تربیت امر فرمایشی نیست و نسخه‌پیچی‌های همگانی منجر به تربیت نمی‌شود

بنا بر گزارش واصله حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در حلقه مربیان فرهنگی مسجد نور اظهار کرد: تربیت موفق نیازمند برنامه تربیتی و مربیان عامل و الگوست. نسخه‌پیچی‌های همگانی منجر به تربیت پایدار نمی‌شود. مربی باید همانند طبیب دوره‌گرد، سراغ تک‌تک متربیان برود و مطابق با نیاز و میل و ذوق آنها نسخه تجویز کند. البته متربی به‌عنوان انسان، صاحب اختیار و اراده است به این موضوع باید معلمان، مبلغان و مربیان باید توجه کنند که آنها نه انبارند پر بشوند و نه نوارند که هرآنچه خواستیم ضبط کنند. مربی باید به‌صورت بالینی رفتار مخاطب را مشاهده و مطالعه کند.

محمدیان افزود: شما به‌عنوان مربیان داوطلب که برای خدمات خود دنبال دستمزد و گروه و رتبه نیستید و تنها حس تکلیف و دین نسبت به نوجوانان و جوانان شما را به میدان خدمت فرهنگی و تربیتی آورده است، باید در مقام دعوت سیره تربیتی پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله و سلم) و اولیاء الهی را سرمشق قرار دهید. بیش از آنکه بچه‌ها را با زبان سخن بخوانید با زبان عمل آنها را خطاب کنید. سخن نیکوی شما به ضمیمه عمل شایسته شما مخاطب را مجذوب شما خواهد کرد.

دکتر محمدیان افزود: پیامبر ما(صلی‌الله علیه و آله و سلم) مردم را به چیزی می‌خواند که زندگی آنها را حیات مجدد ببخشد. جاذبه‌های ظاهری شاید فریبا باشند اما احیاگر نیستند. ایمان به کار یکی از رموز موفقیت شماست. از سختی کار نهراسید، بدانید که عمل توأم با بصیرت شما، دلهای بچه‌ها را آماده دریافت پیام دین می‌کنند.

کلیدواژه:

نظرات

با سلام و احترام و ارادت و آرزوی سلاماتی برای شما و تمام روحانیت متعهد ، درخواست دارم برنامه های مسجد نور را اطلاع رسانی بیشتر کنید . مخصوصا برنامه های تابستان و ماه مبارک رمضان را، البته من چون مسجد رفت و آمد دارم از آنها با خبرم ولی اگر همه بدانند که در مسج علاوه بر جلسات تفسیر قران و صوت و لحن توسط استاد بنیادی و یا جلسه تفسیر و صحیفه سجادیه و نهج البلاغه و آموزشهای مشاوره و خانواده ودیگر درسها برگزار می شود حتما استقبال زیادی می شود. با تشکر

نظر دهید

3 + 7 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.