اهتمام به امور مسلمین یک وظیفه ی حتمی شرعی است

اهتمام به امور مسلمین یک وظیفه ی حتمی شرعی است، اعراض از حمایت مسلمانان موجب خذلان دنیوی و اخروی است.
به گزارش نور خبر استاد محمدیان در جلسه ی پرسش و پاسخ حلقه ی معرفتی کانون قران نور الائمه در جواب پرسش یکی از شرکت کنندگان درباره ی حمایت از جنبشهای آزادیبخش بویژه مردم فلسطین اظهار کرد:ما به دلائل عقلی ، دینی و انسانی وظیفه داریم نه تنها از مسلمانان که برادران و خواهران دینی ما هستند و جزو پیکر واحد امت اسلامی بشمار می آیند،حمایت کنیم بلکه از هر انسان ستمدیده و مظلومی که ما را به یاری می طلبد ،باید به یاری اش بشتابیم ، رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: "من اصبح و لم یهتمّ بامور المسلمین فلیس بمسلمٍ " و بالاتر از این فرمودند:" من سمع رجلاًینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلمٍ"یعنی عدم توجه به فریاد و استمداد چه مسلمان و چه غیر مسلمان موجب سقوط انسان از دیانت اسلامی می شود. امیر مؤمنان علی علیه السلام در آخرین وصایای خود سفارش کردند؛"کونا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً" دشمن ستمگر باشید و یاور و مددکار مظلوم.این توصیه های دینی ماست. به حکم عقل نیز نمی توان ظلم قدرتهای سلطه را نیز امضاءکرد ،هرگونه سکوت و رضایت به افزونخواهی و تعدی قدرتهای جابر و سلطه گر فرصت فراهم أوردن برای قدرت گیری بیشتر آن برای ستم و تجاوز به دیگران واز جمله خود سکوت کننده است. از حیث انسانی نیز عواطف و شعور باطنی ما نمی تواند زجر کشیدن و غارت شدن وگرفتاری انسان های بی گناه راتحمل کند. مگر اینکه که شخص از همه ی عواطف و احساسات انسانی تهی شده باشد.
محمدیان ادامه داد: واقعا کدام وجدان پاک و یا عقل سلیم اجازه می دهد و یا راضی می شود رژیم های سفاک و کودک کشی مانند رژیم صهیونیستی و یا دولت سعودی کودکان و زنان بی گناه ، مریض های بستری در بیمارستان و یا خانه های مسکونی و بی دفاع مردم درمانده ی یمن و یا فلسطین با بمباران هوایی و گلوله های توپ و تانک و یا بولدزر ها تخریب و کشته شوند. این جنایتها امروز بشریت را به محاکمه اخلاقی و وجدانی می کشد.
سکوت در برابر این جنایتکاری ها و جفاها بر عالم انسانی، در منطق دین و آزادگی قابل قبول نیست
محمدیان در پاسخ پرسش دیگری در همین ارتباط اظهار کرد: ما از حیث منافع ملی و حفظ جایگاه بین المللی و منطقه ای خویش نیز باید در معادلات منطقه ی اسلامی به ویژه ایفاء نقش کنیم ، چگونه قدرتهای فرا منطقه ای با ادعای حفظ منافع خود در مدیترانه و خلیج فارس و ... ده ها نقطه ی دیگر حضور نظامی پیدا می کنند و با اعزام ناو جنگی امنیت دیگران را به مخاطره می اندازند و حتی از نیروی زمینی استفاده می کنند؟ ولی ما حق نداشته باشیم در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند و خلیج عدن که بیشترین مرز آبی ،خاکی را داریم و کشتی های تجاری و نفتکش های در حرکتند برای حفظ منافع ملی خود و رویارویی با دزدان دریایی از ناوها و هواپیما و یا قایق های تندرو استفاده نکنیم؟ بیش از یک دهه است با راه اندازی گروه های تروریستی و افراطی مانند القاعده ، داعش و جبهة النصرة ،جیش الاسلام و شبیه این عناوین در کنار تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی دولت استکباری امریکا و هم پیمانهای غربی و دولتهای سرسپرده ی عربی منافع ملی و اسلامی ما را تهدید می کنند، آنها مجاز به دخالت در امور داخلی کشورهای دوست و همسایه ی ما باشند اما حضوری مستشاری جمهوری اسلامی ایران را که به دعوت و درخواست رسمی دولتهای قانونی انجام پذیرفته را تحمل نکنند؟! بله بدون تردید حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه، عراق و یا حمایت از جنبش های مردمی و اسلامی فلسطین و یا حزب الله لبنان و پشتیبانی از مردم یمن و بحرین جزو وظایف دینی، اخلاقی و انسانی و در راستای حفظ منافع ملی و توازن قدرت در منطقه است.
محمدیان در جواب سؤال مربوط به نقش ترکیه در بحران منطقه ی آسیای غربی و امروز جهان اسلام اظهار کرد؛ دولت ترکیه دچار توهم خود بزرگ بینی شده است و در آرزوی تجدید دولت عثمانی به هر شگرد مشروع و نامشروع دست می زند. گاهی ژست ضد اسرائیلی می گیرد و جنگ زرگری با رژیم صهیونیستی راه انداخته و کشتی صلح راه می اندازد، اما در لحظه ی و نقطه ی تقابل دست دوستی و همکاری تجاری سیاسی به رژیم غاصب دراز می کند و سفارت خود را باز گشایی می کند، از گروه های تکفیری و سلفی، داعش و ،،،، حمایت می کند و حتی به حساب آنها نفت عراق قاچاق می کند و می فروشد و از سوی دیگر با پررویی تمام در جبهه ی ائتلاف علیه داعش خود را جا می زند.
آقای اردوغان در این سفر اخیر به کشور های حاشیه ی خلیج فارس نشان داد که حدس ما در دخالت ایشان در تحریک دولتمردان نابخرد سعودی در به شهادت رساندن آیةالله شهید شیخ نمر آل نمر درست بوده است، چرا که آقای اردوغان در همین سفر اخیر در صد تشجیع آل خلیفه برای محاکمه و اخراج آیةالله شیخ عیسی قاسم برآمد و پیشنهاد کرد ایشان را به ترکیه تبعید کنند. البته این رفتار از دولت بی تعهد اردوغان بعید نیست چرا که ایشان در مسابقه ی کسب قدرت حاضر است دوستان هم حزبی خویش را نیز قربانی کند ،مگر شما رفتار ایشان را با آقای نجم الدین اربکان رهبر اسلامگرای حزب سعادت از یاد برده اید؟ آقای اربکان ولی نعمت این آقایان بود وی را با کودتای ژنرال قره دایی ساقط کردند و خانه نشین نمودند. مگر آقای عبدالله گل رییس جمهور پیشین، اردوغان را به پست نخست وزیری منصوب نکرده بود؟ آقای عبدالله گل الان چه نقشی در حزب عدالت و توسعه دارد؟ همین نخست وزیر منصوب ایشان آقای داوود اوغلو که این همه همراهی و خوش رقصی برای اردوغان در ایجاد فتنه ی منطقای داعش در سوریه کرد، الان کجاست؟ چرا عزل شد؟ جوابش یک جمله است اردوغان دچار کیش شخصیت شده و در آسمان خیالش خود را پاشا می بیند و برای رسیدن به مقصود کودتای جعلی نیز می تواند راه بیاندازد و مردم را به کشتن دهد ،یا علیه امریکا و وپا الدرم و بلدرم راه بیاندازد. در قاموس چنین شخصیتی، سیاست عین پدر سوختگی است و می توان در حالی که با کسی دست دوستی دادی از پشت به او خنجر بزنی. نمونه اش خود آقای بشار اسد است. و باید دولتمردان جمهوری اسلامی در تعامل با دولت ترکیه ورای ملت ترکیه هوشیاری و حزم و احتیاط را فراموش نکنند.
در پایان این جلسه که به مدت دو ساعت ادامه داشت یکی از زائران بحرینی گزارشی از وضعیت قیام مردم بحرین ارائه داد.

منبع خبر:

تاریخ خبر: 
شنبه, 7 اسفند, 1395

نظرات

اردوغان پاشا در صد احیا خلافت عثمانی و سلطنت مادام العمر است و با پنبه سر دموکراسی را می برد. در دیکتاتورترین حکومتها نیز در یک شب چند ده هزارنفر را بدون محاکمه از کار برکنار نمی کنند ،اردوغان بانیت خوانی و تهمت زنی رقبا را از میدان به در می کند و با کمیته های مخفی مجازات مخالفان را از صحنه خارج می سازد و تهمت هواداری فتح الله گولن حربه منزوی کردن رقباست.

لعنت برکسانی که آیةالله نمر آل نمر. را به شهادت رساندند و لعنت برکسانی که آل سعود را تشویق و تحریک کردند و لعنت برکسانی که به این ظلم و جنایت با سکوتشان رضایت دادند.

دولت ترکیه ، دولت اپورتونیست و فرصت طلبی است که اخلاق و تعهد اسلامی را در روابط بین المللی مراعات نمی کند.

اردوغان با دخالت هایی که در امور همسایگان خود می کند و با بلند پروازی هایی که برای تشکیل خلافت عثمانی دارد، در این گرداب خود ساخته غرق خواهد شد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 6 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.