غدیر و روزگار ما

بسم الله الرحمن الرحیم
"اِنّما وٓلِیِّکم اللُه وَ رٓسولُهُ وٓالّذینٓ اٰمَنوُا الّذینَ یُقیموُنَ الصَّلٰوةٓ وٓ یُؤتُونَ الزّکٰوةٓ وٓ هُم راکِعُونَ "
غدیر خم، نه تنها یک روز تاریخی و به یاد ماندنی در تاریخ امّت اسلامی است بلکه در جغرافیای اندیشه و معارف اسلامی یک طرح نو برای اداره ی جامعه، مبتنی بر حاکمیت الهی و نظام ولایی است.
غدیر عید استقرار اسلام کامل در قامت ولایت الهی برای اقامه ی دین، تامین عدالت فردی و اجتماعی و رفاه عمومی است که ثمره ی آن یأس و ناامیدی کفر از هم پاشیدن انسجام و یکپارچگی دین و آیین امت اسلامی است.
غدیر یک سرمایه ی بزرگ برای امت اسلامی بود تا او را پیشتاز گسترش امنیت و عدالت و سعادتمندی در عرصه ی جهانی کند و پیشرفت و توسعه ی اسلام را که در سال های بعد اتفاق افتاد با قرائت معصومانه و به دور از عنصر قومیت، توانا و سازگار با گستره ی عالم انسانی تأمین و تضمین نماید.
اما این فرصت و سرمایه، چنان گرفتار تنگ نظری های باقی مانده از جاهلیت اولیٰ شد که همه ی استعداد و ظرفیت های اسلام علیرغم لطافت ها و زیبای های آن در سالیان نه چندان دور، در خدمت سلطه ی طایفه ای بنی امیه و بنی عباس قرار گرفت و بر سر اسلام آن آمد که امروز عواقب وحشتناک آن را در حیات تاریخی امت اسلام می بینیم.
غدیر می توانست اقیانوس خروشان و پُر دُرّ و گوهری برای جامعه ی بشری باشد، ولی سنگ چین های قدرت طلب و خودخواه چون جِبت و طاغوت آن آبشخور زلال را در سرچشمه خشکاندند و از جاری شدن آن به اطراف و اکناف ممانعت کردند و از غدیر بهره مند نگشتند مگر کسانی که به وسع خویش و معرفت ، جان خود را از آن سیراب ساختند.
دکترین غدیر یک طرح آسمانی برای اداره ی آمیخته به صلح و عدالت و فضیلتِ زمین و زمینیان در درازنای تاریخ بود. امّا سرکشان در برابر غدیر جهان و جهانیان را از آن محروم و امت اسلام را دچار بلای گسترده ی نفاق و جدایی و انحراف و تحریف کردند. زبان گویای حق را بستند همچنانکه دستان توانای او را بستند! او را به انزوای تحمیلی ربع قرن گرفتار ساختند تا پژواک پیام نبوی از گوش ها و هوش ها دور شود و نسل دوم و سوم اسلامی، دین را جز به تفسیر ناهمگون خلافت نشناسند و از شنیدن بیان و تأویل ولایت بی بهره بمانند.
انزوایی که از سوختن خانه آغاز و در سوزندان خیمه های ولایت به اوج رسید از مضروب شدن دست و پهلوی مادر به بسته شدن و تازیانه خوردن دختر منتهی شد و با شقاوت تمام از بشکافته شدن سر ولایت در محراب به بریده شدن سر امامت در میدان منجر شد. و صد البته امت بیدار نشد و آب رفته به جوی باز نگشت و گرفتار عقوبتی تاریخی شد که تا به امروز دوام دارد و پی آمدهای شوم آن از حجاز تا شام، از یمن تا فلسطین، از کابل تا میانمار و از دور تا نزدیک گسترده شده است و تاوان یک غفلت تاریخی را نسل بعد نسل پس می دهیم.
این در حالی است در کنار چشمه ی غدیر خم با پیامبر تعهد کرده بودیم پیام غدیر را حاضران به غایبان و نسلاً بعد نسلٍ سینه به سینه منتقل کنیم تا در همه ی عصرها تمام نسل ها أن را بشنوند و زیست فردی و اجتماعی خود را بر اساس طرح غدیر سامان دهند و جامعه ی بشری را از آن سیراب سازند و کوثر پیام آور رحمت و وحدت را پیشکش همه ی انسانها کنند ،چرا که خداوند او را برای همه ی جهانیان برگزیده است.
تبریک واقعی غدیر به آن است که: اگر چه ارابه ی تاریخ را نمی توانیم به عقب برگردانیم ولی می توانیم در ادامه ی تاریخ پیام غدیر را بشنویم، برادری اسلامی را به جای کینه ها بنشانیم، دوری ها را به دوستی مبدل کنیم به جای هراسیدن از هم، به یکدیگر اعتماد کنیم و راه خدایی را به حکمت و موعظه جست و جو کنیم.
بر بزرگان از علما و روشنفکران و سیاستمداران و آحاد امت اسلامی است تا شعار تقریب را به جای تکفیر بنشانند و مشت ها و گلوله ها را به سوی دشمنان مشترک امت اسلامی یعنی امریکا و صهیونیزم نشانه روند که تمام فتنه ها از کاخ شیطانی آنها انتشار می یابد.
هفدهم ذی الحجةالحرام
محی الدین محمدیان

کلیدواژه:

نظرات

عید غدیر عید ولایت و امامت بر تمام مسلمانان به ویژه شیعیان مولا مبارکباد

با سلام و ادب خدمت استاد محمدیان
عید غدیر آغاز امامت علوی را به شما و همه دوستداران امیرالمؤمنین مبارکباد می گویم

عید غدیر تنها عید رمز آلود و حزن انگیز است که از آن بوی محرم و عاشورا می آید! راستی چرا؟!!

اگر غدیر در غدیر خم نمی ماند و امام علی علیه السلام بعد از رحلت پیامبر(ص) به حکومت می رسید کسی جرات کشتن امام حسین علیه السلام را در محرم نداشت

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 7 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.