تسلیت به مناسبت رحلت علامه‌ی سید جعفر مرتضی عاملی رحمةالله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیئ
ارتحال عالم اندیشمند، پژوهشگر نستوه علامه سید جعفر مرتضی عاملی رحمةالله علیه در واپسین روزهای ماه صفر براندوه جامعه علمی و دینی افزود و حوزه های علمیه نجف، قم و لبنان را در سوگ خود نشاند.
هجرت زود هنگام او به دیار باقی مصداقی از: إنَّ الدُّنیامِنْ بَعْدِکَ مُظْلِمَه و الآخرة بِنورِ وَجْهِکَ مُشْرِقَة است که ما را ناباورانه در غم و اندوهی عمیق فرو برد.
آن فقید سعید تقریبا با اقامتی نزدیک به ربع قرن در حوزه ی علمیه قم با مجامع و جوامع علمی ایران همانند دانشگاه امام صادق علیه السلام و دانشگاه تربیت مدرس و حضور در کنفرانس ها و نشست های علمی و ارائه ی مشاوره های پژوهش و تحقیقاتی چهره ای علمی برای ایران نیز محسوب می شد. درک حضور ایشان در مجامع علمی و مشاوره علمی در تدوین و انتشار موسوعه ی امام حسین علیه السلام برایم فرصت مغتنمی بود که با آراء و اندیشه‌ی تاریخ نگاری ایشان آشنا شوم و با افسوس و اسف ایشان در نحوه ‌ی تاریخ نگاری اسلامی در کتاب های درسی اعم از مدارس و دانشگاه ها و حتی حوزه ‌ی علمیه مواجه گردم.
اقدام عالمانه و دردمندانه‌ی ایشان در تحقیق و تدوین کتاب های الصحیح من سیرة النبی الأعظم صلی الله علیه وآله وسلم در ۳۵ جلد به زبان عربی و الصحیح من سیرة الامام علی علیه السلام در ۵۳ جلد و همچنین کتاب مأساة الزهرا علیها السلام که در پاسخ برخی شبهه ها به رشته‌ی تحریر درآمده است، نمونه ای از عزم او بر بنیان نهادن شیوه‌ای متقن و متین در تاریخ نگاری توصیفی، تحلیلی و انتقادی و به عبارت حوزویان اجتهادی است. البته برکات بنان و بیان منحصر به این سه عنوان نیست بلکه در سیره‌ی صحیح دیگر از حضرات معصومین علیهم السلام و سایر موضوعات اجتماعی، فرهنگی قرآنی و فقهی نیز برای جامعه‌ی علمی و اندیشه ورزان و محققان مائده‌ای فراهم آورده اند.
اینجانب به سهم خود این مصیبت وارده را به محضر مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه و مجامع دانشگاهی ایران و لبنان به ویژه مقام معظم رهبری دام ظله و بیت مکرم و عریق عاملی تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و از درگاه حضرت ربوبی رحمت و مغفرت و مجالست با اجداد طاهرینش در فسیح جنان الهی مسألت می دارم. انّه هوالغفور الرحیم
۲۹صفرالمظفر۱۴۴۱ مطابق با ۷آبان ۱۳۹۸
محی الدین محمدیان

نظرات

با سلام خدمت حضرتعالی
جسارتا در خصوص آخرین اقدامات در خصوص چاپ ترجمه تفسیر مبارک تبیان میخواستم سوال کنم که چاپ شده؟در صورت پاسخ مثبت انتشارات چاپ کننده کدامست؟ باتشکر فراوان

سلام علیکم
خوشبختانه ترجمه‌ی تفسیر شریف تبیان به اتمام رسیده است و برخی از مجلدات نیز ویرایش علمی و ادبی شده اند اما علیرغم پیشنهاد به برخی از ناشران و مؤسسات قرانی هنوز متأسفانه ناشری برای سرمایه گذاری در انتشار آن اعلام آمادگی نکرده است .

سلام وقت بخیر‌‌، پیرو استعلام پاسخی ارائه نشد بنده همچنان منتظر هستم.
با تشکر فراوان.

Pages

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.