هتک حرمت حریم رضوی و شهید و مجروح شدن سه فرد روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم
حادثه‌ی امروز سوم ماه رمضان مبارک حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناا در ضمن فجیع و دلخراش بودن برای روحانیت شیعه افتخار بزرگی است. هم آنهایی که کفن خود برسرگرفته‌‌اند و دار خود بر دوش می‌کشند تادعوت الهی را ابلاغ کنند و در این تبلیغ جز خداوند متعال از کسی خوف و هراس ندارند.
به گمان روحانیون بزرگواری که امروز در حرم رضوی آماج دشنه و چاقوی جهالت و انحراف،تعصب و کج فهمی و مزدوری قرار گرفتند،دعایشان بعد از فریضه‌های ماه رمضان؛ اللهم اسئلک ان تجعل وفاتی قتلا فی سبیلک،تحت رآیة نبیک مع اولیائک بود و تمنا و آرزویشان تأسی به شهید این ماه،حضرت مولی الموحدین،امیرالمؤمنین علی علیه السلام بوده تا با صورت و سیمایی آغشته به خون خداوند را ملاقات کنند.
البته این حادثه از ابعاد مختلف قابل بررسی است.اولاً باید اذعان کنیم که این جنایت پشت پرده‌ای دارد که با مهارت و برنامه ریزی کامل این جنایت را رقم زده است. ما عوامل روی صحنه و پشت صحنه‌ی این فاجعه ‌ی عظیم راکه علاوه بر قتل نفس محترمه،هتک حرمت حرم ملک پاسبان رضوی را کرده است،به شدت محکوم کرده و اعلام می‌کنیم جریمه‌ی این جرم بسیار بزرگ خواهد بود.
ثانیاً ضمن انتقاد شدید از عوامل امنیتی و حفاظت و حراست حرم قدس رضوی که به علت اهمال و عدم حضور جدی و به موقع که تحقق این جنایت را در آن حریم سهل و آسان نموده است،خوایتار سرعت و دقت در شناسایی عوامل مستقیم و غیر مستقیم و همچنین بررسی قصور و تقصیر عناصر مسؤول در تأمین امنیت آن روضه‌ی شریف هستیم.
با توجه به داده های اطلاعاتی و ملاحظه‌ی خبرها و کلیپ های منتشر شده لازم است موارد ذیل مورد عنایت قرار گیرد:
۱-با توجه به نکات ذیل این ترور و جنایت برنامه ریزی شده و با قصد قبلی بوده است:
-رفاقت و صمیمیت سه بزرگوار روحانی در خدمات جهاد و تبلیغی مناطق محروم حاشیه‌ی مشهد که عکس سه نفری این عزیزان حکایت از آن دارد.
- حضور و خروج هم‌زمان هر سه نفر در حرم شریف به همراه هم و وقوع جنایت روی هر سه نفر با فاصله چند ده قدمی. همین موید این است که نفرات دیگری ضارب را پشتیبانی می‌کردند و شاید همانها با مراجعه و طرح پرسش و یا گفت و گو سه نفر را از هم جدا کرده و ضارب به فاصله نیست خود را عملی کرده است.
۲-بررسی و شناسایی افراد حاشیه‌ای در هنگام ارتکاب جرم و تصویر شخصی که در کنار بدن مجروح روحانی مضروب خطاب به ضارب می‌گوید:« برو نیایست،برو دیگه،الان می‌گیرنت،» که صدا واضح است و تصویر آن شخص با پیراهن سفید و کاپشن سفید در دست که به ضارب هی اشاره می‌کند که برود.
۳- شایع کردن این که ضارب اختلال حواس دارد و زیر پانزده سال است به نظر می‌رسد ترفندی برای سرپوش گذاشتن به سازمان یافتگی جنایت و ایجاد راه نفر از مجازات است.
۴- وقوع حوادث مشابه در بعضی شهرها نسبت به روحانیت اعم از ضرب و جرح و اهانت
۵-مراقبت از اینکه این جنایت می‌تواند با ترور یک یا دو نفر از روحانیت اهل سنت به منظور کاستن از قباحت جنایت و یا گسترش دامنه‌ی آن با ایجاد اختلاف قومی و مذهبی به منظور مانع شدن از شناسایی عوامل اصلی و پشت پرده.
۶-با توجه به ادبیات به کار رفته در زبان برخی از عناصر مسؤول با تیتر «حمله با چاقو به سه نفر طلبه»گویا قصد آن است که حادثه کوچک و جزیی نشان داده شود و از منزلت اجتماعی قربانیان حادثه کاسته شود.
اما مطلب دیگری که موجب شگفتی است صدور اطلاعیه و اظهارات مقام های مسؤولی است که اظهار می‌کنند به فاصله‌ی کوتاهی ضارب دستگیر شده و کذا و کذا! این اظهارات از آن حرفهای خنده داری است که ضرب المثل نوشدارو بعد مرگ سهراب را تداعی می‌کند .فلسفه‌ی ذاتی عوامل امنیتی برای پیشگیری از وقوع جرم است نه اینکه بعد از وقوع جرم و شهادت و مضروب شدن چند روحانی در روز روشن در حرم امن رضوی با بافاصله چند ده قدمی از همدیگر چنین اطلاعیه‌های چه فایده ای دارد؟با اینکه اظهار نظر یک مقام مسوول مبنی براینکه ضارب تبعه‌ی خارجی است و نام بردن از افغانستان خود می‌تواند با توجه به فشارهای تبلیغاتی علیه اتباع افغانستانی ،بر گره های کور بیافزاید و یا موجب افزایش حساسیت‌ها و عصبانیت مردم شود.
مجددا ضمن محکوم کردن این جنایت شنیع،از مقامات مسوول انتظار می‌رود به شناسایی سرنخ‌ها و کانون اصلی توصیه اقدام و مردم را در جریان بگذارند.
همچنانکه لازم است همگان بدانند روحانیت کدوم شیعه هرگز با این نوع تهدیدات پای از میدان روشنگری و تبلیغ و جهاد علمی و عملی بیرون نمی‌کشد هرچند مورد بی مهری دوستان ناآگاه و خشم دشمنان کینه‌توز باشد. از درگاه خداوندی رحمت و غفران وعلو درجات برای روحانی شهید حجت‌الاسلام اصلانی ،شهید روزه دار حرم رضوی و شفا و عافیت کامل برای روحانیون مجروح و مصدوم این حادثه مسألت می نمایم.
۱۷فروردین۱۴۰۱
محی الدین محمدیان
رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.