فاجعه‌ی منا، نشان عدم کفایت و صلاحیت آل سعود

بسم الله الرحمن الرحیم
"و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله"

حادثه‌ی تأسف برانگیز "منا"، فاجعه‌ای بزرگ در تاریخ حج بیت‌الله‌الحرام است. هر چند در سال‌های پیش نیز وقوع حوادثی چون آتش‌سوزی در منا و عرفات، تلفات حجاج در سیل و دلخراش‌تر از همه، کشتار حجاج ایرانی در مراسم برائت از مشرکین، نسبت به کفایت و صلاحیت آل سعود برای مدیریت مراسم حج ایجاد تردید کرده بود ولی وقوع حوادث متعددی در مراسم حج سال جاری همانند سقوط جرّ‌اثقال سنگین در نزدیکی کعبه و مسجد‌الحرام و کشته شدن تعداد زیادی از زائران حرم الهی از بلاد مختلف اسلامی، آتش‌سوزی در هتل حجاج، ریزش کوه در اثر تخریب و خاک‌برداری و بالاخره حادثه‌ی اسفناک امروز منا در مسیر رمی جمرات، نشانه‌ی قطعی بی کفایتی و ناتوانی آل‌سعود در اداره‌ی حرمین شریفین است و ضرورت دارد دولتهای اسلامی ضمن مؤاخذه‌ی هیأت حاکمه‌ی عربستان سعودی، با تشکیل کنفرانس سران اختیار اداره‌ی مراسم حج را از این دولت سلب و کمیته‌ی مشترکی از نمایندگان کشورهای اسلامی را مسؤول وعهده‌دار مدیریت مراسم حج نمایند.
بدیهی است هیچ توجیه و بهانه‌ای مسؤولیت وقوع چنین فاجعه‌ی بزرگ را از دوش دولت سعودی بر نخواهد داشت. درصورتی که کمیته‌ی حقیقت‌یاب پی به قصور و تقصیر دستگاه های دولتی سعودی در این فاجعه‌ی بزرگ ببرند، باید دولت سعودی جریمه بی‌کفایتی خود را بپردازد و اقل آن خلع ید از اداره‌ی حرمین شریفین در مکه و مدینه است.
اینجانب ضمن تسلیت این مصیبت بزرگ به "امیر الحاج" حضرت حجت أرواحنا له الفدا و رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و همه‌ی مسلمانان جهان، برای خانواده های سوگوار صبر و اجر و برای درگذشتگان رحمت و غفران الهی و همچنین شفا و عافیت و سلامت عاجل برای مصدومان و مجروحان مسألت می نمایم. إنّه خیر ناصر و معین

دهم ذی الحجة الحرام ١٤٣٦ه.ق مطابق با دوم مهر ماه ١٣٩٤ه.ش
محی الدین بهرام محمدیان

نظرات

انصافا دولت سعودی کلکسیونی از حماقت در رفتار ،خیانت در میان امت اسلامی و جنایت در راه انداختن جنگهای نیابته در بحرین ،عراق ، افغانستان ، سوریه و بالاخره یمن است.و هیچ دولتی جز رژیم جنایتکار صهیونیستی توان رقابت با آل سعود ندارد.!

آفرین جوان ، گل گفتی ،کلکسیون همه زشتی ها . به اضافه از پشت بستن دست صهیونیستها در کودک کشی ! و حمله به خانه ها و ویران کردن مساجد و تخم گذاری و تولید جوجه های تروریست به نام داعش و طالبان و القاعده و...

استاد محمدیان به نظر شما سفر حج با این مشقات و با حاکمیت چنین دولتی لازم است ؟ چرا پول مان را باید به جیب دولت بی کفایت وهابی بریزیم؟

باسمه تعالی
سلام علیکم ،دوست عزیز ،با تسلیت مصیبت غم بار حادثه ی دلخراش سرزمین منا و آرزوی شفا و صحت و عافیت بر مصدومان و مجروحان ،رحمت و غفران برای تمام درگذشتگان و جان باختگان و طلب صبر و اجر برای تمام بازماندگان و مصیبت دیدگان ،یاد آور می شوم حج مایه ی شکوه اسلام و مظهر وحدت و اتحاد مسلمانان است، ولی متأسفانه جوامع اسلامی از این فرصت بهره مند نیستند و حاکمان سرزمین حجاز توانایی و لیاقت و صلاحیت لازم را طبق آیات قرانی در اداره ی حرمین شریفین مکه و مدینه ندارند. قران کریم شرط سرپرستی مسجد الحرام و کعبه و مساجد اسلامی را داشتن تقوی و ایمان به خدا و قیامت معرفی کرده است و سد کنندگان (ایجاد کنندگان مضایق)را نکو هش نموده است. دولت سعودی فاقد صلاحیت های لازم اخلاقی و اعتقادی و سیاسی و عملی برای اداره ی حرمین هستند .وابستگی آنها با اردوگاه کفر و دشمنان اسلام همانند صهیونیستها و امریکایی ها و ایجاد تفرقه بین امت اسلامی و فرقه سازی های انحرافی و حمایت از جریان های خشونت طلب و تکفیری امر غیر قابل انکار است و با کمال اندوه باید گفت امت اسلامی به آنها مبتلا شده است.
اما با همه اینها ،هیچکدام از این امور نباید سبب خالی ماندن مسجد الحرام و تعطیلی حج شود ،در وصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام از اینکه خانه ی خدا خالی از حجاج شود اظهار نگرانی شده است و حسب نظر فقهاء تمام مذاهب اسلامی حج یک امر عبادی واجب است و آحاد مسلمانان به شرط استطاعت موظف به انجام آن هستند و مشقات و سختی راه و حتی وجود حرامیان و راهزنان مانع از انجام نمی شود.
نکته ی دیگر ،هزینه های حج است و این ربطی به عرب و عجم و دولت حاکم بر حجاز ندارد ،و مدیریت هزینه در دست خود حجاج است و اگر چنین است که از خرجهای غیر ضرور ما سوء استفاده می شود و منافع مسلمین تأمین نمی شود و یا از سود و درآمد آن بر علیه امت بهره برداری می شود ،واجب است حجاج از آن نوع هزینه ها مانند خرید سوغاتی و یا گردشگری و... اجتناب نمایند.
از درگاه خداوندی غزت و سربلندی مسلمانان را در پرتو آگاهی و اخوت اسلامی مسألت می نماییم . انه ولیّ التّوفیق محی الدین محمدیان

فاجعه مکه را به حضور امام زمان (ع)و مقام معظم رهبری ،امت اسلامی و خانواده های سوگوار تسلیت می گویم و یاد آور میشوم که حضرت آقا سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

این مصیبت را به جهان اسلام و رهبر معظم انقلاب تسلیت می گویم ولی بدانید که با این اقدامات و بی لیاقتی ها دولت سعودی ورقه ی عدم صلاحیت و شایستگی خود را با خون امضا می کند. باید مرتجعان عرب بدانند که با سقوط دولت وهابی و خیانت پیشه سعودی خیمه شب بازی آنها هم تمام خواهد شد. حالا نخست وزیر بحرین برگزاری موفقیت آمیز مراسم حج را به شاه آلزایمری عربستان تبریک بگوید!

از قول پادشاه سعودی نقل شده است که مقصرین حادثه منا را گردن خواهد زد ، من به شاه سعودی می گویم مسبب اصلی ولی عهدت است راست می گویی او را گردن بزن!

سلام بر دوستان عزیزم با چشمانی اشکبار این پیامو براتون ارسال میکنم شرایط خیلی سختیه تا دیروز با دوستان دعای عرفه خواندیم و اکنون شاهد جنازه های اوناییم فضای بعثه مثل قرارگاهها جبهه شده که هر لحظه خبر شهادت یک نفر رو میاورند.تو کاروانها بی قراری موج میزنه و همه به دنبال عزیزشون میگردن و جزء مفقودین هستندحج امسال حج پر از غم و اندوه شداز گروه تواشیح 5نفره 2 نفر برگشتن

تقویم جنایت آل سعود

۱۹ آذر سال ۱۳۵۴ هجری شمسی (۱۰ دسامبر سال ۱۹۷۵) – حریق وسیعی براثر انفجار کپسول گاز در چادر زائران،‌ بیش از دویست زائر را در آتش می‌سوزاند.

۲۹ آبان ۱۳۵۸ (۲۰ نوامبر ۱۹۷۹) – حمله مردان مسلح مخالف حکومت سعودی به مسجدالحرام و گروگان‌گیری ده‌ها زائر، هجوم مأموران امنیتی به داخل محل و درگیری‌ها ۱۵۰ کشته و ۵۶۰ زخمی بر جای می‌گذارد.

۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷) – زائران ایرانی که قصد برپایی راهپیمایی موسوم به برائت از مشرکین، داشتند با مخالفت نیروهای امنیتی سعودی روبرو می‌شوند. در جریان زدوخورد بین حجاج معترض ایرانی و مأموران امنیتی سعودی بیش از ۴۰۰ نفر کشته می‌شوند.

۱۹ تیر ۱۳۶۸ (۱۰ ژوئیه ۱۹۸۹) – طی دو حمله در خارج از مسجدالحرام یک نفر کشته می‌شود و ۱۶ نفر زخمی می‌شوند. ۱۶ شهروند شیعه کویتی محکوم و چند هفته بعد اعدام می‌شوند.

۱۱ تیر ۱۳۶۹ (۲ ژوئیه ۱۹۹۰) – بر اثر ازدحام، از کار افتادن دستگاه تهویهٔ هوا و هرج‌ومرج داخل تونلی منتهی به اماکن مذهبی مکه، ۱۴۲۶ نفر بر اثر خفگی و ماندن زیر دست‌وپا جان می‌بازند.

۳ خرداد ۱۳۷۳ (۲۴ مه ۱۹۹۴) – در ازدحام و هرج‌ومرج طی مراسم پرتاب سنگ در منا ۲۷۰ نفر زیر دست‌وپا جان مانده و جان خود را از دست می‌دهند.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۴ (۷ مه ۱۹۹۵) – براثر حریق در چادر زائران ۳ نفر جان خود را ازدست‌داده و ۹۹ نفر مجروح می‌شوند.

۲۶ فروردین ۱۳۷۶ (۱۵ آوریل ۱۹۹۷) – حریق عظیمی در اردوگاه زائران بالغ‌بر ۳۴۰ نفر کشته و ۱۵۰۰ تن زخمی بر جای می‌گذارد.

۲۰ فروردین ۱۳۷۷ (۹ آوریل ۱۹۹۸) – طی ازدحام و هرج‌ومرج در منا حداقل ۱۱۸ نفر کشته و ۱۸۰ نفر زخمی می‌شوند.

۱۵ اسفند ۱۳۷۹ (۵ مارس ۲۰۰۱) – ۳۵ زائر ازجمله ۲۳ زن در مراسم سنگ‌پرانی زیر دست‌وپا تلف می‌شوند.

۲۲ بهمن ۱۳۸۱ (۱۱ فوریه ۲۰۰۳) – ۱۴ زائر ازجمله ۶ زن در مراسم منا جان می‌بازند.

۱۲ بهمن ۱۳۸۲ (۱ فوریه ۲۰۰۴) – ازدحام و هرج‌ومرج در مراسم سنگ‌اندازی ۲۵۱ کشته و صدها مجروح به بار می‌آورد.

۳ بهمن ۱۳۸۳ (۲۲ ژانویه ۲۰۰۵) – طی مراسم رمی جمرات در منا ۳ زائر زیر دست و پا تلف می‌شوند.

۱۶ دی ۱۳۸۴ (۶ ژانویه ۲۰۰۶) – فروریزی هتلی در مرکز مکه ۷۶ کشته بر جای می‌نهد.

۲۲ دی ۱۳۸۴ (۱۲ ژانویه ۲۰۰۶) – بیش از ۳۶۰ زائر در ازدحام و هرج‌ومرج طی مراسم سنگ‌اندازی در منا کشته می‌شوند.

۲۰ شهریور ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) – سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام، حدود ۱۱۰ کشته و نزدیک ۴۰۰ زخمی بر جای می‌گذارد.

۲ مهر ۱۳۹۴ (۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵) – ازدحام و هرج‌ومرج در مراسم «رمی جمرات» در منا بیش از 1000 کشته و بالغ بر ۸۰۰ زخمی به بار می‌آورد

امام خمینی (ره) :

ان شاءاللّه ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایى جشن پیروزى حق بر جنود کفر و نفاق و آزادى کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد.
67/4/29

آل سعود نگویید اینها آل وحوش اند ، این ها دست جنایتکاران دوره ی مغول و اتیلا و هیتلر از پشت بسته اند ،بخدا اینها بویی از انسانیت و احساس و عاطفه نبرده اند ،به زنده که رحم نمی کنند حتی برای حفظ ظاهر هم شده حرمت مرده ها را نیز ندارند.جنازه ها را با بولدزر جابجا می کنند، گویا نه اینکه ای بدنها صاحب دارند . قاتلهم الله

آل سعود عمله ی استکبار جهانی است و به نیابت از امریکا در جهان اسلام ایجاد تفرقه و دشمنی می کند.

فاجعه ی منا نباید فراموش شود ، فاجعه ی منا قصیده بلند بی کفایتی و بی لیاقتی آل سعود است. باید این فاجعه مانند" سوره تبت یدا ابی لهب "مکرر خوانده شود تا در عالم این رسوایی طنین افکند.

فاجعه ی منا را فراموش نمی کنیم
علو درجات شهدای منا صلوات

جنایت آل سعود فراموش شدنی نیست و باید از آل سعود به دادگاه بین المللی شکایت کرد. باید دولت انسان کش حاکم بر حجاز تاوان جنایات سنگین خود علیه بشریت را باز پس دهد.

حرکت های افشاگرانه علیه دولت سعودی باید سازماندهی شوند، تا اعتراضهای بین المللی اندیشمندان و مبارزان ضد خشونت شکل بگیرد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
8 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.