تسلیت فقدان استاد سید هادی خسروشاهی رحمةالله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
در این روزگار وانفسا دست تطاول بر بازماندگانی می‌رسد که یادگار دوران مبارزه و روشنگری و آرزوهای بزرگ‌اند.
مرگ ناباورانه‌ی استادی گران‌مقدار که عمر خود را صرف بازشناسی بیدارگران اقالیم قبله نمود و از دور و نزدیک نسل جوان را برای الهام گرفتن از پیشگامان نهضت بیداری اسلامی از سیدجمال الدین تا محمد عبده، از عبدالرحمن کواکبی تا اقبال لاهوری، از الجزایر تا شبه قاره، از شیعه تا سنی همه را فراخواند به عروةالوثقی بیاویزند و به دور از نژاد و رنگ و زبان جهان وطنی اسلامی را تجربه کنند، برای ما بسیار ناباورانه است. به ویژه اینکه او طعمه‌ی گرگ گرسنه کرونا شود.
استاد سید هادی خسروشاهی که قدکشیده و برآمده از دودمانی علمی‌و فقهی و پرورده در دامن عالمانی سترگ بوده در مسیر رشد و بالندگی خودهمنشین شخصیت های برجسته جهان اسلام در ایران و خارج از ایران نیز بوده است. از طالبیه‌ی تبریز تا حوزه ‌ی قم، از هند تا مصر و عراق و شامات و مراکز مذهبی و دینی از الازهر تا واتیکان را برای یادگرفتن و یاد‌دادن درنوردید. شنیدن و خواندن خاطرات او در جهت روشنگری اسلامی و یادکردهای وی از پیشتازان مبارزه با استبداد و استعمار همچون آیةالله کاشانی، طالقانی، حاج سراج انصاری، نواب صفوی و ارتباط وی با عناصر فرهنگی همانند استاد محیط طباطبایی،سید غلامرضا سعیدی و....هر جست‌و‌جوگری را غنیمتی بزرگ بود و هست.
فقدان چنین شخصیت پر جاذبه و پردانشی که به حق فرهنگبان بدون مرز اسلامی بود برای ما بسیار سخت و اندوهبار است.
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
درگذشت این عالم گرانقدر دینی را که عمر خود را صرف روشنگری، وحدت آفرینی و تقریب بین مذاهب اسلامی و گفت و گوی بین الادیانی و بازیابی هویت اسلامی نسل معاصر اسلامی نمود، به حوزه های علمیه، شاگردان، دوستداران و ارادتمندان به ویژه به خانواده مکرم و خاندان بزرگ خسروشاهی و مردم خطه‌ی آذربایجان تسلیت می‌گویم.
از خداوند متعال مسألت می‌نماییم به پاس خدمات و مجاهدتها و نیات خیر و آرزوهای بزرگش برای جهان اسلام، آن مرحوم مبرور را در جوار رحمت خود سکنی دهد.
و انه ذو فضل عظیم
محی الدین محمدیان
۹/اسفند/۱۳۹۸

نظرات

سید هادی خسروشاهی روحانی روشنفکری بود که قصد داشت با تفسیر جدیدی از بازگشت به خویشتن دوران صدر اسلام را بازسازی کند و در این آرزو با اندیشمندانی همچون سید جمال الدین افغانی ،اقبال لاهوری ، علی شریعتی، غلامرضا سعیدی هم افق بود. خدایش رحمت کند.

مرحوم اقای سید هادی خسروشاهی از بنیانگذاران حزب خلق مسلمان و از یاران دارالتبلیغ بود در تحلیل شخصیت وی نباید از این موضوع غفلت کرد.

مقام معظم رهبری ایشان را ستودند و از رفقای خودشان معرفی کردند.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
18 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.