پرسش و پاسخ

اجتهاد (1)

بسمه تعالي سلام عليكم ،سيدي الاستاذ،ما هو الاجتهاد ؟ و من هو المجتهد؟ و كيف يستنبط الأحكام و متي يصل الانسان الي درجة الاجتهاد؟ نجم الدين احمد/الاحساء
باسمه تعالی
سلام علیکم ، اخی العزیز
الاجتهاد هو ملکة یقتدر علی استنباط الأحکام الشرعیة الفرعیة عن أدلتها التفصیلیة، و أدلتها : الکتاب و السّنّة و معهما العقل و الإجماع . فإذا حصلت للفقیه تلک الملکة وصل الی درجة الاجتهاد. ولکن لا یجوز تقلید هذا المجتهد إلّا اذا اجتمع فیه شروط أخر و هی الاعلمیة و العدالة و الإیمان والعقل و البلوغ و الذکورة و الحیاة و طهارة المولد و عندنا هکذا ان لا یکون حریصا للدنیا. والله اعلم بحقائق الأمور ، والتفصیل فی الکتب الفقهیة و انت تستطیع المراجعة الی حاشیتنا لتحریر الوسیلة للإمام الخمینی قدس سرّه.

ارث (1)

بسم الله الرحمن الرحيم مؤمن مات و لم يوص ، و لديه ثروة كثيرة فهل يخرج له الثلث قبل توزيع الميراث علي الورثة، ام يوزع الميراث بأكمله علي الورثة بعد تسديد الديون ان وجدت ؟أرجو التفضل بإعطائي جوابا مع قبول فائق تقديري. نجم الدين احمد / الأحساء

باسمه تعالی
لا یخرج الثلث إلّا بالوصیة کما سبق فلا ثلث للمیت من غیر وصیةٍ فیوزع المیراث علی الورثة بعد اداءِ دیونه إِنْ کان علیه دینٌ . کما قال الله تعالی : ".من بعد وصیة یوصی بها او دین"

ازدواج (3)

سلام عليكم ،والدينم مي خواهند به اجبار دختري را به عقد من در بياورند و من دوست نميدارم. اگر چنين ازدواجي اتفاق بيافتد درست است؟

باسمه تعالی
یکی از شروط عقد ، رضایت زن و مرد است. عقد مکرَه و مجبور جایز نیست. ولی اگر زنی را برای مردی بدون اجازه ی آنان عقد کنند و بعداً زن و مرد بگویند به آن عقد راضی هستیم عقد صحیح است. والله اعلم

سلام علیکم در یک ارتباط و دو ستی( دختر ، پسر یا مرد ، زن) دو طرفه که میخواهیم عمل حرام یا خلاف شرع انجام نشود و تصمیم به خواندن صیغه میگیریم اما طرف مقابل این عقد موقت را قبول نداشته باشد یعنی اعتقادی به این عمل صیغه جهت حلال شدن ندارد حال تکلیف چیست ؟

باسمه تعالی
ازدواج شرعی در چارچوب اجرای عقد مطابق آنچه فقهای عظام در رساله احکام بیان کرده اند ، شرعی است.
در فرض مذکور باید مشخص شود کدام یک از طرفین عقد ( طرف ایجاب و یا طرف قبول )عقد را قبول ندارد.؟ منظور از قبول نداشتن چیست ؟ به این معناست که عقد موقت را قبول ندارد و یا رابطه در چارچوب شرعی را نمی پذیرد؟ به عبارتی روابط آزاد را بر رابطه ی شرعی و قانونی ترجیح می دهد؟!!
هر کدام از این وجوه جواب مخصوص خود را دارد ، که می توانید از مرجع تقلید خود استفتاء کنید. والله اعلم

آيا هميشه اجازه پدر ومادر براي ازدواج شرط است؟ آيا همه مراجع اين اجازه را لازم ميدانند؟

باسمه تعالی
مشهور فتوای فقهای عظام إذن پدر ویا جد پدری در ازدواج دختر باکره ی رشیده شرط است . مگر زمانی که مخالفت آنها موافق مصالح دختر نباشد که در این صورت دختر میتواند با إذن حاکم شرع ازدواج نماید.الله اعلم
اما برخی از فقها نیز قائل به احتیاط و یا استحباب در این استیذان هستند مشروط به اینکه دختر بالغه و رشیده بوده و کفویّیت در ازدواج را رعایت کند.

اسلام و ایمان (1)

چه فرقي بين اسلام و ايمان وجود دارد؟ با احترام خداكرمي
باسمه تعالی
اسلام در لغت به معنای تسلیم شدن در برابر اوامر الهی است. در اصطلاح اسلام یعنی إقرار و شهادت به توحید خداوند متعال و رسالت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله. یا جاری کردن شهادتین بر زبان، اشهد آن لا اله الاّالله و اشهد آن محمدًا رسول الله. ولی ایمان عبارت است از جاری کردن شهادتین و شهادت ثالثه بر زبان و پذیرش قلبی آنچه بر زبان جاری کرده است و همچنین التزام عملی به مکنونات قلبی و شهادت جاری شده بر زبان . به این ترتیب ایمان أخص از اسلام است وهر مؤمنی مسلم است ولی برخی از مسلمانان از ایمان بهره ی قلبی ندارند.

المصحف (1)

بسم الله المتعال بعد التحية والسلام ، هل يجوز تقبيل المصحف عندكم؟ هل دليل خاص علي استحباب هذا؟

باسمه تعالی

امر به معروف و نهی از منکر (1)

آيا امر به معروف و نهي از منكر يكي از معلمان با احتمال اينكه ناراحت شود و نمره ما را كم كند ،جائز است؟ دانش آموز دبيرستان

باسمه تعالی
امر به معروف و نهی از منکر با احتمال خوف و ضرر اندک ساقط نمی شود ، اما درباره ی أمر به معروف و نهی از منکر پدر و مادر و معلم باید مواظبت کرد که توأم با احترام و رعایت ادب باشد.والله اعلم

امور واجب (5)

با سلام و احترام ، آموزش چه علومي واجب است؟ آيا اين علوم واجب عيني است يا واجب كفايي؟ مرتضي

باسمه تعالی
آموزش علم اعتقادات ،احکام دینی که در زندگی روزمره بدان نیاز است و همچنین اخلاق که از آنها در متون دینی به عنوان ( آیة محکمة، سنت قائمة و فریضة عادلة) یاد می شود واجب است .

سلام طبق بیانات شما به فرموده امام صادق (ع ) جواب سلام و نامه واجب است با توجه به زمان حال آیا جواب تلفن و پیامک واجب است ؟ اگر جواب واجب است پس چرا جنابعالی به این حدیث عمل نمیکنید و جواب سلام را نمیدهید ؟
باسمه تعالی
سلام علیکم ، جواب سلام واجب است ، مشروط به اینکه سلام دهنده به قصد سلام ، به جدّ و سلام کامل دهد. یعنی " سلامٌ علیکم" ، "السلام علیک" بگوید و صرف گفتن کلمه ی " سلام" موجب وجوب جواب نمی شود. درباره نامه نیز جواب وقتی واجب است که متضمن سلام کامل باشد. ولی در حال حاضر پاسخ به پیامک یا تلفن منوط به رعایت شرایط قصد ، و سلام کامل از سوی پیام دهنده وعلم به آن از سوی مخاطب است. والله اعلم
اما اینکه شخص من جواب سلام کسی را نداده باشم حتما ملتفت نشده ام و عذر خواهم.
چرا برخي از امور را واجب عيني و برخي ديگر را واجب كفايي مي گويند؟ آيا نام گذاري واجب كفايي موجب فرار از مسؤوليت نمي شود؟

باسمه تعالی

فرق بين واجب تعبدی و واجب توصلی چيست ؟ آيا توصلی با سین نباید باشد؟

باسمه تعالی
أمر واجب از حیث های مختلف تقسیم به انواعی می شود. در أمر واجبی که قصد قربت (قربة الی الله) شرط إتیان آن است ،به آن واجب تعبدی می گویند . مانند نماز های یومیه و یا روزه .به طور کلی به واجبات عبادی واجب تعبدی إطلاق می شود.
اما أمر واجبی که قصد شارع انجام آن از سوی مکلف است و قصد قربت در انجام آن شرط نیست ،واجب توصلی گویند . مانند پرداخت نفقه ی واجبه ی زن و فرزند و یا ادای دین از سوی بدهکار به طلبکار. در این قبیل تکالیف ادای تکلیف غرض شارع مقدس است و نیت و قصد قربت شرط نیست ،هر چند که در امور مباح نیز قصد قربت مستحب و موجب کمال عمل می شود.

ياد گرفتن چه مسائلين از احكام ديني واجب است ؟ اگر بخوانيم مقلد خوبي باشيم بايد همه رساله احكام مرجع خودمان را حفظ كنيم . تعدادي از اين مسئله ها اصلا در زندگي ما اتفاق نمي افتد مثلا يافتن گنج ،يا پيدا كردن مرواريد از دريا،يا مسائل مربوط به زكات؟

باسمه تعالی
یاد گرفتن مسائلی که غالباً انسان در زندگی روزانه به آنها احتیاج دارد ،واجب است یاد بگیرد.لذا مسائلی که روزمره به آنها احتیاج نیست در اولویت یادگیری نیست مانند مسائلی که ذکر کرده اید ،این قبیل مسائل را میتوان عنداللزوم با مراجعه به رساله ی عملیه یا استفتاء از مرجع تقلید به دست آورد. والله اعلم

ایام فاطمیه (1)

سلام علیكم، چرا مراسم سوگواری حضرت فاطمه سلام الله علیها در دو نوبت برگزار می كنيم؟ آيا سوگواری اول مربوط به ايام بیماری و نوبت دوم مربوط به روز شهادت است؟

باسمه تعالی

ایدز (1)

سلام با توجه به مسئله شیوع موج سوم بیماری ایدز در جامعه و نظر اسلام در رابطه با اینکه آقایان میتوانند تا 40 خانم صیغه داشته باشند آیا فکر نمیکنید بعد پزشکی مسئله در جامعه مشکل ساز خواهد شد؟

باسمه تعالی
بیماری ایدز یکی از بیماری های خانمان سوز دوره ی معاصر است که در اثر عدم رعایت ضوابط اخلاقی و بهداشت جنسی و آلودگی به روانگردانها و شیوع آنها گسترش یافته است. مراعات حدود شرعی و اخلاقی و هنجارهای بهداشتی سلامت فردی و اجتماعی را در أبعاد مختلف تضمین می کند.
پاسخ گویی به غریزه ی جنسی در چارچوب شرع و اخلاق موجب امنیت اخلاقی و استحکام بنیان خانواده و مودت ورحمت در بین زوجین می شود . ازدواج موقت با رعایت ضوابط حاکم بر آن یکی از راه های پاسخگویی صحیح به نیاز جنسی و جلوگیری از فجور و روابط لجام گسیخته ی جنسی و فرزند آوری نا مشروع و بدون هویت است.

تاسوعا (1)

با سلام آيا روز شهادت حضرت ابوالفضل عليه السلام روز تاسوعا ست؟ أگر نه، پس چرا روز تاسوعا را مناسبت حضرت عباس كرده اند؟

باسمه تعالی

تسبیل (1)

تسبيل به لحاظ لغوي و اصطلاحي به چه معنايي است؟ اين كلمه اصطلاح فقهي است يا اصولي؟

باسمه تعالی
تسبیل در لغت قرار دادن (اختصاص) چیزی در راه خداست. تقریبا مترادف معنای وقف است. مثل اینکه گفته شود: سبَّلَ ضیْعتهُ، ای جعلها فی سبیل الله سبحانه-
اما فقها آن را در معنای وقف استعمال کرده اند البته برخی آن را از ألفاظ وقف گفته اند . مستنداً به فرمایش نبوی صلی الله علیه و آله: حبّس الأصل و سبّل الثمرة- اصل را حبس کرد و فایده و منفعت آن را جاری ساخت. مثل اینکه کسی ساختمان یا ملک و یا باغی را وقف کند و منفعت آن را در مصرف امر خیری مشخص و معین کند. از این معلوم می شود که تسبیل اعم از وقف و یا نتیجه ی وقف است.

تشبه به کافر (1)

به نام خدا سلام عليكم استاد ارجمند لطفا بفرماييد تشبه به كافر يعني چه؟ و حكم آن چيست؟ با تشكر منير السادات موسوي

باسمه تعالی
سلام علیکم
اگر مؤمن و مسلمانی خود را در رفتار و کردار مانند لباس، آرایش و سایر شؤون زندگی شبیه کفار کند، آن را تشبه به کافر می گویند، تشبه به کفار جایز نیست و شخص مسلمان نباید خود را شبیه آنان کند. مانند استفاده از صلیب و کلاه مخصوص جهود و آرم ها ونشانه های گروه های منحرف و مانند آنها.
البته لباسهای مشترک ی که مورد استفاده ی اقوام و ملل مختلف است و اختصاص به مذهب و یا فرقه و یا دین خاصی از کفار ندارد، اشکال ندارد.والله اعلم

تقلب (1)

آيا تقلب در امتحانات مدرسه جائز است؟ چرا؟

باسمه تعالی
تقلب در هیچ کاری جائز نیست و در امتحانات مدرسه نیز تقلب جائز نمی باشد . دلیل آن نیز معلوم است و،أولا اصل عمل خلاف اخلاق و مروت است و عدالت را مخدوش می کند . ثانیا ًبر خلاف مقررات و موجب لطمه به حقوق دیگران می شود. والله اعلم

تقلید (3)

آيا وجوب تقليد امر اجتهادي است يا تقليدي؟ با تشكر جوادي

باسمه تعالی
تقلید به معنای رجوع غیر متخصص به متخصص است ، و تقلید در فقه به معنای عمل به فتوای مجتهد اعلم از سوی غیر مجتهد است و این أمر عقلانی و اجتهادی است و اندک تأمل در مفهوم تقلید ،و تصور آن تصدیق آن را به دنبال دارد.

اگر کسی که مجتهد نیست و تقلید نکند حکم عبادت ان چیست

باسمه تعالی
اگر کسی مجتهد نیست و نمی تواند عمل به احتیاط کند ،واجب است از مجتهد جامع الشرائط تقلید کند و عمل بدون تقلید صحیح نیست . اما اگر مکلف مدتی أعمال خود را بدون تقلید انجام دهد، چنانچه أعمال او مطابق با واقع یا فتوای مجتهدی باشد که اکنون می تواند مرجع او باشد صحیح است. در غیر این صورت اگر جاهل قاصر بوده و نقص عمل از جهت أرکان و مانند آن نبوده است ، عمل صحیح است. و اگر مطابق واقع نبوده، واجب است به مقداری که یقین به برائت ذمه پیدا کند قضا کند. والله اعلم

١-به چه کسی مجتهد می گویند؟ ٢-چرا باید از مجتهد تقلید کرد؟ ٣-آیا از همه کسانی که مجتهد یا فقیه هستند می شود تقلید کرد؟

باسمه تعالی
١-مجتهد به کسی می گویند که در دانش های بنیادین اسلامی به اندازه ای از تبحر و مهارت و ورزیدگی رسیده باشد که بتواند أحکام شرعیه را از روی أدله ی تفصیلیة استنباط نماید.
٢- تقلید از مجتهد یک حکم عقلی است ، سیره عقلا بر این است در کاری که خود تخصص ،یا خبرویت و یا حتی مهارت ندارند به صاحب تخصص یا خبره آن فن مراجعه کنند ،مانند مراجعه به طبیب در طبابت، مهندس و معمار در امور ساختمانی یا حقوق دان و وکیل در أمر دعاوی.
تقلید در أحکام شرعی برای کسی که مجتهد نیست به منزله ی رجوع غیر متخصص به متخصص است و عمل به نظر مجتهد جامع الشرائط را تقلید گویند.

تیمم (2)

سلام عليكم لطفا بفرماييد آيا براي انجام مستحبات عبادي مانند خواندن دعا، تلاوت، نماز مستحبي مي توان به تيمم بدل از وضو يا غسل (بدون عذرهاي ذكر شده در رساله هاي عمليه) اكتفاء كرد؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
تیمم با تمکن از استعمال آب در موارد مذکور جایز نیست مگر برای صلاة جنازه و خواب، در غیر این موارد بدون عذر نمی توان تیمم کرد. والله اعلم

به نام خدا با سلام و احترام و عرض ادب آيا با تيمم بدل از غسل مي توان نماز خواند؟ يا اينكه بايد وضو گرفت؟ اگر آب براي وضو هم ضرر داشته باشد، چه بايد كرد؟ از پاسخي كه ارائه مي كنيد، سپاسگزارم. عليمحمد

باسمه تعالی
سلام علیکم، با تیمم بدل از غسل جنابت می توان نماز خواند و نیازی به وضو نیست، اما تیمم بدل از سایر غسلها مانند غسل جمعه، کفایت از وضو نمی کند. بله، اگر وضو نیز ضرر داشت و یا ممکن نبود علاوه بر تیمم بدل از غسل، یک تیمم مجدد بدل از وضو نیز باید بجا آورید.والله اعلم

حق نشر (1)

باسمه تعالی
سلام علیکم
با پوزش از تأخیردر پاسخ به پرسشهای شما، نکات ذیل تقدیم می شود:
اولاً: شما لازم است به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنید و در صورتی که فتوا نداده اند، احتیاط و یا احتیاط واجب کرده اند می توانید به فتوای الاعلم فالاعلم عمل کنید. چون مقلد هستیدمقلد هستید عمل به احتیاط لازم نیست.
ثانیاً: استفاده از کتابهای درسی به منظور هدف آموزشی و تربیتی با ذکر منابع بدون قصد تجاری و انتفاعی در حد متعارف بلامانع است. (طبق قانون حمایت..... که در حال حاضر معتبر است)

حلال زادگی (1)

در بسياري از مناصب و مسؤوليت هاي ديني مانند مرجعيت ، قضاوت ،امامت جمعه و جماعت حلال زاده بودن شرط است. ملاك شناسايي طهارت مولد و حلال زاده بودن چيست؟

بسمه تعالی
همه ی انسانها اعم از مسلمان و غیر مسلمان حلال زاده اند ،مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. والله اعلم

حیات طیبه (1)

سلام حضرتعالی بارها هدف نهایی از اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را رسیدن به مرحله "حیات طیبه" انسان عنوان نمودید حال این موضوع مطرح می شود که آیا این حیات طیبه فقط مخصوص دانش آموزان است و خانواده آموزش و پرورش (معلمان، کارکنان، مدیران و سایر بستگان) را شامل نمی شود چون حرمت امام زاده با متولی امام زاده است آیا خود ما نیز نباید جهت رسیدن به این مرحله کوشا و مشتاق باشیم و انتظار ما فقط از بقیه نباشد و از خود مجموعه شروع کنیم ؟
باسمه تعالی
دستیابی به حیات طیبه از اهداف تربیتی نظام تربیتی و آموزشی اسلام است. ب راین اساس دراسناد تحولی نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی فراهم آوردن بسترهای لازم برای دستیابی دانش آموزان به مراتبی از حیات طیبه جزو وظائف دستگاه تعلیم و تربیت شناخته شده است. اما داشتن حیات طیبه (زندگی شایسته و بایسته آحاد بشری) جزو تکالیف و حقوق انسانهاست . قران کریم تحقق آن را در گرو ایمان به خدا و اجابت دعوت حیات بخش پیامبر خدا صلی الله علی و آله و عمل صالح می داند که برای هر زن و مردی ممکن است.

خمس (5)

با سلام و احترام آیا من می توانم اولا خمس مال خود را برای امور تبلیغ دینی و سادات فقیر هزینه کنم یا نه؟ ثانیا می توانم هر درآمدی که برایم حاصل شد همان زمان خمس آن را بپردازم یا باید منتظر سال مالی باشم؟ با تشکر امیر ناصر جهانبانی

سلام علیکم
اولا: خمس را باید به مرجعی که از او تقلید می کنید و یا وکیل او بپردازید. هزینه کردن خود سرانه جایز نیست مگر اینکه از مرجع خود اخذ مجوز کنید.
ثانیاً: در فرض مزبور می توانید به هنگام حصول درآمد خمس خود را بپردازید، همچنانکه می توانید در پایان سال مالی که برای خود قرار داده اید خمس مال خود را محاسبه و آن را به مرجع تقلید خود و یا وکیل او بپردازید. والله اعلم

به نام خدا با سلام و احترام آيا سهامي كه از سازمان بورس خريداري مي كنيم، خمس دارد؟ چرا؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
بله، در سرسال باید خمس آن را پرداخت نمایید، چون حکم سرمایه را دارد. والله اعلم

سلام عليكم حاج آقا معذرت ميخوام، آيا حتما لازم است من سال مالي داشته باشم و سر سال خمس بدهم يا اينكه از هردر آمدي كه كسب مي كنم خمس آن را محاسبه پرداخت نمايم؟ ممنونم عدالتخواه گرمه

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
هر دو صورت پرداخت خمس صحیح است، ان شاء الله موفق باشید.

بنام خدا با سلام، آيا مي توانيم از بابت خمس ، سهم سادات را خودمان به سيد فقير بدهيم؟ با تشكر لطفا جواب مرا زودتر بدهيد

باسمه تعالی
سلام علیکم، در این مسأله به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه کنید. بله از نظر ما خرج ثلث سهم سادات عظام مشروط به هزینه آن در مصارف ضرور و یومیه ی زندگی و مراعات واجبات بلامانع است. والله اعلم

آيا ارث متعلق خمس است؟

باسمه تعالی
ارث خمس ندارد، مگر ارث غیر محتسب(ارثی که انسان انتظار آن را نداشته است) که خمس دارد و واجب است خمس آن فوری پرداخت شود و استثناء مخارج سال از آن جائز نیست. والله اعلم

روز شهادت (1)

آیا روز شهادت با اتمام اذان مغرب به اتمام می رسد و می توان مجلس عروسی برگزار کرد؟
باسمه تعالی
با اذان مغرب روز تمام شده وشب روز بعد آغاز می شود ، به عنوان مثال بعد از اذان مغرب روز پنجشنبه ، عنوان شب جمعه به خود می گیرد و در کتابهای دعا و یا کتابهایی که اعمال الأیام و یا اعمال السنة مثل مفاتیح نیز مراجعه کنید ،متوجه می شوید .

روزه (8)

با سلام ماه رمضان روزه ام را به خاطر بیماری نتوانسته ام بگیرم تا کی فرصت دارم قضای آن را بگیرم اگر رمضان دیگر رسیده باشد و نتوانم بگیرم قضای آن ساقط می شود و فقط باید کفاره بدهم مقدار آن چقدر است؟ حمیده لامعی

سلام علیکم
در فرض مزبور باید تا رمضان آینده قضای روزه ی خود را بجا آورید و اگر بدون عذر شرعی قضای روزه به تأخیر بیافتد قضای روزه نه تنها ساقط نمی شود بلکه علاوه بر قضای روزه باید کفاره نیز بپردازید، کفاره هرروز به میزان یک مُدّ طعام (معادل ۷۵۰ گرم نان) است که به فقیر داده می شود. والله اعلم

سلام علیکم آیا می توان کفاره روزه عذری را به عنوان کمک به سفره افطار که در بعضی مکانها مثل مساجد و حسینیه ها و یا منازل برگزار می شود، پرداخت کنم؟ با تشکر سجاد علیخانی

باسمه تعالی
سلام علیکم
کفاره طعامی است به میزان ۷۵۰ گرم از قوت غالب که برای اطعام فقیر داده شود و یا معادل قیمت آن برای تهیه ی نان و یا غذا، فلذا سفره ی عامی که برای افطار پهن می شود و فقیر و غنی در کنار هم از آن مصرف می کنند، کفایت از کفاره نمی کند. والله اعلم

سلام علیکم من دانش اموز هستم، امتحانات ما با ماه رمضان مصادف شده است و من باید روزه بگیرم ولی کمی برایم سخت است. پدر و مادرم می گویند روزه نگیرم تا امتحانات را خوب بدهم. از آقای مسجدمان سؤال کردم گفتند بدون دلیل روزه خوردن جایز نیست و کفاره دارد ولی گفتند می توانم مسافرت کنم روزه ام را افطار کنم برگردم امتحان بدهم، پدرم قبول کرده ولی آیا اصلا این کار جایز است؟ لطفا راهنمایی کنید. کیانا طاهری

سلام علیکم
دختر خوبم
آقای مسجد درست گفته اند، داشتن امتحان مجوز افطار روزه نمی شود. ولی شما می توانید به اندازه مسافت شرعی از وطن خارج شوید و افطار کنید و دوباره برگردید و آن روز را روزه نگیرید. والله اعلم

به نام خدا با سلام لطفا بفرماييد روزه گرفتن در عيد قربان و عيد غدير چونه است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
روزه گرفتن در عید فطر و عید قربان (اضحی) حرام است ولی روزه گرفتن در روز عید غدیر جزو مستحبات است و در برخی روایات ثواب روزه ی آن روز را معادل ثواب یکصد حج و عمره، معادل ثواب یک عمر روزه گرفتن و برخی کفاره گناهان شصت سال ذکر کرده اند. والله اعلم

با سلام امسال كنكوري هستم ،بايد براي كنكور بخوانم ،روزه گرفتن در اين شرايط برايم سخت است ،آيا مي توانم به خاطر كنكور روزه ام را افطار كنم؟ يا اينكه در ماه رمضان مسافرت بروم ؟ بعدا روزه هايم را بگيرم؟ با تشكر سمانه سلامتي

باسمه تعالی
سلام علیکم
افطار روزه به خاطر کنکور جایز نیست ، همانطور که خود گفته اید می توانید مسافرت کنید مشروط به اینکه قصد اقامت ده روزه نکنید . یا اینکه هر روز از محل زندگی تان به اندازه مسافت شرعی بیرون رفته و بعد از شکستن روزه ،دوباره برگردید . والله اعلم
انشاالله موفق باشید

با سلام و احترام ،من براي انجام كار اداري به تهران آمده ام و نميدانستم چند روز اقامت من در تهران طول مي كشد ولي يك روز كار من دوازده روز طول كشيده، تكليف نماز و روزه چه مي شود؟ باتشكر احمدي

باسمه تعالی
سلام علیکم ، مسافر در صورتی می تواند در سفر نماز خود را کامل بخواند و روزه بگیرد که یقینا بداند حداقل ده روز در محلی که بدانجا سفر کرده است ،اقامت خواهد داشت . در غیر این صورت مسافر است و چون شما نمی دانستید چند روز در تهران می مانید نماز شما شکسته بوده و روزه نیز بر شما جایز نبوده است. بله ،اگر مسافری به صورت مردد و یا ناخواسته سی روز در محل مسافرت بماند ،بعد از روز سی ام نماز او کامل و اگر ماه رمضان باشد روزه بر او واجب خواهد بود. والله اعلم

سلام عليكم لطفا بفرماييد كفاره و فديه چه تفاوتي دارند و ميزان كفاره. چقدر است ؟ آيا كفاره چند نوع است.؟
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
کفاره در لغت بمعنی پوشش و پوشانندگی است و در اصطلاح فقهی جریمه برای ترک فعل و یا تأخیر و نقص در اتیان (انجام) آن است. فدیه به معنی عوض و جایگزین است. به عنوان مثال اگر شخصی به عذر شرعی (مانند مسافرت یا بیماری و ...) روزه ی خود را در ماه مبارک افطار کند، واجب است تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بگیرد. اما اگر بدون عذر آن را بجا نیاورد و یک رمضان دیگر از روی آن بگذرد علاوه بر قضای روزه، کفاره نیز بر او واجب می شود . این کفاره را کفاره تأخیر یا عذری می گویند.
سلام عليكم ، آيا روزه ي واجبي غير از روزه ي ماه مبارك رمضان نيز وجود دارد؟ با تشكر مهديه امامي

باسمه تعالی
بله ، روزه واجب انواعی دارد ؛ الف/ روزه ی ماه مبارک رمضان . ب/ روزه ی کفاره. ج/ روزه ی قضا . د/ روزه ی روز سوم اعتکاف. ه/ روزه ی نذر و عهد و قسم . و/ روزه ی بدل از هدی در حج. والله اعلم

زندگانی حضرت زهرا(س) (1)

سلام عليكم استاد ارجمند جناب دكتر محمديان جنابعالي چه كتابهايي را براي مطالعه ي يك دانش آموز دوره ي دبيرستان و يا دانشجوي سالهاي اول دانشگاه درباره ي زندگاني حضرت فاطمه سلام الله عليها معرفي مي كنيد؟ بسيار ممنون و سپاسگزارم . مونا وحيدي

سلام علیکم و رحمةالله
درباره ی شخصیت و زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیها سلام کتابهای زیادی نوشته شده است، برای نمونه جند کتاب را به ترتیب مناسب برای مطالعه معرفی می کنم:
١-زندگانی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها /آیةالله مکارم شیرازی
٢-بانوی نمونه ی اسلام/آیةالله ابراهیم امینی
٣-زندگانی حضرت زهراعلیها سلام / مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی
٤-شهر گمشده /محمدحسین زورق
٥-در مکتب فاطمه ی زهرا سلام الله علیها/دکتر علی قائمی
٦- به کوتاهی آه ، به بلندای ماه/دکتر سید علی موسوی گرمارودی
موفق باشید.

شرکتهای هرمی (1)

به نام خدا سلام عليكم احتراما در خواست مي كند دليل فقهي حرمت معاملات شركت هاي هرمي و شبكه اي را بيان كنيد. با تشكر و آرزوي طول عمر حضرتعالي مقداد سالمي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اولاً لازم است بدانیم فعالیتهای شرکتهای مذکور آثار مخرب و ضررهای متعددی در جریان سالم اقتصادی دارد و پیامدهای منفی علاوه بر ضرر اقتصادی، عوارض اجتماعی، امنیتی و حتی اخلاقی نیز هست و این امر مختص اقتصاد و یا جامعه ی ایرانی نیست و در کشورهای اروپایی و امریکا نیز این آثار زیانبار ثبت شده است.
امّا به لحاظ فقهی به دو دلیل، این نوع معاملات محکوم به خرمت است:

صله رحم (2)

به نام خدا حاج آقا ،سلام عليكم برخي از فاميلهاي ما مراعات محرم و نامحرم و يا غيبت و بدگويي از ديگران را نمي كنند، شوهرم مي گويد اگر رفت و آمد نكنيم ما نيز مرتكب گناه قطع رحم مي شويم و صله رحم ترك مي شود. به نظر شما من وظيفه ام چيست؟ مثلا انتظار دارند من نيز مانند اونها در جمع مختلط چادرم را بردارم و حداكثر با مانتو و روسري بنشينم و ميگن تو به شوهر و مرداي ما بدبين هستي؟ ببخشيد باعث زحمت شدم.

باسمه تعالی
سلام علیکم ورحمةالله
صله رحم واجب است ولی قابل در فرض مزبور قابل جمع با معصیت الهی نیست، بله تنها راه صله رحم نیز دید و بازدید نیست و شما می توانید از طریق احوالپرسی تلفنی نیز به این وظیفه عمل کنید. فرمایش های خانم های فامیل نیز درست نیست، در مجالس مختلط و لو فامیلی، اگر محارم نباشند حفظ حجاب و شئون اخلاقی و شرعی واجب است. والله اعلم
خداوند همه ی ما را از وسوسه های شیطانی محفوظ بدارد.

با سلام و احترام بفرمایید آيا صله ی رحم واجب است؟ اگر حرام و حلال را چندان مراعات نكنند، چطور است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم، صله ی رحم امر الهی است، قطع رحم جایز نیست و از گناهان است، ولو ارحام مخصوصا طبقه ی اول و دوم باشند و به صرف عدم رعایت حلال و حرام ساقط نمی شود، بلکه اگر صله رحم تأثیر مثبت بر اصلاح روابط و مراعات حدود الهی داشته باشد، از اهمیت بیشتر برخوردار می شود.
آری، صله رحم در صورت خوف از ابتلاء به حرام و معصیت می تواند به صورت غیر حضوری و ابراز محبت غیر مستقیم باشد. والله اعلم

طلاق (1)

حق طلاق با چه كسي است ؟ آيا زن مي تواند خود را مطلقه كند؟ در كدام نوع از طلاق عده وجود ندارد؟

باسمه تعالی
حق طلاق به دست مرد است.زن می تواند خود را مطلقه کند مشروط به اینکه از طرف شوهر وکالت داشته باشد و یا اینکه ضمن عقد، برای شرایط خاصی وکالت طلاق را گرفته باشد.زنی که نه سالش تمام نشده است و همچنین زنِ یائسه عده ندارند،یعنی هر چند شوهر با آنها نزدیکی کرده باشد، می توانند بعد از طلاق فورا شوهر کنند.
بله در طلاق بائن مرد حق رجوع به همسر خود را ندارد و نمی تواند بدون عقد دوباره ازدواج را برقرار سازد. والله اعلم

طمث (1)

به نام خدا سلام علیکم لطفاً بفرمایید «طمث» در قرآن، روایات و کتاب‌های فقهی به چه معنا است؟ با تشکر ف. علیزاده

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
آن چنانکه در کتب لغت و برخی کتابهای فقهی آمده است:«طَمْث‏»، به معنای خون حیض و خون بکارت(دوشیزگى)است. «طامث»؛ یعنی حائض. «طَمَثَتْ المرأة»؛ یعنى زن حائض شد.
آنچه از این ریشه در دو آیه قرآن آمده، کنایه‌ای از باکره‌ بودن حوریان بهشتی است: «لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لاجَان‏»؛ دست هیچ انس و جنّى پیش از ایشان به آنها نرسیده است.
در برخی روایات، از خون حیض نیز تعبیر به «طمث» شده است، زیرا «طمث» علاوه بر خون بکارت، نام دیگر خونى است که پس از بلوغ، به صورت عادت ماهانه، در ایامى خاص از رحم زن بیرون می‌آید.

عاشورا (1)

آيا روز عاشورا روز مبارك و پر بركت است ؟ چرا؟

باسمه تعالی
نه خیر ،روز عاشورا روز مبارک و میمونی نیست. چگونه می تواند چنین روزی مبارک باشد که بهترین اولاد آدم و سبط منتجب حضرت ختمی مرتبت به دست بدترین خلق با لبی تشنه همراه یاران و فرزندان خود به شهادت رسیده و اهلِ و حرم او به اسارت رفته اند. صحبت از مبارکی این روز را بنی امیه شایع کردند و بخاطر پیروزی خود و شهادت امام حسین علیه السلام در آن روز اعلام سرور و شادمانی کردند . بعدها نیز برخی از پیروان أنان برای این که از فضاحت عمل آنان بکاهند احادیث و روایاتی درباره مبارکی این روز جعل کردند. مثلا گفتند: روز عاشورا روز خلقت آدم ، آرام شدن طوفان نوح و...است .

عزاداری بانوان (1)

آيا عزاداری بانوان جائز است؟ آيا بانوان می توانند مانند آقايان به صورت دسته عزاداری در خيابان اقدام به عزاداری كنند؟ زنجير زنی آنان چگونه است؟
باسمه تعالی
اقامه ی ماتم و عزاداری بر سید و سالار شهیدان حسین بن علی علیه السلام از افضل اعمال و اشرف مستحبات است و بلکه اظهار تولی به آن وجود شریف و تبری از دشمنان آن امام مظلوم از واجبات می باشد و در این امر زن ومرد مؤمن همانند مأجور می باشند، لیکن خروج بانوان برای عزاداری در شوارع عام و أنظار نامحرمان جائز نیست و مطلوب برای بانوان اقامه عزا در اماکن دینی و منازل و روضه و گریه و ندبه است. والله اعلم

عقد اخوت (2)

سلام ببخشيد در روز غدير كه آقايان با هم صيغه برادری مي خوانند، ميشه بين يه آقا و خانم هم صيغه خواهر برادری خواند؟ در اون صورت به هم محرم ميشن؟ صمدي

باسمه تعالی
سلام علیکم
یکی از امور شایسته در روز عید غدیر خم "عقد مؤاخاة" عقد برادری است، اما این عقد مؤاخاة بین دو مرد واقع می شود، البته این عقد دو نفر خانم نیز اشکال ندارد، ولی عقد اخوت بین یک مرد و زن جایز نیست. و با این عقد، احکام شرعی مترتب بر دو برادر و یا دو خواهر نسبی ایجاد نمی شود. بلکه در این عقد طرفین تعهد می کنند یکدیگر را در مقام دعا و زیارت فراموش نکنند و در حق همدیگر دعا کنند. والله اعلم

با سلام و احترام با اعتذار، لطفا بفرماييد عقد اخوت فقط مخصوص عيد غدير است يا اينكه در ديگر زمانه انيز مي شود ،اجراء كرد؟ سؤال ديگر اينكه آيا بين زن و مرد غريبه مي توان عقد اخوت كند يعني خواهر و برادر صيغه اي بشوند يا اينكه فقط بين مردها درست است؟با سباس فراوان

باسمه تعالی
سلام علیکم
انشاء عقد اخوت منحصر به عید غدیر خم نیست هر چند انشاء عقد در آن روز اولی و احوط است.اما انشاء عقد اخوت بین زن و مرد غریبه جایز نیست و این عقد بین دو مرد مسلمان و یا دو زن مسلمان مستحب است . البته یاد آور میشود، هچنانکه در متن این عقد اخوت آمده است ، همه حقوق برادری جز دعای خیر ملغی است و با این عقد ایجاد محرمیت و سایر خصوصیات برادری و یا خواهری بین خانمها ایجاد نمی شود. والله اعلم

عقیقه (1)

تفاوت عقیقه دختر و پسر س. آیا عقیقه واجب است؟ و آیا عقیقه­ ی فرزند دختر و پسر، با هم فرق می­کند؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولاً: عقیقه کردن برای فرزند چه دختر و چه پسر مستحب مؤکّد است، بله برخی از فقها آن را واجب دانسته اند.
ثانیاً: تفاوتی بین عقیقه دختر و پسر وجود ندارد، بله مستحب است برای پسر، حیوان نر و برای دختر، حیوان ماده عقیقه کنند. والله اعلم

غسل (4)

سلام علیکم اگر برای کسی غسل مس میت واجب شود می تواند پیش از غسل نماز میت بخواند و یا نماز یومیه را بجا بیاورد؟ با تشکر محسن جباری

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در فرض مزبور می تواند قبل از انجام غسل مس میت، نماز میت (نماز بر جنازه) را بجا آورد، چون در نماز میت طهارت وجوب ندارد. اما برای بجا آوردن نماز های یومیه واجب است غسل مسّ میت را انجام دهد. والله اعلم

آيا با غسل جمعه مي توان نماز خواند؟
باسمه تعالی
غُسل جمعه از مهم‌ترین غسل‌های مستحبی است که در روز جمعه به جا می‌آورند. پیامبر اکرم(ص) در اهمیت آن می‌فرماید: «هیچگاه غسل جمعه را ترک نکن، هر چند ناچار باشی از پول غذا و خوراک خود صرفه‌جویی کرده و برای غسل خرج کنی؛ چراکه غسل جمعه یکی از بزرگ‌ترین و برترین کارهای مستحب است.»

وقت انجام آن از اذان صبح جمعه تا ظهراست. می‌توان قضای آن را بعد از ظهر جمعه یا شنبه نیز انجام داد. به فتوای اکثر مراجع تقلید با این غسل نمی‌توان نماز خواند و باید وضو گرفت. والله اعلم

سلام عليكم، آيا مي توان چند غسل مستحب و واجب را با هم انجام داد ؟ مانند غسل جنابت و جمعه و اول ماه و مس ميت؟با تشكر

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله، بله ، میتوان برای همه ی غسلهای واجب و مستحب نیت کرد و همه را یکجا (با هم با یک غسل) انجام داد . والله اعلم

سلام علیکم وقتی با قصد و هدف غسل وارد حمام می شویم و خود را کاملا شسته اما ناگاه هنوز نیت غسل نکرده ایم که آب سرد می شود و نا خواسته مجبور به ترک حمام می شویم آیا در این مورد غسل به حساب می آید ؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله، در فرض مزبور غسل انجام نشده است، در غسل بعد از پاک کردن بدن از نجاست احتمالی ، ابتدا باید نیت کرد و بعد از آن شستن سر و گردن و صورت و به دنبال آن شستن تمام قسمت راست بدن و در پایان شستن تمام قسمت چپ بدن لازم است. صرف شستن بدن بدون نیت کفایت از غسل نمی کند. در فرض مذکور شما اساسا غسل انجام نشده است. والله اعلم

غیبت (1)

با سلام و احترام لطفاً در مورد غیبت از فاسق لطفا فاسق را معرفی کنید به صورت کامل ؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
غیبت یعنی عیب مستور دیگران را بازگو کردن و باید شخص غیبت کننده را که کار حرام انجام میدهد از آن نهی کرد و فاسق کسی است که مرتکب معصیت بشود ولی غیبت هر فاسقی جایز نیست مگر متجاهر به فسقی باشد که در خصوص همان امر غیبت او اشکال ندارد. والله اعلم

قران (3)

سلام عليكم استاد گرانقدر لطفا درباره ي تحريف به نقص در قران كريم توضيح دهيد، آيا اين موضوع صحت دارد؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
درباره تحریف قران چند فرض قبل بحث است:
١- چیزی بر قران افزوده شده باشد. از این فرض تحت عنوان تحریف به زیادت بحث شده است. البته چنین ادعایی در مورد قران مطرح نشده است.
٢- معنای قران را در مقام تفسیر یا تأویل کسی از مقصود اصلی دور کند. چنین امری محتمل است و احادیث رسیده از معصومین علیهم السلام و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به موضوع تذکر داده اند.

سلام عليكم لطفا بفرماييد روز قيامت پيامبر اسلام از چه چيزي شكايت خواهند كرد؟ سند اين مطلب كجاست؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
در قرآن کریم آیه ی ٣٠ سوره ی مبارکه ی فرقان از شکایت رسول الله صلی الله علیه و آله این گونه یاد کرده است: "وَ قالَ الرّسولُ یا ربِّ اِنّ قَومی اتّخذوُا هٰذا القرانَ مَهْجوُراًٍ " یعنی (پیامبر گفت ای پروردگار من، قوم من این قران را مهجور گذاشتند.) این نکته حکایت از این دارد که امت آن گونه که شایسته بود از قران بهره نجسته و به آن اعتناء نکرده‌اند ، بلکه از آن دوری گزیده اند.
این آیه از شکایت پیامبر حکایت می کند. والله اعلم

آیا بسم الله الرحمن الرحیم در قران جزو سوره محسوب می شود ؟ خواندن آن در نماز در اول سوره حمد و یا سوره بعد از حمد واجب است؟

باسمه تعالی
بسم الله الرحمن الرحیم بر اساس روایاتی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله و ائمّه ی معصومین علیهم السلام به ما رسیده است ، آیه ی مستقل و جزء قرآن کریم است. برخی از مفسران اهل سنت نیز همانند فخر رازی در تفسیر خود و همچنین آلوسی چنین اعتقادی دارند. در مسند امام احمد حنبل ج٣ ص١٧٧ و ج٤ص٨٥ نیز روایات مربوط به این موضوع ذکر شده است.

قمه زدن (2)

سلام علیکم آیا قمه زدن به عنوان عزاداری امام حسین علیه السلام جایز است؟ و اگر به نظر شما جایز نیست؟! با تشکر رضوانه نجف آبادی

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اقامه ی عزا برای سید و سالار شهیدان حسین بن علی علیهماالسلام از افضل اعمال است و بر اساس اخبار وارده ازرسول خدا صلی الله علیه و آله و معصومین علیهم السلام پاداش و ثواب بیشمار دارد و موجب تقرب الی الله تعالی است. اما عزاداری باید منطبق بر موازین شرع و عقل و موجب عزت اسلام و تشیع و خلاف مصالح امت نباشد.

استاد عزيز سلام عليكم، نظر شما درباره ی قمه زدن چيست؟ و اگر جائز نمي دانيد، چرا؟
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اولاً : اقامه ی عزا و سوگواری به امام حسین علیه السلام از بزرگترین مستحبات است و بر آن آثار و برکات فراوان دنیوی و اخروی مترتب است که در جای خود بدان پرداخته شده است.
ثانیاً : إتیان واجبات و انجام امور مستحبه باید آنگونه که شارع مقدس وضع کرده و معصومین علیهم السلام بدان پرداخته اند ، انجام پذیرد.
ثالثا:امور مستحب نباید ضرر به واجبات بزند و یا باارتکاب به فعل حرام همراه شود ویا موهن به اسلام یا مسلمین باشد.

لاک ناخن (1)

سلام علیکم آیا نماز خواندن با لاک ناخن جایز است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
یکی از شرایط صحیح بودن وضو این است که مانعی از رسیدن آب بر عضوی که باید در وضو شسته یا مسح شود نباشد. بنابراین قبل از وضو باید هر چیزی که مانع رسیدن آب به اعضاء وضو است برطرف شود و از آن رو که لاک ناخن و رنگهایی که دارای جرم هستند مانع رسیدن آب می شوند باید از اعضاء وضو  برطرف شوند و الا وضو باطل است.

ولی اگر بعد از وضو گرفتن از این رنگ ها استفاده کند در نماز اشکالی ندارد. هم چنین اگر لاک روی ناخن انگشتان پا باشد بر طرف کردن لاک یک انگشت از هر پا برای وضو کافی است و لازم نیست لاک همه انگشتان پا برطرف شود. والله اعلم

لطیفه و طنز (1)

سلام عليكم به نظر حضرتعالي گفتن و يا شنيدن لطيفه و طنز كه معمولا درباره اقوام مختلف ساخته مي شود ،چگونه است؟فقط براي خنديدن است.

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
طنز و لطیفه وفکاهة هر کدام تعریف مخصوص خود را دارند ولی آنچه در همه ی این موارد لازم است مراعات شود،این است که مستلزم یا متضمن غیبت ، استهزاء ، هتک حرمت مؤمن و اذیت نباشد،در غیر این صورت جایز نیست.والله اعلم

لیالی مقمره (1)

سلام علیکم لطفا بفرمایید لیالی مقمره چیست؟ آیا وقت نماز صبح در این شبها متفاوت با شبهای دیگر است؟ من مقلد آیت الله خامنه ای هستم. با تشکر سید محمد میرمحمدی

سلام علیکم و رحمةالله
جناب میرمحمدی

مجالس اهل تصوف (1)

با احترام و ادب ، به نظر شما شركت در مجالس و مراسم صوفيه و دراويش كه ذكر يا علي يا علي و ياهو مي گويند ، چه حكمي دارد؟

باسمه تعالی
شرکت در مجالس و مراسم اهل بدعت و ضلالت جائز نیست. و اذکار مبارکه جواز دخول در مجالس آنها نمی باشد. والله اعلم

معامله (3)

با سلام و احترام ،به نظر شما خريد و فروش پايان نامه ي تحصيلي مثلا در مقطع كارشناسي ارشد و يا دكتري چگونه است؟ اگر به واسطه احتساب مدرك تحصيلي برپايه ي همان مدرك اضافه حقوق و امتيازات متعلق به آن مدرك حلال است؟ لطفا شفاف پاسخ دهيد.

باسمه تعالی
خرید و فروش پایان نامه خلاف مقررات است و نوعی تقلب به شمار می رود و جائز نیست. و انتفاع از آن از سوی خریدار برای بهرمندی از امتیازات مادی و معنوی نامشروع می باشد .والله اعلم

با سلام ، لطفا بفرماييد معامله با پولي كه پشتوانه ندارد ،چگونه است؟ همچنين بهره بانكي و جريمه ديركرد شرعا درست است؟
باسمه تعالی
معامله با اوراق بها دار و اسکناس که ارزش مالی دارد ،بلا اشکال است و در مواردی که پشتوانه مالی پول را بانک مرکزی و دولتها تضمین می کنند نیز معامله معتبر است. البته در معاملات داخلی و بین المللی بکارگیری انواع ارزها تابع مقررات جمهوری اسلامی است و شهروندان جمهوری اسلامی باید به آن احترام بگذارند.یاد آور می شود مسؤولان نظام مالی و اقتصادی کشور نیز ضرورت دارد با مطالعه جامع سبد ارزی متنوعی را برای معاملات انتخاب کنند و تجارت خارجی را از انحصار معامله با دلار و ارز واحد خارج سازند.
به نام خدا با سلام - خرید و فروش کیف و کفش چرمی ساخت کشورهای غیراسلامی چه حکمی دارد؟چرا؟ - درچه صورت خرید و فروش به عنوان یک شغل، واجب خواهد بود؟ - خرید و فروش زیورآلات طلای مردانه چه حکمی دارد؟چرا؟ - چه زمانی خرید و فروش مکروه است؟

باسمه تعالی

نزول قران (2)

با سلام و احترام چرا قران يكباره نازل نشده است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولا: یادآور می شوم که قران دو نوع نزول داشته است ، ١/ نزول دفعی و یکپارچه به قلب مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله٢/ نزول تدریجی که در طول بیست و سه سال بعثت نبوی به تدریج برای تلاوت به مخاطبان نازل شده است.
اما برای نزول تدریجی دلایل متعددی ذکر شده است. از جمله اینکه، قران بخاطر تربیت تدریجی و قابلیت اجرای آیات احکام و همچنین صیانت از طریق حفظ به صورت دفعی نازل نشده است. والله اعلم

سلام عليكم امروز در مسجد، روحاني بزرگوار فرمودند: "قران در ماه رمضان نازل شده است" در حالي كه ميدانيم نزول قران در بيست و سه سال دوره ي نبوت پيامبر اسلام نازل شده است! آيا منظور ايشان اين بوده كه شروع نزول قران در ماه مبارك رمضان بوده؟ پس در آن صورت چگونه مبعث در بيست و هفتم رجب قرار دارد؟ با تشكر

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
بله، همان طور که گفته اند نزول قران در ماه رمضان اتفاق افتاده است،" شهر رمضان الذی انزل فیه القران هدی للناس و بینات من الهدی والفرقان" اما باید توجه داشته باشید که قران دو نوع نزول دارد ١- نزول یکپارچه و دفعی که در ماه رمضان به قلب مبارک پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نازل شده است.٢- نزول تدریجی که در طول بیست و سه سال در مناسبتها و زمانهای مختلف نازل شده است و پیامبر خدا صلی الله علیه وآله آن را برای مردم خوانده اند.

نماز (14)

با سلام و احترام بفرمایید طمأنینه در نماز چیست ؟ آیا جزو واجبات است و یا مستحبات ؟ با تشکر فائزه فایضی

باسمه تعالی
سلام علیکم
طمأنینه در لغت به معنای آرامش است، در اصطلاح فقهی (صلوة- نماز) به معنای حالت آرامش و سکون بدن در بین افعال نماز است. مثلاً باید بعد از پایین آوردن دستها بعد از تکبیرةالاحرام و یا بلند شدن از رکوع بدن آرام بشود و بعد از آن قرائت و یا به سجده برود و به عبارتی در حال حرکت بدن اذکار واجب گفته نشود. بله، طمأنینه در نماز از واجبات است و عدم رعایت عمدی آن موجب بطلان نماز می شود. والله اعلم

سلام لطفا بفرمایید نمازهای واجب چند رکعت است که باید هر روز بخوانیم؟ من کلاس سوم هستم از هر کسی که می پرسم یه جوری جواب میده.

سلام علیکم
نماز های واجب عبارتند از:
۱/ نمازهای روزانه (یومیه) که ۱۷ رکعت است،۲رکعت نماز صبح /۴ رکعت نماز ظهر / ۴رکعت نماز عصر /۳رکعت نماز مغرب/۴رکعت نماز عشا
۲/ نماز طواف خانه ی خدا ۲رکعت که در زیارت کعبه و حج واجب می شود.
۳/ نماز آیات ۲ رکعت که در موقع زلزله و خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی واجب می شود.
۴/نماز قضای والدین که بر پسر بزرگتر واجب است.
۵/ نماز عهد و نذر
۶/ نماز اجاره
پس نمازهایی که روزانه واجب است همان ۱۷ رکعت است. والله اعلم
موفق باشید

اگر کسی موقع از اذان از شهر خارج شود به قصد تفریح وبیش از هشت فرسخ برود آیا نمازش کامل است یا شکسته

باسمه تعالی
در فرض مزبور مسافر محسوب می شود و نماز او شکسته است. بله، اگر سفر، سفر تفریحی معصیتی باشد، نماز شکسته نیست. والله اعلم

بسم الله الرحمن الرحيم ،هل يجوز تكرار الآية في الفريضة و غيرها ،مثل تكرار آية " إياك نعبد و إياك نستعين" شكراً من سماحتكم

باسمه تعالی ،
نعم، یجوز تکرار الآیة فی الفریضة و غیرها ، للأخبار: منها: ما رواه الزهری- فی حدیث- قال: کان علی بن الحسین علیهماالسلام اذا قرأ "مالک یوم الدّین" یکررها حتی یکاد ان یموت.( الوسائل، ج ٢ص١٥١ب٦٨ من القرائة فی الصلاة ح١) و منها روایة علی بن جعفر عن اخیه موسی بن جعفر علیهماالسلام قال: سألته عن الرجل یصلی له ان یقرأ فی الفریضة فتمرّالآیة الخوف فیبکی و یردّد الآیة؟ قال:"یردد القرآن ما شاء ، و إن جاءه البکاء فلا بأس".( مدرک السابق ح٣) والله اعلم

با سلام و احترام ، امروز يكي از روحانيون محترم روي منبر فرمودند : به نظر برخي فقها شهادت ثالثه در نماز واجب است ، من متوجه نشدم ، لطفا اگر ممكن است توضيح دهيد.

باسمه تعالی
شهادت ثالثه در نماز همان شهادت سوم در اذان و اقامه است(اشهد انَّ امیرالمؤمنین علیّاً ولیُّ الله) که بعد از شهادت به یگانگی خداوند متعال و رسالت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در اذان و اقامه مستحب است خوانده شود . بلی برخی از فقهاء نظر به وجوب آن دارند. والله اعلم

با سلام و احترام ، آيا در مسافرت مي توانيم نمازهايي كه در وطن از ما قضاء شده است بجا آوريم ؟ آيا در صورت جائز بودن ، نماز را شكسته بايد بجا آوريم يا كامل؟ عكس آن چه طور است؟

باسمه تعالی
بله بجا آوردن نماز هایی که در وطن از انسان قضا شده است ،در سفر جائز است. و آن نماز ها به همان صورتی که قضا شده اند باید بجا آورد.عکس آن نیز همانگونه است اگر از کسی در سفر نماز قضا شده باشد و بخواهد در وطن آنرا بجا آورد به همان صورت قضا شده ( شکسته) باید بجا آورد. والله اعلم

باسمه تعالی
مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را باید قصر (شکسته) بخواند، آن نماز ها را به نیت شکسته می خواند به این معنا که در موقع نماز خواندن با توجه به اینکه مسافر است نیت (قصد) می کند، البته به زبان آوردن این قصد ضرورتی ندارد. در باقی نمازها که قصر نیست همانند وطن نماز ها را بجا می آورد. والله اعلم

با سلام آیا با استفاده از رکعت شمار که باعث لرزش در هنگام سجده میشود سجده مشکل پیدا میکند ؟ آیا لباسی که نجس میباشد با استفاده از ماشین لباسشویی جهت شستشو پاک میشود؟ هنگامیکه سهوا در رکعت چهارم به جای تسبیحات اربعه حمد میخوانیم آیا سوره هم باید بخوانیم ؟

باسمه تعالی
١-سجده کردن بر مهرهایی که شماره سجده و رکعات را نشان می دهد مانعی ندارد، مشروط بر آنکه بعد از استقرار پیشانی بر روی مهر و سکون آن ذکر سجده گفته شود. والله اعلم
٢-شستن لباس نجس در ماشین لباس شویی متصل به شیر آب شهری، با رفع عین نجاست، آن را پاک می کند. والله اعلم
٣-در رکعت سوم و چهارم نمازگزار می تواند به جای تسبیحات أربعه، سوره حمد را بخواند. ولی در صورت سهو باید وقتی متوجه شد، یا از اول سوره حمد را دوباره بخواند و یا ذکر تسبیحات أربعه را بگوید. در هر صورت علاوه بر حمد خواندن سوره ی دیگر لازم نیست. والله اعلم

اگر خانمي در شهري قصد أقامه ي ده روز بكند ولي به دليل عذر شرعي نتواند ٥ روز نماز بخواند ،در ٥ روز باقي مانده آيا نما زش را بايد كامل بخواند،يا اينكه نمازش قصر است؟

باسمه تعالی
نماز ایشان در روزهای باقی مانده ، تمام است. والله اعلم

چرا ما نمي توانيم در مسافرت روزه بگيريم و نمازمان شكسته است؟ ذبيح الله طباطبايي

شکسته شدن نماز و واجب نبودن روزه در مسافرت ، حکم امتنانی است و شاید یکی از حکمت هایش این باشد که چون غالباً مسافرت همراه با یک نوع مشکلات همراه است، خداوند نیز از باب ( یرید الله بکم الیسر) بعضی احکام را برای تسهیل در أمر بندگان تخفیف داده است. والله اعلم

اگر به شهري برويم كه ندانيم در آنجا چند روز مي مانيم نمازمان را چگونه بخوانيم ؟ اگر در آنجا ده روز بيشتر بمانيم ولي باز ندانيم كه ماندن ما چند روز ديگر طول خواهد كشيد ،آيا بعد از ده روز نمازمان را بايد كامل بخوانيم؟

باسمه تعالی
در فرض مرقوم نماز شما شکسته است، مگر اینکه به قطع بدانید حداقل در محل مسافرت ده روز خواهید ماند و به عبارتی قصد اقامت کنید.اگر در مدت اقامت مردد باشید بعد از روز سی ام باید نماز را کامل بخوانید و دیگر مسافر محسوب نمی شوید. والله اعلم

آيا قرائت سوره بعد از حمد در نماز واجب است.؟ تفاوتي در حكم بين نماز واجب و مستحب وجود دارد؟

باسمه تعالی
مشهور بین فقهاء عظام أعلی الله کلمتهم وجوب قرائت یک سوره از سوره های قرآن در نماز های یومیه بعد از حمد به غیر از سوره ی حمد و سوره هایی که سجده ی واجب دارند، می باشد.
سایر نماز های واجب مانند نماز آیات ، نماز میت و نماز طواف به ترتیبی که وارد شده است ،خوانده می شود.

با توجه به اينكه در چند جا ميتوان نماز را قصر (شكسته) يا كامل خواند مثل مسجد الحرام و شهر مكه ، مسجد النبي و مدينه و حرم امام حسين (ع) و مسجد كوفه. آيا تمام خواندن نماز در حرم امام حسين به كل كربلا و مسجد كوفه به تمام شهر كوفه و مسجد سهله نيز تسري دارد يا نه ؟ با تشكر

باسمه تعالی
تمام خواندن نماز در کربلا مختص حرم شریف حسینی ( تحت قبه) است و تسری به شهر کربلا و صحن های حرم ندارد، اما در مورد کوفه انحصار به مسجد ندارد بلکه شهر کوفه و مسجد سهله را نیز شامل می شود. والله اعلم

نماز شب راچگونه بجا بياوريم ،آيا در نماز شب واجب است هفتاد مرتبه استغفار و يا چهل نفر را دعا كنيم؟

باسمه تعالی
نماز شب از عبادات مستحبی بسیار مؤکد است ، در توصیه برخی از علمای صاحب نفس و أهل معرفت آمده است که اگر دنیا می خواهی نماز شب بخوان و اگر آخرتها می خواهی باز هم نماز شب بخوان.
نماز شب یازدهمین رکعت است ،که به صورت پنج نماز دو رکعتی و یک نماز یک رکعتی خوانده می شود.
٤نماز دو رکعتی همانند نماز صبح به نیت نماز شب خوانده می شود.
دو رکعت دیگر همانند نماز صبح به نیت نماز شفْع خوانده میشود.

نماز جماعت (2)

به نام خدا سلام عليكم، لطفا بفرماييد اقتدا كردن به كسی كه مثلا در ركعت دوم به جماعت پيوسته و نماز امام تمام شده و اين شخص ركعت سوم و چهارم را خود ادامه می دهد، آيا می توانم در ركعتهای باقی مانده به او اقتدا كنم؟ يا نه؟ البته من تازه وارد نماز می شوم.

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در فرض مزبور اقتدا به کسی که شرایط امامت جماعت را دارد، جایز است. والله اعلم

باسمه تعالي سلام عليكم، اگر در نماز جماعت شركت كنيم و بعداز اتمام نماز متوجه بشويم كه امام جماعت فاقد شرايط لازم بوده و يا اينكه نمازش باطل بوده ،وظيفه ي ما چيست؟ آيا بايد نمازهايي كه خوانده ايم دوباره بخوانيم؟ با تشكر ميعادي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اگر در جماعتی شرکت کردیم که حسب ظاهر امام واجد شرایط بود و یا تعدادی از مؤمنین به امام اقتدا کرده بودند، نماز صحیح است ولو اینکه بعدا بطلان نماز امام و یا فقد شرایط او معلوم شود و اعاده نیز لازم نیست. والله اعلم

نماز طواف نساء (1)

سلام علیکم لطفا بفرمایید نماز طواف نساء در حج برای خانم ها نیز واجب است ؟ یا اینکه فقط آقایان باید آن را بجا آورند و نیت آن چگونه است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
نماز طواف نساء بعد از بجا آوردن طواف نساء، واجب است بجا آورده شود و کیفیت آن مانند نماز صبح است و در پشت مقام ابراهیم خوانده می شود. نماز طواف نساء از واجبات حج است و به نیت نماز طواف نساء خوانده می شود این نماز برای کسی که به نیت حج تمتع و یا عمره مفرده مُحرم شده است اعم از مرد و زن، پیر و جوان، متأهل و مجرد، بالغ و غیر بالغ و حتی شخص خنثی واجب است. والله اعلم

نماز غفیله (3)

با سلام لطفا بفرمایید آیا در نماز غفیله بعد از حمد گفتن بسم الله الرحمن الرحیم قبل از آیه ذاالنون و عنده مفاتیح الغیب لازم است؟ و اگر به قصد جدا شدن حمد و آیه بسم الله بگوییم اشکال دارد؟ از جوابی که می فرمایید بسیار متشکرم. وحید کمالی

باسمه تعالی
سلام علیکم
گفتن بسم الله الرحمن الرحیم بعد از خواندن سوره ی حمد لازم نیست و خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در اول آیات بعد از حمد به قصد فاصله انداختن بین حمد و آیه اشکال ندارد. والله اعلم

با سلام نماز غفیله چه نمازی است ؟ آیا نماز غفیله را می توان نشسته خواند؟

باسمه تعالی
سلام علیکم

سلام عليكم در نماز غفيله بعد از حمد ،براي خواندن آيه ي " و ذالنون" و " و عنده مفاتح الغيب" مي توان بسم الله الحمن الرحيم گفت؟با تشكر مقدادي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در نماز غفیله در اول آیات مذکور خواندن بسم الله الرحمن الرحیم وارد نشده است ،اما خواندن آن نیز اشکال ندارد. والله اعلم

نماز قضاء (7)

سلام اگر نمازی را با تیمم بخوانیم، دوباره باید با وضو هم قضای آن را بجا آوریم؟ با تشکر از پاسخ شما

سلام علیکم
اگر وظیفه ی شما برای خواندن نماز تیمم بود، بجا آوردن دوباره ی آن لازم نیست. والله اعلم

با سلام و احترام من نماز صبحم قضا شده است ، آیا وقتی بیدار شدم باید فورا نماز م را قضا کنم ؟ یا اینکه وقت نماز ظهر بخوانم؟ یا اینکه فردا صبح با نماز صبح م بخوانم؟ لطفا راهنمایی کنید.مجتبی سید حسینی شیخان از مدرسه ابتدایی امام باقر (ع)

باسمه تعالی
سلام علیکم
در فرض مزبور اولاً: بجا آوردن قضای نماز وجوب فوری ندارد.
ثانیاً: می توانید بعد از بیدار شدن یا قبل از نماز ظهر ، قضای نماز صبح را بجا آورید ولی قضای نماز را زیاد به تأخیر نیندازید.
ثالثاً: هر نماز قضا شده را در وقت آن نماز بجا آوردن موضوعیتی ندارد. والله اعلم

با سلام آیا در مسافرت متونیم نماز قضا بخونیم؟ اونوقت نماز قضای ما شکسته میشه؟ ببخشید یعنی اگر در شهر خودمون نماز ظهرم قضا بشه در مسافرت باید اونو شکسته بخونم؟ با تشکر طاهره نجف بندری

سلام علیکم
بله، در مسافرت می توانید نمازهایی که در وطن قضا شده است، به همان صورت بجا آورید، یعنی نمازهای چهار رکعتی، تمام خوانده می شود. والله اعلم

سلام، ممنون از وقتی که میذارید ببخشید من نماز صبحم از وقتی ازدواج کردم و اومدم خونه خودم قضا میشه، قبلا پدرم منو از خواب بیدار میکرد، الان با همه سعی و تلاشم باز خواب میمونم، حالا بخاطر این قضیه خیلی عذاب وجدان میگیرم و خیلی اذیت میشم، فکر میکنم از خدا خیلی فاصله گرفتم ، هرچند تاجایی بتونم نمازها رو قضا میخوانم ولی عذاب وجدان و فکرای منفی منو نابود میکنه، همش احساس میکنم آدم خیلی بدی شدم، خوابهای بد میبینم انگار دارم عذاب میشم همش، چکار کنم لطفا کمک کنید،

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولا: دقت کنید چرا نمازتان قضا می شود، یعنی علت قضا شدن چیست؟ از نوشته ی شما معلوم است که خواب می مانید، نه اینکه العیاذ بالله نخواهید نماز بخوانید.
اگر دلیل این خواب ماندن دیر خوابیدن، خستگی روز، و یا عادت شما برای بیدار شدن توسط دیگری است، چاره اش این است که ساعت خوابتان را تنظیم کنی و یا اینکه زنگ ساعت و یا گوشیتان را تنظیم کنید، تا بیدار بشوید، البته خواندن آیه ی شریفه "قل انّما انا بشرٌ مثلکم یوحیٰ اِلیّ ......." موقع خواب به نیت بیدار شدن در سر وقت معین نیز مؤثر است.

من نماز قضا زياد دارم، آيا مي توانم آنها را به جماعت بخوانم؟

باسمه تعالی
بله، نماز قضاء را می توان به جماعت اقامه کرد. والله اعلم

به نام خدا سلام عليكم ، اگر در مسافرت نمازمان قضا بشود و نتوانيم در همانجا بجا بياوريم ،آيا در وطن نماز را كامل يا شكسته بايد قضا كنيم؟ ممنون

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اگر در مسافرت نماز ٤ رکعتی قضاء شود ، قضای آن در وطن یا سفر شکسته انجام می شود. والله اعلم

به نام خدا سلام عليكم ، آيا مي توان در مسافرت نماز قضا خواند؟ اگر نماز قضاء بخوانيم نمازهاي ٤ركعتي را بايد شكسته بخوانيم يا تمام؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
بجا آوردن نماز های قضاء در سفر مانعی ندارد،و نماز ها به همان گونه بجا آورده می شود که قضاء شده است. نماز ٤ رکعتی قضاء شده در وطن را اگر در مسافرت بخواهید بجا بیاورید بصورت همان ٤ رکعتی انجام می شود. والله اعلم

نماز مستحب (2)

به نام خدا نماز وتیره چیست؟

باسمه تعالی
نماز وتیره، از نمازهای مستحب و نافله ی عشاء محسوب می شود. نماز وتیره به صورت نشسته دو رکعت خوانده می شود. والله اعلم

به نام خدا آيا مي توان نمازهاي مستحب را به امام جماعت اقتدا كرد؟ مثلا من نماز غفيله را حفظ نيستم مي توانم با آقاي مسجد بخوانم؟

باسمه تعالی
نمازهای مستحب ثواب زیادی دارد ولی نمازهای مستحب بصورت جماعت جایز نیست، بله شما می توانید همراه امام جماعت، یا هرکس دیگری نمازهای مستحب را که ذکر یا دعاهای خاص دارد و آن را بلند میخواند، شما بدون قصد جماعت آن را تکرار کنید و با هم به امام برسانید، البته اگر به این حو نیز میسور نباشد می توانید از روی نوشته بخوانید، اگر این نیز میسور نباشد، می توانید به هر صورتی که برایتان مقدور به امید ثواب نماز مستحبی را بجا آورید. والله اعلم

نماز میت (1)

سلام علیکم بزای میتی کسی نبوده که نماز بخواند ،او را بدون نماز میت و یا با نمازی که صحیح خوانده نشده است، دفن کرده اند . وظیفه ی ما بعد از اطلاع از موضوع چیست ؟ آیا می شود نبش قبر کرد و دوباره نماز میت خواند؟ وارث میت

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در فرض مزبور نبش قبر جایز نیست و اگر بعد از دفن معلوم شود نمازی که بر او خوانده شده باطل بوده است، تا وقتی جسد او از هم نپاشیده، واجب است با شرط‎هایی که برای نماز میت گفته شد به قبرش نماز بخوانند. والله اعلم

هبه (1)

به نام خدا باسلام و احترام لطفا بفرمایید هبه به چه معنایی است ؟ چه زمانی هبه منعقد می شود؟

باسمه تعالی
سلام علیکم

هبه یکی از عقود معین است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به دیگری چه از اقوام و بستگان یا بیگانه می بخشد و به مالکیت او می آورد. واهب برای انجام این عمل حقوقی باید دارای اهلیت باشد. یعنی عاقل و بالغ باشد و با قصد و اراده مال را به دیگری ببخشد و باید خودش مالک آن مال باشد و از مال غیر نمی توان هبه کرد. زمانی هبه منعقد می شود که شخصی که مال به او بخشیده می شود علاوه بر قبول هبه باید مال مورد هبه را به تصرف و قبض در آورد. والله اعلم

والدین (1)

آيا آزار و اذيت والدين جزو گناهان كبيره است؟ اگر پدر و مادر غير معتقد و يا خلاف كار باشد چطور؟

باسمه تعالی
آزار و اذیت والدین جزو محرمات الهی و از گناهان کبیره است . خداوند متعال در قران کریم چند بار بعد از توحید و بندگی خود نیکی به پدر و مادر را سفارش و تأکید کرده است. در صورتی که پدر و مادر احیانا غیر معتقد باشند دعوت به حق آنان با نرمی و احترام لازم است ، در صورت عدم تغییر با رعایت حقوق آنان عدم اطاعت از آنان واجب می شود . والله اعلم

وقف (1)

سلام عليكم ،ما هو الوقف ؟ و هل يتحقق الوقف بمجرد النيّة؟ محمد
باسمه تعالی
سلام علیکم ورحمة الله
الوقف: و هو تحبیس الأصل و تسبیل الثمرة.لا یکفی فی تحقق الوقف مجرد النیّة ، بل لا بُدّٓ من انشاء ذلک بمثل:وقفت ، و حبست و نحوه ما ممّا یدلُّعلی المقصود. والله اعلم

پيامبران الهي (1)

سلام عليكم پيامبران الهي چند نفر بودند؟ بزرگترين پيامبران الهي چه كساني هستند ؟ اولين پيامبر كيست؟برترين آنها كدام است؟

سلام علیکم
در متون روایی اسلامی تعداد پیامبران الهی صد و بیست و چهار هزار نفر معرفی شده اند، پنج نفر از آنان به عنوان پیامبران اولوالعزم یا پیامبران بزرگ معرفی شده اند که عبارتند از: حضرت نوح، حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین
اولین پیامبر حضرت آدم علیه السلام و آخرین پیامبر، حضرت محمد صلی الله علیه و آله می باشند. البته سرور و سید همه ی انبیاء پیامبر خاتم حضرت محمد صلی الله علیه و آله می باشند و البته احترام همه ی انبیاء الهی بر ما واجب است و ما مسلمانان به همه ی پیامبران ایمان و اعتقاد داریم.

کتب اربعه (1)

كتب اربعه چه كتابهایی هستند اين كتابها متعلق به چه دوره ای است و آيا آنها را ایرانيان نوشته اند؟
باسمه تعالی
اصول اربعه یا کتب اربعه نام چهار مجموعه کتاب حدیثی است که از پراهمیت ترین کتاب‌های حدیثی نزد شیعه محسوب می‌شود.

به دلیل درهم‌آمیختگی احادیث صحیح و جعلی اسلامی، سه تن از بزرگان شیعه، اقدام به گردآوری و نوشتن چهار مجموعه کتاب روایی کردند که به کتب اربعه معروف هستند و مؤلفان آن‌ها را محمدین ثلاثه اول می‌نامند؛ زیرا اسامی هر سه محمد و کنیه هر سه ابوجعفر بوده‌است. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

گناه (1)

با سلام خانه ما بسیار مورچه دارد یعنی هر خوراکی که بگذاری غفلت کنی مورچه ها حمله کردند و من مجبورم مداوم از سم مورچه استفاده کنم حال نگران حکم شرعی این موضوع هستم ممنونم

باسمه تعالی

از بین بردن موجودات زنده و حشرات و حیوانات بدون دلیل جائز نیست ،اما من باب " أُقتلوُا الْموُذی قَبْلَ اَنْ یوُذی" از بین بردن حشرات و موجوداتی که به زندگی و یا محصولات و اموال ما ضرر می رسانند، اشکال ندارد. والله اعلم

دکتر محمدیان (162)

سلام علیکم با احترام، لطفاً بفرمایید با وام و قرض می‌شود حج به جا آورد؟ آیا کسی که به دیگران بدهکار است می‌تواند به مکه برود؟

باسمه تعالی سلام علیکم و رحمت الله بله با اخذ قرض و یا وام به شرط توانایی به باز پرداخت می‌توان حج مشرف شد و همان حجةالاسلام یا حج واجب است.اما کسی که دین مردم بر ذمه‌ی اوست و او ناتوان از باز پرداخت است مستطیع نیست و اگر قدرت بازپرداخت دارد پیش از پرداختن ولی تعلل می‌کند گنهکار است و جز بارضایت صاحب دین تشرف او محل اشکال است.والله اعلم

سلام علیکم. دیدگاه دکتر علی شریعتی در مورد فطرت(انسانی یا قرآنی) چیست؟؟ آیا نظر ایشان صحیح است؟؟ تشکر
بنام خدا لطفا بفرمایید بزرگترین مساجد دنیا در کجا قرار دارند ؟ و چقدر گنجایش دارند؟مهسا مهدیان

باسمه تعالی
سلام علیکم
تعداد مساجد بزرگ دنیا کم نیست از آن جمله مسجد الحرام با گنجایش ۴ میلیون نفر ،مسجد النبی با ظرفیت بیش از ۲ میلیون نفر ،مسجد استقلال جاکارتا ، مسجد ملک حسن دارالبیضا، مسجد فیصل پاکستان، مسجد بوپال دهلی ، مسجد پادشاهی لاهور و حرم امام رضا علیه السلام با گنجایش ۷۰۰ هزار نفر و مسجد صالح یمن از مساجد بزرگ جهان هستند.

سلام و عرض ادب سوالی از خدمت شما داشتم نام دیگر مسجدالحرام چیست؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
مسجد الحرام به مسجدالعتیق و یا بیت العتیق و مسجد کعبه نیز معروف است.

با سلام و احترام لطفاً به عنوان مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت بفرمایید: در شرایط حاضر که خطر ابتلاء به ویروس کرونا وجود دارد آیا حفظ جان واجب است یا حضور در مدرسه برای آموزش درس؟ جمیله رحمانی، دانش آموز از تاکستان

باسمه تعالی
سلام علیکم
در شرایط موجودکه احتمال خطر می‌رود، حفظ جان و مراعات سلامت واجب است. ان شاءالله مسؤولان محترم آموزش و پرورش تدبیر لازم برای جبران درسی و آموزشی را خواهند نمود. والله اعلم

اگر پولی از زمین پیدا کنیم و صاحبش پیدا نشع باید چکار کنیم؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
اگر پول پیدا شده همراه با نشانه و علامتی باشد که می‌شود صاحب آن را پیدا کند باید به صاحبش برساند ولو اینکه صاحب آن کافر باشد. اما اگر نشانه ای نداشته باشد احتیاط واجب آن است که آن را از طرف صاحبش صدقه بدهد. والله اعلم

سلام لطفاً اسم پیامبران اوالعزم را به ترتیب برایم بنویسید و همچنین بگویید حضرت آدم (ع) از پیامبران اولوالعزم است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
پیامبران اولوالعزم به پیامبران صاحب شریعت می گویند که رسالت جهانی داشته اند و مشهور است که حضرت نوح، حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد صلوات الله علیهم اجمعین پیامبران اولوالعزم هستند. حضرت آدم علیه السلام به عنوان نخستین انسان و اولین پیامبر آسمانی معروف است. والله اعلم

با سلام و احترام لطفاً در مورد غیبت از فاسق لطفا فاسق را معرفی کنید به صورت کامل ؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
غیبت یعنی عیب مستور دیگران را بازگو کردن و باید شخص غیبت کننده را که کار حرام انجام میدهد از آن نهی کرد و فاسق کسی است که مرتکب معصیت بشود ولی غیبت هر فاسقی جایز نیست مگر متجاهر به فسقی باشد که در خصوص همان امر غیبت او اشکال ندارد. والله اعلم

با سلام ماه رمضان روزه ام را به خاطر بیماری نتوانسته ام بگیرم تا کی فرصت دارم قضای آن را بگیرم اگر رمضان دیگر رسیده باشد و نتوانم بگیرم قضای آن ساقط می شود و فقط باید کفاره بدهم مقدار آن چقدر است؟ حمیده لامعی

سلام علیکم
در فرض مزبور باید تا رمضان آینده قضای روزه ی خود را بجا آورید و اگر بدون عذر شرعی قضای روزه به تأخیر بیافتد قضای روزه نه تنها ساقط نمی شود بلکه علاوه بر قضای روزه باید کفاره نیز بپردازید، کفاره هرروز به میزان یک مُدّ طعام (معادل ۷۵۰ گرم نان) است که به فقیر داده می شود. والله اعلم

سلام علیکم بزای میتی کسی نبوده که نماز بخواند ،او را بدون نماز میت و یا با نمازی که صحیح خوانده نشده است، دفن کرده اند . وظیفه ی ما بعد از اطلاع از موضوع چیست ؟ آیا می شود نبش قبر کرد و دوباره نماز میت خواند؟ وارث میت

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در فرض مزبور نبش قبر جایز نیست و اگر بعد از دفن معلوم شود نمازی که بر او خوانده شده باطل بوده است، تا وقتی جسد او از هم نپاشیده، واجب است با شرط‎هایی که برای نماز میت گفته شد به قبرش نماز بخوانند. والله اعلم

به نام خدا سلام علیکم استفاده از سهم امام علیه السلام برای کمک به سیل زدگان جایز است یا نه؟ با تشکر فرزاد فرزین

سلام علیکم و رحمةالله
مستحضر باشید که برخی از آقایان مراجع عظام استفاده از ثلث سهم امام علیه السلام را برای کمک به سیل زدگان اجازه داده اند. لازم است جنابعالی نظر مرجع تقلید محترم خود را جویا شوید. اما بهتر است در این مواقع کمک ها بصورت تبرع و خیرات وانفاقات و زکوات انجام پذیرد. والله اعلم

با سلام و احترام آیا من می توانم اولا خمس مال خود را برای امور تبلیغ دینی و سادات فقیر هزینه کنم یا نه؟ ثانیا می توانم هر درآمدی که برایم حاصل شد همان زمان خمس آن را بپردازم یا باید منتظر سال مالی باشم؟ با تشکر امیر ناصر جهانبانی

سلام علیکم
اولا: خمس را باید به مرجعی که از او تقلید می کنید و یا وکیل او بپردازید. هزینه کردن خود سرانه جایز نیست مگر اینکه از مرجع خود اخذ مجوز کنید.
ثانیاً: در فرض مزبور می توانید به هنگام حصول درآمد خمس خود را بپردازید، همچنانکه می توانید در پایان سال مالی که برای خود قرار داده اید خمس مال خود را محاسبه و آن را به مرجع تقلید خود و یا وکیل او بپردازید. والله اعلم

سلام اگر نمازی را با تیمم بخوانیم، دوباره باید با وضو هم قضای آن را بجا آوریم؟ با تشکر از پاسخ شما

سلام علیکم
اگر وظیفه ی شما برای خواندن نماز تیمم بود، بجا آوردن دوباره ی آن لازم نیست. والله اعلم

با سلام و احترام من نماز صبحم قضا شده است ، آیا وقتی بیدار شدم باید فورا نماز م را قضا کنم ؟ یا اینکه وقت نماز ظهر بخوانم؟ یا اینکه فردا صبح با نماز صبح م بخوانم؟ لطفا راهنمایی کنید.مجتبی سید حسینی شیخان از مدرسه ابتدایی امام باقر (ع)

باسمه تعالی
سلام علیکم
در فرض مزبور اولاً: بجا آوردن قضای نماز وجوب فوری ندارد.
ثانیاً: می توانید بعد از بیدار شدن یا قبل از نماز ظهر ، قضای نماز صبح را بجا آورید ولی قضای نماز را زیاد به تأخیر نیندازید.
ثالثاً: هر نماز قضا شده را در وقت آن نماز بجا آوردن موضوعیتی ندارد. والله اعلم

سلام لطفا بفرمایید نمازهای واجب چند رکعت است که باید هر روز بخوانیم؟ من کلاس سوم هستم از هر کسی که می پرسم یه جوری جواب میده.

سلام علیکم
نماز های واجب عبارتند از:
۱/ نمازهای روزانه (یومیه) که ۱۷ رکعت است،۲رکعت نماز صبح /۴ رکعت نماز ظهر / ۴رکعت نماز عصر /۳رکعت نماز مغرب/۴رکعت نماز عشا
۲/ نماز طواف خانه ی خدا ۲رکعت که در زیارت کعبه و حج واجب می شود.
۳/ نماز آیات ۲ رکعت که در موقع زلزله و خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی واجب می شود.
۴/نماز قضای والدین که بر پسر بزرگتر واجب است.
۵/ نماز عهد و نذر
۶/ نماز اجاره
پس نمازهایی که روزانه واجب است همان ۱۷ رکعت است. والله اعلم
موفق باشید

با سلام و احترام با توجه به آثار اقتصادی شراب و رعایت میزان خوردن به اندازه ای که انسان مست نشود، به چه دلیلی شراب حرام است و آیا قران آن را در همه حالات تحریم کرده است؟ ممنون طناز عشوری

باسمه تعالی
سلام علیکم
همانطور که می دانید حسب نظر پزشکان و روانشناسان مضرات مصرف مواد الکلى به اثبات رسیده است. آنها به این واقعیت اعتراف داشته‏ و دارند که از جمله آثار زیان بخش شراب، پیامد سویى است که روى مغز و عقل مى‏گذارد و فرایند کار مغز را دچار اختلال می کند و عقل را از کار مى‏اندازد. روشن است که با از بین رفتن عقل، پرده شرم و حیا دریده مى‏شود. در نتیجه با غلبه ی غرایز بُعد حیوانی انسان بر رفتارهای عقلانی چیره می شود و انسان همانند حیوان لجام گسیخته به خود و دیگران آسیب می رساند.

به نام خدا سلام علیکم لطفاً بفرمایید «طمث» در قرآن، روایات و کتاب‌های فقهی به چه معنا است؟ با تشکر ف. علیزاده

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
آن چنانکه در کتب لغت و برخی کتابهای فقهی آمده است:«طَمْث‏»، به معنای خون حیض و خون بکارت(دوشیزگى)است. «طامث»؛ یعنی حائض. «طَمَثَتْ المرأة»؛ یعنى زن حائض شد.
آنچه از این ریشه در دو آیه قرآن آمده، کنایه‌ای از باکره‌ بودن حوریان بهشتی است: «لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لاجَان‏»؛ دست هیچ انس و جنّى پیش از ایشان به آنها نرسیده است.
در برخی روایات، از خون حیض نیز تعبیر به «طمث» شده است، زیرا «طمث» علاوه بر خون بکارت، نام دیگر خونى است که پس از بلوغ، به صورت عادت ماهانه، در ایامى خاص از رحم زن بیرون می‌آید.

بسمه تعالی سلام علیکم سیدنا الاستاذ !‎سمعت سماحتکم قلتم: لا بأس بالصلاة بطلاء الاظافر، هل یمکن ان تبینوا ماهورأیکم فی هذه المسألة بشکل عام؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
کما قلنا من قبل، ان احدی الشروط لصحة الوضوء هو عدم المانع من وصول الماء الی العضو الذی یجب غسله او مسحه و علیه تجب ازالة کل شیئ یکون مانعاً من وصول الماء الی الاعضاء قبل الوضوء، و علی هذا الاساس فیجب ازالة طلاء الاظافر و الاصباغ التی لها جرم و تمنع من وصول الماء لاعضاء الوضوء، و الا فالوضوء باطل.
و لکنه اذا استفید من هذه الاصباغ أو الطلاء بعد الوضوء فلا بأس بها فی اثناء الصلاة و کذلک اذا کان الصبغ علی اظفار اصابع الارجل فازالة الصبغ عن اصبع من الاصابع کل قدم یکفی ذلک و لا یلزم ازالة الصبغ عن جمیع اصابع الرجلین. والله اعلم

سلام علیکم آیا نماز خواندن با لاک ناخن جایز است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
یکی از شرایط صحیح بودن وضو این است که مانعی از رسیدن آب بر عضوی که باید در وضو شسته یا مسح شود نباشد. بنابراین قبل از وضو باید هر چیزی که مانع رسیدن آب به اعضاء وضو است برطرف شود و از آن رو که لاک ناخن و رنگهایی که دارای جرم هستند مانع رسیدن آب می شوند باید از اعضاء وضو  برطرف شوند و الا وضو باطل است.

ولی اگر بعد از وضو گرفتن از این رنگ ها استفاده کند در نماز اشکالی ندارد. هم چنین اگر لاک روی ناخن انگشتان پا باشد بر طرف کردن لاک یک انگشت از هر پا برای وضو کافی است و لازم نیست لاک همه انگشتان پا برطرف شود. والله اعلم

سلام علیکم لطفا بفرمایید نماز طواف نساء در حج برای خانم ها نیز واجب است ؟ یا اینکه فقط آقایان باید آن را بجا آورند و نیت آن چگونه است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
نماز طواف نساء بعد از بجا آوردن طواف نساء، واجب است بجا آورده شود و کیفیت آن مانند نماز صبح است و در پشت مقام ابراهیم خوانده می شود. نماز طواف نساء از واجبات حج است و به نیت نماز طواف نساء خوانده می شود این نماز برای کسی که به نیت حج تمتع و یا عمره مفرده مُحرم شده است اعم از مرد و زن، پیر و جوان، متأهل و مجرد، بالغ و غیر بالغ و حتی شخص خنثی واجب است. والله اعلم

سلام ببخشید من در حال کار روی پایان نامه هستم و نیاز به ترجمه تفسیر تبیان دارم از کجا میتونم این کتاب را تهیه کنم؟ با تشکر

سلام علیکم
ترجمه آن به اتمام رسیده است ولی متاسفانه به علت تأخیر در ویرایش علمی زیر چاپ نرفته است.
دعا بفرمایید

سلام علیکم لطفا بفرمایید لیالی مقمره چیست؟ آیا وقت نماز صبح در این شبها متفاوت با شبهای دیگر است؟ من مقلد آیت الله خامنه ای هستم. با تشکر سید محمد میرمحمدی

سلام علیکم و رحمةالله
جناب میرمحمدی

با سلام لطفا بفرمایید آیا در نماز غفیله بعد از حمد گفتن بسم الله الرحمن الرحیم قبل از آیه ذاالنون و عنده مفاتیح الغیب لازم است؟ و اگر به قصد جدا شدن حمد و آیه بسم الله بگوییم اشکال دارد؟ از جوابی که می فرمایید بسیار متشکرم. وحید کمالی

باسمه تعالی
سلام علیکم
گفتن بسم الله الرحمن الرحیم بعد از خواندن سوره ی حمد لازم نیست و خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در اول آیات بعد از حمد به قصد فاصله انداختن بین حمد و آیه اشکال ندارد. والله اعلم

به نام خدا سلام علیکم ما در مدرسه نماز جماعت برگزار می کنیم، بعضی روزها امام جماعت روحانی نداریم آیا دانش آموزی که غیر بالغ است و حمد و سوره اش درست است و با ادب و مورد اعتماد سایر دانش آموزان نیز است می تواند امام جماعت سایر بچه ها که آنها هما غیر بالغ هستند، بشود و امامت جماعت کند؟ با تشکر میرزاده مدیر دبیرستان دوره ی اول شهید نائینی

باسمه تعالی سلام علیکم و رحمةالله در فرض مزبور اگر همه غیر بالغ باشند مانعی ندارد، بلکه بهتر است. والله اعلم

سلام علیکم آیا جایزه دادن برای کودکان به خاطره نماز خواندن و یا تنبیه انان به خاطر ترک نماز جایز است؟ با تشکر خ حسینی

سلام علیکم و رحمةالله
جایزه دادن برای کودکان به اقامه ی نماز جایز و پسندیده است. اما تنبیه برای کودکان مناسب نیست. شما می توانید با تشویق دیگران او را نسبت به کار خودش متنبه کنید. والله اعلم

سلام علیکم اگر برای کسی غسل مس میت واجب شود می تواند پیش از غسل نماز میت بخواند و یا نماز یومیه را بجا بیاورد؟ با تشکر محسن جباری

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در فرض مزبور می تواند قبل از انجام غسل مس میت، نماز میت (نماز بر جنازه) را بجا آورد، چون در نماز میت طهارت وجوب ندارد. اما برای بجا آوردن نماز های یومیه واجب است غسل مسّ میت را انجام دهد. والله اعلم

سلام علیکم من دانش اموز هستم، امتحانات ما با ماه رمضان مصادف شده است و من باید روزه بگیرم ولی کمی برایم سخت است. پدر و مادرم می گویند روزه نگیرم تا امتحانات را خوب بدهم. از آقای مسجدمان سؤال کردم گفتند بدون دلیل روزه خوردن جایز نیست و کفاره دارد ولی گفتند می توانم مسافرت کنم روزه ام را افطار کنم برگردم امتحان بدهم، پدرم قبول کرده ولی آیا اصلا این کار جایز است؟ لطفا راهنمایی کنید. کیانا طاهری

سلام علیکم
دختر خوبم
آقای مسجد درست گفته اند، داشتن امتحان مجوز افطار روزه نمی شود. ولی شما می توانید به اندازه مسافت شرعی از وطن خارج شوید و افطار کنید و دوباره برگردید و آن روز را روزه نگیرید. والله اعلم

به نام خدا با احترام و سلام اگر معلم و مربی به قصد تربیت دانش آموز را تنبیه کند و ناخواسته صورت دانش آموز سرخ و یا کبود شود و یا آسیب ی به او برسد آیا معلم باید دیه بپردازد؟ اکبر سلیمانی مربی پرورشی

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولاً تنها راه تربیت تنبیه نیست.
ثانیاً تنبیه در حد ضرب و جرح که موجب آسیب بدنی شود و یا رنگ پوست قرمز و یا کبود و سیاه بشود حتی بر پدر و مادر ک ولیّ قهری کودک هستند ، جایز نیست. و در صورت ارتکاب مشمول دیه می شود و دیه و یا ارش هرکدام به درجه و اندازه متغیر است. والله اعلم

به نام خدا با سلام و احترام ، لطفا بفرمایید تنبیه بدنی دانش آموزان از نظر شرعی و تربیتی چه حکمی دارد؟ با تشکر تقی باوقار

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولا توجه شما را به حدیثی از امام هادی علیه السلام جلب می کنم که «من هانت علیه نفسه فلا تأمن شره»، به نظر ما: تنبیه علاوه بر آسیب بدنی به سلامت روح و روان انسان نیز آسیب وارد می کند. متخصصان و صاحب نظران تعلیم و تربیت نیز بر این باورند که تنبیه بدنی نه تنها اثر مثبتی بر جای نمی گذارد بلکه اثرات مخرب آن به مراتب بیشتر است.

با سلام آیا در مسافرت متونیم نماز قضا بخونیم؟ اونوقت نماز قضای ما شکسته میشه؟ ببخشید یعنی اگر در شهر خودمون نماز ظهرم قضا بشه در مسافرت باید اونو شکسته بخونم؟ با تشکر طاهره نجف بندری

سلام علیکم
بله، در مسافرت می توانید نمازهایی که در وطن قضا شده است، به همان صورت بجا آورید، یعنی نمازهای چهار رکعتی، تمام خوانده می شود. والله اعلم

با سلام نماز غفیله چه نمازی است ؟ آیا نماز غفیله را می توان نشسته خواند؟

باسمه تعالی
سلام علیکم

به نام خدا سلام عليكم حاج آقا لطفا بفرماييد كدام سوره ها و آيه ها را زنان نمي توانند بخوانند؟ با احترام سجادي ،دانشگاه الزهراء (س)

باسمه تعالی
سلام علیکم
همه ی آیات و سوره های قران کریم را زنان می توانند قرائت کنند.
اما اگر سؤال شما درباره ی ایام عادات ماهیانه زنان است، جواب این است که: خواندن سوره هایی که آیه ی سجده دار دارد، حتی یک آیه از آن، جایز نیست و درباره ی سوره های دیگر، قرائت بیش از هفت آیه کراهت دارد. البته مسّ خط قران بدون وضو و در حال وجوب غسل حیض و جنابت جایز نیست. والله اعلم

به نام خدا حاج آقا ،سلام عليكم برخي از فاميلهاي ما مراعات محرم و نامحرم و يا غيبت و بدگويي از ديگران را نمي كنند، شوهرم مي گويد اگر رفت و آمد نكنيم ما نيز مرتكب گناه قطع رحم مي شويم و صله رحم ترك مي شود. به نظر شما من وظيفه ام چيست؟ مثلا انتظار دارند من نيز مانند اونها در جمع مختلط چادرم را بردارم و حداكثر با مانتو و روسري بنشينم و ميگن تو به شوهر و مرداي ما بدبين هستي؟ ببخشيد باعث زحمت شدم.

باسمه تعالی
سلام علیکم ورحمةالله
صله رحم واجب است ولی قابل در فرض مزبور قابل جمع با معصیت الهی نیست، بله تنها راه صله رحم نیز دید و بازدید نیست و شما می توانید از طریق احوالپرسی تلفنی نیز به این وظیفه عمل کنید. فرمایش های خانم های فامیل نیز درست نیست، در مجالس مختلط و لو فامیلی، اگر محارم نباشند حفظ حجاب و شئون اخلاقی و شرعی واجب است. والله اعلم
خداوند همه ی ما را از وسوسه های شیطانی محفوظ بدارد.

در نیت برای نماز مثلا نماز ظهر چی باید بگوییم

باسمه تعالی
نیت به معنای قصد کردن است و لازم نیست حتما بر زبان جاری شود همین که بدانیم برای نماز ظهر آماده شده ایم و نماز ظهر می خوانیم کافی است.
ولی اگر شما بخواهید نیت خود را به زبان نیز بیان کنید، کافی است با قصد نماز بگویید: "نماز ظهر میخوانم قربة الی الله"

به نام خدا باسلام و احترام لطفا بفرماييد آيا مي توان از صدقات و زكات و يا رد مظالم به زلزله زدگان کمک كرد؟ با تشكر حمزه طاهری

باسمه تعالی
سلام علیکم
صرف زکات، صدقات و رد مظالم برای زلزله زدگان مانعی ندارد. ولی شایسته است مؤمنین برای کمک به هموطنان آسیب دیده از زلزله از تبرعات و مطلق اموال کمک نمایند. والله اعلم

به نام خدا با سلام و احترام آيا سهامي كه از سازمان بورس خريداري مي كنيم، خمس دارد؟ چرا؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
بله، در سرسال باید خمس آن را پرداخت نمایید، چون حکم سرمایه را دارد. والله اعلم

با سلام من مقلد آیت الله سیستانی هستم. ایشان در رساله اشاره کرده اند که پوست های مختصر لب و جاهای دیگر بدن اگر روح نداشته باشند، در صورت جدا شدن پاک هستند. منظور از روح نداشتن چیست؟ آیا پوست های مختصری که کنده می شوند پاک اند؟ با تشکر

باسمه تعالی
سلام علیکم
منظور از "پوست بدون روح" پوستهای خشکیده ی لب و یا بدن است مانند پوست دست و صورت که بواسطه آفتاب و یا سرما می سوزد و کنده می شود و پوست لب که خشکه می زند و امثال آن.
موفق باشید

با سلام و احترام چرا قران يكباره نازل نشده است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولا: یادآور می شوم که قران دو نوع نزول داشته است ، ١/ نزول دفعی و یکپارچه به قلب مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله٢/ نزول تدریجی که در طول بیست و سه سال بعثت نبوی به تدریج برای تلاوت به مخاطبان نازل شده است.
اما برای نزول تدریجی دلایل متعددی ذکر شده است. از جمله اینکه، قران بخاطر تربیت تدریجی و قابلیت اجرای آیات احکام و همچنین صیانت از طریق حفظ به صورت دفعی نازل نشده است. والله اعلم

سلام عليكم لطفا بفرماييد آيا براي انجام مستحبات عبادي مانند خواندن دعا، تلاوت، نماز مستحبي مي توان به تيمم بدل از وضو يا غسل (بدون عذرهاي ذكر شده در رساله هاي عمليه) اكتفاء كرد؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
تیمم با تمکن از استعمال آب در موارد مذکور جایز نیست مگر برای صلاة جنازه و خواب، در غیر این موارد بدون عذر نمی توان تیمم کرد. والله اعلم

سلام، ممنون از وقتی که میذارید ببخشید من نماز صبحم از وقتی ازدواج کردم و اومدم خونه خودم قضا میشه، قبلا پدرم منو از خواب بیدار میکرد، الان با همه سعی و تلاشم باز خواب میمونم، حالا بخاطر این قضیه خیلی عذاب وجدان میگیرم و خیلی اذیت میشم، فکر میکنم از خدا خیلی فاصله گرفتم ، هرچند تاجایی بتونم نمازها رو قضا میخوانم ولی عذاب وجدان و فکرای منفی منو نابود میکنه، همش احساس میکنم آدم خیلی بدی شدم، خوابهای بد میبینم انگار دارم عذاب میشم همش، چکار کنم لطفا کمک کنید،

باسمه تعالی
سلام علیکم
اولا: دقت کنید چرا نمازتان قضا می شود، یعنی علت قضا شدن چیست؟ از نوشته ی شما معلوم است که خواب می مانید، نه اینکه العیاذ بالله نخواهید نماز بخوانید.
اگر دلیل این خواب ماندن دیر خوابیدن، خستگی روز، و یا عادت شما برای بیدار شدن توسط دیگری است، چاره اش این است که ساعت خوابتان را تنظیم کنی و یا اینکه زنگ ساعت و یا گوشیتان را تنظیم کنید، تا بیدار بشوید، البته خواندن آیه ی شریفه "قل انّما انا بشرٌ مثلکم یوحیٰ اِلیّ ......." موقع خواب به نیت بیدار شدن در سر وقت معین نیز مؤثر است.

اگر کسی موقع از اذان از شهر خارج شود به قصد تفریح وبیش از هشت فرسخ برود آیا نمازش کامل است یا شکسته

باسمه تعالی
در فرض مزبور مسافر محسوب می شود و نماز او شکسته است. بله، اگر سفر، سفر تفریحی معصیتی باشد، نماز شکسته نیست. والله اعلم

با سلام و احترام استاد محمديان ،جنابعالي به عنوان يك متخصص در حوزه تفسير و علوم قراني ،كدام تفسير و يا تفاسير را براي دانش أموزان و دانشجويان كارشناسي معرفي مي نماييد؟ بسيا ر متشكرم عليرضا ثامن

باسمه تعالی
سلام علیکم
جناب آقای علیرضا ثامن
کتاب تفسیر مناسب برای دانش آموزان دوره ی دبیرستان و دانشجویان، تفسیر نور تألیف جناب استاد حجةالاسلام و المسلمین قرائتی است که البته این تفسیر برای همکاران معلم نیز مفید است، در سالهای اخیر خلاصه ی تفسیر همراه با متن و ترجمه ی قرأن کریم در یک مجلد منتشر شده است.
تفسیر نمونه تالیف حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی نیز از تفاسیر خوب و قابل استفاده برای معلمان و دانشجویان می باشد. ان شاءالله موفق باشید.

سلام عليكم حاج آقا معذرت ميخوام، آيا حتما لازم است من سال مالي داشته باشم و سر سال خمس بدهم يا اينكه از هردر آمدي كه كسب مي كنم خمس آن را محاسبه پرداخت نمايم؟ ممنونم عدالتخواه گرمه

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
هر دو صورت پرداخت خمس صحیح است، ان شاء الله موفق باشید.

باسمه تعالی
سلام علیکم
با پوزش از تأخیردر پاسخ به پرسشهای شما، نکات ذیل تقدیم می شود:
اولاً: شما لازم است به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنید و در صورتی که فتوا نداده اند، احتیاط و یا احتیاط واجب کرده اند می توانید به فتوای الاعلم فالاعلم عمل کنید. چون مقلد هستیدمقلد هستید عمل به احتیاط لازم نیست.
ثانیاً: استفاده از کتابهای درسی به منظور هدف آموزشی و تربیتی با ذکر منابع بدون قصد تجاری و انتفاعی در حد متعارف بلامانع است. (طبق قانون حمایت..... که در حال حاضر معتبر است)

سلام ببخشيد در روز غدير كه آقايان با هم صيغه برادری مي خوانند، ميشه بين يه آقا و خانم هم صيغه خواهر برادری خواند؟ در اون صورت به هم محرم ميشن؟ صمدي

باسمه تعالی
سلام علیکم
یکی از امور شایسته در روز عید غدیر خم "عقد مؤاخاة" عقد برادری است، اما این عقد مؤاخاة بین دو مرد واقع می شود، البته این عقد دو نفر خانم نیز اشکال ندارد، ولی عقد اخوت بین یک مرد و زن جایز نیست. و با این عقد، احکام شرعی مترتب بر دو برادر و یا دو خواهر نسبی ایجاد نمی شود. بلکه در این عقد طرفین تعهد می کنند یکدیگر را در مقام دعا و زیارت فراموش نکنند و در حق همدیگر دعا کنند. والله اعلم

به نام خدا با سلام لطفا بفرماييد روزه گرفتن در عيد قربان و عيد غدير چونه است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
روزه گرفتن در عید فطر و عید قربان (اضحی) حرام است ولی روزه گرفتن در روز عید غدیر جزو مستحبات است و در برخی روایات ثواب روزه ی آن روز را معادل ثواب یکصد حج و عمره، معادل ثواب یک عمر روزه گرفتن و برخی کفاره گناهان شصت سال ذکر کرده اند. والله اعلم

با سلام وادب استاد كرانقدر با عرض اعتذار و پوزش بسيار، چرا به برخي از اهانتها كه در فضای مجازی از سوی برخی افراد نادان منتشر مي شود، جواب نميدهيد ؟ شايد بعضي فكر كنند اين شبهه افكني ها درست است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
از محبت و لطف شما متشکرم. اهانت که جواب ندارد، بهترین جواب " سلام" است، شبهه درباره مبانی انقلاب و اسلام باشد، جواب لازم است تا دیگران گرفتار نشوند، حالا توهین به بنده و امثال بنده، اگر باعث تشفی خاطر بعضی می شود، اجازه بدهید به آرامش برسند. اما اگر العیاذ بالله آنچه می گویند، حق باشد از درگاه باریتعالی ملتمسانه توفیق اصلاح و انابه دارم.
خداوند همگان از امت اسلام را به مرضات خود و اجتناب از محارم الهی موفق بدارد. بمنه و کرمه

به نام خدا سلام عليكم احتراما در خواست مي كند دليل فقهي حرمت معاملات شركت هاي هرمي و شبكه اي را بيان كنيد. با تشكر و آرزوي طول عمر حضرتعالي مقداد سالمي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اولاً لازم است بدانیم فعالیتهای شرکتهای مذکور آثار مخرب و ضررهای متعددی در جریان سالم اقتصادی دارد و پیامدهای منفی علاوه بر ضرر اقتصادی، عوارض اجتماعی، امنیتی و حتی اخلاقی نیز هست و این امر مختص اقتصاد و یا جامعه ی ایرانی نیست و در کشورهای اروپایی و امریکا نیز این آثار زیانبار ثبت شده است.
امّا به لحاظ فقهی به دو دلیل، این نوع معاملات محکوم به خرمت است:

با سلام و احترام لطفا بفرماييد آيا واقعا شركت در انتخابا ت واجب شرعي است؟ به چه دليلي؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
بله شرکت در انتخابات به لحاظ عرفی، عقلی و شرعی واجب و ضروری است. مستند ما در وجوب شرکت در انتخابات "روایت صحیحه ی نبوی است که فرمودند: من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم" همچنانکه جلوگیری از نفوذ دشمن و بستن راه تفوق و استیلای آنان، عقلا متوقف به داشتن دولت اسلامی است که جزء مهم و اجرایی آن قوه ی مجریه است. بنابرین حسب آیه ی شریفه ی نفی سبیل و همچنین ارهاب کفار که لازمه ی آن تأمین مقدمات و ادوات مورد نیاز آن است، امر انتخابات واجب تلقی می شود. والله اعلم

سلام عليكم در نماز غفيله بعد از حمد ،براي خواندن آيه ي " و ذالنون" و " و عنده مفاتح الغيب" مي توان بسم الله الحمن الرحيم گفت؟با تشكر مقدادي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
در نماز غفیله در اول آیات مذکور خواندن بسم الله الرحمن الرحیم وارد نشده است ،اما خواندن آن نیز اشکال ندارد. والله اعلم

با سلام و احترام زدودن و تراشیدن موهای زايد بدن بوسيله تیغ چگونه است، آيا حكم آن مثل ریش تراشی است؟ با تشكر

باسمه تعالی
سلام علیکم
زدودن موهای زاید از بدن بوسیله ی تیغ مانعی ندارد. تراشیدن صورت با تیغ جایز نیست. والله اعلم

با سلام و احترام بفرمایید آيا صله ی رحم واجب است؟ اگر حرام و حلال را چندان مراعات نكنند، چطور است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم، صله ی رحم امر الهی است، قطع رحم جایز نیست و از گناهان است، ولو ارحام مخصوصا طبقه ی اول و دوم باشند و به صرف عدم رعایت حلال و حرام ساقط نمی شود، بلکه اگر صله رحم تأثیر مثبت بر اصلاح روابط و مراعات حدود الهی داشته باشد، از اهمیت بیشتر برخوردار می شود.
آری، صله رحم در صورت خوف از ابتلاء به حرام و معصیت می تواند به صورت غیر حضوری و ابراز محبت غیر مستقیم باشد. والله اعلم

به نام خدا سلام عليكم استاد ارجمند لطفا بفرماييد تشبه به كافر يعني چه؟ و حكم آن چيست؟ با تشكر منير السادات موسوي

باسمه تعالی
سلام علیکم
اگر مؤمن و مسلمانی خود را در رفتار و کردار مانند لباس، آرایش و سایر شؤون زندگی شبیه کفار کند، آن را تشبه به کافر می گویند، تشبه به کفار جایز نیست و شخص مسلمان نباید خود را شبیه آنان کند. مانند استفاده از صلیب و کلاه مخصوص جهود و آرم ها ونشانه های گروه های منحرف و مانند آنها.
البته لباسهای مشترک ی که مورد استفاده ی اقوام و ملل مختلف است و اختصاص به مذهب و یا فرقه و یا دین خاصی از کفار ندارد، اشکال ندارد.والله اعلم

به نام خدا آيا مي توان نمازهاي مستحب را به امام جماعت اقتدا كرد؟ مثلا من نماز غفيله را حفظ نيستم مي توانم با آقاي مسجد بخوانم؟

باسمه تعالی
نمازهای مستحب ثواب زیادی دارد ولی نمازهای مستحب بصورت جماعت جایز نیست، بله شما می توانید همراه امام جماعت، یا هرکس دیگری نمازهای مستحب را که ذکر یا دعاهای خاص دارد و آن را بلند میخواند، شما بدون قصد جماعت آن را تکرار کنید و با هم به امام برسانید، البته اگر به این حو نیز میسور نباشد می توانید از روی نوشته بخوانید، اگر این نیز میسور نباشد، می توانید به هر صورتی که برایتان مقدور به امید ثواب نماز مستحبی را بجا آورید. والله اعلم

من نماز قضا زياد دارم، آيا مي توانم آنها را به جماعت بخوانم؟

باسمه تعالی
بله، نماز قضاء را می توان به جماعت اقامه کرد. والله اعلم

سلام خدا قوت یکی از همکاران هستم در یکی از جلسات در مورد سه تفکر که در مقابل تحول بنیادین مقاومت و مخالفت میکنند صحبت کردید و یادم است یکی را تفکر خسروانی بیان کردید اگر امکان دارد مجددا این سه تفکر را برایم بیان کنید و در مورد تفکر خسروانی بطور خلاصه بیان کنید منظور از تفکر خسروانی چیست

باسمه تعالی
سلام علیکم
تفکر خسروانی در مقابل تفکر یونانی به اندیشه ی رایج در دوره ی پیش از اسلام در ایران گفته شده است که سامانه ی هستی شناسی حکمای ایران را شامل می شد و متفاوت از فلسفه ی استدلالی یونانیان متکی به دریافتهای باطنی و قلبی بوده است و علاقمندان به مباحث ما در مقدمه ی شرح حکمت اشراق دروس دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی فلسفه مراجعه کنند.

سلام. بنده از همکاران فرهنگی هستم و لوح فشرده و نرم افزار آموزشی طراحی کرده ام که می خواهم برای حفظ حقوق و مالکیت مادی و معنوی آن نسبت به اخذ مجوز و هولوگرام از دفتر پژوهش و برنامه ریزی درسی اخذ نمایم. لطفا بنده را راهنمایی فرمایید.

سلام علیکم
جهت ثبت و اخذ مجوز به دفتر و یا سایت انتشارات وتکنولوژی آموزشی مراجعه کنید. موفق باشید

به نام خدا سلام عليكم ، اگر در مسافرت نمازمان قضا بشود و نتوانيم در همانجا بجا بياوريم ،آيا در وطن نماز را كامل يا شكسته بايد قضا كنيم؟ ممنون

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اگر در مسافرت نماز ٤ رکعتی قضاء شود ، قضای آن در وطن یا سفر شکسته انجام می شود. والله اعلم

به نام خدا سلام عليكم ، آيا مي توان در مسافرت نماز قضا خواند؟ اگر نماز قضاء بخوانيم نمازهاي ٤ركعتي را بايد شكسته بخوانيم يا تمام؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
بجا آوردن نماز های قضاء در سفر مانعی ندارد،و نماز ها به همان گونه بجا آورده می شود که قضاء شده است. نماز ٤ رکعتی قضاء شده در وطن را اگر در مسافرت بخواهید بجا بیاورید بصورت همان ٤ رکعتی انجام می شود. والله اعلم

باسمه تعالي سلام عليكم، اگر در نماز جماعت شركت كنيم و بعداز اتمام نماز متوجه بشويم كه امام جماعت فاقد شرايط لازم بوده و يا اينكه نمازش باطل بوده ،وظيفه ي ما چيست؟ آيا بايد نمازهايي كه خوانده ايم دوباره بخوانيم؟ با تشكر ميعادي

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اگر در جماعتی شرکت کردیم که حسب ظاهر امام واجد شرایط بود و یا تعدادی از مؤمنین به امام اقتدا کرده بودند، نماز صحیح است ولو اینکه بعدا بطلان نماز امام و یا فقد شرایط او معلوم شود و اعاده نیز لازم نیست. والله اعلم

سلام عليكم لطفا بفرماييد روز قيامت پيامبر اسلام از چه چيزي شكايت خواهند كرد؟ سند اين مطلب كجاست؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
در قرآن کریم آیه ی ٣٠ سوره ی مبارکه ی فرقان از شکایت رسول الله صلی الله علیه و آله این گونه یاد کرده است: "وَ قالَ الرّسولُ یا ربِّ اِنّ قَومی اتّخذوُا هٰذا القرانَ مَهْجوُراًٍ " یعنی (پیامبر گفت ای پروردگار من، قوم من این قران را مهجور گذاشتند.) این نکته حکایت از این دارد که امت آن گونه که شایسته بود از قران بهره نجسته و به آن اعتناء نکرده‌اند ، بلکه از آن دوری گزیده اند.
این آیه از شکایت پیامبر حکایت می کند. والله اعلم

با سلام و احترام با اعتذار، لطفا بفرماييد عقد اخوت فقط مخصوص عيد غدير است يا اينكه در ديگر زمانه انيز مي شود ،اجراء كرد؟ سؤال ديگر اينكه آيا بين زن و مرد غريبه مي توان عقد اخوت كند يعني خواهر و برادر صيغه اي بشوند يا اينكه فقط بين مردها درست است؟با سباس فراوان

باسمه تعالی
سلام علیکم
انشاء عقد اخوت منحصر به عید غدیر خم نیست هر چند انشاء عقد در آن روز اولی و احوط است.اما انشاء عقد اخوت بین زن و مرد غریبه جایز نیست و این عقد بین دو مرد مسلمان و یا دو زن مسلمان مستحب است . البته یاد آور میشود، هچنانکه در متن این عقد اخوت آمده است ، همه حقوق برادری جز دعای خیر ملغی است و با این عقد ایجاد محرمیت و سایر خصوصیات برادری و یا خواهری بین خانمها ایجاد نمی شود. والله اعلم

با سلام امسال كنكوري هستم ،بايد براي كنكور بخوانم ،روزه گرفتن در اين شرايط برايم سخت است ،آيا مي توانم به خاطر كنكور روزه ام را افطار كنم؟ يا اينكه در ماه رمضان مسافرت بروم ؟ بعدا روزه هايم را بگيرم؟ با تشكر سمانه سلامتي

باسمه تعالی
سلام علیکم
افطار روزه به خاطر کنکور جایز نیست ، همانطور که خود گفته اید می توانید مسافرت کنید مشروط به اینکه قصد اقامت ده روزه نکنید . یا اینکه هر روز از محل زندگی تان به اندازه مسافت شرعی بیرون رفته و بعد از شکستن روزه ،دوباره برگردید . والله اعلم
انشاالله موفق باشید

سلام عليكم امروز در مسجد، روحاني بزرگوار فرمودند: "قران در ماه رمضان نازل شده است" در حالي كه ميدانيم نزول قران در بيست و سه سال دوره ي نبوت پيامبر اسلام نازل شده است! آيا منظور ايشان اين بوده كه شروع نزول قران در ماه مبارك رمضان بوده؟ پس در آن صورت چگونه مبعث در بيست و هفتم رجب قرار دارد؟ با تشكر

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
بله، همان طور که گفته اند نزول قران در ماه رمضان اتفاق افتاده است،" شهر رمضان الذی انزل فیه القران هدی للناس و بینات من الهدی والفرقان" اما باید توجه داشته باشید که قران دو نوع نزول دارد ١- نزول یکپارچه و دفعی که در ماه رمضان به قلب مبارک پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نازل شده است.٢- نزول تدریجی که در طول بیست و سه سال در مناسبتها و زمانهای مختلف نازل شده است و پیامبر خدا صلی الله علیه وآله آن را برای مردم خوانده اند.

بنام خدا با سلام، آيا مي توانيم از بابت خمس ، سهم سادات را خودمان به سيد فقير بدهيم؟ با تشكر لطفا جواب مرا زودتر بدهيد

باسمه تعالی
سلام علیکم، در این مسأله به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه کنید. بله از نظر ما خرج ثلث سهم سادات عظام مشروط به هزینه آن در مصارف ضرور و یومیه ی زندگی و مراعات واجبات بلامانع است. والله اعلم

به نام خدا سلام عليكم، لطفا بفرماييد عطر زدن در ماه رمضان چه حكمي دارد؟ آيا عطر زدن واستشمام رايحه ي گل و بوييدن عطر روزه را باطل مي كند؟ با تشكر احساني

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
عطر زدن در ماه رمضان فی نفسه اشکال ندارد و استشمام بوی گل و عطر روزه را باطل نمی کند. والله اعلم

سلام عليكم لطفا بفرماييد كفاره و فديه چه تفاوتي دارند و ميزان كفاره. چقدر است ؟ آيا كفاره چند نوع است.؟
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
کفاره در لغت بمعنی پوشش و پوشانندگی است و در اصطلاح فقهی جریمه برای ترک فعل و یا تأخیر و نقص در اتیان (انجام) آن است. فدیه به معنی عوض و جایگزین است. به عنوان مثال اگر شخصی به عذر شرعی (مانند مسافرت یا بیماری و ...) روزه ی خود را در ماه مبارک افطار کند، واجب است تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بگیرد. اما اگر بدون عذر آن را بجا نیاورد و یک رمضان دیگر از روی آن بگذرد علاوه بر قضای روزه، کفاره نیز بر او واجب می شود . این کفاره را کفاره تأخیر یا عذری می گویند.
با عرض سلام ،ادب و احترام خدمت استاد عزيز جناب حجت الاسلام دكتر محمديان از فرمايشات گهربارتان در همايش رياضي دوره متوسطه اول بهره مند گشتم.اما درمقابل بعضي از فرمايشاتتان علامت سؤالي گذاشتم و در اين خصوص از مجري پرسيدم كه ما مي توانيم سؤال بپرسيم گفتند:خير.يعني به هيچ عنوان سوال ممنوع است،گويا بايد هميشه شنونده باشيم.بنابراين وبگاه شخصي شما را محلي براي پرسيدن سؤالات و درد دلي كه نگذاشتند در همايش بيان شود،قرار دادم. نخست درخصوص نامه بنده،به اين مضمون فرموديد" آن عزيز از جواب در خصوص همايش،برداشت نادرستي نموده است،در جريان همايش بوده ام اما در جريان هزينه ها نبوده ام".بنده چون آرم سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي را در بالاي سايت همايش ديدم، تصور كردم شما از برگزاركننده ها هستيد و در جريان مي باشيد و بنابر اين به شما نامه نوشتم.وچون در جواب نوشتيدكه" در جریان برگزاری این همایش نیستم و از سوی سازمان پژوهش برگزار نمیشود، احتمالا از سوی انجمن ریاضی باشد. " با خود گفتم حتماً شما در جريان نبوده ايد . بنابر اين مبادرت به نوشتن نامه دوم و چون جواب نداديد،نامه سوم را نوشتم.اما سؤال نخست .من دو نامه بعدي را كه ارسال نمودم، تاييد انتشار در سايت را نزدم. مي توانم بپرسم شما چرا در وبگاه خويش قرار داديد؟وچرا به گونه اي نمي نويسيد كه قابل تفسير نباشد؟ دوم: در همايش فرموديد "30 سال در جا زدن كافي است".منظور شما از اين جمله چيست ؟يعني اين همه افتخارات علمي كه هر چند گاه در رسانه ها پخش مي شود و نتيجه مستقيم آموزش است،در جازدن مي باشد؟در كجا در جا زديم؟آيا فكر مي كنيددر عرصه ارتباطي كه شما روابط چهارگانه در نظر گرفته ايديعني ارتباط با خود،خلق،جهان و خدا خللي وارد شده است و در اينجا در جا زديم؟ واينها بايد با تغيير كتب درسي ترميم شود؟ سوم:فرموديد زمخت گويي ،نقادي نيست. گفته اند كه دوست تو آن است كه تو را بگرياند.اگر بنا باشد همه اش تعريف و تمجيد باشد-آنچه در همايش ديدم-اين كه ديگر نقادي نيست.شرط لازم نقادي زمخت گويي است تا فرد به هوش آيد.بيماري كه به علاج نياز دارد،بايد درد آمپول ،جراحي، و بريدن و ...را تحمل كند در غير اين صورت از درمان خبري نيست.با اين سخن موافقيد؟منظورتان از زمخت گويي چه بود؟ چهارم: شكي نيست كه كتابهاي ما بايد تغيير مي كرد و احتمالاً كتابهاي درسي نيز باعث اين در جازدن شده بوده است.مي خواهم بپرسم كه شما فرش دستبافي داريد كه 30 سال زير پايتان بوده و هنوز هم قابل استفاده است و مشكلي ندارد.آيا با اين حرف كه شرايط تغيير كرده وبايد به روز شد(فرموده جناب بيژن زاده در خصوص تغيير روش به فعاليت محوري)، فرشتان را با دستپاچگي عوض مي كنيد؟ گيرم عوض كرديد آيا فرش را به فرش بهتري تبديل مي كنيد يا تبديل به زيلويي دست دوم مي كنيد؟آيا در تغيير اين فرش از افراد مجرب و ماهر بهره مي برديد و اين تغيير را انجام مي داديد يا دست آدم هاي كار نابلد و تازه كارمي داديد تا تجربه اي كسب كنند؟كتب درسي ما چنين وضعي را پيدا نموده است.هنوز سه سال از تاليف كتاب ششم نگذشته است تغيير آن آغاز شد.چقدر بايد تاوان تجربه كردن را بپردازيم .من از اين نسلي كه به كلاس نهم رسيده است و با تغييرات شما رشد يافته است چيزي نمي گويم كه آينده نشان خواهد كه آيا آن روابط چهارگانه تحقق يافته يا نه.اما از زبان حضرت حافظ اين را مي گويم كه: خدای را به می‌ام شست و شوی خرقه کنید که من نمی‌شنوم بوی خیر از این اوضاع من هزينه را پرداخت و در همايش شركت كردم،تا به آينده سازان بگويم در حد توان خويش تلاش كردم تا مسؤلان را متوجه عمق فاجعه كنم.با اين كه مي دانستم اين همايشي است كه مي خواهند مهر تاييدي بركتاب هاي تاليفيشان بزنند و از خودشان تمجيد و تعريف كنند و برگي برنده بسازند و بقبولانند،همگاني كه آگاهند اين تغييرات راقبول دارند و تاييد مي كنند.اما اين طور نيست! بگذار مرا از ناآگاهان بپندارند. انشا الله درمقابل خداوند حكيم و آيندگان ايران عزيز سر بلند باشيم. سيد بلند كن دست خود را به درگاه خالق،بگو خدايا چنان كن كه مشمول ويل المطفين نباشيم ومن الله التوفيق 21/12/1394

سلام علیکم
اولا: خوشحالم که توانسته اید در همایش شرکت کنید.
ثانیا : نمی دانم راضی به پاسخ من در وبگاه هستید، چون نشانه ای از شما ندارم به اجمال جواب میدهم، در صورت نیاز، نشانی دهید تا مکتوب و مفصل پاسخ ارائه شود
ثالثا: واقعا معتقدم در بسیاری از دروس و روشهای آموزشی بوی کهنگی بلند است اما بدان معنا نیست که بخشهای قابل قبولی نیز نداشته باشیم.
رابعا: اسناد تحولی اگر با تامل و تدبیر اجرایی شوند، گامهای بلندی را نظام تعلیم و تربیت رو به تعالی خواهد برداشت.

با عرض سلام وادب واحترام پيرو درخواستي كه از حضرتعالي در خصوص همايش رياضي دوره اول متوسطه داشتم در سايت http://confsrttu.ir/website/54 اين مطلب آمده است كه"خبر مهم. دومين جلسه كميته اجرایی و علمی "همايش آموزش رياضی دوه اول متوسطه " در تاريخ ۹۴/۱۱/۰۳ برگزار گرديد.طبق مصوبه کمیته اجرایی و علمی، به همه شرکت کنندگان گواهی شرکت در کنفرانس با امضای "ریاست سازمان پژوهش و برنامه ریزی" اعطا خواهد شد. همچنین مقالات برتر برای داوری در ژورنال "پژوهش در آموزش" معرفی میشوند." لذا حضرتعالي هنوز در جريان اين همايش قرار نگرفته ايد؟ باتشكر

سلام علیکم ،از یادآوری شما ممنونم، چرا سمینار با میزبانی دانشگاه شهید رجایی و مشارکت گروه توسعه وتحقیق و آموزش ریاضی دفتر تالیف برگزار می شود، نماینده دفتر و ریاست گروه در مشارکت سازمان تعهد صدور گواهی با امضای دبیر علمی و ریاست سازمان پژوهش کرده اند.

حتما به احترام این تعهد به واجدین شرایط و برگزیدگان صدور گواهی حضور انجام خواهد شد.

با سلام از اين كه با مشغله بالا در اين زمينه پيگيري لازم را مبذول داشته ايد تشكر و قدرداني مي كنم.آدرس سايت همايش ""http://confsrttu.ir/dabir/login/login.phpكه خدمتتان ارسال مي شودو در سربرگ آن نام سازمان پژوهش را مشاهده بفرماييد.ضمنااعطای گواهی از طرف معاون وزیر وشخص جنابعالي در يكي از پيام هاي گروهي اشاره شده است باتشكر . ومن ا.. التوفيق

سلام علیکم با تشکر از حسن توجه شما، حق با شماست ، در برگزاری همایش ، گروه توسعه و تحقیق و آموزش ریاضی دفتر تالیف با دانشگاه شهید رجایی مشارکت و همکاری دارد، و تعهد نموده اند بر اساس نظر دبیرخانه علمی همایش به شرکت کنندگان گواهی حضور اعطاء شود.
در مورد هزینه ها، آنالیز هزینه ها سوال شد، میزان امکانات ارائه شده و بسته های مربوط به همایش از سوی دانشگاه بیشتر از مبلغ ثبت نام در همایش است.
با آرزوی موفقیت همکاران گرانقدر

باسمه تعالي رياست محترم سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي جناب حجت الاسلام دكتر محمديان سلام عليكم احتراماَ بدينوسيله به استحضار مي رساند اينجانب از دبيران رياضي شهرستانهاي استان تهران مي باشم كه طي بخشنامه پيوست مطلع گشتم كه همايش ملي آموزش رياضي در دوره اول متوسطه در دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي برگزار مي شود.براي اين همايش مقاله اي نوشتم و موقعي كه خواستم آن را ارسال كنم متوجه شدم كه بايد 90000 تومان نيز پرداخت كنم و شركت بدون مقاله 80000 تومان خرج دارد.سوالي در ذهنم ايجاد گشت كه اولاَ علت گرفتن اين هزينه بالا و ثانياَ اختلاف هزينه بين شركت كننده با مقاله وبدون مقاله را پرسيدم.با جستجو در سايت متوجه شدم، هزينه ها جهت ناهار، دو پذیرایی میان وعده و یک بسته حاوی گواهی پذیرش مقالات، گواهی شرکت در همایش، یک لوح فشرده شامل اطلاعات کتابچه، اطلاعات همایش و محل برگزاری سخنرانی ها، هدیه ویژه کنفرانس و غیره می باشد.طي ارسال يك پيام سءوال كردم" اگر كسي نخواهد از اين خدمات استفاده نمايد و مقاله خود را ارائه و در همايش شركت كند،به چه صورت مي باشد؟" با توجه به اين كه هزينه بالاي همايش ها و كنفرانس ها بخاطر اسكان ميهمانان و شركت كنندگان است.اما اين همايش يك روزه بوده و اسكاني لازم ندارد. گفتند نمي شود وپاسخ دادند"با سلام شرکت در کنفرانس فقط از طریق سیستم و ثبت نام امکان پذیر است وتمامی مقالات پس از داوری قابل ارائه هستند و داوری نیز برای مقالاتی است که در کنفرانس شرکت نموده اند. موفق باشید."يعني بايد حتماَ ثبت نام كنم. اكنون از حضرتعالي اين سؤال را دارم كه در اين جلسه مي خواهند، ازتجربيات دبيران استفاده نموده و مشكلاتي كه كتابهاي درسي تازه تاليف به وجود آورده است را شناسايي نمايند و.... براي اين كار نيز هزينه ازآنها بگيرند.آيا اين جوانمردانه است؟ياحدسي ديگري كه زده مي شود اين است كه با توجه به گفته مسولان برگزاري استقبال بي نظير بوده و لذا كسب درآمدي به راه انداخته اند .ويا اگر به طور شكاكانه به مطلب بنگريم دراين جلسه مي خواهند تصميمي.... خواهشمندم با توجه به زمان باقيمانده تا برگزاري همايش كه بيستم اسفند ماه است ترتيبي اتخاذ نماييدكه اين همايش رايگان برگزار شده واجازه دهيد تعداد كثيري از علاقمندان وارد اين همايش شوند واز اتفاقات آموزشي كه بر سر نسل آينده آورده مي شود آگاهي يابند .قبلاَ از اقدامات حضرتعالي كمال تشكر و قدرداني را دارم. و من ا... التوفيق

همکار محترم سلام علیکم، در جریان برگزاری این همایش نیستم و از سوی سازمان پژوهش برگزار نمیشود، احتمالا از سوی انجمن ریاضی باشد. در هر صورت از واحد امور استانها خواسته شد تا بررسی و پیگیری نمایند، اطلاعات کامل را می توانید به سازمان ارائه نمایید.

با سلام و ادب همانطور كه مي دانيد ،اخيراً برخي مراكز و افراد از اشخاص سفارش نوشتن مقاله يا پايان نامه و ترجمه كتاب مي گيرند و با دريافت اجرت آن را انجام مي دهند و سفارش دهنده آن را به اسم خود ارايه مي دهد و از قبل آن منتفع مي شود (انتفاع مادي يا عنوان و پرستيژ) اين عمل چگونه است؟ آيا شرعا براي طرفين جايز است؟

باسمه تعالی
سلام علیکم ،در فرض مزبور سفارش مقاله یا ترجمه برای درج در مجلات و یا نشریات علمی به نام خود نویسنده با مشخصات واقعی اشکال ندارد و بهره مندی از حقوق مادی و معنوی آن مجاز است. اما سفارش مقاله یا هرگونه اثر علمی برای استفاده و به نام غیر ، خلاف مقررات و شؤون علمی است و بهره مندی از مزایای مادی و حقوقی آن در حکم کسب منفعت به باطل است.پذیرش سفارش باطل (با علم به موضوع و اراده و اختیار) نیز مصداق معاونت و معاضدت در ارتکاب جرم بوده و جایز نمی باشد.والله اعلم

سلام عليكم به نظر حضرتعالي گفتن و يا شنيدن لطيفه و طنز كه معمولا درباره اقوام مختلف ساخته مي شود ،چگونه است؟فقط براي خنديدن است.

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
طنز و لطیفه وفکاهة هر کدام تعریف مخصوص خود را دارند ولی آنچه در همه ی این موارد لازم است مراعات شود،این است که مستلزم یا متضمن غیبت ، استهزاء ، هتک حرمت مؤمن و اذیت نباشد،در غیر این صورت جایز نیست.والله اعلم

سلام عليكم ،والدينم مي خواهند به اجبار دختري را به عقد من در بياورند و من دوست نميدارم. اگر چنين ازدواجي اتفاق بيافتد درست است؟

باسمه تعالی
یکی از شروط عقد ، رضایت زن و مرد است. عقد مکرَه و مجبور جایز نیست. ولی اگر زنی را برای مردی بدون اجازه ی آنان عقد کنند و بعداً زن و مرد بگویند به آن عقد راضی هستیم عقد صحیح است. والله اعلم

استاد عزيز سلام عليكم، نظر شما درباره ی قمه زدن چيست؟ و اگر جائز نمي دانيد، چرا؟
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله
اولاً : اقامه ی عزا و سوگواری به امام حسین علیه السلام از بزرگترین مستحبات است و بر آن آثار و برکات فراوان دنیوی و اخروی مترتب است که در جای خود بدان پرداخته شده است.
ثانیاً : إتیان واجبات و انجام امور مستحبه باید آنگونه که شارع مقدس وضع کرده و معصومین علیهم السلام بدان پرداخته اند ، انجام پذیرد.
ثالثا:امور مستحب نباید ضرر به واجبات بزند و یا باارتکاب به فعل حرام همراه شود ویا موهن به اسلام یا مسلمین باشد.
با سلام نظر شما بصورت واضح در ارتباط با وزارت دکتر نجفی در زمان معرفی ایشان بعنوان گزینه ی اول دولت تدبیر و امید چه بود و چه تفاوت هایی میان ایشان و آقای فانی می بینید؟!

گزینه ی اولم بود

كتب اربعه چه كتابهایی هستند اين كتابها متعلق به چه دوره ای است و آيا آنها را ایرانيان نوشته اند؟
باسمه تعالی
اصول اربعه یا کتب اربعه نام چهار مجموعه کتاب حدیثی است که از پراهمیت ترین کتاب‌های حدیثی نزد شیعه محسوب می‌شود.

به دلیل درهم‌آمیختگی احادیث صحیح و جعلی اسلامی، سه تن از بزرگان شیعه، اقدام به گردآوری و نوشتن چهار مجموعه کتاب روایی کردند که به کتب اربعه معروف هستند و مؤلفان آن‌ها را محمدین ثلاثه اول می‌نامند؛ زیرا اسامی هر سه محمد و کنیه هر سه ابوجعفر بوده‌است. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

آيا با غسل جمعه مي توان نماز خواند؟
باسمه تعالی
غُسل جمعه از مهم‌ترین غسل‌های مستحبی است که در روز جمعه به جا می‌آورند. پیامبر اکرم(ص) در اهمیت آن می‌فرماید: «هیچگاه غسل جمعه را ترک نکن، هر چند ناچار باشی از پول غذا و خوراک خود صرفه‌جویی کرده و برای غسل خرج کنی؛ چراکه غسل جمعه یکی از بزرگ‌ترین و برترین کارهای مستحب است.»

وقت انجام آن از اذان صبح جمعه تا ظهراست. می‌توان قضای آن را بعد از ظهر جمعه یا شنبه نیز انجام داد. به فتوای اکثر مراجع تقلید با این غسل نمی‌توان نماز خواند و باید وضو گرفت. والله اعلم

سلام عليكم ،ما هو الوقف ؟ و هل يتحقق الوقف بمجرد النيّة؟ محمد
باسمه تعالی
سلام علیکم ورحمة الله
الوقف: و هو تحبیس الأصل و تسبیل الثمرة.لا یکفی فی تحقق الوقف مجرد النیّة ، بل لا بُدّٓ من انشاء ذلک بمثل:وقفت ، و حبست و نحوه ما ممّا یدلُّعلی المقصود. والله اعلم
بسمه تعالي اما بعد التحية والسلام أرجو من فضيلتكم الجواب حول هذه المسألة: ما هي عدة المرأة المتوفي عنها زوجها، و ماذا عليها ان تفعل و هي في العدة و ذا يجب عليها ألّا تفعل؟اطلب من سماحتكم الجواب مع عظيم تقديري و ودّي. عبدالهادي الكويت
باسمه تعالی
سلام علیکم ،اخی العزیز ! عدّة المرأة المتوفی عنها زوجها أربعة أشهر و عشرة ایام سواء فی ذلک الکبیر و الصغیر والکبیرة و الصغیرة والولودة و غیر الولودة و الیائسة. یعنی سواء کانت الزوجة کبیرة او صغیرة یائسة او غیر یائسة، دائماً کان النکاح او منقطعاً، مداولة بها ام لا.
قال الله تبارک و تعالی:"والذین یتوفون منکم و یحذرون أزواجا یتربّصن بانفسهنّاربعة أشهر و عشراً" البقرة٢٣٤
بسم الله الرحمن الرحيم مؤمن مات و لم يوص ، و لديه ثروة كثيرة فهل يخرج له الثلث قبل توزيع الميراث علي الورثة، ام يوزع الميراث بأكمله علي الورثة بعد تسديد الديون ان وجدت ؟أرجو التفضل بإعطائي جوابا مع قبول فائق تقديري. نجم الدين احمد / الأحساء

باسمه تعالی
لا یخرج الثلث إلّا بالوصیة کما سبق فلا ثلث للمیت من غیر وصیةٍ فیوزع المیراث علی الورثة بعد اداءِ دیونه إِنْ کان علیه دینٌ . کما قال الله تعالی : ".من بعد وصیة یوصی بها او دین"

بسمه تعالي سلام عليكم ،سيدي الاستاذ،ما هو الاجتهاد ؟ و من هو المجتهد؟ و كيف يستنبط الأحكام و متي يصل الانسان الي درجة الاجتهاد؟ نجم الدين احمد/الاحساء
باسمه تعالی
سلام علیکم ، اخی العزیز
الاجتهاد هو ملکة یقتدر علی استنباط الأحکام الشرعیة الفرعیة عن أدلتها التفصیلیة، و أدلتها : الکتاب و السّنّة و معهما العقل و الإجماع . فإذا حصلت للفقیه تلک الملکة وصل الی درجة الاجتهاد. ولکن لا یجوز تقلید هذا المجتهد إلّا اذا اجتمع فیه شروط أخر و هی الاعلمیة و العدالة و الإیمان والعقل و البلوغ و الذکورة و الحیاة و طهارة المولد و عندنا هکذا ان لا یکون حریصا للدنیا. والله اعلم بحقائق الأمور ، والتفصیل فی الکتب الفقهیة و انت تستطیع المراجعة الی حاشیتنا لتحریر الوسیلة للإمام الخمینی قدس سرّه.
سلام عليكم، آيا مي توان چند غسل مستحب و واجب را با هم انجام داد ؟ مانند غسل جنابت و جمعه و اول ماه و مس ميت؟با تشكر

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمةالله، بله ، میتوان برای همه ی غسلهای واجب و مستحب نیت کرد و همه را یکجا (با هم با یک غسل) انجام داد . والله اعلم

آیا روز شهادت با اتمام اذان مغرب به اتمام می رسد و می توان مجلس عروسی برگزار کرد؟
باسمه تعالی
با اذان مغرب روز تمام شده وشب روز بعد آغاز می شود ، به عنوان مثال بعد از اذان مغرب روز پنجشنبه ، عنوان شب جمعه به خود می گیرد و در کتابهای دعا و یا کتابهایی که اعمال الأیام و یا اعمال السنة مثل مفاتیح نیز مراجعه کنید ،متوجه می شوید .
بسم الله المتعال بعد التحية والسلام ، هل يجوز تقبيل المصحف عندكم؟ هل دليل خاص علي استحباب هذا؟

باسمه تعالی

بسم الله الرحمن الرحيم ،هل يجوز تكرار الآية في الفريضة و غيرها ،مثل تكرار آية " إياك نعبد و إياك نستعين" شكراً من سماحتكم

باسمه تعالی ،
نعم، یجوز تکرار الآیة فی الفریضة و غیرها ، للأخبار: منها: ما رواه الزهری- فی حدیث- قال: کان علی بن الحسین علیهماالسلام اذا قرأ "مالک یوم الدّین" یکررها حتی یکاد ان یموت.( الوسائل، ج ٢ص١٥١ب٦٨ من القرائة فی الصلاة ح١) و منها روایة علی بن جعفر عن اخیه موسی بن جعفر علیهماالسلام قال: سألته عن الرجل یصلی له ان یقرأ فی الفریضة فتمرّالآیة الخوف فیبکی و یردّد الآیة؟ قال:"یردد القرآن ما شاء ، و إن جاءه البکاء فلا بأس".( مدرک السابق ح٣) والله اعلم

با سلام و احترام ، امروز يكي از روحانيون محترم روي منبر فرمودند : به نظر برخي فقها شهادت ثالثه در نماز واجب است ، من متوجه نشدم ، لطفا اگر ممكن است توضيح دهيد.

باسمه تعالی
شهادت ثالثه در نماز همان شهادت سوم در اذان و اقامه است(اشهد انَّ امیرالمؤمنین علیّاً ولیُّ الله) که بعد از شهادت به یگانگی خداوند متعال و رسالت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در اذان و اقامه مستحب است خوانده شود . بلی برخی از فقهاء نظر به وجوب آن دارند. والله اعلم

آيا روز عاشورا روز مبارك و پر بركت است ؟ چرا؟

باسمه تعالی
نه خیر ،روز عاشورا روز مبارک و میمونی نیست. چگونه می تواند چنین روزی مبارک باشد که بهترین اولاد آدم و سبط منتجب حضرت ختمی مرتبت به دست بدترین خلق با لبی تشنه همراه یاران و فرزندان خود به شهادت رسیده و اهلِ و حرم او به اسارت رفته اند. صحبت از مبارکی این روز را بنی امیه شایع کردند و بخاطر پیروزی خود و شهادت امام حسین علیه السلام در آن روز اعلام سرور و شادمانی کردند . بعدها نیز برخی از پیروان أنان برای این که از فضاحت عمل آنان بکاهند احادیث و روایاتی درباره مبارکی این روز جعل کردند. مثلا گفتند: روز عاشورا روز خلقت آدم ، آرام شدن طوفان نوح و...است .

با سلام آيا روز شهادت حضرت ابوالفضل عليه السلام روز تاسوعا ست؟ أگر نه، پس چرا روز تاسوعا را مناسبت حضرت عباس كرده اند؟

باسمه تعالی

با سلام و احترام ،به نظر شما خريد و فروش پايان نامه ي تحصيلي مثلا در مقطع كارشناسي ارشد و يا دكتري چگونه است؟ اگر به واسطه احتساب مدرك تحصيلي برپايه ي همان مدرك اضافه حقوق و امتيازات متعلق به آن مدرك حلال است؟ لطفا شفاف پاسخ دهيد.

باسمه تعالی
خرید و فروش پایان نامه خلاف مقررات است و نوعی تقلب به شمار می رود و جائز نیست. و انتفاع از آن از سوی خریدار برای بهرمندی از امتیازات مادی و معنوی نامشروع می باشد .والله اعلم

با سلام و احترام ، آيا در مسافرت مي توانيم نمازهايي كه در وطن از ما قضاء شده است بجا آوريم ؟ آيا در صورت جائز بودن ، نماز را شكسته بايد بجا آوريم يا كامل؟ عكس آن چه طور است؟

باسمه تعالی
بله بجا آوردن نماز هایی که در وطن از انسان قضا شده است ،در سفر جائز است. و آن نماز ها به همان صورتی که قضا شده اند باید بجا آورد.عکس آن نیز همانگونه است اگر از کسی در سفر نماز قضا شده باشد و بخواهد در وطن آنرا بجا آورد به همان صورت قضا شده ( شکسته) باید بجا آورد. والله اعلم

باسمه تعالی
مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را باید قصر (شکسته) بخواند، آن نماز ها را به نیت شکسته می خواند به این معنا که در موقع نماز خواندن با توجه به اینکه مسافر است نیت (قصد) می کند، البته به زبان آوردن این قصد ضرورتی ندارد. در باقی نمازها که قصر نیست همانند وطن نماز ها را بجا می آورد. والله اعلم

تسبيل به لحاظ لغوي و اصطلاحي به چه معنايي است؟ اين كلمه اصطلاح فقهي است يا اصولي؟

باسمه تعالی
تسبیل در لغت قرار دادن (اختصاص) چیزی در راه خداست. تقریبا مترادف معنای وقف است. مثل اینکه گفته شود: سبَّلَ ضیْعتهُ، ای جعلها فی سبیل الله سبحانه-
اما فقها آن را در معنای وقف استعمال کرده اند البته برخی آن را از ألفاظ وقف گفته اند . مستنداً به فرمایش نبوی صلی الله علیه و آله: حبّس الأصل و سبّل الثمرة- اصل را حبس کرد و فایده و منفعت آن را جاری ساخت. مثل اینکه کسی ساختمان یا ملک و یا باغی را وقف کند و منفعت آن را در مصرف امر خیری مشخص و معین کند. از این معلوم می شود که تسبیل اعم از وقف و یا نتیجه ی وقف است.

آيا آزار و اذيت والدين جزو گناهان كبيره است؟ اگر پدر و مادر غير معتقد و يا خلاف كار باشد چطور؟

باسمه تعالی
آزار و اذیت والدین جزو محرمات الهی و از گناهان کبیره است . خداوند متعال در قران کریم چند بار بعد از توحید و بندگی خود نیکی به پدر و مادر را سفارش و تأکید کرده است. در صورتی که پدر و مادر احیانا غیر معتقد باشند دعوت به حق آنان با نرمی و احترام لازم است ، در صورت عدم تغییر با رعایت حقوق آنان عدم اطاعت از آنان واجب می شود . والله اعلم

سلام علیکم در یک ارتباط و دو ستی( دختر ، پسر یا مرد ، زن) دو طرفه که میخواهیم عمل حرام یا خلاف شرع انجام نشود و تصمیم به خواندن صیغه میگیریم اما طرف مقابل این عقد موقت را قبول نداشته باشد یعنی اعتقادی به این عمل صیغه جهت حلال شدن ندارد حال تکلیف چیست ؟

باسمه تعالی
ازدواج شرعی در چارچوب اجرای عقد مطابق آنچه فقهای عظام در رساله احکام بیان کرده اند ، شرعی است.
در فرض مذکور باید مشخص شود کدام یک از طرفین عقد ( طرف ایجاب و یا طرف قبول )عقد را قبول ندارد.؟ منظور از قبول نداشتن چیست ؟ به این معناست که عقد موقت را قبول ندارد و یا رابطه در چارچوب شرعی را نمی پذیرد؟ به عبارتی روابط آزاد را بر رابطه ی شرعی و قانونی ترجیح می دهد؟!!
هر کدام از این وجوه جواب مخصوص خود را دارد ، که می توانید از مرجع تقلید خود استفتاء کنید. والله اعلم

سلام علیکم وقتی با قصد و هدف غسل وارد حمام می شویم و خود را کاملا شسته اما ناگاه هنوز نیت غسل نکرده ایم که آب سرد می شود و نا خواسته مجبور به ترک حمام می شویم آیا در این مورد غسل به حساب می آید ؟

باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله، در فرض مزبور غسل انجام نشده است، در غسل بعد از پاک کردن بدن از نجاست احتمالی ، ابتدا باید نیت کرد و بعد از آن شستن سر و گردن و صورت و به دنبال آن شستن تمام قسمت راست بدن و در پایان شستن تمام قسمت چپ بدن لازم است. صرف شستن بدن بدون نیت کفایت از غسل نمی کند. در فرض مذکور شما اساسا غسل انجام نشده است. والله اعلم

آیا بسم الله الرحمن الرحیم در قران جزو سوره محسوب می شود ؟ خواندن آن در نماز در اول سوره حمد و یا سوره بعد از حمد واجب است؟

باسمه تعالی
بسم الله الرحمن الرحیم بر اساس روایاتی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله و ائمّه ی معصومین علیهم السلام به ما رسیده است ، آیه ی مستقل و جزء قرآن کریم است. برخی از مفسران اهل سنت نیز همانند فخر رازی در تفسیر خود و همچنین آلوسی چنین اعتقادی دارند. در مسند امام احمد حنبل ج٣ ص١٧٧ و ج٤ص٨٥ نیز روایات مربوط به این موضوع ذکر شده است.

چه فرقي بين اسلام و ايمان وجود دارد؟ با احترام خداكرمي
باسمه تعالی
اسلام در لغت به معنای تسلیم شدن در برابر اوامر الهی است. در اصطلاح اسلام یعنی إقرار و شهادت به توحید خداوند متعال و رسالت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله. یا جاری کردن شهادتین بر زبان، اشهد آن لا اله الاّالله و اشهد آن محمدًا رسول الله. ولی ایمان عبارت است از جاری کردن شهادتین و شهادت ثالثه بر زبان و پذیرش قلبی آنچه بر زبان جاری کرده است و همچنین التزام عملی به مکنونات قلبی و شهادت جاری شده بر زبان . به این ترتیب ایمان أخص از اسلام است وهر مؤمنی مسلم است ولی برخی از مسلمانان از ایمان بهره ی قلبی ندارند.
با سلام و احترام ، آموزش چه علومي واجب است؟ آيا اين علوم واجب عيني است يا واجب كفايي؟ مرتضي

باسمه تعالی
آموزش علم اعتقادات ،احکام دینی که در زندگی روزمره بدان نیاز است و همچنین اخلاق که از آنها در متون دینی به عنوان ( آیة محکمة، سنت قائمة و فریضة عادلة) یاد می شود واجب است .

سلام عليكم استاد محمديان، لطفا بفرماييد ، چه فايده اي بر نزول دفعي و تدريجي قرآن كريم مترتب است؟ با تشكر ام سلمه حجازي
باسمه تعالی
با احترام و ادب ، به نظر شما شركت در مجالس و مراسم صوفيه و دراويش كه ذكر يا علي يا علي و ياهو مي گويند ، چه حكمي دارد؟

باسمه تعالی
شرکت در مجالس و مراسم اهل بدعت و ضلالت جائز نیست. و اذکار مبارکه جواز دخول در مجالس آنها نمی باشد. والله اعلم

آيا ارث متعلق خمس است؟

باسمه تعالی
ارث خمس ندارد، مگر ارث غیر محتسب(ارثی که انسان انتظار آن را نداشته است) که خمس دارد و واجب است خمس آن فوری پرداخت شود و استثناء مخارج سال از آن جائز نیست. والله اعلم

سلام عليكم ، آيا روزه ي واجبي غير از روزه ي ماه مبارك رمضان نيز وجود دارد؟ با تشكر مهديه امامي

باسمه تعالی
بله ، روزه واجب انواعی دارد ؛ الف/ روزه ی ماه مبارک رمضان . ب/ روزه ی کفاره. ج/ روزه ی قضا . د/ روزه ی روز سوم اعتکاف. ه/ روزه ی نذر و عهد و قسم . و/ روزه ی بدل از هدی در حج. والله اعلم

با سلام ، لطفا بفرماييد معامله با پولي كه پشتوانه ندارد ،چگونه است؟ همچنين بهره بانكي و جريمه ديركرد شرعا درست است؟
باسمه تعالی
معامله با اوراق بها دار و اسکناس که ارزش مالی دارد ،بلا اشکال است و در مواردی که پشتوانه مالی پول را بانک مرکزی و دولتها تضمین می کنند نیز معامله معتبر است. البته در معاملات داخلی و بین المللی بکارگیری انواع ارزها تابع مقررات جمهوری اسلامی است و شهروندان جمهوری اسلامی باید به آن احترام بگذارند.یاد آور می شود مسؤولان نظام مالی و اقتصادی کشور نیز ضرورت دارد با مطالعه جامع سبد ارزی متنوعی را برای معاملات انتخاب کنند و تجارت خارجی را از انحصار معامله با دلار و ارز واحد خارج سازند.
سلام طبق بیانات شما به فرموده امام صادق (ع ) جواب سلام و نامه واجب است با توجه به زمان حال آیا جواب تلفن و پیامک واجب است ؟ اگر جواب واجب است پس چرا جنابعالی به این حدیث عمل نمیکنید و جواب سلام را نمیدهید ؟
باسمه تعالی
سلام علیکم ، جواب سلام واجب است ، مشروط به اینکه سلام دهنده به قصد سلام ، به جدّ و سلام کامل دهد. یعنی " سلامٌ علیکم" ، "السلام علیک" بگوید و صرف گفتن کلمه ی " سلام" موجب وجوب جواب نمی شود. درباره نامه نیز جواب وقتی واجب است که متضمن سلام کامل باشد. ولی در حال حاضر پاسخ به پیامک یا تلفن منوط به رعایت شرایط قصد ، و سلام کامل از سوی پیام دهنده وعلم به آن از سوی مخاطب است. والله اعلم
اما اینکه شخص من جواب سلام کسی را نداده باشم حتما ملتفت نشده ام و عذر خواهم.
سلام حضرتعالی بارها هدف نهایی از اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را رسیدن به مرحله "حیات طیبه" انسان عنوان نمودید حال این موضوع مطرح می شود که آیا این حیات طیبه فقط مخصوص دانش آموزان است و خانواده آموزش و پرورش (معلمان، کارکنان، مدیران و سایر بستگان) را شامل نمی شود چون حرمت امام زاده با متولی امام زاده است آیا خود ما نیز نباید جهت رسیدن به این مرحله کوشا و مشتاق باشیم و انتظار ما فقط از بقیه نباشد و از خود مجموعه شروع کنیم ؟
باسمه تعالی
دستیابی به حیات طیبه از اهداف تربیتی نظام تربیتی و آموزشی اسلام است. ب راین اساس دراسناد تحولی نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی فراهم آوردن بسترهای لازم برای دستیابی دانش آموزان به مراتبی از حیات طیبه جزو وظائف دستگاه تعلیم و تربیت شناخته شده است. اما داشتن حیات طیبه (زندگی شایسته و بایسته آحاد بشری) جزو تکالیف و حقوق انسانهاست . قران کریم تحقق آن را در گرو ایمان به خدا و اجابت دعوت حیات بخش پیامبر خدا صلی الله علی و آله و عمل صالح می داند که برای هر زن و مردی ممکن است.
با سلام خانه ما بسیار مورچه دارد یعنی هر خوراکی که بگذاری غفلت کنی مورچه ها حمله کردند و من مجبورم مداوم از سم مورچه استفاده کنم حال نگران حکم شرعی این موضوع هستم ممنونم

باسمه تعالی

از بین بردن موجودات زنده و حشرات و حیوانات بدون دلیل جائز نیست ،اما من باب " أُقتلوُا الْموُذی قَبْلَ اَنْ یوُذی" از بین بردن حشرات و موجوداتی که به زندگی و یا محصولات و اموال ما ضرر می رسانند، اشکال ندارد. والله اعلم

چرا برخي از امور را واجب عيني و برخي ديگر را واجب كفايي مي گويند؟ آيا نام گذاري واجب كفايي موجب فرار از مسؤوليت نمي شود؟

باسمه تعالی

آيا همه شهداي كربلا در يك نقطه دفن شده اند؟ و يا اينكه در نقاط مختلف مدفون هستند؟

باسمه تعالی
تعداد زیادی از شهدای کربلا صلوات الله علیهم در حرم حضرت سیدالشهداء علیه السلام در جوار آن بزرگوار دفن شده اند، برخی از آنه تحت قبه هستند و برخی دیگر با فاصله قرار دارند . مانند جناب حبیب بن مظاهر علیه الرحمة و برخی دیگر در خارج از حرم حسینی، حرم مستقلی دارند مانند حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام. و برخی از شهداء نیز بواسطه ی بستگانشان به نقطه ی دورتری ، هنگام دفن منتقل شده اند مانند حرّ ریاحی علیه الرحمة.

ورقة بن نوفل چه كسي بوده ، و در زمان بعثت پيامبر اسلام (ص) چه موضعي داشته است؟

باسمه تعالی
در برخی از متون تاریخی از ورقة بن نوفل به عنوان پسر عمو و یا پسر دائی حضرت خدیجة سلام الله علیها نام برده شده است که از جمله ی با سوادان مکه بود که خط عبری را بلد بود و با عهدین آشنایی داشت. نقل شده است که او بشارت ظهور پیامبر خاتم (ص) را به خدیجة داده بود . اما به طور قطعی معلوم نیست که وی دوره ی بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را درک کرده بود یا نه؟ در این باره روایتهای تاریخی بسیار مضطربند.

سلام با توجه به مسئله شیوع موج سوم بیماری ایدز در جامعه و نظر اسلام در رابطه با اینکه آقایان میتوانند تا 40 خانم صیغه داشته باشند آیا فکر نمیکنید بعد پزشکی مسئله در جامعه مشکل ساز خواهد شد؟

باسمه تعالی
بیماری ایدز یکی از بیماری های خانمان سوز دوره ی معاصر است که در اثر عدم رعایت ضوابط اخلاقی و بهداشت جنسی و آلودگی به روانگردانها و شیوع آنها گسترش یافته است. مراعات حدود شرعی و اخلاقی و هنجارهای بهداشتی سلامت فردی و اجتماعی را در أبعاد مختلف تضمین می کند.
پاسخ گویی به غریزه ی جنسی در چارچوب شرع و اخلاق موجب امنیت اخلاقی و استحکام بنیان خانواده و مودت ورحمت در بین زوجین می شود . ازدواج موقت با رعایت ضوابط حاکم بر آن یکی از راه های پاسخگویی صحیح به نیاز جنسی و جلوگیری از فجور و روابط لجام گسیخته ی جنسی و فرزند آوری نا مشروع و بدون هویت است.

آيا تقلب در امتحانات مدرسه جائز است؟ چرا؟

باسمه تعالی
تقلب در هیچ کاری جائز نیست و در امتحانات مدرسه نیز تقلب جائز نمی باشد . دلیل آن نیز معلوم است و،أولا اصل عمل خلاف اخلاق و مروت است و عدالت را مخدوش می کند . ثانیا ًبر خلاف مقررات و موجب لطمه به حقوق دیگران می شود. والله اعلم

آيا امر به معروف و نهي از منكر يكي از معلمان با احتمال اينكه ناراحت شود و نمره ما را كم كند ،جائز است؟ دانش آموز دبيرستان

باسمه تعالی
امر به معروف و نهی از منکر با احتمال خوف و ضرر اندک ساقط نمی شود ، اما درباره ی أمر به معروف و نهی از منکر پدر و مادر و معلم باید مواظبت کرد که توأم با احترام و رعایت ادب باشد.والله اعلم

آيا وجوب تقليد امر اجتهادي است يا تقليدي؟ با تشكر جوادي

باسمه تعالی
تقلید به معنای رجوع غیر متخصص به متخصص است ، و تقلید در فقه به معنای عمل به فتوای مجتهد اعلم از سوی غیر مجتهد است و این أمر عقلانی و اجتهادی است و اندک تأمل در مفهوم تقلید ،و تصور آن تصدیق آن را به دنبال دارد.

فرق بين واجب تعبدی و واجب توصلی چيست ؟ آيا توصلی با سین نباید باشد؟

باسمه تعالی
أمر واجب از حیث های مختلف تقسیم به انواعی می شود. در أمر واجبی که قصد قربت (قربة الی الله) شرط إتیان آن است ،به آن واجب تعبدی می گویند . مانند نماز های یومیه و یا روزه .به طور کلی به واجبات عبادی واجب تعبدی إطلاق می شود.
اما أمر واجبی که قصد شارع انجام آن از سوی مکلف است و قصد قربت در انجام آن شرط نیست ،واجب توصلی گویند . مانند پرداخت نفقه ی واجبه ی زن و فرزند و یا ادای دین از سوی بدهکار به طلبکار. در این قبیل تکالیف ادای تکلیف غرض شارع مقدس است و نیت و قصد قربت شرط نیست ،هر چند که در امور مباح نیز قصد قربت مستحب و موجب کمال عمل می شود.

اگر کسی که مجتهد نیست و تقلید نکند حکم عبادت ان چیست

باسمه تعالی
اگر کسی مجتهد نیست و نمی تواند عمل به احتیاط کند ،واجب است از مجتهد جامع الشرائط تقلید کند و عمل بدون تقلید صحیح نیست . اما اگر مکلف مدتی أعمال خود را بدون تقلید انجام دهد، چنانچه أعمال او مطابق با واقع یا فتوای مجتهدی باشد که اکنون می تواند مرجع او باشد صحیح است. در غیر این صورت اگر جاهل قاصر بوده و نقص عمل از جهت أرکان و مانند آن نبوده است ، عمل صحیح است. و اگر مطابق واقع نبوده، واجب است به مقداری که یقین به برائت ذمه پیدا کند قضا کند. والله اعلم

با سلام آیا با استفاده از رکعت شمار که باعث لرزش در هنگام سجده میشود سجده مشکل پیدا میکند ؟ آیا لباسی که نجس میباشد با استفاده از ماشین لباسشویی جهت شستشو پاک میشود؟ هنگامیکه سهوا در رکعت چهارم به جای تسبیحات اربعه حمد میخوانیم آیا سوره هم باید بخوانیم ؟

باسمه تعالی
١-سجده کردن بر مهرهایی که شماره سجده و رکعات را نشان می دهد مانعی ندارد، مشروط بر آنکه بعد از استقرار پیشانی بر روی مهر و سکون آن ذکر سجده گفته شود. والله اعلم
٢-شستن لباس نجس در ماشین لباس شویی متصل به شیر آب شهری، با رفع عین نجاست، آن را پاک می کند. والله اعلم
٣-در رکعت سوم و چهارم نمازگزار می تواند به جای تسبیحات أربعه، سوره حمد را بخواند. ولی در صورت سهو باید وقتی متوجه شد، یا از اول سوره حمد را دوباره بخواند و یا ذکر تسبیحات أربعه را بگوید. در هر صورت علاوه بر حمد خواندن سوره ی دیگر لازم نیست. والله اعلم

سلام وقت خوش مدتهاست در آفرینش و هدف از خلقت انسان سردرگم شده ام لطفا روشنتر بیان کنید ممنونم

سلام علیکم
درباره فلسفه ی خلقت و هدف از آفرینش انسان سخن بسیار گفته شده است که ذکر آنها در این مجال نمی گنجد. اما إجمال آن این است که یکی از أهداف مهم آفرینش دستیابی انسان به حیات طیبه که در رسیدن به مقام عبودیت حاصل می شود .در این صورت او واجد صفات شایسته ای خواهد بود که فرشتگان به او غبطه می خورند.
برای تفصیل بیشتر می توانید از کتابهای: انسان در أفق قرآن، نوشته ی استاد علامه جعفری، انسان در قرآن، نوشته ی استاد شهید مطهری، تفسیر موضوعی قرآن کریم بخش آفرینش انسان مباحث تفسیری آیة الله جوادی آملی و .... مراجعه نمایید.

با سلام و عرض وقت بخیر جهت کمتر اذیت شدن هنگام مرگ چگونه میتوانیم بیشتر با ملک الموت انس بگیریم ؟

باسمه تعالی
سلام علیکم
حضرت عزرائیل، ملک الموت یکی از چهار فرشته ی بزرگ الهی (جبرائیل، میکائیل، إسرائیل و عزرائیل) است. او مأمور قبض روح و توفی نفس إنسانها است، البته در این مأموریت، ملائک دیگری نیز او را همراهی می کنند. انس با این فرشته همانند سایر فرشتگان ضمن فرمان بری از خداوند متعال درود و سلام و یاد کرد نیکوی آنان است همان نوعی که در قرآن کریم و ادعیه ی اسلامی آمده است.

استاد محمديان ترجمه و تصحيح تفسير تبيان شيخ مفيد به كجا رسيده است ؟ آيا اين كتاب منتشر خواهد شد ؟

با احترام به اطلاع می رساند ؛ ترجمه ی هفت جلد از ده جلد تفسیر ارزشمند تبیان تمام شده و بقیه در دست ترجمه است . مجلدات ترجمه شده در حال ویرایش علمی و أدبی وفهرستها نویسم فنی است ، امیدوار است با توجه به اعلام این اقدام به عنوان طرح ملی نسبت به اتمام و انتشار آن در دو سال آینده موفق شویم. آرزومند دعای خیر شما

سلام علیكم، چرا مراسم سوگواری حضرت فاطمه سلام الله علیها در دو نوبت برگزار می كنيم؟ آيا سوگواری اول مربوط به ايام بیماری و نوبت دوم مربوط به روز شهادت است؟

باسمه تعالی

سلام دکتر رساله ...توضیح المسائل...دست شما دردنکنه ...رسالت شما اینه که به داد ماهم برسید ب ما گفتن یکی از کسانی که میتونه به داد ما برسه شمایید...ترا خدا دارند فرهنگیان را با توهین ازدانشگاه اخراج میکنن امامجلس تصویب کرد افغانیها میتونن دردانشگاه ادامه تحصیل بدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ماازافغانیها کمتریم

به اطلاع همکاران محترم فرهنگی که پی گیر اصلاح قانون احتساب مدرک معادل بودند، می رساند پس از پی گیری های لازم از سوی وزارت آموزش و پرورش، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبۀ مربوطه را اصلاح و از سوی ریاست محترم جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ گردید.

این لینک در مورد تفاوت و نقاط ضعف و تفاوت سیتمهای اموزشی هست که به در خواست دولت سوئد تحیق شده با خاطر ضعف اموزشی در سوئد حتما ببینید به زبان انگلیسی هست http://www.svtplay.se/klipp/1826492/presstraff-sverige-far-skolrad-av-oecd این لینک رو هم ببینید http://www.kamalipour.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=108:--lr------&catid=4:1387-06-15-05-39-16&Itemid=4

کاربر محترم از پیشنهاد شما برای بازدید از سایت دکتر کمالی پور و سایت svtplay تشکر می کنم.

حاج آقا سلام - استان خراسان رضوي خواستار مقاله درباره «فضاي سبز »بودند كه متولي آن اردوي دانش آموزي بود. بنده جزء منتخبين بودم كه قرار بودبه سفرزيارتي مشهدالرضا بفرستند نزديك به دوسال است متظرهستيم خواهشمنداست رسيدگي فرماييد.باحترام -سياوش فيضي از آذربايجانشرقي -كليبر

بنده در جریان موضوع نیستم از طریق دبیرخانه ی برگزاری مسابقه پیگیری نمایید.

اگر خانمي در شهري قصد أقامه ي ده روز بكند ولي به دليل عذر شرعي نتواند ٥ روز نماز بخواند ،در ٥ روز باقي مانده آيا نما زش را بايد كامل بخواند،يا اينكه نمازش قصر است؟

باسمه تعالی
نماز ایشان در روزهای باقی مانده ، تمام است. والله اعلم

چرا ما نمي توانيم در مسافرت روزه بگيريم و نمازمان شكسته است؟ ذبيح الله طباطبايي

شکسته شدن نماز و واجب نبودن روزه در مسافرت ، حکم امتنانی است و شاید یکی از حکمت هایش این باشد که چون غالباً مسافرت همراه با یک نوع مشکلات همراه است، خداوند نیز از باب ( یرید الله بکم الیسر) بعضی احکام را برای تسهیل در أمر بندگان تخفیف داده است. والله اعلم

در بسياري از مناصب و مسؤوليت هاي ديني مانند مرجعيت ، قضاوت ،امامت جمعه و جماعت حلال زاده بودن شرط است. ملاك شناسايي طهارت مولد و حلال زاده بودن چيست؟

بسمه تعالی
همه ی انسانها اعم از مسلمان و غیر مسلمان حلال زاده اند ،مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. والله اعلم

ياد گرفتن چه مسائلين از احكام ديني واجب است ؟ اگر بخوانيم مقلد خوبي باشيم بايد همه رساله احكام مرجع خودمان را حفظ كنيم . تعدادي از اين مسئله ها اصلا در زندگي ما اتفاق نمي افتد مثلا يافتن گنج ،يا پيدا كردن مرواريد از دريا،يا مسائل مربوط به زكات؟

باسمه تعالی
یاد گرفتن مسائلی که غالباً انسان در زندگی روزانه به آنها احتیاج دارد ،واجب است یاد بگیرد.لذا مسائلی که روزمره به آنها احتیاج نیست در اولویت یادگیری نیست مانند مسائلی که ذکر کرده اید ،این قبیل مسائل را میتوان عنداللزوم با مراجعه به رساله ی عملیه یا استفتاء از مرجع تقلید به دست آورد. والله اعلم

حق طلاق با چه كسي است ؟ آيا زن مي تواند خود را مطلقه كند؟ در كدام نوع از طلاق عده وجود ندارد؟

باسمه تعالی
حق طلاق به دست مرد است.زن می تواند خود را مطلقه کند مشروط به اینکه از طرف شوهر وکالت داشته باشد و یا اینکه ضمن عقد، برای شرایط خاصی وکالت طلاق را گرفته باشد.زنی که نه سالش تمام نشده است و همچنین زنِ یائسه عده ندارند،یعنی هر چند شوهر با آنها نزدیکی کرده باشد، می توانند بعد از طلاق فورا شوهر کنند.
بله در طلاق بائن مرد حق رجوع به همسر خود را ندارد و نمی تواند بدون عقد دوباره ازدواج را برقرار سازد. والله اعلم

اگر به شهري برويم كه ندانيم در آنجا چند روز مي مانيم نمازمان را چگونه بخوانيم ؟ اگر در آنجا ده روز بيشتر بمانيم ولي باز ندانيم كه ماندن ما چند روز ديگر طول خواهد كشيد ،آيا بعد از ده روز نمازمان را بايد كامل بخوانيم؟

باسمه تعالی
در فرض مرقوم نماز شما شکسته است، مگر اینکه به قطع بدانید حداقل در محل مسافرت ده روز خواهید ماند و به عبارتی قصد اقامت کنید.اگر در مدت اقامت مردد باشید بعد از روز سی ام باید نماز را کامل بخوانید و دیگر مسافر محسوب نمی شوید. والله اعلم

آيا قرائت سوره بعد از حمد در نماز واجب است.؟ تفاوتي در حكم بين نماز واجب و مستحب وجود دارد؟

باسمه تعالی
مشهور بین فقهاء عظام أعلی الله کلمتهم وجوب قرائت یک سوره از سوره های قرآن در نماز های یومیه بعد از حمد به غیر از سوره ی حمد و سوره هایی که سجده ی واجب دارند، می باشد.
سایر نماز های واجب مانند نماز آیات ، نماز میت و نماز طواف به ترتیبی که وارد شده است ،خوانده می شود.

با توجه به اينكه در چند جا ميتوان نماز را قصر (شكسته) يا كامل خواند مثل مسجد الحرام و شهر مكه ، مسجد النبي و مدينه و حرم امام حسين (ع) و مسجد كوفه. آيا تمام خواندن نماز در حرم امام حسين به كل كربلا و مسجد كوفه به تمام شهر كوفه و مسجد سهله نيز تسري دارد يا نه ؟ با تشكر

باسمه تعالی
تمام خواندن نماز در کربلا مختص حرم شریف حسینی ( تحت قبه) است و تسری به شهر کربلا و صحن های حرم ندارد، اما در مورد کوفه انحصار به مسجد ندارد بلکه شهر کوفه و مسجد سهله را نیز شامل می شود. والله اعلم

سلام علیکم استاد بنده طلبه ای از قم هستم سوره ی مبارکه لقمان را در ایام تبلیغ و به طور مفصل کار علمی کرده ام خانم بنده هم معلم هست دوست دارم اگر صلاح بدانید مطالبی از همین سوره را چون بحثهای بدیعی دارد در معرض نظر جنابعالی قرار دهم . شاید مورد قبولتان واقع شود و در اختیار دانش آموزان هم قرار گیرد.

سلام علیکم با آرزوی توفیقات بیشتر شما برادر خوبم ،بسیار خوشحال خواهم شد اگر از تحقیق و پژوهش شما درباره ی سوره ی مبارکه ی لقمان استفاده کنم.به آدرس سازمان پژوهش میتوانید إرسال کنید یا از طریق ایمیل بفرستید.بعد از بررسی در صورت مناسب بودن می توانید آن را برای دانش آموزان منتشر کنید.

١-به چه کسی مجتهد می گویند؟ ٢-چرا باید از مجتهد تقلید کرد؟ ٣-آیا از همه کسانی که مجتهد یا فقیه هستند می شود تقلید کرد؟

باسمه تعالی
١-مجتهد به کسی می گویند که در دانش های بنیادین اسلامی به اندازه ای از تبحر و مهارت و ورزیدگی رسیده باشد که بتواند أحکام شرعیه را از روی أدله ی تفصیلیة استنباط نماید.
٢- تقلید از مجتهد یک حکم عقلی است ، سیره عقلا بر این است در کاری که خود تخصص ،یا خبرویت و یا حتی مهارت ندارند به صاحب تخصص یا خبره آن فن مراجعه کنند ،مانند مراجعه به طبیب در طبابت، مهندس و معمار در امور ساختمانی یا حقوق دان و وکیل در أمر دعاوی.
تقلید در أحکام شرعی برای کسی که مجتهد نیست به منزله ی رجوع غیر متخصص به متخصص است و عمل به نظر مجتهد جامع الشرائط را تقلید گویند.

نماز شب راچگونه بجا بياوريم ،آيا در نماز شب واجب است هفتاد مرتبه استغفار و يا چهل نفر را دعا كنيم؟

باسمه تعالی
نماز شب از عبادات مستحبی بسیار مؤکد است ، در توصیه برخی از علمای صاحب نفس و أهل معرفت آمده است که اگر دنیا می خواهی نماز شب بخوان و اگر آخرتها می خواهی باز هم نماز شب بخوان.
نماز شب یازدهمین رکعت است ،که به صورت پنج نماز دو رکعتی و یک نماز یک رکعتی خوانده می شود.
٤نماز دو رکعتی همانند نماز صبح به نیت نماز شب خوانده می شود.
دو رکعت دیگر همانند نماز صبح به نیت نماز شفْع خوانده میشود.

آيا زينت و آرايش كردن جوانان جائز است و يا اينكه از نظر اسلام هر گونه آرايش ممنوع است؟
زینت به معنای آرایش و پیرایش یا جواهر و زیبایی بالاخره آراستگی است. برخی دانشمندان اشاره کرده اند زینت آن چیزی است که در دنیا و آخرتها باعث عار و ننگ انسان نمی شود بلکه برای او مایه ی افتخار و مباهات است.
در قرآن نیز به زینت با همین لفظ اشاره شده است، اما یک تقسیم بندی هم از کاربرد این واژه به چشم می خورد. مثلاً یک دسته زینتها باطنی و درونی است، مانند علم و اعتقادات و دیگری زینت های بدنی و یا وسائلین است که به اندام زینت می دهد.
قرآن درباره ی زینت بانوان می فرماید که نباید اندام زیبا و زینت هایشان آشکار شود.
آيا هميشه اجازه پدر ومادر براي ازدواج شرط است؟ آيا همه مراجع اين اجازه را لازم ميدانند؟

باسمه تعالی
مشهور فتوای فقهای عظام إذن پدر ویا جد پدری در ازدواج دختر باکره ی رشیده شرط است . مگر زمانی که مخالفت آنها موافق مصالح دختر نباشد که در این صورت دختر میتواند با إذن حاکم شرع ازدواج نماید.الله اعلم
اما برخی از فقها نیز قائل به احتیاط و یا استحباب در این استیذان هستند مشروط به اینکه دختر بالغه و رشیده بوده و کفویّیت در ازدواج را رعایت کند.

آیا گروه بررسی محتوای آموزشی و پرورشی در استان ها منحل خواهد شد؟

نه خیر، با توجه به ضرورت های آتی برنامه درسی ،گروه بررسی َو تحلیل محتوا به قوت خود باقی می ماند.

سلام وقت بخیر آیا دراین زمان میتوان صادق بود آیا میتوان یکرنگ بود چرا افرادی دارای چند بعد شخصیت می بینیم مثلا شخصیت کاری ...

خبر از واقع دادن را صدق گویند و صادق کسی است که قول و فعل او موافق قلب او باشد. عکس این حالت نفاق است و زبان منافق زبان کذب و دروغ است .صدق و راستی از ارزشهای پایدار است و نسبی نیست. لذا در هر زمانی و مکانی صداقت پسندیده و محمود و شخص صادق محبوب است و این زمان و آن زمان ندارد. افرادی که در هر موقعیتی متناسب با شرایط و نفع خود مطابق واقع ویا غیر واقع سخن می گویند به همان اندازه گرفتار نفاق هستند و کاذب بشمار می آیند. امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: هیچ بنده ای طعم ایمان را نمی چشد مگر اینکه دروغ را به جد و یا از سر شوخی ترک کند .

استاد ارجمند و فرهیخته؛ سلام علیکم: از پاسخ بزرگوارانۀ شما بسیار ممنون و سپاسگزارم. پاسخ شما باعث دلگرمی این شاگرد کوچک شد. متن نامه ای که مرداد 92 از طریق پست به نشانی روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارسال کردم و دبیرخانه، تلفنی به من اعلام وصول نمود و در نهایت به دست شما نرسید، عیناً در ادامه، دوباره به خدمتتان ارسال می شود. به دلیل آن که مطمئن نبودیم کدام یک از بخش های نظرات یا «پرسش و پاسخ» زودتر توسط شما خوانده می شوند، نامه را از طریق بخش تماس با ما نیز ارسال نمودم. بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام فراوان حضور استاد ارجمند، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدیان؛ ضمن عرض ادب و ارادت، نکاتی پیرامون شبکۀ رشد معروض می دارد: 1- شبکۀ رشد به عنوان شبکۀ ملی مدارس، می تواند نقش بسیار مؤثری در ارتقای سطح فرهنگی و علمی آینده سازان ایران اسلامی داشته و سنگری محکم در برابر حملات جنگ نرم باشد. این نقش زمانی به خوبی ایفا خواهد شد که اولاً شبکۀ رشد دارای محتوای به روز و کامل در همۀ زمینه ها باشد و ثانیاً دانش آموزان نخبه و فعال در تشکل های انقلابی، در بهبود و تولید محتوای این مجموعه وبگاه ها نقش داشته باشند. 2- در عرف فضای مجازی، بزرگترین سرمایۀ هر پایگاه اینترنتی، کاربران فعال آن هستند. امکان عضویت در شبکۀ رشد وجود نداشته و بزرگترین مخاطبان رشد، که دانش آموزان تشنۀ علم و دین هستند و حتی نخبگان دانش آموز و فعالان تشکل های اسلامی-انقلابی دانش آموزی، توانایی فعالیت در رشد را ندارند. با اندکی تأمل این مسئله روشن است که دانش آموزان نخبۀ علمی، ادبی و دینی-معرفتی و همچنین فعالان استانی تشکل های ولایی، که خود دانش آموزانی آگاه و توانمند هستند، سرمایه ای نیکو برای پیشرفت و کمال شبکۀ رشد می باشند. 3- امروزه آموزش الکترونیک، یکی از راهکارهای توسعۀ عدالت آموزشی در سراسر جهان و از جمله در کشور عزیز ماست. محتوای بخش آموزش مجازی رشد، به روز نبوده و سرویس سؤال و آزمون آن نیز، برای عموم دانش آموزان کشور، قابل استفاده نیست. این موارد، از دست دادن فرصت بهبود و تعمیق آمورش کشور از طریق مجموعۀ معظم رشد هستند. 4- بسیاری از بخش های رشد، از جمله دانشنامه و بانک نرم افزار، فاقد محتوای به روز هستند و مدت زیادی از به روز رسانی آنها می گذرد. بخش های محتوایی بسیاری در رشد هستند که برنامۀ معینی برای به روز رسانی آنها وجود ندارد و مدت زیادی است که به روز نشده اند. این مورد نیز خود نشانی از لزوم گشودن درهای این مجموعه به روی دانش آموزان توانا و کاربلد است. 5- هم اکنون بسیاری از مسائل در رشد مغفول مانده اند، بسیاری از مناسبت های مهم و راهبردی تاریخ کشور ویژه نامه ندارند و مقاله های ایجاد نشدۀ دانشنامۀ رشد بسیار است.... به کارگیری نیروی عظیم دانش آموزان قادر به تولید محتوا، کلیدی برای حل این معضل خواهد بود. امکان فعالیت برای دانش آموزان مؤمن، متعهد و توانا در دانشنامۀ رشد، مانع از گرایش آنها به فعالیت در دانشنامه هایی نظیر ویکی پدیا که قطعاً خالی از اهداف پلید سیاسی و استعماری نیستند، خواهد بود. 6- همان طور که بالاتر به عرض رسید، بخش های راهبردی بسیاری در رشد، دارای محتوای ثابت هستند. در حالی که در دنیای امروز، هر لحظه، اطلاعات جدیدی عرضه می شود. 7- اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی و حماسه سازی سیاسی و اقتصادی، سه مطلب بسیار حیاتی کشور در این پیچ تاریخی هستند که جا دارد رشد در آنها ورود فعال و مقتدرانه ای داشته باشد، اما متأسفانه شاهد سکوت شبکۀ ملی مدارس ایران در این زمینه هستیم. آیا فرامین امام خامنه ای، نباید در دستور کار این پایگاه ارزشمند باشند؟ آن هم در شرایطی که حملۀ دشمن و نیاز به بصیرت، هر لحظه بیشتر محسوس می شود.... 8- بنده به شخصه، بارها شاهد آن بوده ام که دبیران انجمن های علمی مختلف رشد، مطالبی را از پایگاه های دیگر در اینترنت، بدون اشاره به منبع، کپی می نمایند. این امر، صرف نظر از اخلاقی نبودن، امری نیست که در شأن عنوان شبکۀ ملی مدارس باشد. دبیران بزرگوار می توانند پیوند دسترسی به این مطالب را درج نمایند. 9- استاد گرانقدر، مدیر ارجمند و روحانی فرهیخته؛ از حضرت عالی خواهشمندیم عرایض این فرزند و شاگرد کوچک و دیگر فعالان جامعۀ دانش آموزی کشور را مورد عنایت خود قرار دهید. امیدواریم شاهد تحقق موارد معروض، به دست توانای شما، که بی شک خدماتی بسیاری به آموزش کشور نموده است، باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته با درود و احترام و سپاس: محمدمهدی معادی خواه نمایندۀ سابق دانش آموزان استان کرمانشاه در مجمع مرکزی اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانش آموزان کشور

سلام علیکم ،با آرزوی بهترین ها برای شما و همه‌ی کسانی که قلب شان برای سربلندی اسلام و ایران می تپد.
یادداشت شما را حتما به همکاران شبکه ملی مدارس ایران "رشد" پست می کنم. ضمنا یاد آور می شوم در آخرین جلسه‌ی شورای سیاستگذاری شبکه برخی موارد پیشنهادی مطرح و درباره‌ی آنها اتخاذ تصمیم شد که به مرور اجرایی خواهد شد.

سلام علیکم ، حتما در حد وسع وفرصت پاسخ پرسش کاربران ومخاطبان را تقدیم می کنم . اما در عین حال از تأخیر و یا اختصار در پاسخ ها پوزش می طلبم . محمدیان

مساجد مهم اسلامی توضیح کامل دهید. من 10ساله ام

دانش آموزعزیز، اگر شما ده ساله باشی حتما کلاس چهارم درس می خوانی ، امیدوارم در درسهایت موفق باشی.

درباره ی محرم . توضیح بیشتر بدهید

محرم اولین ماه از سال قمری است و یکی از چهار ماه حرام بشمار می آید. اهمیت بیشتر ماه محرم به سبب قیام امام حسین علیه السلام وشهادت آن بزرگوار و یاران با وفای ایشان در روز دهم این ماه معروف به عاشورا ست. عاشورا روز حزن و اندوه أهل بیت علیهم السلام و پیروان ایشان است و درآن روز یادآوری قیام و رشادتهای امام حسین علیه السلام و یاران بزرگوارش روح حماسه را در میان امت اسلامی می دمد و برای آزادگان عالم ، درس چگونه زیستن و چگونه مردن را می آموزد.

سلام علیکم همکار محترم! گروه بررسی و تحلیل محتوا برای پیگیری برنامه قصد شده آموزشی و نظارت علمی بر اجرای آن و همچنین بررسی و ارائه مجوز به تولیدات آموزشی واگذار شده به استانها تأسیس شده است و ضرورت آن به قوت خود باقی است. لذا با هماهنگی معمول با معاونت پشتیبانی و توسعه ی مدیریت موضوع ادغام منتفی است.

جنابعالي آيا تحصيلات هم زمان حوزوي و دانشگاهي را مصلحت ميدانيد؟ تحصيلات حوزوي و دانشگاهي و دبيرستاني شما چگونه بوده؟ در كدام حوزه بوده و اساتيد شما چه كساني بودند؟

تحصیلات هم زمان حوزوی و دانشگاهی أولاً بستگی به استعداد و علاقه فرد دارد. لذا طلبه یا دانشجویی که علاقمند تحصیل تؤامان دروس حوزوی و دانشکاه است باید استعدادا بالاتر از حد متوسط داشته باشد که بتواند با رعایت أصول و روشهای مباحثات حوزوی و همچنین رعایت موازین تحصیلات دانشگاهی این دو را با هم جمع کند.

سلام در قرآن کریم در مورد مدیران زیر دستتان چیزی نگفتن امر به معرف و نهی منکر نشنیدید تو را به هرکس دوست داری یه اراده از خودت نشان بده بنیاد icdl

همکار خوبم ، أمر به معروف و نهی از منکر واجب شرعی است اما مقدمه ی آن این است که شخص آمر و ناهی روش آن را بلد باشند و خود معروف و منکر را بشناسند. ضمنا سخن گفتن و قضاوت کردن در مورد دیگران کار بسیار سختی لست ،باید مواظب بود که أولا این نوع گفت و گوها غیبت ، تهمت و افترا و یا از روی غرض نباشد و در انتقال آن به مقام مسئول خود شخص دچار گناه اشاعه ی فحشاء نشود.در صورتی که به آنچه می گویید یقین دارید آنرا به صورت محرمانه به مسؤول مافوق و یا رییس سازمان منتقل نمایید و أصلا محیط مجازی مناسب نیست. با تشکر محمدیان

روایت نقل حدیث از طریق راویان و یا از منابع روائی است ولی درایت حدیث تأمل کردن و اندیشیدن در مضمون و مفهوم روایت و عرضه کردن به محکمات کتاب وسنن قطعیه معصوم علیه السلام است تا حکم شرعی از آن استنباط شود و به عبارتی درایة الحدیث نوعی اجتهاد برای کشف حقیقت است و به همین دلیل در روایات اسلامی از معصومین علیهم السلام نقل شده است که فرمودند : حَدیٍثٌ تدْریه خیرٌ مِن اَلْف حدیثٍ ترویِه- درایت یک حدیث بهتر از هزار حدیثی است که روایت کنی.

با عرض سلام و تقدیم احترام و ارادت صمیمانه خدمت استاد محمدیان؛ بنده مرداد 92 به عنوان نمایندۀ دانش آموزان اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانش آموزان استان کرمانشاه، نامه ای دربارۀ شبکۀ رشد به حضور شخص ایشان ارسال نمودم. به نظرم و اگر در انتساب اشتباه نکنم از حضرت صادق (ع) نقل شده است که جواب نامه مانند جواب سلام واجب است. برای اعلام وصول هم خودم با سازمان تماس گرفتم. ای کاش استاد بزرگوار جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدیان بیشتر التفات و تفقد نشان می دادند... با احترام محمدمهدی معادی خواه دانش آموز اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانش آموزان استان کرمانشاه

برادرم جناب آقای معادی خواه سلام علیکم نامه ای از شما را دریافت نکرده ام ، ای کاش از مفاد نامه شما مطلع بودم ، و اگر موضوع شخصی نبود از این طریق پاسخ می دادم . در هر حال آرزوی توفیق برای شما و همه ی دانش آموزان خوب کرمانشاه به ویژه اعضای محترم اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانش آموزان دارم.روایتی را که نقل کرده اید درست است و از فرمایشات درس آموز حضرت امام صادق علیه السلام می باشد . همیشه در پناه خداوندی سلامت و سربلند باشید.محمدیان

ممکن الوجود با واجب الوجود بالغیر به یک معنا هستند یا با هم تفاوت دارند؟

اهل اصطلاح در تعریف ممکن الوجود گفته اند: آن را گویند که نسبت به وجود و عدم در حد استواء باشد اگر علتی بر آن وارد شود موجود می شود و به عبارتی نسبت به بودن و نبودن یکسان است. اما واجب بالغیر همان ممکن است که علت تامّه بر آن وارد شده است و آن ناگزیر از بودن است. و عدم آن دیگر محال است.

با سلام حاج آقا شما در مورد همه چیز اظهار نظر می کنید اما هیچگاه به وظیفه اصلی تان نمی پردازید دو سال است که قرار بود هفتصدهزار تومان ناقابل بابت حمایت مالی پایان نامه ها پرداخت کنید اما هرگز خبری نشد که نشد لطفا پاسخگو باشید. با سپاس

سلام علیکم ضمن اعتذار از تأخیر معمول ، مناسب است این قبیل پرسشها از طریق إداری مطرح شود ولی درعین حال به اطلاع می رساند به دلیل تنگناهای اعتباری پژوهشگاه نتوانست در سال مالی جاری به همه ی برنامه پیش بینی شده در حمایت از پایان نامه ها عمل کند ،امیدوارم در سال ٩٣ بتوانیم این برنامه را با وسعت بیشتری (کما و کیفا) تعقیب کنیم. البته سعی میکنم در این پایگاه در جهت وظائف تبلیغی و دینی مترتب بر یک روحانی عمل کنم .و در انجام مأموریت های إداری در زمان خود کوتاهی نکند . و انه ولی التوفیق

آيا مطالب ارسالي از طرف اينجانب ، توسط رياست محترم سازمان خوانده شده است زيرا هيچگونه پاسخي دريافت ننموده ام

سلام علیکم در حد فرصت پرسشها و نظرات إرسالی توسط ایشان ملاحظه می شود اما درخواست و یا پرسشهای إداری را حتما از طریق وبگاه سازمان پیگیری نمایید.

من علاقمند هستم درباره مطالب منتشره نظر خودم را بيان كنم يا اينكه مقاله و خبري را برايتان ارسال كنيم ، چگونه مي توانيم اين كار را بكنم با تشكر مجتبي مبيني

سلام علیکم جناب آقای مبینی، شما می توانید با ارسال مطالب خود به مدیر سایت اقدام نمایید تا پس از بررسی و تأیید از آن استفاده شود.

به نام خدا با سلام - خرید و فروش کیف و کفش چرمی ساخت کشورهای غیراسلامی چه حکمی دارد؟چرا؟ - درچه صورت خرید و فروش به عنوان یک شغل، واجب خواهد بود؟ - خرید و فروش زیورآلات طلای مردانه چه حکمی دارد؟چرا؟ - چه زمانی خرید و فروش مکروه است؟

باسمه تعالی

با سلام با توجه به مجموعه 110جلدی بحارالانوار که مجموعه ای از احادیث معتبرو غیرمعتبر می باشد ،چرا متخصصان علم حدیث برای اصلاح آن اقدام نمیکنند؟ یکی از دلایل اختلاف شیعه با برادران اهل سنت همین احادیث غیرمعتبراست.

سلام علیکم همان طور که می دارید کتاب شریف بحار الأنوار یک دوره دائرة المعارف روائی است که در دوره ای حساس از زمان که أحادیث و روایات ائمه ی معصومین علیه السلام در معرض ضائع شدن قرار گرفته بود به همت بزرگمردی علمی علامه ی مجلسی گرد آوری شده است ،او در آن زمان فرصت آنرا نداشته است نسبت به إعمال قواعد روائی ودرایة الحدیث و علم رجال آنها را مورد ارزیابی قرار دهد و أساسا دانشنامه ها و دائرة المعارف ها از چنین دقت تامی برخوردار نیستند و به همین جهت بنیادها و مؤسسات دائرة المعارفی در طول زمان به روز آوری و حتی ویراستهای مجدد می پردازند.

سلام عليكم ساير مقالات استاد محمديان چه زماني منتشر خواهد شد؟ چرا مطالب جديد دير به دير منتشر مي شود؟ چگونه مي توانيم به شما كمك كنيم تا كتابها و نوشته هاي استاد زودتر ارائه شود؟

سلام علیکم با تشکر از اعلام همکاری شما به اطلاع می رساند نوشته ها و یا درسنامه های استاد برخی آماده ی انتشار است انشالله بزودی أقدام خواهد شد .دوستانی که جزوات درسی یا تقریرات فقهی یا تفسیری ایشان را در دسترس دارند می توانند برای انتشار و آماده سازی تحویل نشر سوسن یا واحد فرهنگی مسجد و مجتمع اسلامی نور و یا به آدرس سایت و شخص ایشان إرسال کنند.

ساختار نظام آموزشی ، پایه ی سوم ابتدائی
با توجه به حکم قانون در سال تحصیلی ٩٢-٩٣ پایه ی سوم ابتدائی و پایه ی هفتم(پایه ی اول متوسطه از دوره ی اول متوسطه) تأسیس و محتوای آموزشی جدید این پایه ها بر أساس برنامه ی درسی ملی تدوین و تولید شده است . اجرای آزمایشی این دو پایه با گزارشهای دریافتی تا بحال با موفقیت همراه بوده است، البته بعد از پایان سال تحصیلی و إتمام ارزشیابی جامع توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش کاستیهای احتمالی نیز وفق توصیه های پژوهشی إصلاح و تکمیل خواهد شد.

با سلام، استاد برای من سوالی پیش آمده است. وقت نماز مغرب و عشا هر دو تا نیمه شب شرعی است؟ یعنی همزمان قضا می شوند؟

نماز مغرب بعد از نیمه شب شرعی قضاء میشود اما نماز عشاء تا أذان صبح می توان به جا آورد.

سلام علیکم ،الحمد لله به لطف خداوند و همت مدیر سایت این صفحه فعال شده و به مرور زمان تکمیل و غنی سازی خواهد شد. از لطف و توجه تمام کاربران سپاسگزارم .

آیا ترجمه اذری پرتوی از اسرار نماز چاپ شده است

با سلام ترجمه ی آذری کتاب شریف اسرار عبادت(نه اسرار نماز) هنوز به صورت کتاب منتشر نشده است ولی گزیده ی آن به صورت مقاله گزارش شده است.

سلام علیکم از تأخیر در ارائه ی پاسخ به پرسشهای شما صمیمانه عذر خواهم ، امیدوارم در آینده بتوانیم به اندازه وسع و امکان در خدمت مراجعان سایت باشیم.

سلام چرا سؤالها را جواب نمي دهيد؟

سلام علیکم! از پیگیری شما سپاسگزارم ، امیدوارم با همت مدیر محترم سایت بتوانیم به قدر وسع و امکان پاسخگوی پرسشهای فکری و فقهی واجتماعی و فرهنگی شما باشیم.

فلسفه بعثت پيامبران چيست؟

یکی از دلایل بعثت انبیاء الهی رهنمون شدن آنان به بندگی خداوند متعال و رها سازی آنان از بندگی غیر خداوند متعال است واین از طریق نشان دادن جایگاه آنان در نظام آفرینش و دعوت به تدبر در آیات الهی در آفاق و انفس وتزکیه ی نفوس وتعلیم کتاب و حکمت انجام می پذیرد .البته در تمام این مراحل اراده انسان برای پذیرش نقش دارد.