تسلیت درگذشت مرحوم منوچهر درفشه تصویرگر کتابهای درسی

هوالمصوّر
انا لله و انا الیه راجعون

در شب هایی که روزه داران دست به دعا برداشته اند و شفاء و عافیت بیماران را از خداوند شافی درخواست می کنند ،هنرمند تصویرگر ما صورت زیبای پرواز به سوی خدا با رنگ سپید رمضان را بر خود برگزید. این پرگشایی به سمت حق را که دوستان و بازماندگان مرحوم منوچهر درفشه را در سوگ جدایی از او متأثر و متألم ساخت ،تسلیت می گویم و برای او در منتهای پروازش آشیان پر آرامش و پر نعمت الهی مسألت می دارم.
منوچهر درفشه، تصویرگری که نزدیک به سه دهه برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم در کتابهای درسی و غیر درسی با انگشت و رنگ یادگار گذاشت،بعد از مدتی ابتلاء به بیماری که گوهر وجودی بنده ی مؤمن را برای حضور پاک در آستان حق صیقل می دهد، به جهان باقی پر کشید.
مرحوم درفشه تصویرگری پرکار وَ توانمندی بود که با هنرمندان برجسته ای حشر و نشر داشت و در این آمد و شدها فروتنانه از پیش کسوتان می آموخت و به تعبیر خویش در گردونه ی تجربه اندوزی های شخصی و گروهی ، گوهر هایی از فن و هنر را اصطیاد کرد که شاید در دانشکده های به معنای مرسوم آن نتوان به دست آورد. البته او سخاوتمندانه آنچه را آموخته و اندوخته بود بر روی صفحه ی کتابهای درسی شادمانه با دانش آموزان و کودکان تقسیم نمود.
من ،متخصص و صاحب و نظر در حوزه تصویرگری و یا نقاشی نیستم ولی آنچه از آثار تصویری بر روی کتابهای درسی آموزش و پرورش ، نهضت سواد آموزی و انتشارات مدرسه بر ذهنم نقش بسته اند انگشت های رنگین و اندیشه های دل خاسته ای است که زلال آبادی و روستا و طبیعت بکر و زیبا با چهره ی ستبر و صبور ولی شادمان قهرمانان قصه هایش را به تصویر کشیده است.هر چند برخی او را به خاطر تصویرگریش در بعضی کتابهای تاریخی و دینی به فاصله گرفتن از فرایند صلح و آرامش متهم کرده اند ولی من به عنوان تماشاگر آن تصویرها، او را کسی می بینم که با تصویر آوای چکاچاک شمشیر ها و شیهه ی اسبان و غریو مردان و گریز از دام توطئه ی شبانه همان هشداری را می دهد که در تابلوی روباه و زاغ از حیله و فریب زمزمه کرده است.
در خاتمه ،به نوبه ی خود درگذشت این هنرمند تصویرگر را ، که سالیان درازی آثار او در کتابهای درسی به یادگار ماندگار خواهد بود،به جامعه ی هنری ، همکاران حوزه ی کتابهای درسی و به ویژه بازماندگان سوگوار آن مرحوم تسلیت می گویم و از خداوند متعال علاوه بر رحمت و مغفرت همنشینی با شهید ماه مبارک رمضان را برای آن مرحوم مسألت می دارم.

بیست و یکم ماه مبارک رمضان ١٤٣٥
مطابق با بیست و هشتم تیر ماه ١٣٩٣
محی الدین بهرام محمدیان

نظرات

سلام حاج آقای محمدیان ، نماز ،روزه ها قبول ،دست مریزاد باز هم صد بارک الله به روحانیت ،و آخوندها . در این وانفسا مگر این که شما ها از هنرمند جماعت یاد کنید

خداوند رحمت کند ، در چه شب مبارکی به آن دنیا سفر کرد ،ولی آقای دکتر خواهش می کنم در کتابهای درسی زیر عکسها و تصاویر نام نقاش و عکاس و تصویر گر را هم مثل شاعران و نویسندگان بنویسید تا بچه ها این هنرمندان رانیز بشناسند . چون من همین الان فهمیدم که تصویرگر درس زاغ و روباه مرحوم آقای درفشه بوده،. بسیار ممنون . خداوند بیامرزدش

تصویر داستان روباه و خروس زیباتر از زاغ و روباه است ،البته مرحوم درفشه همیشه دنبال این بود که روباه ها را رسوا کند به همین خاطر آنها سر خوشی با او نداشتند چون نمی گذاشت خروس ها را بدزدند، او شکوفه بر شمشیر می کشید تا بچه ها برای دیدن بهار بی مزاحم از شمشیر نترسند . من که تصویرهای کتاب های دینی اش را خیلی می پسندم. خدا رحمتش کند.

از استاد محمدیان ،رییس محترم سازمان پژوهش تشکر میکنم به خاطر ارسال پیام تسلیت و ابراز همدردی با جامعه هنری کشور و خانواده آن مرحوم. دوست دارم از فرصت استفاده کنم از همگان در خواست بیایید قدر شناس بزرگان مان باشیم و در زمان حیات و زندگی شان از آنها قدردانی کنیم . باز هم از استاد محمدیان که حقاً خود هنرمند و هنر شناس و ادیب و شاعر و سخنور و اندیشمند هستند ، تشکر و قدردانی میکنم. ایام عزت مستدام حمید

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
3 + 11 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.