میقات سالانه ی آموزش و پرورش

بسم الله الرحمن الرحیم
اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش میقات سالانه ی اصحاب تعلیم و تربیت است که دست اندر کاران و متولیان آموزش و پرورش از دور و نزدیک کشور گرد هم می آیند تا از همدیگر بشنوند و با هم برای شروع سال تحصیلی تصمیم بگیرند، البته حضور شخصیتهای علمی، فرهنگی و سیاسی بویژه رئیس محترم جمهوری اسلامی و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی بر اهمیت آن می افزاید و آن را تبدیل به یکی از اجلاس های مؤثر در کشور ساخته است که برخی سالها بواسطه‌ی مطالب ارایه شده در آن از سوی سران کشور بازتاب جهانی نیز یافته است.
با توجه به آنچه گذشت بنا داشتم به بهانه ی سی و دومین اجلاس سراسری رؤسای آموزش و پرورش مطالبی را درباره ی اولویتها و مسائل اساسی آموزش و پرورش به عنوان روز نوشت بنویسم ولی ترجیح می‎دهم پیام موجز ولی پر مغز جناب حجةالاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس محترم جمهور را که امروز در مراسم افتتاحیۀ اجلاس از سوی ایشان توسط آقای دکتر آشنا قرائت شد، در معرض دید دوستان قرار دهم. این پیام در عین اختصار حاوی نکات ارجمند و پر اهمیت در ضرورت و اهداف و اولویت های تحول نظام آموزش و پرورش کشور است. امید آنکه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران تدوین برنامه‌ی ششم توسعه و مسؤولان آموزش و پرورش نسبت به مفاد عطف توجه شایسته نمایند .
متن پیام رییس جمهوری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سی و دومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور و حضور شما گرامیان، فرصت مغتنمی فراهم آورده است تا با هم به مشکلات دستگاه تعلیم و تربیت کشور بیاندیشیم و برای شکوفایی کودکان و نوجوانان ایران عزیز تدبیر کنیم.
اصل چهل و سوم قانون اساسی،آموزش و پرورش را یکی از نیازهای اساسی مردم تلقی و دولت را موظف به تامین آن کرده است. این وظیفه خطیر در عین حال فرصتی بی‌بدیل فراهم آورده تا آموزش و پرورش همراه با نهادهای دین، خانواده، رسانه و دیگر سامانه‌های مدنی، شرایط اصلاح اجتماعی و زیست بهتر را برای نسل آینده رقم بزند.
شرایط و تغییرات شگرف جهان امروز، تحول نظام آموزشی را بیش از هر زمانی ضروری ساخته است. نظام آموزش و پرورش باید حافظ انسجام ملی و عامل نهادینه سازی رفتارهای بهنجار اجتماعی باشد. تعلیم و تربیتِ معطوف به ارزش‌ها و نیازهای جامعه، علاوه بر این که دانش‌آموزان را متدین، گفتگومدار، نقاد، مدافع حقوق خود، شجاع و ایثارگر تربیت می کند، باید بتواند انسجام اجتماعی را هم تامین نماید.
امروز باید به این پرسش مهم و اساسی پاسخ دهیم که آموزش و پرورش چگونه می تواند در کنار توسعه آگاهی‌ها و اصلاح رفتارهای فردی، در شکل گیری رفتارهایی اجتماعی مانند احساس مسئولیت، کار جمعی، قانون گرایی و انضباط اجتماعی هم ایفای نقش نماید؟
انسجام اجتماعی زمینه ساز توسعه فرهنگی، ثبات سیاسی و اعتماد عمومی و متغیر اصلی برای استقامت در برابر نفوذ فرهنگی بیگانگان است. اهمیت انسجام اجتماعی به عنوان یکی از آثار و برکات آموزش و پرورش در دنیای پر ازشتاب و تغییر امروز تا حدی است که حد و مرزهای جغرافیایی جای خود را به حد و مرزهای اجتماعی و فرهنگی سپرده است، که حافظ آن نه تسلیحات نظامی بلکه انسجام فرهنگی است.
مسئولان و روسای محترم آموزش و پرورش کشور؛
حراست از انسجام اجتماعی در آموزش و پرورش به مثابه حراست از هویت فرهنگی ملت‌ها است. احساس پیوند اعضای یک ملت با یکدیگر یک روزه بدست نمی آید و نیازمند ممارستی طولانی در سالهای تربیت مدرسه ای است. سامانه ی تعلیم وتربیت ملی ما برای حفظ انسجام اجتماعی چاره‌ای ندارد جز آنکه احترام به تمامی نمادهای هویت ملی، دینی، مذهب رسمی، پرچم، سرود، زبان وخط رسمی و میراث فرهنگی را توسعه دهد و میان اجزای خود اعم از معلم، مدرسه وخانواده رابطه ای منزلتی مبتنی بر کرامت را شکل دهد تا دانش آموزان هم هرچه بیشتر این نوع رابطه را در میان خود و در جامعه باز تولید کنند.
شما مدیران آموزش و پرورش باید احساس افتخار نسبت به دین و وطن را در دانش آموزان برانگیزید و سیاست گذاریهای آموزشی و تربیتی را برای بسط انسجام اجتماعی و علیه دگر سازی ها و شکافهای قومی ومذهبی و افراطی گری در دستور کار خود قراردهید.
آموزش و پرورش باید بتواند خرد عملی و امید و تعلق خاطر دانش آموزان را به وظایف و مسئولیتهای فردی و اجتماعی تعمیق نماید، به آرمان‌خواهی و ایجاد چشم اندازهای روشن توجه خاص نشان دهد و مهارت‌های مبتنی برکارآفرینی و تحقق شعار«هردانش آموز یک مهارت» را در آنان تقویت نماید.
در پایان امیدوارم همان گونه که خدمتگزاران ملت در سیاست خارجی توانستند با تکیه بر الطاف الهی، راهبری‌های حکیمانه مقام معظم رهبری و حمایت و پشتیبانی ملت، در برابر زیاده خواهی‌ها استقامت کنند و با تکیه بر منطق گفتگو‌، صلح دوستی ایرانیان را به جهانیان اثبات نمایند، مدیران تلاشگر آموزش و پرورش هم بتوانند با تدبیرگری و امید آفرینی در بسط انسجام اجتماعی و همدلی و همزبانی بیشتر برای توسعه همه جانبه‌ی ایران امروز و فردا نقش آفرینی نمایند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران

نظرات

پیام خیلی خوبی بود ولی چرا آقای رییس جمهور مثل سال قبل خودشان به اجلاس تشریف نیاوردند؟ جایشان خالی بود.

اواسط صفحه، قبل از پیام رییس جمهور (دو سه خط قبل از بسم الله الرحمن الرحیم) کلمه سیاستگزاران لطفا به صورت "سیاستگذاران" اصلاح شود

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 13 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.