گرامیداشت دهه فجر

بسم الله الرحمن الرحیم
وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ

دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی، نویدی برای آینده‌ی جهان اسلام و تجربه ای دوباره از کارآمدی دین برای اداره‌ی دنیای انسان‌هاست. دنیایی که در آن کرامت ذاتی انسان محترم و حق و اراده‌ی انسان برای ترسیم آینده خویش محفوظ باشد.
پیروزی انقلاب اسلامی در چهار دهه پیش، دکترین نوینی را برای اداره‌ی جامعه‌ی انسانی با فرهنگ سیاسی و اجتماعی در چارچوب مشروع و عرف شناخته شده عرضه نمود و کارآمدی آن را نیز در برابر دیدگان و قضاوت افکار عمومی بیش از سه دهه به داوری و ارزشیابی گذاشته است. این دکترین جدید هنگامی وارد میدان رقابت با دو اردوگاه سیاسی، اجتماعی و فلسفیِ سنگین شد که تقریبا تمام دنیا در دو بلوک غرب و شرق و یا آوردگاه نظامی ناتو و ورشو سازماندهی شده بود. ولی پیام انقلاب اسلامی که از جنس دعوت آسمانی انبیاء الهی است، از آغازین روز فجر دولت خود، دنیای سرخورده از نظام سرمایه‌داری غرب و فلسفه‌ی لیبرال دمکراسی آن را در تنگنا قرار داد و وابستگان به اردوگاه کمونیزم شرقی را که در آستانه‌ی یأس و نومیدی از حاکمیت دیکتاتوری پرولتاریا نَفَس نَفَس می زد، در حیرت فرو برد.
نظام سیاسی و اجتماعی جدید نه تنها یک انقلاب در جغرافیای ایران، بلکه با راهبرد اساسی "نه شرقی، نه غربی" به نفی سلطه در عرصه‌ی بین الملل پرداخت و بدون واهمه و گرایش به یکی از قطب بندی‌ها و یا وابستگی به بلوک‌های نظامی، البته با پذیرش هزینه‌ی مواجهه با هر دو ، شعار "استقلال و آزادی" را در افق اندیشه و عمل ملی و فرا ملی رونمایی کرد و برآیند شعار "نه شرقی، نه غربی" و " استقلال و آزادی" را در چهره‌ی جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی و با اتکاء به آراء مردمی به عنوان نظام سیاسی و دولتی مستقر برای جامعه‌ی جهانی به رسمیت شناساند.
پژواک این اندیشه‌ی سیاسی که صد البته خود نتیجه‌ی یک فرهنگ ریشه دار و قویمِ منبعث از اسلام با پشتوانه‌ی چهارده قرن تجربه مواجهه و رقابت تمدنی با مدنیت‌های گوناگون از کرانه‌های باختری اندلس تا خاور دور و از قلب اروپا و آمریکا تا میانه‌های آفریقا است، دوباره با طراوتی دیگر و آهنگی دلپذیرتر جان بشریت جای گرفته در همین سرزمین ها را مخاطب قرار داده است.
هرسال که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، شعاع تابش خورشید اسلام بیشتر می‌گردد و پیام آسمانی محمد(ص) به زبان پارسی نه تنها جان تازیان به دور افتاده از قرآن عربی او را گرمتر می کند، بلکه انجیل و تورات را در تفسیری حقیقی به نوای دلکش داوود و به دور از تحریف احبار و رهبان به گوش دل‌دادگان صلح عیسی و قیام موسی بازخوانی می کند.
پس عجیب نیست اگر کلیدداران بتخانه‌ی قریش با یهود بنی قریظه هماهنگ شوند و یا پیروان قیصر و کسری در مواجهه با پیام محمد(ص) با یکدیگر دست دوستی بدهند و در جغرافیای خیالی خویش با گشاده دست و تنگ نظری با قرآن و پیام عدالت و وحدت و صلح و دوستی او بستیزند.
انقلاب اسلامی از تنگه‌ی احد عرب جاهلی و حتی از دره‌ی هولناک حنین هوازن رهیده است. پیام انقلاب اسلامی در فتح‌الفتوح دل‌ها نه تنها پارسیان را تا به ثریا برده است، بلکه فرّ و شکوه توحیدی سفیر خود را از دروازه‌های شام و فلسطین به افق‌های دور دست نشانه رفته است و کشتی آن بر جودی جبل‌الطارق در حال لنگر انداختن است.
امسال در سالگرد انقلاب اسلامی رهروان راه محمد(ص) و عاشقان عدالت مهدی(عج) با صلابت‌تر از 36 سال‌گشت انقلاب اسلامی، شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را با تفسیر رهبر بزرگ انقلاب اسلامی به زبان مهر و محبت و صلح و عدالت بر صفحه‌ی عقلانیت و عزت و حکمت خواهند نگاشت تا ارمغان آن‌ها برای نجات جهان مضطرب از خشونت و ترور و وحشت و فساد نظام سلطه باشد.
میعاد ما روز بیست و دوم بهمن و میقات ما رودخانه‌ی جاری انقلاب اسلامی از هر نقطه ایران تا میدان آزادی

چهاردهم بهمن ‌ماه 1393
محی‌الدّین بهرام محمدیان

نظرات

حقیقتا انقلاب اسلامی تجلی اراده ی الهی در آیینه ی اتحاد ملت ایران است تا الگوی عینی و عملی برای رهایی ملتها از چنگال قدرتهای استکباری باشند.

ظرفیت های مردمی باید در مسیر اعتلاء انقلاب اسلامی رها سازی شود و استعدادهای انباشته شده در پیش رانی انقلاب و آرمانهای آن اثر بخش خواهد بود.

دیری نخواهد پائید که پژواک انقلاب اسلامی سرتاسر جهان را درنوردیده و مردم غیور ایران درسایه رهبری فرزانه، پرچم الله اکبر را بر بام گیتی به اهتزاز در خواهند آورد و بستری مناسب برای برقراری حکومت عدالت محور مهدوی را فراهم می نمایند.
اللهم عجل لولیک الفرج .

سلام ، سالگرد پیروزی انقلاب ملت بزرگ ایران را به تمام هموطنان ایرانی تبریک می گویم. به نظر من انقلاب ایران در سال ٥٧ مردمی ترین انقلاب قرن بیستم بوده و الهام بخشی آن در جهان معاصر بیش از انقلاب های روسیه و فرانسه است و اگر امروز توانسته است در برابر فشارهای امپریالیسیم امریکا و حتی فشارهای نظام کمونیسم بین المللی قبل از فروپاشی شوروی بیایستد و مقاومت کند به دلیل رهبری خردمندانه و مردمی بودن آن است ،ما همه پشتیبان انقلاب و رهبری هستیم و اتحاد و یکپارچگی ملت ایران با تمام اقوام و مذاهب و ادیان ناگسستنی است.

یاد امام و شهدا را گرامی میداریم. در بهار آزادی واقعا جای شهدا خالی.
به نظر من انقلاب اسلامی طلیعه انقلاب جهانی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و انشاالله بزودی به ظهور ایشان منتهی خواهد شد و زنجیره پیروزی مستضعفان عالم تکمیل خواهد شد. به امید آن روز ،خواهر شهید شهرکی

از خواندن متن سیاسی با بهره گیری از صناعات ادبی همانند کنایه و استعاره و تشبیه واقعا لذت بردم ،حقاً که ترک پارسی گو هستید .

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بازی دومینوی قدرت در منطقه همیشه به نفع امریکا جریان داشت ولی انقلاب اسلامی مهره های صفحه ی بازی امریکا را به هم ریخت و بعد از آن امریکا شاهد از دست دادن مهره ها ی خودی و نضج گرفتن قدرت رقیب خارج از بلوک بندی سیاسی امریکا شوروی شد ، خط سوم بیداری اسلامی و در سالهای اخیر خیزش و مقاومت اسلامی است که به نظر می رسد تا نیمه ی قرن بیست و یک طرح جدیدی از رژیم های سیاسی مبتنی بر قدرت مردمی را ایجاد خواهد کرد و صد البته این جریان دامنه اش منطقه آسیا را از میانه ی آن تا جنوب غرب و جنوب شرق و حتی بخش مرکزی و شمالی افریقا را نیز در بر خواهد گرفت.

برادر محترم یا خواهر ارجمند ، چرا باید من و شما صدا یا نفس خود را سانسور کنیم ؟! امر به معروف و نهی از منکر از جنس نظارت جمعی و تکلیف شرعی است و به اعتقاد من هیچ مصلحتی بالاتر از بیان حقیقت نیست ولی نیازمند این است که اولویتها و اهم و مهم را تشخیص داد و به جای اصلاح ابرو ،چشم را کور نکرد. در حاکمیت علی بن ابی طالب علیه السلام نیز برخی نزدیکان و صاحب منصبان حکومتی به سیاست علوی تمکین نکردند و یا اینکه بر خلاف مشی و ممشای ایشان گام بر داشتند و حتی برخی به بهانه ی اینکه کار پیش نمی رود به اردوی معاویه پیوستند. این تقصیر علی و حکومت او نیست ،فهم کج یا انحراف عملی کارگزار اوست. من اصل جمهوری اسلامی را دارای آرمان و طرح برای اداره عمومی کشور می شناسم اما از خطا کاری وزیر و وکیل نیز چشم نمی پوشم و آن را توجیه نمی کنم.لذا امیدوار به آینده ،آرمان امام و رهبری و شهدا را به عنوان دکترین اساسی جمهوری اسلامی قابل پیگیری می دانم.یا علی ،

"هیچ مصلحتی بالاتر از بیان حقیقت نیست"
درود بر شما!

انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نعمت و برکت خداوندی است ،استقلال و امنیت و عزت ملت ایران را تضمین کرده است برای ادامه این برکت الهی باید کاستی ها و کمبود ها را برطرف کنیم و با رانت خواری و فرصت طلبی مبارزه کرد.

صد البته اگر سوء مدیریت برخی بگذارد این انقلاب که با خون هزاران هزار شهید به ثمر رسیده به اهدافی که مد نظر داشته برسد.

انقلاب اسلامی، انقلابی مردمی، تکاملی و با جوهر دینی و فرهنگی است. باید در مسیر صیانت و دوام انقلاب، فهم انقلابی را متناسب با معیارهای اسلمی ارتقا بخشید و وجوه تمییز انقلاب و ضد انقلاب مبتنی بر مبانی و معیارها ارائه کرد. عناصر خسته و نادم از انقلابگری معمولا در تمام انقلابها برای تبرئه ی خود و توجیه کنار کشیدن و جدایی از مسیر مردم دلیل تراشی و بهانه سازی می کنند، باید با این شاخصها تفاوت بین انقلابی نما و انقلابیون و نسل وفادار به ارزشهای انقلاب اسلامی روشن باشد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.