بزرگداشت قیام نوزدهم دی

بسم الله الرحمن الرحیم
قم فانذر

یادآوری روزهای مهم در تاریخ، عبرت‌آموزی از گذشته و روشنگری برای فرداها را در پی دارد و روح مقاومت و شکرگزاری را در میان مردم در طول عصرها و نسل‌‌ها گسترش می‌دهد.
نوزدهم دی ماه سال یکهزار و سیصد و پنجاه و شش، روز سر برآوردن شعله‌های آتش انقلاب اسلامی بعد از پانزده سال خمودگی در زیر خاکستر ظلم و ستم نظام ستم‌شاهی بود که با زبانه کشیدن مجدد آن، جان‌های فسرده،‌ جنبشی یافتند و به حرکت درآمدند و بهانة آن کبریت اهانتی بود که قلم به مزدی در قالب یک مقاله و در هیأت کلمات بر روی صفحه ریخته بود.
قیام مردم قم در اعتراض به اهانت به ساحت قدسی مرجعیت دینی، غیرت و حمیت دینی مردم را دوباره به ظهور کشاند و نشان داد اگر دشنه و سرنیزه نیز بر حلقوم آنان فشار بیاورد باز هم نخواهد توانست فریاد دین‌خواهی، استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی او را برای همیشه خاموش کند.
آن روزی که نگاهبانان فرهنگی نظام شاهنشاهی دینداری و دین‌خواهی را ارتجاع سیاه نامیدند و برای تحقیر مردان دین، آنان را هم‌پیمان اردوگاه کمونیسم و به‌ زعم خود ارتجاع سرخ معرفی کردند، بر این عقیده جازم بودند که فرهنگ شاهنشاهی به نمایندگی از فرهنگ الحادی غرب در تمام ارکان و شئون حیات ملت ایران رسوخ کرده و اساساً ماهیت دینی و ملی مردم را استحاله کرده است. هرگز گمان نمی‌بردند نه قیامی موج افکن همانند قیام قم حتی حرکتی کوچک اعتراضی نیز در کشور انجام پذیرد. اما شهادت مظلومانه فقیهی در تبعید همانند آیت‌الله شهید سیدمصطفی خمینی (ره) توانست روزنه‌های نفس کشیدن را برای محبوسان رژیم دژخیم فراختر کند و پژواک فریاد های فروخفته در سینه‌ها را به اقصی نقاط کشور و جهان برساند.
نوزدهم دی ماه آغاز حرکتی مداوم تا به امروز انقلاب اسلامی است که در هر گام و گوشۀ آن طنین بازگشت به دین و بیداری اسلامی به گوش می‌رسد.
باید فرصت را غنیمت شمرد بر شهیدان پیشگام نوزدهم دی ماه درود فرستاد وبه گسترش جان‌مایه‌های اندیشگی قیام نوزده دی اهتمام جست.
یاد و نام شهیدان گرامی، روح پاک امام در بلندای ملکوت شادمان و راهبر میراث‌دار امام و دوام بخش راه شهیدان سربلند و سرافراز باد.


محی‌الدین محمدیان

91/10/19

کلیدواژه:

نظرات

سلام یادآوری خوبی بود راه شهدا پاینده باد

نوزده دی فریاد حبس شده ی مردم ایران بعد ازمشروطیت بود كه این بار نه با رهبری روشنفكران بلكه با رهبری مرجعیت دینی طنین انداز شد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 3 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.