پاسخ معاون وزارت آموزش و پرورش به منتقدان کتب درسی

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش با بیان اینکه آماده مناظره با منتقدین کتب درسی هستیم، گفت: کتاب‌های درسی را نباید با مجله کودک و نوجوان اشتباه گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره انتقادهای اخیر برخی از نویسندگان و شاعران حوزه ادبیات در خصوص خالی بودن جای نویسندگان انقلاب در کتاب‌های درسی و همچنین انتقاد برخی از آنها از نحوه تدوین کتب درسی گفت: برای رسیدن به نظر علمی و مستند درباره انتقادهایی که درباره کتاب‌های درسی شده، بهتر است موافقین و مخالفین دور یک میز درباره این موضوع اظهارنظر کنندچراکه اگر افراد بخواهند یک طرفه در این مورد قضاوت کنند، منصفانه نیست.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش این آمادگی را دارد تا با حضور مولفین و کارشناسان کتب درسی در قالب میزگردی با منتقدین، نظرات و مطالب عنوان شده را مورد بحث و بررسی قرار دهد، افزود: اینکه عنوان شده داستان‌های بعد از انقلاب در کتاب‌های درسی کمتر مورد استفاده قرار گرفته باید گفت برای این منظور معیار مشخصی وجود ندارد که چه کسانی را انقلاب و انقلابی می‌دانند.

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش تصریح کرد: اینکه آیا می‌توان موضوعات را وارد کتب درسی کرد یا نه؟ موضوعی است که باید به درستی برای منتقدان تبیین شود، چرا که کتاب درسی، کتاب علمی با حجم محدود و ماموریت مشخصی است و آموزش و پرورش با توجه به اهمیتی که حوزه نشر و ادبیات فارسی دارد، این فرصت را در بخش دیگری از جمله مجلات رشد فراهم کرده است.

محمدیان ادامه داد:گاهی برخی از افراد کتاب درسی را با صفحه نیازمندی‌ها اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند کتاب‌های درسی تابلوی اعلانات است و مطالب عنوان شده اخیر حاکی از آن است که افراد فکر می‌کنند کتاب درسی همانند مجله کودک و نوجوان است، در حالی که ماموریت اصلی آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت، تقویت هویت ایرانی اسلامی در چارچوب کلی نظام و انقلاب است.

وی اظهار کرد: آموزش و پرورش نسبت به تفکر انقلاب اسلامی تعهد دارد و یکی از ماموریت‌های اصلی، حفظ و تقویت این هویت است و همچنان که هویت‌های قومی برای آموزش و پرورش مهم است، اما چنانچه افراد بخواهند با هویت‌های اسلامی، ایرانی و قومیتی تعارض پیدا کنند، آن را در کتاب درسی منعکس نمی‌کنیم.

جای چهره‌های خاص که در انقلاب مردم را همراهی نکرده‌اند، در کتاب درسی نیست و ما نیز آن را تجویز نمی‌کنیم

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش تاکید کرد: کتاب درسی دنبال تقویت هویت‌هاست. ممکن است در مقطع دبیرستان موضوعات نقد ادبی مطرح باشد و با توجه به اینکه دانش‌آموزان رشته علوم انسانی به صورت تخصصی در حوزه ادبیات تحصیل می‌کنند، نقدها برای این مقطع و این رشته مفید است، اما جای چهره‌های خاص که در انقلاب مردم را همراهی نکرده‌اند، در کتاب درسی نیست و ما نیز آن را تجویز نمی‌کنیم. وی خاطر نشان کرد: جای این گونه کتاب‌ها در کتابخانه‌ها و حتی کتابخانه‌های آموزش و پرورش هم می‌تواند باشد، اما نمی‌توان مهر کتاب درسی را به این گونه آثار زد.

محمدیان ضمن اعلام آمادگی آموزش و پرورش برای انجام گفت‌وگوهای دوجانبه با منتقدان کتب درسی، گفت: نه تنها از انتقادها استقبال می‌کنیم، بلکه معتقدیم انتقادهای سازنده می‌تواند آموزش و پرورش را در پیشبرد اهداف یاری کند، بنابراین افرادی که منتقد به کتاب‌های درسی هستند، می‌توانند دور یک میز نقطه نظرات خود را ارائه کرده و جواب‌های آموزش و پرورش را بشنوند.

کلیدواژه:

تاریخ خبر: 
شنبه, 4 آبان, 1392

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
8 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.