تسلیت ارتحال فقیه مهاجر مجاهد آیةالله محقق کابلی رحمةالله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدّها شیئ
دریافت خبر ارتحال فقیه مهاجر مجاهد آیةالله حاج شیخ قربانعلی محقق کابلی رحمةالله علیه موجب تأثر و اندوه فراوان گردید.
یقیناً وفات این عالم مجاهد و معمر که سالهای طولانی زندگی خود را در مسیر جهاد و اجتهاد و تعلیم و تربیت سپری کرد و از محضر استوانه های فقاهت همچون آیات عظام خویی، حکیم، شیخ حسین حلی و سید عبدالاعلی سبزواری و اسوه های اخلاق و تقوا امام خمینی راحل و شیخ عباس قوچانی رضوان الله تعالی علیهم اجمعین بهره مند گردید، برای حوزه های علمیه به ویژه شیعیان صبور و علمای مقاوم افغانستان ضایعه ای غیرقابل جبران محسوب می گردد.
آن فقیه وظیفه شناس در میدان های جهاد همان قدر که با کمونیست ها و لائیک ها و نیروهای متجاوز شوروی مقابله کرد در جهاد علیه نیروهای امریکایی و غربی کوشید و با جیره خواران سلفی و وهابی در تشکل های طالبان و القاعده و مزد بگیرهای سعودی و اماراتی نیز مبارزه کرد.
روشنگری و در عین حال پافشاری بر وحدت اقوام و یکپارچگی افغانستان در تمام ملاقات های مردمی و مجموعه های جهادی و سیاسی و در سفر های خود به افغانستان از جمله‌ی تلاشهای آن عالم متعهد و خدوم بود.
ابنجانب ضایعه ی ارتحال این عالم ربانی را به ساحت قدسی حضرت حجت عجل الله فرجه الشریف، حوزه های علمیه ی قم و نجف و مدارس علمیه افغانستان ،شاگردان و دوستان به ویژه خاندان و خانمان معظم له تسلیت و تعزیت عرض می نمایم. از درگاه حضرت ربوبی علو درجات و رفعت مقام برای این عالم مجاهد و صبور و خدوم مسألت می نمایم.
انّه سمیع مجیب
محی الدین محمدیان
۲۱خرداد۱۳۹۸مطابق با ۷شوال المکرم ۱۴۴۰

نظرات

الذین آمنوا و هاجروا وجاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اولئک اعظم درجة عندالله و اولئک هم الفائزون

درگذشت این عالم ربانی را به جامعه ی تشیع ،حوزه های علمیه قم ،نجف ،مخصوصا مردم و شیعیان افغانستان تسلیت می گوییم و علو درجات ایشان را از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

افغانستان در جغرافیای تمدنی بخشی از ایران فرهنگی و اسلامی است و با سابقه ای دیرین در حوزه دین و ادب فارسی خاستگاه علما و فقها و شاعران و ادیبانی همچون سنایی غزنوی ،خواجه عبدالله انصاری ، مدرس افغانی ،و....است .یاد آیةالله کابلی را که در حوزه نجف در محضر اساتیدی همچون آیةالله خویی ،امام خمینی،عبدالاعلی سبزواری، غروی تبریزی پرورش یافته و در حوزه قم به بار نشسته گرامی میداریم .روحش شاد باد
پیروزی و آرامش و آسایش ملت افغانستان را از خداوند درخواست می کنیم.

آیت الله کابلی ازجمله عالمانی بود که در جهاد و‌هجرت مردم خود را تنها نگذاشت ،طعم آوارگی را با سختی جهاد در هم آمیخت و در کنار مردم ایستاد تا شیعیان افغانستان در عراق و ایران و پاکستان و هند و افغانستان احساس تنهایی نکنند.

روحانیت در همه جوامع مورد اعتماد و احترام است تشییع این فقیه ارزشمند نشان داد تکریم عاما مرز نمی شناسد ایرانی وافغانی در کنار هم از این فقیه تجلیل کردند.

روزی. برسد که اتحاد جماهیر اسلامی تشکیل شود

رحم الله جمیع المجاهدین و المجتهدین فی الله و حشرهم الله مع موالیهم

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.