8 سال دفاع مقدس برای ملت ایران آزمونی با عظمت بود

«الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّهِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخَاصَّهِ أَوْلِیَائِهِ(نهج البلاغه، امام علی علیه السلام)»

هر اندازه که از روزگار دفاع مقدس فاصله می‌گیریم، عظمت و بزرگی حماسه ملت ایران بیشتر قابل درک و رویت می‌شود. این حماسه بزرگ همانند قله دماوند است که با فاصله گرفتن از دامنه آن بزرگی و بلندی‌اش، خود را بیشتر و بهتر می نمایاند.

هشت سال دفاع مقدس برای ملت ایران آزمونی با عظمت و ابتلایی پر مشقت بود، اما پایداری و مقاومت همراه با ایمان و شجاعت و یکپارچگی، سربلندی و بشکوهی این ملت را برای حال و آینده اثبات کرد.

امروز بیشتر از دیروز پیام عدالت خواهی، ظلم ستیزی و استقلال طلبی و صلح جویی و عزتمندی ملت ایران در گوش جان جهانیان طنین می‌اندازد. دیروز فریاد مظلومیت ملت مقتدر ایران در میان انبوه غوغا سالاری اربابان رسانه‌های استکباری گم شد، دادخواهی نظام جمهوری اسلامی در سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی از شورای امنیت گرفته تا سازمان ملل بدون بازتاب و پژواک مثبت می ماند، اما امروز پایداری این ملت با راست قامتی رزمندگان، ایثارگران، جانبازان و آزادگان جاودانه تاریخ شده است و پیام حماسی دفاع مقدس نه تنها الهام بخش نسل جوان امروز کشور، بلکه سرمشق پایداری در منطقه اسلامی و فراتر از آن در میان مستضعفان و محرومان عالم گشته است.

مقاومت نزدیک به چهار دهه ملت افغانستان علی‌رغم نیرنگ بازی‌ها و نقشه نگاری آمریکایی و اروپایی و ارتجاعی در آن سرزمین و یا شکل گیری مقاومت جدید مبتنی بر اندیشه اسلامی در انتفاضه فلسطین، ظهور مقاومت عمیق و اصیل حزب الله در لبنان و تولد جریان های استبداد ستیز و ظلم گریز همانند انصارالله در یمن و بحرین و بیداری اسلامی در جنوب غرب آسیا و آفریقا از پیام های پژواک یافته این دفاع مقدس است.

امروز همه مدیون این حماسه بزرگ ملی و دینی هستیم. مدیون همه رزمندگان، مدیون تمام شهیدان، جانبازان و آزادگان. مدیون همه خانواده‌های ایثارگران. وامدار همه فرزندان، همسران و پدر و مادرانی که داغ فرزند، پدر و عزیز خود را به سینه کشیدند تا شعله آزادگی به آسمان سرکشد و مسیر زندگی آیندگان را روشن نماید.

امروز اگر دشمن، خود مستقیم بر سر میز مذاکره می‌نشیند و از حقوق متقابل سخن می‌گوید و بر اراده ملت و رهبری جمهوری اسلامی ایران تمکین می‌کند و نفوذ و اقتدار ایران اسلامی در منطقه نه، بلکه در جهان را به رسمیت می‌شناسد و از خواسته‌ها و افزون خواهی‌های خود تنازل می‌کند، همه و همه نتیجه پایداری و صبر و استقامت در هشت سال دفاع مقدس است.

امروز دشمن صلابت خمینی و فرزندان شهید او را در سیمای مستقیم و مقاوم خامنه‌ای و سربازان رشید او می‌بیند؛ امروز فریاد رسای شهیدانِ بهشتی منزل را به صورت عملی می‌شنوند که ملت ایران در میدان ابتکار و تلاش و فناوری و پیشرفت، شعار مرگ بر آمریکا و استکبار سرداده است و او باید از تعالی و ترقی و پیشرفت این ملت عصبانی باشد و از این عصبانیت بمیرد.

امروز، در سالگرد هفته دفاع مقدس با شهیدان و امام شهیدان تجدید عهد می‌کنیم و با رهبری بزرگوار انقلاب اسلامی پیمان مجدد می‌بندیم که جهاد ادامه دارد... و تا بانگ «لَا إِلَٰهَ إِلَّا اللّٰهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِ» بر جهان طنین نیفکند، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم.

اما مبارزه‌ای به وسعت عالم و فراخنای همه عرصه‌های علمی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اگر قدرت‌ها در این مبارزه در برابر دین ما بیایستند ما در برابر تمام دنیای آنها خواهیم ایستاد و کاخ‌های شیشه‌ای و شیشه عمر آنها را به تیر جهاد و به سنگ شهادت خواهیم شکست. والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا وإن الله لمع المحسنین.

محی‌الدین بهرام محمدیان
سی و یکم شهریور ماه یکهزارو سیصد و نود و چهار

کلیدواژه:

نظرات

یاد أن روزها بخیر که بی هیچ نام و نشانی مردان مرد صف در صف مقابل دشمن ایستادند تا کشور از پای نیافتد پرچم جمهوری اسلامی ایران در اهتزاز باشد ،یاد حماسه سازان ٨سال دفاع مقدس بخیر ،روح شهیدان و امام شهیدان قرین رحمت حق تعالی باد

هر آنکه وفادار آرمان شهدا ست و بر عهد خود با امام شهیدان پایدار مانده و برای بازماندگان شهیدان و ایثارگران زحمت می کشد ، خداوند او را با شهیدان محشور فرماید.

به نام خداوند مردان جنگ‏

که کردند بر دشمنان عرصه تنگ‏

به نام خداوند یاران دین‏

زشک رسته مردان اهل یقین‏

به نام یلان محمد (ص) نژاد

که شد شورشان غبطه‏ى گردباد

على صولتانى که در خون شدند

به یک نعره از خویش بیرون شدند

به نام غیوران زهرا (س) نسب‏

زخود رستگان به حق منتسب‏

حسن (ع) مذهبان صبور آمده‏

مى زهر نوشان آن میکده‏

خراباتیان حسین (ع) آشنا

گرفته به کف رایت کربلا

اگر دم فرو بندم از ذکرشان‏

رها نیستم یکدم از فکرشان‏

من و یاد یاران که سر باختند

ولى بر ستم گردن افراختند

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
3 + 5 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.