مقالات دینی و اعتقادی

فاطمه سلام الله علیها حجتی بر حجت‌های الهی و روشنگر راه امت خدایی

بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت فاطمه زهرا سّلام الله علیها نشان حقانیت تفکّر و اندیشه‌ی شیعی در شناسایی جانشین پیامبر اسلام صلّی الله علیه‌و‌آله و تئوری امامت در اداره حکومت و رهبری جامعه اسلامی است.
آنچه از ایشان در خطبه معروف فدک نقل شده است که فرمود: «و جعل طاعتنا نظاماً للملة وامامتنا امانا من الفرقة- خداوند پیروی از ما را موجب انتظام امور و رهبری ما را مایه‌ی امان و امنیت از جدایی و پاشیدگی نظام اجتماعی امّت اسلامی قرار داده است.» به همین حقیقت تاکید می‌کند.

تفسیری بر یک جمله‌ی رهبری: گریه در مجالس عزاداری گریه‌ی عزم و اراده است.

«تفسیری بر یک جمله‌ی رهبری: گریه در مجالس عزاداری گریه‌ی عزم و اراده است.»

شبهه و پاسخ به شبهات

قال الصادق علیه السلام: اَلعالمُ بزمانه لا تَهجُم عَلَیه اللّوابُس 1
«آن کس که آشنا به زمان خویش باشد، شبهه ها و تردیدها به او هجوم نمی آورد.»
شبهه و تردید زاییدۀ ناآشنایی به مقتضیات زمان و شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هر دوره است. هر کس زمان خود را بشناسد و با نیازمندی ها، ضرورت ها و پرسش های آن دوره آشنا باشد در معرض طوفان شبهات قرار نمی گیرد، بلکه با چراغ علم و شناخت مسیر خود را روشن کرده و به سوی مقصد و مقصود رهسپار می گردد.

سیمای امام مهدی(ع) در قرآن

بسمه تعالی
• نیمه‌ی شعبان
نیمه‌ی شعبان روز نوید امن و ایمان است. صلح در دامن آن تولد می‌یابد و عدل در آغوش آن بارور می‌گردد. همه‌ بشارتها، امیدها و انتظارها در آن جمع است و در یک کلام، نیمه‌ی کانون روشنایی است.

نماد حاکمیت دینی

نماز نماد حاکمیت دینی است، پرچمی است که برافراشته شدن آن نشان ازاستقراردینداری دارد1. ایمان به مبدأ و معاد به وسیله نماز تظاهر می یابد2. همراه مردم بودن و یار و یاورآنان بودن با نماز قرین شده است3. مؤمن درنیایش خویش بامؤمنان نیایشگر همراه می شود4.

ترانه ی معنا

نماز از کلید واژه‌های قرآنی است و تنها با ماده‌ی «صلوهٌ» (و بدون احتساب کلمات دیگری مانند عبارت، فکر، قیام، رکوع، سجده، تسبیح و ...) در 91 مورد از آیات کریمه آمده، و این مقدار «فراوانی» نمایانگر جایگاه و اهمیت آن است.

سالروز ولادت رسول اکرم(ص)

اشاره
نوشتاری که در پیش رو دارید سال‌ها قبل به مناسبت 17 ربیع‌الاول سالروز خجسته میلاد رسول گرامی اسلام حضرت محمد(ص) به نگارش درآمده است. در این مقاله کوتاه علاوه بر توضیح فلسفۀ بعثت و برشمردن اوصاف خاتم‌الانبیا حضرت‌ محمد(ص)، هفتۀ وحدت همه پیروان ادیان آسمانی پیشنهاد شده است.