تسلیت به مناسبت ارتحال مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی

بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیئ
رحلت تأسف برانگیز مرجع دینی حضرت آیةالله العظمی حاج سید محمود هاشمی شاهرودی اعلی الله مقامه، یقیناً ضایعه ای جبران ناپذیر در عرصه ی فرهنگ فقاهت و سیاست برای جمهوری اسلامی ایران و حوزه های علمیه است.
ایشان فقیهی سترگ بودند که جهاد و اجتهاد را درهم آمیخته و در خاندان سیادت و فقاهت، به میراث شهادت نیز آراسته شدند. او و خانواده اش در روزگار شدت و مرارت و سلطه ی طاغوت عفلقی از مجاهدت و مبارزه بر علیه دستگاه جائر بعثی فرو ننهادند. حضور ایشان در حوزه ی درس امام راحل رضوان الله تعالی علیه او را حلقه ی وصل انقلاب اسلامی ایران و جنبش اسلامی عراق ساخت و به وسیله ی او محتوا و کنه دعوت امام راحل به متفکر شهید آیت الله سید محمدباقر صدر منتقل شد. همو که بعد از دریافت روح دعوت امام خمینی با شجاعت و صداقت تمام اعلام کرد: "ذوبوا فی الامام الخمینی کما هو ذاب فی الاسلام".
شاید کمتر کسی بداند بداند که آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی برادر سه شهید گمنامی است که در زیر شکنجه های وحشیانه ی نظام بعثی عراق به شهادت رسیدند و تا به حال هرگز از آنها نشان و نشانه ای به دست نیامده است!
این فقیه بزرگ بعد از باز گشت به وطن به دستور آیت الله شهید صدر، در دوران دفاع مقدس از جمله علمایی بود که به همراه برخی از روحانیون مجاهد عراقی همچون شهید محراب آیت الله سید محمدباقر حکیم حزب الدعوه و مجلس اعلی را بنیان نهاد و مبارزان عراقی را در سپاه بدر سازماندهی نمود. خدمات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و فقهی ایشان در نظام جمهوری اسلامی ابعاد گسترده ای یافت. او با توجه به سابقه ی استفاده از محضر امام راحل رضوان الله تعالی علیه در نجف، به دستور امام خمینی برای تربیت و تدریس به قم بازگشت و عهده دار تربیت طلاب مستعد و کادر سازی برای آینده ی عراق شد.
بنیان گذاری مؤسسه ی دایرة فقه اسلامی، تأسیس مرکز مطالعات اسلامی الغدیر، عضویت در جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم، عضویت در مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و مجمع جهانی دارالتقریب مذاهب اسلامی وتدریس دروس خارج فقه و اصول در حوزه ی علمیه از ثمرات اجابت دستور امام ررحمةالله علیه بود که حوزه های علمیه از آن بهره مند هستند.
اما در عرصه ی مدیریت نظام جمهوری اسلامی، تصدی ریاست قوه ی قضائیه، عضویت در مجلس خبرگان، شورای نگهبان، مجلس خبرگان، ریاست هیأت حل اختلاف بین قوا و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نمونه ای از مساعدت و یاوری مقام معظم رهبری مد ظله العالی بود که به اخلاص به انجام رسانید.
ارتحال این فقیه بزرگ و عالم سترگ و روحانی مجاهد، که عنوان مرجعیت مانع از آن نشد که از میدان سربازی جمهوری اسلامی خود را کنار بکشد، ضایعه ای بس ناگوار برحوزه های علمیه، نظام جمهوری اسلامی و امت اسلامی است.
ما خود را در غمرحلت این فقیه نیک اندیش و روشن بین، دردمند و زمان شناسکه حق استادی بر گردن ما دارد، سوگمند می دانیم و با نهایت افسوس و دریغ این مصیبت را به حوزه های علمیه، مراجع عظام تقلید، شاگردان و منسوبین، بیت مکرم ایشان، آقازاده های بزرگوار، به ویژه محضر مقام معظم رهبری مُدّ ظله العالی و خاصه به ساحت قدسی حضرت حجّت امام عصر ارواحنا فداه تسلیت و تعزیت عرض می نماییم. همراه با آرزوی صبر و اجر جمیل بر سوگواران این مصیبت، از درگاه خداوند متعال با تضرع و ابتهال جبران این ثلمه را نسبت به حوزه های علمیه و مذهب جعفری و عالم تشیع مسألت می کنیم.
امید آنکه خداوند روح ایشان را در اعلی علیین و در فسیح جنان خویش در کنار شهدا و صدیقین و اجداد طاهرینش محشور فرماید و از نعم لازوال بهشتی متنعم گرداند. بفضله و منّه و انه ذوالفضل العظیم
محی الدین محمدیان تبریزی
هفدهم ربیع الثانی ۱۴۴۰
چهارم دی ماه ۱۳۹۷

نظرات

خدا رحمت کند این عالِم بزرگوار را. معنویت و متانت فوق العاده ای داشت. از شنیدن خبر درگذشت ایشان بسیار متاثر شدیم.

مصیبت درگذشت آیةالله شاهرودی را به محضر مقام معظم رهبری تسلیت عرض می نمایم.

لطفا آثار علمی آیةالله شاهرودی را معرفی نمایید. با تشکر میرزاپور

ایشان خود را برای انقلاب تضحیه کرد. و از مقاموو عنوان وشهرت برای انقلاب و نظام گذشت

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.