شهدا یک حقیقت واحدند، نمی توانیم یک شهید را در اولویت قرار دهیم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در گفت و گو با خبرنگار شهدای ایران در غرفه شهدای ایران واقع در بیستمین نمایشگاه مطبوعات در خصوص محتوای کتب درسی دانش آموزان عنوان کرد: فرهنگ ایثار و شهادت برای ما هویت ساز است.

وی ادامه داد: بنابراین برای تقویت تبیین هویت اسلامی به بچه ها از این فرصت استفاده می کنیم. به طوری که گاهی به شکل خاطره، زندگی نامه و پرده کلی از یک پلان شهید را به تصویر می کشیم.

محمدیان افزود: مجموعه کتاب های درسی در حوزه رفتار سازی فرهنگ ایثار و شهادت نام و یاد شهدا عجین شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش مجموعه شهدا را یک حقیقت واحد دانست و گفت: لذا نمی توانیم از مجموعه شهدا شخصی را در اولویت قرار دهیم و ما همه را نور واحد می بینیم که برای یک هدف کلی قدم گذاشته اند.

وی گفت: گاهی باید با مخاطب سنخیت داشته باشد و دانش آموزان احساس همزاد پنداری با آن شخصیت پیدا کند و با خود بگوید اگر من بودم چه می کردم.

در حال حاضر ناهید کرجبانی به عنوان یک شهید شاخص برای شهرستان کردستان کار می کنیم.

محمدیان در خصوص محتوای کتاب ها گفت: طیف های مختلف؛ هویت های صنفی مختلف، سنین مختلف را در برنامه های رسمی آموزشی خود داریم و این به شکل تدریجی در همه دورها و پایه های تحصیلی به تناسب موضوع است.برای مثال در کتاب فنی حرفه ای پلی را تصویر می کنیم و مختصات پلی را به لحاظ فنی بیان می کنیم و بگوییم این پل توسط فلان شهید ساخته شده است.

وی خاطر نشان کرد: ما می خواهیم این مطالب و حرکتی که انجام می دهیم در تار و پود ذهن دانش آموزان بگنجد.

وی عنوان کرد: باید در این راستا روز به روز بهتر و مطلوب تر فعالیت ها انجام شود و حوزه های جدید را شناسایی و به نیاز های جدید پاسخ دهیم.

محمدیان افزود: ممکن است چند سال یک شهید در کتاب درسی دانش آموزان باقی بماند که در آن سال ها تشخیص داده شده که این شخصیت تاثیر گذار تر است که در واقع با زمان و مقتضیاتش پیش می رویم.

تاریخ خبر: 
جمعه, 23 آبان, 1393

نظرات

به عنوان خواهر شهید ،ازشما و همه کسانی که راه و اهداف شهدا را ادامه می دهند تشکر می کنم. من از شما بخاطر این فکر خوب شما تشکر می کنم که هدف همه شهدا را واحد و مقصد و مقصودشان را یکسان می دانید و میخواهید به آن مرام واحد بپردازید ، انشاالله مأجور باشید ، خانواده شهدا شما را دعا می کنند. آری همه شهدا نور واحد و برگزیده خداوند هستند . شهیدان زنده اند ، الله اکبر

من فرزند شهیدی هستم که روی زیبای پدرم را ندیده ام و صدای او را نشنیده ام و روی زانوانش نشسته ام و حتی ...اما بوی و عطر او را از لباسهای بجا مانده اش حس کرده ام و در تاریکی شب با او گفتگو کرده ام و چند سالی است در قافله ی راهیان نور در مناطق عملیاتی او را صدا می زنم و او حتی مزاری در بهشت زهرا نیز ندارد که به زیارتش بروم ، مزار او قلب من است و چشمانم دوخته به عکس او.
استاد عزیز ، از پدر من نیز در کتابهای درسی یاد کنید ، او رزمنده ای شجاع بود ،در گردان تخریب بود ،سربندش یا فاطمة الزهراء بود،عکس روی سینه اش عکس امام بود چون تمام عشقش امام بود ،فرمانده نبود اما فرماندهانش را دوست داشت ،با دوستان رزمنده اش میثاق برادری بسته بود هر کدام زود شهید شدند منتظر دیگری در ورودی بهشت باشند.از پدر من نیز یاد کنید ،هرچند رزمنده بی نام و نشان بود.

زنـدگی تسلیم تـو شد ، مــرگ خــالی از عــدم
زنـده تــر از تـو نمی بینـم بـه دنیــــا ای شهیـــــد!

در کـلاس عشـق تــو ، استــادهــا بنشستــه اند
کـــز تـو آمـوزنــد ســــرمشق الفبـــا، ای شهید!

نــور می پــاشی بسان مــاه بــــر قصر امـل
عشـق می نوشد ز تـو عــاشقترین ها ای شهید

از اقدام خوب آموزش و پرورش در جهت توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و یاد کرد شهدا در کتابهای درسی قدردانی می کنیم و از زحمات مؤلفان کتابهای درسی بویژه آقای دکتر محمدیان سپاسگزارم . اجرتان با صاحب شهیدان

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
7 + 7 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.