تسلیت به مناسبت درگذشت استاد گرانقدر و فرزانه حجةالاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی رحمةالله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت استاد گرانقدر و فرزانه و پژوهشگر پر مایه جناب حجةالاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی رحمةالله علیه عضو محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعات و تدوین کتب علوم انسانی «سمت» موجب تأثر و تأسف عمیق گردید.
اینجانب از سالیان دور، از سالهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی از جلسات سخنرانی و محاضرات علمی ایشان در تبریز با آن بزرگوار آشنا شدم و این آشنایی به رابطه ی علمی و اداری و کاری در سالهای اخیر انجامید.
آن استاد فرزانه با صفای باطن و شدت علاقه به طبقات مستضعف و تعصب کامل به ارزشهای دینی و انقلابی و مراعات انصاف علمی و اخلاقی با مسائل و موضوعات مواجهه می کرد.
خاطراتی که ایشان از مرحوم علامه طباطبایی رضوان الله تعالی علیه داشت و گاهی به اقتضای جلسات نقل می کرد در وجود ایشان ، تفلسفی آمیخته به معارف قرانی را نشان می داد.
جناب حجةالاسلام و المسلمین دکتر احمدی در سالهای دهه ی شصت در شورای تغییر بنیادین آموزش و پرورش بسیار فعال عمل می کرد و نتیجه ی آن مباحثات و جلسات مصوبه ی تغییر بنیادین در آموزش و پرورش شد که متأسفانه از آن همه تلاش تنها تغییر دوره ی متوسطه و ایجاد دوره پیش دانشگاهی عملی شد و مرحوم دکتر احمدی تا این اواخر نسبت به آن گله مند بود و مرا نسبت به اجرای ناقص و عجولانه ی سند تحول بنیادین مصوبه ی اخیر شورای عالی هشدار می داد.
اینجانب شدیدا از فقدان این عالم و دانشمند برجسته ی حوزوی و دانشگاهی احساس تأسف می کنم و آن را ضایعه و ثلمه ای بزرگ می دانم و ضمن عرض تسلیت به جامعه ی علمی کشور، اساتید و دانشجویان به ویژه خانواده ی بزرگوار و فرزندان آن استاد بخصوص جناب آقای دکتر وحید احمدی از درگاه حضرت باریتعالی رحمت و غفران واسعه برای آن مرحوم مسألت می نمایم. عاش سعیدا و مات سعیداً.
امید آنکه حوزویان و دانشگاهیان از تراث علمی ایشان و مؤسسه ی با ارزش سمت در جهت تحول علوم انسانی همراه با قدردانی و حق شناسی بهره ی لازم را ببرند. انّه ولیّ التوفیق
محی الدین بهرام محمدیان
۱۹/ خرداد/۱۳۹۷ مطابق با ۴۲/رمضان /۱۴۳۹

نظرات

دکتر احمدی مردی دانشمند وپر انگیزه برای خدمت بود. با کهولت سن و عمل جراحی سال قبل باز هم با شوق و علاقه برای تدوین کتابهای درسی علوم انسانی دانشگاهی تلاش می کرد. خدایش رحمت کند.

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
دکتر احمدی از مفاخر حوزوی و دانشگاهی است همین بس که مقام رهبری ایشان را به نیکی یاد کردند و از رفتنشان اظهار تأسف نمودند. مرتضی ملایری

دکتر احمدی یک دوره هم نماینده مجلس بودند و چپ سیاسی اما با اخلاق

انتشارات سمت از باقیات صالحات استاد دکتر احمدی است. لازم است وزارت علوم و تحقیقات ارزش این کار بداند و در تولید آثار علمی علوم انسانی اسلامی اهتمام بورزد .
علو انسانی امروز ما باید اسلامی ، بومی و روز آمد باشد و از پذیرش بدون نقد و بررسی گرایشهای انحرافی علوم انسانی غربی مبتنی بر انسان شناسی مسیحی یهودی با آمیزه های روانشناختی سکولار پرهیز نماید . حجت نوبری

نظر دهید

Plain text

 • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • No HTML tags allowed.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 14 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.

آمار بازدید

 • بازدید کل:4,313,997
 • بازدیدکنندگان:140,244
 • تعداد محتوا:1,862
 • آدرس شما :54.224.133.152
 • از تاریخ :1392,01,20
 • تعداد بازدید:
  • امروز :3,514
  • دیروز:5,900