تسلیت درگذشت استاد ارجمند جناب دکتر سیدمحمد کاظم نائینی

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
در این روزهای بلای کرونایی، فقدان هر عزیزی داغ دل را دو‌چندان‌می‌کند اندوهی از فقدان، و اندوه دیگر از بغض در دل چکیده از اندوه باران!

شنیدن خبر درگذشت استاد ارجمند جناب دکتر سیدمحمد کاظم نائینی برای جامعه‌ی علمی کشور به ویژه همکاران و دوستان آموزش و پروش بسیار تأسف برانگیز است. او مصداقی از این کلام رودکی بزرگ است:
از شمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش
آن مرحوم علاوه بر خدمات علمی در کسوت معلمی و استادی در آموزش و پرورش و دانشگاه در مسؤولیت های مدیریتی نیز فراوان کوشیده بود، مدیریت دفتر برنامه ریزی و تالیف کتابهای درسی، عضویت شورای عالی آموزش و پرورش، کمسیون برنامه ریزی تربیت معلم، شورای گسترش وزارت علوم از او دایرةالمعارفی ساخته بود که پیشینه‌ی هر بحثی را بدون فوت وقت در اختیار می‌گذاشت و بمانند روایتگری آگاه از زوایای مختلف به مسأله توجه می‌داد.
در سالیان طولانی آشنایی و همکاری خاطراتی از ایشان شنیده‌ایم که می‌تواند عبرت آموز مدیران و برنامه ریزان باشد. در این ماههای آخر سال 98 در مجله‌ی دارالفنون مصاحبه ای با ایشان انجام شد که گواه این مدعاست.
اگر بخواهم یک جمله درباره‌ی ایشان به اختصار بگویم این است دکتر سید کاظم نائینی عاشق معلمی، علاقمند تربیت معلم، دوستدار ریاضی و اسلام و ایران و شهر و دیار خودش قزوین بود و قدرشناس دوستان و اساتید و یاران قدیمی.
درگذشت حزن انگیز آن دانشی مرد را به جامعه‌ی علمی کشور، شاگردان و دوستان و همکاران به ویژه خانواده‌ی سوگوار ایشان تسلیت می‌گویم و در این ماه رحمت و ضیافت الهی از خدای متعال مسألت می‌دارم که تفضلا در جوار عنایت امیر مؤمنان و اجداد طاهرینش پذیرای او باشد. انه هو الغفور الودود.
محی‌الدین محمدیان
دهم اردیبهشت ۱۳۹۹
پنجم رمضان۱۴۴۰

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.