رسانی جهانی آن آماده نماید.
نسل اول و دوم انقلاب خمینی با الهام از نهضت سرخ حسینی توانست در ۸سال دفاع مقدس در برابر تهدید و تجاوز و غارت بیایستد و استوار و نستوه نسلهای بعد از خود را به چهل سالگی انقلاب اسلامی برساند. فرزندان انقلاب و ایران در این چهل سال گردنه ها و عقبه های سنگین و خطرناکی را پشت سر گذارده اند و به قله های مرتفع پیشرفت و تعالی دست یافته اند. اما دست یابی به یک جهانی عاری از ظلم و ستم و آکنده از عدالت و صلح که متکی به قانون الهی و با وراثت صالحان اداره شود، هنوز فاصله بسیار است.
باروری این آرمان جز با تربیت نسلی خدا آگاه و معاد باور که با عقل و اندیشه بر ارزشهای متعالی پای بفشارد و در جغرافیای سیاسی خویش کار آمدی آن را با رفع تبعیض و افزونخواهی و برادری دینی و مصلحت خواهی عمومی و تأمین معیشت و رفاه و برجسته سازی روحیه ی آزادگی و صیانت از اقتدار و همبستگی ملی و دینی نشان دهد، امکان پذیر نیست.
دستیابی به این مهم از اهم مقاصد و وظایف آموزش و پرورش انقلابی است که باید با روحیه ی تحول گرایی و آمادگی برای تربیت نسل در تراز جمهوری اسلامی آن را محقق سازد. آموزش و پرورش ناکارآمد، دستگاه دیوانسالاری است که با افزدون بر ساختار اداری بی کفایت و موازی کاری ها و بزک کردن و گرته برداری از سامانه ی فکری بیگانه بدون فهم ریشه ها در صدد مدرن نمایی برآید.
دستگاه آموزش و پرورش باید با الهام از مدرسه ی حسینی از تفکر غیر دینی و تعلیم و تربیت سکولار فاصله بگیرد و با واژگون سازی سازه های اداری و آموزشی و تربیتی عقیم، سامانه ی چابک، کارآمد و تعهد مدار مدیریتی را که بر دوش شایستگان از معلمان و مربیان استوار می شود، مستقر سازد. این سامانه ناگزیر از مشارکت معلمان و مربیان، نهاد خانواده و صاحب نظران تعلیم و تربیت و فرهنگ و اجتماع و اقتصاد در سیاستگذاری و برنامه ریزی و مدیریت است. صد البته این سامانه و سازمان نیازمند نظارت نخبگانی و نظام معلمی است که باید به عنوان یک رکن از حکومت و حداقل فراتر از یک وزارت و خارج از اراده ی محدودیت آفرین و آسیب زای افراد و اشخاص در کانون های قدرت باشد.
مهر ما علاوه بر تلاقی با محرم همانند سال های قبل با هفته ی دفاع مقدس نیز همراه است.دفاع مقدس ملت ایران در صیانت از انقلاب و تمامیت ارضی خود، در امتداد نهضت عاشورا معنا پیدا می کند که تمامی ملت ایران به ویژه جوانان با الهام از کربلا و عاشورا، رهبری امام خمینی را جلوه ای از نهضت حسینی دانستند و بی هیچ هراس و ترسی در برابر رژیم بعثی و پشتیبانان بین المللی آنها ایستادند و به دنیا نشان دادند که « جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همین جنگ است» و همین شرف و حیثیت اسلامی و انقلابی توانست تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را با تمام قدرت حفظ نماید و برگ زرینی بر تاریخ ایران و اسلام بیافزاید.
امیدواریم آغاز مهر و سال تحصیلی ۹۷-۹۸ با رنگ پذیری از عاشورای حسینی، سال تحصیلی مشحون از موفقیت و آکنده از تعهد ملی و دینی برای تربیت حماسی آینده سازان کشور و تحقق منویات رهبری معظم در مسیر تحول بنیادین آموزش و پرورش و رفع نگرانی فرهنگیان به ویژه معلمان و افزایش رضایتمندی حرفه ای آنان باشد.
همچنانکه بر دانش آموزان و دانشجویان این فرزندان برومند ایران اسلامی توصیه می شود که علاوه بر تلاش علمی وتوجه به اخلاق و معنویات در جهت بصیرت افزایی با الهام از کربلا و عاشورا و شهدای دفاع مقدس رویش های انقلاب را پر بارتر سازند. انّه ولیّ التّوفیق
۳۱/شهریور/۱۳۹۷ مطابق با ۱۲/محرم الحرام/۱۴۴۰

نظرات

همکارا سلام
مهرتان مبارک، عشقتان به معلمی پاینده
امروز امید ملت ایران و پیرانی مانند من به شماست، به عشق و عواطف و مهر و محبتتون، بچه های ایران سرافراز و عزتمند تربیت کنید. دیدی در سال ۵۹-۶۰ جنگ را بر ما تحمیل کردند تا روز اول مهر مدرسه تعطیل شود اما جوانها، معلم ها، دانش آموزها همه آمدند و ایستادند تا دشمن آرزویش را به گور ببرد که الحمد لله صدام این آرزو رو به گور برد
دیروز باز هم جنایتشان را تکرار کردند ولی امروز معلم ها و بچه پر شورتر از سال قبل صف کشیدند تا مدرسه را مرکز آگاهی و آزادی و استقلال کشورشون بکنن،
بازنشسته ام ولی با شور و شوق آمدم تا بچه ها را ببینم، خدا رو شکر همه قد کشیده ان میگم بچه ها سلام
بیایید با هم بخوانیم:
ما گلهای خندانیم

فرزندان ایرانیم

ایران پاک خود را

مانند جان می دانیم
بیایید با صدای بلند دوباره بخونیم:
ما باید دانا باشیم

هشیار و بینا باشیم

از بهر حفظ ایران

باید توانا باشیم
آباد باشی ای ایران

آزاد باشی ای ایران

از ما فرزندان خود

دلشاد باشی ای ایران

احسنت به شما ای معلم پیر، دلت همیشه جوان باشد و برای ایران بتپد و راهنمای معلمان جوان و جوانان و نوجوانان و کودکان این مرز و بوم باشی.
الهی آمین

آموزش و پرورش باید سند تحول را به شکل کامل اجرایی کند. بهانه تراشی برخی مسؤولان قابل قبول نیست و شورای عالی انقلاب فرهنگی نظارت خود را جدی کند.

منتظر اجرای طرح رتبه بندی هستیم ، امروز و فردا نکنید
اقایان نماینده جدی پیگیری کنید اگر به راستی در فکر معلمان هستید!

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
3 + 3 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.