توضیحی بر تأخیر توزیع کتابهای درسی

بسم الله الرحمن الرحیم
شاید به اندازه ی این یک هفته ی اخیر در سالهای کاری ام احساس ناراحتی و شرمندگی نکرده بودم.
آغاز مهر ماه را همیشه با خوشحالی شروع می کردم و با شادمانی فعالیت های آموزشی و تربیتی را پی می گرفتم. سال تحصیلی ٩٢-٩٣ را با این آرزو آغازش را انتظار می کشیدم. به ویژه از این جهت که برای سومین سال متوالی کتابهای جدید التألیف درسی همسو و منطبق با برنامه ی درسی ارائه می شوند،احساس رضایت مندی داشتم و دارم.
کتابهای درسی جدید التألیف امسال مربوط به پایه ی سوم ابتدائی و پایه ی هفتم(سال اول از دوره ی اول متوسطه) است که از ابتدای سال همکارانم نسبت به نهائی کردن تألیف و آماده سازی هنری و فنی آنها مشغول بودند، انتظار داشتم طبق زمان بندی و برنامه ی پیش بینی شده بین ١٥ تا ٢٠ شهریور ماه چاپ آنها به پایان برسد و پیش از شروع تحصیلی توزیع شود. کتابهای دوره ی ابتدائی (٥پایه)، کتابهای پایه ی سوم راهنمایی و کتابهای دوره دبیرستان و فنی و حرفه ای و کار دانش تقریبا به تیراژ ١١٥ میلیونها نسخه همه در شبکه ی توزیع طبق برنامه قرار گرفت. اما همه کتابهای پایه ی سوم ابتدائی و پایه ی هفتم به صورت کامل برای قبل از مهر آماده نشد. از کتابهای پایه ی سوم ،قرآن ، فارسی ، مطالعات اجتماعی،وعلوم توزیع بهنگام شد ولی با تأخیر ٣یا٤ روزه باقی کتابهای پایه ی سوم (هدیه ی آسمانی،فارسی - مهارت خوانداری-وریاضی)به انجام و اتمام رسید.
اما از کتابهای پایه ی هفتم عربی، انگلیسی-کتاب دانش آموز -پیام آسمانی ،قرآن ،فارسی پیش از مهر آماده شده بودند ولی کتابهای ریاضی، علوم ، مطالعات اجتماعی، کار و فناوری تفکر وسبک زندگی با تأخیر مواجه شدند(تقریباً از ١٣٠ میلیونها تیراژ ١٥میلیون ).با آنکه همکاران بخشهای مختلف به ویژه در اداره کل چاپ و توزیع وشرکتهای چاپ و نشر و افست شبانه روزی کار را پی گرفتند تا مشکل سریع تر مرتفع شود ، اما یک محاسبه ی اشتباه و دو اتفاق نا خواسته در کار گره انداخت و حتی پیش بینی دوم را که بر اساس آن وعده ی روز نهم ودهم را برای اتمام توزیع کتاب به دانش آموزان را من دادم با خطا مواجه کرد. هرگز در دوران مسؤولیت های اداری و مدیریتم طی سی سال نخواسته ام خلاف واقع بگویم و از اینکه به اتکا گزارش کار این بار وعده ام با خلف مواجه و همراه شده است ،شدیدا ناراحتم. یعنی آنچه یقین یافته بودم اتفاق می افتد، آنگونه کار پایان نپذیرفت. لذا الآن که نزدیک ساعات پایانی شب است این یاد داشت را می نویسم ، با خود می گویم: ای کاش همکارانم اطلاعات وپیشنهاد بینی هایشان را دقیق تر انجام می دادند ولو با محدودیتها هایی که داشتید از اول به خانواده ها ، دانش آموزان و همکاران معلم اطلاع رسانی دقیق می کردیم که توزیع کتابهای درسی پایه ی هفتم تا دوازدهم مهر طول می کشد تا آنان چشم انتظار نمانند وهر روز به کتاب فروشی های موزع مراجعه نکنند و از سوی دیگر برخی از دوستان روزنامه نگار و اصحاب رسانه به جهت حرفه ای روز شمار دیر کرد را با پیش فرض خلاف گویی مسؤولان فعال نکنند.
البته بر خلاف بعضی از خبرها تأخیر توزیع فقط مربوط به کتابهای پایه ی هفتم است و سایر پایه مشکل تولید و چاپ و توزیع نداشته اند مگر اختلاف آمار برخی از شهرستانها.
اما باید پذیرفت که سیستم توزیع ما نیز در بخش غیر دولتی دچار اشکال شده است و باید برای سال تحصیلی آینده نسبت رفع آن تدبیر و اقدام کرد.
البته علاوه بر آنچه نوشتم، دلیل دیگر سخت گذشتن این روزها این بوده و هست که نکند بعضی از سیاست پیشگان، تأخیر به وجود آمده در حوزه توزیع را به سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش ربط دهند و آن قلت های بی ربط بسازند که در این صورت موجب شرمندگی بیشتر این کمترین شوند.
علی ایحال سر بسته و در بسته به اجمال باید بگویم از آنچه می توانستیم انجام بدهیم یا به موقع نتوانستیم انجام دهیم، عذر خواهیم. والعذر عند کرام الناس مقبول.

دهم مهر ماه ١٣٩٢ محمدیان

نظرات

جناب دکتر محمدیان از یادداشت توضیح و عذر خواهی شما کمال تشکر را داریم و از شما نیز جز این انتظار نمی رود ولی شما مقصر را معرفی کنید برای حفظ آبروی عده ای خود مسئولیت را بعهده نگیرید

خیلی خوشحال شدم و به خودم افتخار کردم که شما به عنوان یک مسئول در مقام پاسخ گویی این توضیح رو ارائه کردید
انشالله در پیشگاه الهی و در مقابل مردمی که ولی نعمت این انقلاب هستند سربلند باشید

استاد محمدیان عزیز در تمام استانها کتابهای درس بجز پایه هفتم توزیع شده است از کتابهای پایه هفتم نیز شش عنوان به موقع توزیع شده الباقی نیز دیروز و پریروز در کتاب فروشی ها عرضه شد .ولی خدایی کتابهای جدید از هر جهت نسبت به سال قبل به مراتب بهتر است دست شما و آموزش و پرورش درد نکند فقط سال آینده تغییرات کم کنید تا چاپ و توزیع به موقع باشد و یا اینکه امکانات بیشتر برای مؤلفان کتابها فراهم شود . با تشکر اعتصامی نمایندگی توزیع کتاب شیراز

ضمن انتقاد از تاخیر در توزیع کتابها ، از شما تشکر می کنیم که با این توضیح ما را در جریان کار قرار دادید ولی به اطلاع شما می رساند که در دوره آموزش ضمن خدمت ما کتابها را تحویل گرفتیم و برای اطمینان بیشتر کتابها در روی سایت دفتر تألیف وسایت رشد نیز وجود دارد.

حاج آقا محمدیان چرابدعت ؟ مگر اینجا کشور ژاپن است که به خاطر اشکال درکار عذرخواهی می کنید؟نه اینچا ایران است .هواپیما سقوط میکند ،اتوبوس منفجرمی شود، جاده قم هرروز حادثه به بارمی آورد بچه های مردم درآتش می سوزنداما هیچ کس عذرخواهی نکرد ه ونمی کند.چرا بدعت می گذارید؟

کتابهای درسی دوره ابتدائی در مدارس خوب توزیع میشود ،دخترم که کلاس ششم می خواند همان روز اول در کلاس کتابهایش را تحویل گرفته ولی پسرم که دبیرستانی است دو بار به کتاب فروشی رفته اول بیعانه خواسته بعد هم با نامه از مدرسه و فروش مقداری لوازم التحریر کتابها را تهیه کرده است. احمدیان استان البرز ساوجبلاغ

جناب آقای دکتر محمدیان ، بنده به عنوان یک کتاب فروش و توزیع کننده کتابهای درسی به شما اطمینان میدهم صنف ما با تلاش تمام و بدون وقفه هر آنچه از کتابها را که باقی مانده بود در دسترس مشتریان قرار داده اند و حتی خود من برای اینکه بچه ها روز شنبه کتاب داشته باشند آن هایی که شماره تلفنشان بوده زنگ زده و خبر داده ام .

با سلام. آیا بهتر نیست کتابهای درسی توسط مدارس توزیع شوند؟ با این کار دیگر دیگر واسطه‌ای در میان نخواهد بود و خیال دانش‌آموزان هم راحت خواهد بود و برخی فروشندگان هم دانش‌آموزان را مجبور به خرید لوازم‌التحریر نمی‌کنند.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
10 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.