تفکر خسروانی چیست

سلام خدا قوت یکی از همکاران هستم در یکی از جلسات در مورد سه تفکر که در مقابل تحول بنیادین مقاومت و مخالفت میکنند صحبت کردید و یادم است یکی را تفکر خسروانی بیان کردید اگر امکان دارد مجددا این سه تفکر را برایم بیان کنید و در مورد تفکر خسروانی بطور خلاصه بیان کنید منظور از تفکر خسروانی چیست

باسمه تعالی
سلام علیکم
تفکر خسروانی در مقابل تفکر یونانی به اندیشه ی رایج در دوره ی پیش از اسلام در ایران گفته شده است که سامانه ی هستی شناسی حکمای ایران را شامل می شد و متفاوت از فلسفه ی استدلالی یونانیان متکی به دریافتهای باطنی و قلبی بوده است و علاقمندان به مباحث ما در مقدمه ی شرح حکمت اشراق دروس دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی فلسفه مراجعه کنند.
اما آنچه درباره ی تقابل با تحول نظام تعلیم و تربیت بیان شده است ،مدعیان تفکر خسروانی است که با این در صدد اعاده ی اندیشه ی دوره ی شاهنشاهی هستند و با انقلاب اسلامی خصومت دارند و این دشمنی را با این نام میخواهند مدلل کنند. عمده ی حرف أنها روشهای اموزش دوره پهلوی اما با پوشش و جان مایه ی ایران باستان است.

نظرات

نمیخوام به شما اهانت کنم اما با عشق مطلب را باز کردم تا چیزی از فلسفه ی خسروانی بفهمم اما با نظری مواجه شدم که خیلی پیش پا افتاده بوده و اصلا نمیتونه نظر یک آدم باسواد آنهم از جنس فلسفه باشه واقعا نظرتون عجیبه:حکمت خسروانی مخالفت با انقلاب اسلامیه؟!!!!!!!!!!!

جناب ارجمند سلام علیکم ضمن تشکر از جنابعالی درخواست می کنم پارگراف اول یادداشت را با تأمل بخوانید . بنده به اجمال گفته ام که حکمت خسروانی سامانه ی هستی شناسی حکمای ایرانی در برابر یونانیان بود و متکی به دریافت های باطنی هستی را تفسیر می کردند و حکمةالاشراق شیخ شهید سهروردی از آن بهره گرفته است. اما درباره تقابل برخی از دلبستگان تفکر شاهنشاهی برای مقابله با نظریه اسلامی تعلیم و تربیت به این عنوان متمسک می شوندوتلاش می کنند اندیشه های شاهنشاهی را به نام حکمت خسروانی شهرت دهند. این سخن با آنچه جنابعالی معترض شده اید تفاوت دارد . و من نگفته ام حکمت اشراقی و یا روش شناخت باطنی هستی که به آن حکمت خسروانی نیز گفته اند مخالفت با اسلام و یا انقلاب اسلامی است. علی ایحال از شما نسبت به حساسیتی که نشان دادید ، سپاسگزارم . البته در درسنامه ی « منتخبات من الفلسفةالالهیة» به این موضوع بیش از آنچه معروض شد ، اظهار نظر شده است.

نظر دهید

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.