اربعین نماد شیعه، نمود جامعه ی مهدوی

بسم الله الرحمن الرحیم
## رازهای اربعین
همانطور که آیات قران کریم ظاهر و باطن دارد و در هر بطنی از آن بطن دیگری نهفته است، کلمات معصومین علیهم السلام نیز این چنین است. حقایق آن را، روزگار کشف می کند و مردمان هر عصر و زمانه ای با دستیابی به معارف بالاتر و والاتر حقایق نهفته در کلمات اولیاء الهی را می یابند و به اسرار و رمز و راز آن پی می برند. کلمه ی نورانی امام حسن عسکری علیه السلام که برای شیعه پنج علامت و نشانه را بیان کرد: «51 رکعت نماز در شبانه روز، آشکار گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نمازها، سجده بر خاک کردن، انگشتر بر دست راست نمودن و زیارت اربعین» از قبیل همین روایات اسرارآمیز است هرچند ظاهر کلمات آن امام بزرگوار واضح و بسیار روشن است اما دستیابی به ابعاد آن و اینکه چگونه این نشانه ها و نمادها شیعه را در میان امّت ممتاز می کنددو حقیقت دین نبوی را به مریٰ و منظر عالم می کشاند؟، هنوز هم نهفته های زیادی در خود دارد.
علامت ها و نمادهایی که بی روح و ایستا نیستند بلکه نشانه هایی در حال پویش و رویش و زنده برای نشان دادن معنای زندگی.
این نشانه ها به عنوان سنت مستحب در 14 قرن گذشته در زندگی شیعیان و دوستان اهل بیت علیهم السلام خودنمایی کرده است و هر کدام از این ها اثرات خود را در سلوک فردی و اجتماعی شیعه برجای گذاشته است ولی امروز با توجه عاقلانه و عاشقانه به یکی از این نمادهای پویا، شاهد تحولی بزرگ‌ در بین الملل زندگی شیعی از کران تا کران جهان هستیم .
## راهپیمایی اربعین
راهپیمایی اربعین و یا به عبارتی زیارت با پای پیاده از جای جای دنیا به سمت کربلا تنها با یک انگیزه و آن هم محبت حسین علیه السلام، تحولی شگرف را در زندگی شیعی برجای می گذارد و این تحول و دگرگونیِ کمال گرا بسیاری از حقایق و معارف حسینی را تفسیر می کند و چگونه زیستن و چگونه رفتن و چگونه به مقصد رسیدن را رهنما می شود.
فراخنای زیارت اربعین آن قدر وسیع و گسترده است که نمی توان از آن با کلمات کوتاه و واژگان اندک رونمایی کرد، بحری است که در کوزه نمی گنجد!
ما در کوهپایه ی چلّه گردی جز شعله ای از چلچراغ حسبنی نمی بینیم. خوش به حال کسانی که با پای معرفت و با دلی آکنده از محبت به پاکی ها در این وادی گام می نهند که «لا یمسَّه الا المطهرون»
امروز در راهپیمایی اربعین حسینی جامعه ی بشری نمونه ی کوچک دولت مهدوی را می بیند. عشق و محبت، ایثار و از خود گذشتگی، معرفت و معنویت، امنیت و بی نیازی، آزادگی و برادری، صبر و شکیبایی ، مهاجرت و مجاهدت،سیاه و سفید، عرب و عجم، غنی و فقیر بی هیچ امتیاز و تفاخری دوشادوش هم رایت حسینی بر دوش برای افراشتن پرچم سبز مهدی گام بر می دارند. در باطن همه این افراد این فریاد طنین انداز است " این الطالب بدم المقتول بکربلاء" آنها زبانشان به تسبیح و تحمید و تکبیر بلند است و طالب انتقام ثارالله در معیت امام منصور هستند. اینها راه افتاده اند تا در اردوگاه عشق در عاشورای مکرر تاریخ و سرزمین گسترده ی کربلا به وسعت زمین، منتظر امام خویش باشند، نه مانند کوفیان پیمان شکنند و نه در نخیله امام خویش را تنها بگذارند و نه در ساباط به دست و پای امام خویش شمشیر بزنند.
##اربعین نشانه ی شیعه
اربعین نشانه ی شیعه است تا حکومت علوی را از رهگذر شهادت به منتهای کمال انسانی در صلح و عدل مهدوی برسانند و به آدم بشارت ظهور دوباره ی «خلیفه ی خدا» را از پس قرن ها خونریزی و فساد در روی زمین بدهند وبرای دستگیری از انسان هبوط کرده از بهشت و افتاده در گرداب تاریکی و مهلکه ی نفس با مصباح حسینی راه نجات نشان دهند.
زیارت اربعین نشانه ی مؤمن است تا جاماندگان از قافله ی شهادت، پشیمان از تأخیر خود باشند و برای جبران گذشته همراه با جابر سلام دوباره به حسین و آرمیدگان در آستان حسین بدهند و آن را آغازی بر زیارت پایدار و ابدی خود با حسین قرار دهند.
هنوز هم اسرار و رمزینه ی اربعین ناگشوده است و بسیاری از رازها ی آن سر به مُهر مانده است. باید این راه را سالها پیمود تا یافت آن چیزی را که با خود انسانی داشته ایم ولی گوهر خویش را در نزد بیگانه به تمنا نشستیم.
زیارت اربعین طلیعه ی طلوع دولت یار است. چرا طلوع نکند که طلایه داران ظهورش در دفاع از حریم حرم جان به کف نهاده اند و برای دفاع از حریم او نه جان که صدجان خویش را به میقات حضور می برند.
اربعین بشارت می دهد که راه آسمان به زمین و راه عروج به آسمان از سرداب گشوده خواهد شد و پله پله ی آن سرداب نردبان تعالی انسان خواهد بود.
ای کاش ما نیز آبله ی پای خود را آبروی دیار یار می کردیم.
محی الدین محمدیان
در آستانه ی اربعین ۱۴۴۰

نظرات

اربعین بازگشت پیروزمندانه ی کاروان سالار صبر و استقامت زینب سلام الله علیها برای آغاز جبهه ی نبرد جهانگیر بر علیه ظلم و استبداد و استثمار است و امروز امتداد دیروز است!

ای زائران کربلا
التماس دعا ، جاماندگان را نیز دعا کنید ، زیارت حسینی گوارای وجودتان!

امام حسین علیه السلام اکسیر حیات است! هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق امام حسین(ع)

زیارت اربعین باز آرایی نهضت حسینی در میدان پیام رسانی است که امیر میدان این حرکت سترگ وجود عفت مدار و تقوای پیشه و صبر آفرین زینب کبری سلام الله علیهاست.

کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود
اربعین باز گشت پیروز مندانه زینب از کوفه و شام است و زیارت اربعین دوام سنت گزارش دهی به سیدالشهدا علیه السلام است.

زائران کربلا ، خوش به حالتون که در کنار قبله ی عشاق جهاد و شهادت زیارت حضرت مولی الکونین ابا عبدالله الحسین نصیبتون شده ، ما جا ماندگان را نیز دعا کنید!

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
9 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.