پیام تسلیت به مناسبت ارتحال آیة الله العظمی حاج میرزا مسلم ملکوتی قدس سرّه

بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون

ارتحال عالم ربانی و فقیه أهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، حضرت آیة الله العظمی حاج میرزا مسلم ملکوتی أعلی الله مقامه که عمر شریف خود را در خدمت به اسلام و مسلمین و نشر معارف دینی و حقائق إیمانی و تربیت نفوس بذل نمود ، موجب تأثر و تألم گردید.
آن بزرگوار ،در عرصه های علمی و عملی در زمره ی علمایی بود که می توان " اُمناءُ الرّسُل " را بر آنان تطبیق داد.او همانگونه که در فقه و أصول ،رجال و درایة وتاریخ،کلام و تفسیر در اوج بود،در علوم عقلی و فلسفه ، میراث دار حکمت سینوی و از اساتید مسلّم و انگشت شمار شفاء و إشارات بوعلی به شمار می آمدند. جناب ایشان را می توان معدل مکتب فقهی قم و نجف معاصر شناخت. تتلمذ در مدرسه ی علمی تبریز و درک محضر بزرگانی چون آیة الله حاج میرزا فتاح شهیدی ،صاحب حاشیه ی به نام مکاسب ،و مرحوم آیة الله حاج سید مهدی انگجی و میرزا محمود دوزدوزانی رضوان الله علیهم او را مستعد درک محضر استوانه های فقهی و أصولی قم همچون آیات ثلاث صدر ، حجت و خوانساری و حضرت آیة الله العظمی بروجردی أعلی الله مقامهم کرد. در فلسفه و علوم عقلی از محضر بزرگانی همانند حضرات آیات میرزا مهدی مازندرانی ، شیخ ابوالقاسم اصفهانی ، میرزا مهدی آشتیانی ،علاّمه ی طباطبایی و امام خمینی رضوان الله علیهم آن گونه بهره گرفت که در هجرت به نجف ، بزرگان از فضلاء و علماء مجاور عتبه ی علوی، شخصیت علمی او را به دیده ی إعجاب تحسین کردند.
دوازده سال اقامت در نجف و شرکت در مباحثات علمی حضرات آیات شیخ عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی،شیخ حسین حلّی و بالاخره آیة الله خویی او را با منهج و مشرب فقهی و أصولی نجف آشنا تر ساخت.
آیة الله ملکوتی بعد از بازگشت مجدد به قم در عرصه های سیاسی و اجتماعی پیش از انقلاب نیز فعال تر شدند و با عضویت در جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم خط مبارزاتی امام خمینی قدس سرّه را پی گرفتند،همچنانکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام رضوان الله تعالی علیه مأموریت های مختلفی را بر عهده گرفتند که آخرین آن امامت جمعه ی تبریز و نمایندگی ایشان در منطقه ی آذربایجان بعد از شهادت شهیدین آیة الله قاضی طباطبایی و سید اسدالله مدنی بود.
ارتحال این عالم ربانی یقینا ثلمه ای جبران ناپذیر به حوزه های علمیه است،اینجانب این ضایعه ی مؤلمه را به حوزه های علمیه ، مراجع عظام تقلید به ویژه مقام معظم رهبری مد ظله العالی ، شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم و مردم شریف و غیور آذربایجان خصوصاً بیت معزز ایشان تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند متعال رحمت و غفران واسعه و علوّ درجات ایشان را در هم جواری با شهیدان عاشورایی دفاع مقدس مسألت می نمایم.انّه ذوالفضل العظیم .

چهارم اردیبهشت یک هزار و سیصد و نود و سه
محی الدین محمدیان

کلیدواژه:

نظرات

با سلام واحترام ،درگذشت حضرت آیت الله ملکوتی را به حضور استاد محمدیان و همه ی حوزه های علمیه و مردم آذربایجان و تبریز مخصوصا مردم عزادار شهرستان سراب تسلیت می گویم. جنانی سرابی

درگذشت مرحوم آیة الله ملکوتی را تسلیت می گویم و ازاین که در دوره حیات ایشان نتوانستیم کما هو حقه قدر شناس ایشان باشیم اظهار تأسف می نمایم. ایشان در فقه و أصول و رجال مخصوصا فلسفه مشاء بیش از آنچه شناخته شد ،مهارت داشت. خداوند او را رحمت کند.

وفات حضرت آیة الله ملکوتی فقیه آل محمد صلوات الله علیهم را به پیشگاه امام زمان عجل الله فرجه الشریف و مراجع عظام تقلید و رهبر بزرگوار انقلاب و همه مردم آذربایجان و استاد گرانقدر حضرت آقای محمدیان تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند حفظ و صیانت حوزه های علمیه و علما اعلام را مسألت دارم.

ضمن عرض تسلیت فقدان مرحوم آیة الله ملکوتی ، بسیار متأسف شدم از اینکه تا دیروز ،قبل از مراجعه به سایت شما ،از اینکه آ یت الله ملکوتی در تدریس و تحقیق فلسفه مشاء متبحر هستند ، با خبر نبودم . چرا ما بزرگان خود را دیر تر می شناسیم و خیلی دیر آنها را به جامعه علمی معرفی می کنیم؟! در حالی که من چند سال است برای حل برخی از معضلات إشارات و شفاء در به در دنبال کسی هستم که به روح فلسفه سینوی احاطه داشته باشد و آنرا با فلسفه صدرایی تطبیق دهد.
جناب دکتر محمدیان اگر جنابعالی در این موضوع أستاذی را می شناسیم که مثل ایشان یا علامه حائری مازندرانی و یا علامه جعفری معتقد به فلسفه بوعلی باشد ، معرفی نمایید.

ارتحال مرحوم حضرت آیت الله ملکوتی را به استاد ارجمند حضرت آیت الله محمدیان و تمام هم استانیهایم تسلیت عرض میکنم امید وارم روحش شاد و یادش همیشه گرامی باشد .

ایشان قبل از انقلاب با تاسیس کتابخانه المهدی عجل الله تعالی فرجه خدمت بزرگی را به جوانان شهرستان سراب کردند وهسته مرکزی مبارزان قبل از انقلاب را فعال کردند. یادشان بخیر و روحشان شاد
از شما بزرگوار که امید نسل جوان و مایه افتخار کشور وآذربایجان هستید تشکر می کنم

مرحوم آیت الله ملکوتی قدس سره از فقهای برجسته ای بود که از فحول علمای تبریز و قم و نجف بهره ها اندوخته بود و در مقام إفتاء به عنصر عدالت به عنوان یک معیار توجه داشت و أحکام را از بعد اجتماعی مورد توجه قرار می داد. کتابهایی مانند " الأمن العام فی الإسلام" و "البنک اللاربوی"نمونه ای از این اندیشه ی نو آورانه ی اجتهادی است. خدایش رمت کند و بر مرتبه اش بیافزاید

از محضر استاد حضرت آیت الله محمدیان درخواست می شود مجددا دروس شفاء و إشارات را از سر بگیرند و یا درسهای دوره ی دکتری واحد علو م و تحقیقات را اجازه دهید در سایت منتشر شود. با توجه به اینکه فلسفه سینوی را جنابعالی درس تقویت و تربیت عقلانی و درسی دِماغ پرور می شناسید.

بنده نیز رحلت حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مسلم ملکوتی{ره}راتسلیت می گویم ‏‎ ‎

مرحوم آیة الله ملکوتی از علمای برجسته ومدرسان بزرگ خارج فقه و اصول و استاد مسلّم فلسفه ی مشّاء و مدافع بی نظیر ابن سینا بود. فقدان ایشان بویژه در عرصه ی تدریس فلسفه ی سینوی ثلمه ی بزرگی است که باید شاگردان ایشان و اساتید این فن آن را جبران کنند . من شخصا از جناب استاد آیة الله محمدیان درخواست می کنم به این مسأله اهتمام نمایند . چون فلسفه را اگر فقیهان ادامه ندهند ،دوباره حوزه ها و جامعه ی علمی اسلامی دچار گرفتاری های شبیه دهه های قبل خواهد شد.با احترام و ارادت کلام الله عبادی صائینی

به نوبه ی خودم از تمام بچه های لشکر همیشه پیروز و سربلند لشکر عاشورا که با برگزاری مراسم بزرگداشت آیة الله العظمی ملکوتی رضوان الله تعالی علیه در مسجد نور تهران، قدر شناسی و احترام خود را به روحانیت در خط امام و رهبری و انقلاب نشان دادند تشکر می نمایم و از حضور حضرات علماء اعلام بویژه آیات و حجج آقایان دکتر محمدیان، آل هاشم ، خاتمی زنجانی امام جمعه ی محترم زنجان کمال سپاس را داریم.

سلام و احترام ،جناب استاد محمدیان مدتی است برای خواندن و مباحثه ی کتاب شفاء بوعلی دنبال استاد هستم ،چه کسی را معرفی می کنید؟

من برای نوشتن مقاله‌ای به سایت شما مراجعه کردم و نکاتی را استفاده کردم،یاد آیت الله ملکوتی بخیر و روحشان شاد .

Pages

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.