تسلیت به مناسبت درگذشت وشاعر و مداح اهل بیت علیهم السلام مرحوم حاج محمود اکبرزاده طاب ثراه

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت شاعر آئینی و مرثیه و سرا و مداح اهل بیت علیهم السلام مرحوم مغفور حاج محمو اکبرزاده طاب ثراه موجب تأثر گردید.
هرچند من ایشان را از نزدیک زیارت نکرده بودم ولی از سال ۱۳۵۴ از دوره دانش آموزی با صدا و کلام و سوز و آه آشنا بودم و اولین واسطه ‌ی آشنایی من با این پیر غلام آستان حسینی کتابی به نام “حسین پیشوای انسانها” بود که توسط ایشان گردآوری شده بود. در آن روزگار تاریک و سیاه این مجموعه همانند مشعلی بود که از راه دور مقصد و مقصود حسینی را نشان می‌داد و با قطعات برگزیده از اشعار شاعرانی دار بر دوش و نکته ها و گفته‌هایی از نویسندگان و اندیشمندانی دردمند اعم از مسلمان و غیر مسلمان، ایرانی و غیر ایرانی جان را شور و شوق می‌داد. علاوه بر این چاپ دوم این کتاب که در سال۱۳۴۲ با مقدمه ای از استاد محمدتقی شریعتی چاپ شده بود‌، برای در حکم راهنمایی شد که با بسیاری از کسانی که درباره امام حسین علیه السلام از آنها نقل قول و یاشعری انتخاب شده بود آشنا شوم. اندیشمندانی همانند: اقبال لاهوری، محمدعلی جناح، گاندی، سید هادی خسروشاهی، علامه شهرستانی، میرزا خلیل کمره ای، شیخ محمدرضا کلباسی، محمود عقاد، محمدرضا حکیمی و شاعرانی همچون: محمد جواد شق، سروی، دکتر رسا، صادق سرمد، صابر همدانی و....
حال که این خادم جان سوخته‌ی حسینی در میان مانیست باید افسوس بخورم که چرا توفیق تشکر حضوری از او برایم میسور نشدتا بگویم بذر اندیشیدن در مرام حسینی که در دهه‌ی چهل یک خراسانی پاشید، در دهه‌ی پنجاه تبدیل به محبت و معرفت در وجود یک نوجوان آذری شد که امروز هم در آستانه‌ی پیری آرزو می‌کند:
پایان زندگی هرکس به مرگ اوست
جز مرد حق که مرگ وی آغاز دفتر است
عرض ادب من، سلام به روح عاشق اوست که در آستان حسینی حلول نمود.
این مصیبت را به جامعه‌ی مداحان کشور مخصوصاً هیآت حسینی خراسان و خانواده و فرزندان آن مرحوم که راه پدر را دوام می بخشند تسلیت عرض می کنم و برایشان صبر و اجر مسألت می دارم. ان شاالله خداوند متعال مرحوم آقای حاج محمود اکبرزاده را در جوار ارباب مان آقا امام حسین علیه السلام متنعم بگرداند.
السلام علی الحسین، وعلی علیّ بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین
محی الدین محمدیان
یازدهم شعبان المعظم۱۴۴۱
هفدهم فروردین۱۳۹۹

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.