آشوب بصره، توطئه ای امریکایی - سعودیایی

آنچه در بصره در حال جریان است قطعه ای از یک پازل چند وجهی از فتنه و توطئه ای امریکایی و- سعودیایی است. فساد اداری و تنگناهای معیشتی و آسیب دیدن و اختلال شبکه ی آب رسانی و برق و برخی مشکلات دیگر مردم بصره را نسبت به کاستی ها و بی کفایتی مسؤولان دولتی و شخص نخست وزیر حیدر العبادی معترض ساته است. هر چند مرجعیت شیعی اعتراض و انتقاد به فساد اداری و ناتوانی مسؤولان را در تأمین نیازهای مردم مورد تأیید و تأکید قرار داده است اما برخی بازیگران سیاسی عراق که با نقشه ی بیگانه ایفاء نقش می کنند به جای حل و فصل مشکلات در صدد دمیدن به اختلافات و افزون خواهی سیاسی هستند ، با آنکه ائتلاف فتح در انتخابات مجلس ملی عراق پیروز بوده است ، رقبای سیاسی با وارد ساختن عنصر خارجی در صدد به هم زدن قاعده بازی و بحران سازی در بصره هستند.
در همین راستا ائتلاف فتح که پیروز انتخابات پارلمانی در بصره بود، ‌ دیروز از  گروه‌هایی صحبت کرد که با برنامه‌های خارجی در میان  مردم نفوذ کرده‌اند و تلاش دارند این جریان را به  تقابل با مردم بکشانند. هادی العامری رئیس این جریان نیز از العبادی خواست فورا استفعا دهد، چرا که در تمامی پرونده‌ها شکست خورده است.  
دستورالعمل خارجی که بر اساس این خشونت‌ها طراحی شده تلاش دارد ‌ملت عراق را در برابر دو گزینه پذیرش دولت حیدر العبادی یا  ایجاد هرج و مرج و جنگ داخلی در کشور قرار دهد.
باز در همین ارتباط بود که قیس الخزعلی دبیرکل گردان‌های اهل الحق نیز دیروز به صراحت اعلام کرد که حوادث بصره بخشی از پروژه آمریکایی- سعودی است که ابزارهای حزبی این کشورها در داخل عراق آن را اجرا می‌کنند.نکته ی قابل توجه اینجاست که در مرداد ماه سال جاری تقریبا ً بیست روز مردم بصره به بازگشایی کنسولگری دولت سعودی طی یک راهپیمایی گسترده اعتراص کردند و اقدام دولت العبادی را محکوم نمودند . باید به این موضوع خرید زمین های زراعی بصره با واسطه گری دلالان و چراغ سبز تشکیلات مقتدی صدر اضافه نمود تا معلوم شود که سعودی و بازیگران سیاسی عراقی در چه نقشه ی خطرناکی بازی می کنند.
البته در عقبه ی ایرانی این نقشه نیز حرکت های مشکوک برخی عناصر سیاسی و فعالان شبکه های اجتماعی در مشهد و آبادان و اتهام زنی های بی پایه و یا شایعات زشت اخلاقی نسبت به زائران عراقی و حتی باز تولید برخی شایعات مشابه به زائران ایرانی اربعین بسیار روشن و معنادار برای هر تحلیلگر سیاسی است.
بسیار روشن است که اعتراضات مردمی به فساد اداری و بی کفایتی دولتی ها در تمشیت امور مردم یکباره به حرکتی خشونت آمیز علیه ائتلاف فتح، پیروز انتخابات در بصره، حشد الشعبی که به صورت غیر مترقبه رییس آن توسط نخست وزیر العبادی عزل شده است و آتش زدن و حمله به مقر مجلس اعلا، حزب الدعوه و عصائب اهل الحق بدل شود و دامنه ی این آتش و خشونت به سمت و سوی نسولگری جمهوری اسلامی ایران کشیده شود! و جالب اینجاست که دفاتر و موسسات مربوط به مقتدا صدر رئیس جریان صدر که سخنرانی تحریک آمیز مبنی بر خروج نیروهای مقاومت از شهر بصره را انجام داده بود، هیچ کدام آسیبی ندیده و مورد خشم افراد ناشناس قرار نگرفته اند.
با توجه به این موارد می توان سخنان هادی العامری و برخی از شخصیت های عراقی را قابل توجه دانست: «هادی العامری رئیس جریان ائتلاف فتح از العبادی خواست فورا استفعا دهد، چرا که در تمامی پرونده‌ها شکست خورده است. او گفت: دستورالعمل خارجی که بر اساس این خشونت‌ها طراحی شده تلاش دارد ‌ملت عراق را در برابر دو گزینه پذیرش دولت حیدر العبادی یا  ایجاد هرج و مرج و جنگ داخلی در کشور قرار دهد.»
در همین رابطه بود قیس الخزعلی دبیرکل گردان‌های اهل الحق نیز دیروز به صراحت اعلام کرد که حوادث بصره بخشی از پروژه آمریکایی- سعودی است که ابزارهای حزبی این کشورها در داخل عراق آن را اجرا می‌کنند.  
به اعتقاد ما ،مردم عراق و مرجعیت دینی این کشور پیش از این بارها ثابت کرده اند از هوشیاری لازم در برابر توطئه‌های خارجی برخوردارند و سابقه ی بد آمریکا و عربستان در اذهان عمومی عراقی ها و خدمات جمهوری اسلامی ایران به آنها به اندازه‌ای عمیق است که این تلاش‌ها و فتنه‌انگیزی‌ها نمی‌تواند مردم را از رویکرد درست خودشان منحرف کند. البته احزاب سیاسی عراق نیز باید بدانند که بازی در پازل آمریکا و غرب بویژه در کشور مسلمان عراق با روحیه بالای مقاومت، ‌هرگز در راستای منافع سیاسی آنها نیست و دیر یا زود آنها رابا شکست مفتضحانه روبرو خواهد کرد.
نخبگان ، سران عشایر و طوایف و دلسوزان عراقی نیز حتماً به این نکته توجه دارند که خلأ دولت در این کشور بحران زده بیش از این جایز نیست و هر لحظه امکان توطئه‌های جدیدتر با هدف بازگرداندن گروه‌های تروریستی یا ایجاد فتنه داخلی در آن وجود دارد.
## اما سخنی نیز با مردم شریف ایران و دولتمردان و رجال سیاسی باید مطرح کرد و آن این که وجه دیگر این پازل شوم ایجاد حس بدبینی و پمپاژ کینه و یادآوری دشمنی های دوره ی صدام و حزب بعثی است البته این بار با تحریک عصبیت عربی و فارسی و شایعات اخلاقی و ناموسی نسبت به زائران رضوی و یا اربعین حسینی است که در جهت ایجاد فاصله و نقش آفرینی مزدوران سعودی و امریکایی است .
باید هوشیار بود و متحد و همدل : «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا»

 

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.