رحلت فیلسوف متخلق، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی طاب ثراه

بسم‌الله الرحمن‌ الرحیم
خبر ارتحال فقیه اندیشمند، متفکر متعهد، فیلسوف متخلق و متکلم زمان‌شناس آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی طاب ثراه، مصیبت بزرگ و سوک و اندوهی عمیق در دل و جان کاروانیان علم و معرفت و اصحاب انقلاب وارد کرد.

او صاحب غیرت دینی، بینش ناب و به دور از التقاط اسلامی و صبر و حوصله‌ی فراوان در پاسخگویی به شبهه‌ها و پرسش‌ها از یک سو، دلسوخته و برافروخته از انحراف خواص و مشتاق راهیابی رهجویان و حتی راه گم‌کردگان به سوی خیمه‌ی دیانت و انقلاب بود.
او چراغ پرفروغ ولایت فقیه را روشنگر مسیر اصلاح و پایداری بر اصول انقلاب می‌دانست و هرگونه سستی و کوتاهی در پی سپاری رهبری را غلطیدن در دامن تحریف و انحراف و افتادن به ورطه‌ی فتنه می‌دانست، مغناطیس شخصیت او با همین محک اطرافیان را جذب و یا پالایش می‌نمود.
هر چند مستقیم در محضر درس و بحث این استاد بزرگوار توفیق آموختن نداشتم اما آنچه در دیدارها و ملاقات‌های کاری و از لابلای نوشته‌ها و کتابهای ایشان آموختم، پافشاری عالمانه‌ی او بر نظریه‌ی تعلیم و تربیت اسلامی و اهتمام به امر آموزش و پرورش و آمادگی او برای معاضدت و مساعدت در این مهم بود.
اینجانب درگذشت و فقدان این شخصیت کم نظیر را ثلمه‌ای جبران ناپذیر و خسارتی سنگین به حوزه‌‌های علمیه و مجامع دانشگاهی می‌دانم و این ضایعه را به اهل فکر و اندیشه، مراجع عظام تقلید، شاگردان و تربیت یافتگان مدرسه‌ی فکری ایشان، عناصر انقلابی، خاندان و خانمان و فرزندان ایشان، به‌ویژه به محضر مقام معظم رهبری دام ظله و ساحت قدسی حضرت حجت ارواحنافداه تسلیت عرض می‌کنم. از درگاه خداوندی رحمت و غفران و علو درجه و همنشینی با اولیاءالهی در منازل اعلای فردوس‌برین برای این فقید سعید مسألت می نماییم.
انّه غفورٌ وَدودٌ
۱۲ دی۱۳۹۹
محی‌الدین محمدیان

نظرات

آه از غمی که تازه شود با غمی دگر.... درگذشت این عالم بزرگ را تسلیت عرض می نمایم.

از یادداشت برخی از مغرضان همانند اقای ملکیان که با نمک خوردن و نمک ناشناسی درون خود را به نمایش می گذارند ، واقع در فقدان استاد خون گریستم. انشالله در جوار رحمت حق در آرامش ونعمت باشند و به حق محمد و آل محمد راه گم کردگان را اگر قابل هدایتند ، هدایت و گرنه شرشان را به خودشان برگرداند.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.