خمینی و خامنه ای، روحانیت تراز اسلامی شیعی

بسم الله الرحمن الرحیم
در پی صحبتهای روز پنجشنبه در جمع نمازگزاران مسجد نور با پیام هایی مواجه شدم که نشان از حساسیت مخاطبان به موضوع و تبیین بیشتر جایگاه و رسالت دینی روحانیت داشت.
این فرصت را مغتنم می شمارم و در اجابت درخواست برخی از دوستان چند جمله ای را قلمی می کنم.
از نظر من نمونه ی روحانی تراز اسلام و عالم دینی برخاسته از مکتب اهل بیت علیهم السلام، امام خمینی راحل رضوان الله تعالی علیه می باشند.
عالمی با تقوا و خویشتن بان که در صیانت و حفاظت از دین، معیارهای الهی را بر تمایلات شخصی و قرائتهای بی استناد به حجت موجه ترجیح می داد و روش اجتهاد جواهری را در پاسخگویی به مقتضیات و زمان به کار می گرفت. او همان مقدار که از تحجر و جمود اندیشی گریزان بود از التقاط و تفسیر به رأی احتراز داشت.
روحانیت تراز شیعی، نه تنها زور و زر را امضا نمی کند بلکه با آن می ستیزد. تزویر و ریا و نفاق را به همان شدت می راند که با کفر و شرک و کِبر مقابله می کند.
روحانی و عالم شیعی غمخوار مظلومان و همنشین محرومان است، کوخ نشینان را بر کاخ نشینان ترجیح می دهد و خوی کاخ نشینی را موجب فاصله گرفتن از متن جامعه و آفت جایگاه معنوی دعوت کنندگان دینی می داند.
عالم دینی نه استبداد را می پذیرد و نه استبدادِ رأی دارد. نه به زیر بار استعمار می رود و نه زیر قراردادهای استعماری را امضا می کند. پرچمی که بالای سر خود افراشته است، پرچم اسلام است و زیر هیچ بیرقی به هیچ قیمتی نمی رود.
برای پاسداشت عهد الهی خود سر به دار می شود ولی با متجاوزان به حدود الهی سر به راه نمی گردد.
این عالم شیعی است که در تبلیغ رسالات خداوندی جز او از کسی نمی ترسد و فقط خشیت حق تعالی را در دل دارد. امر به معروف و نهی از منکر را به بهانه ی خوف و خطر ترک نمی کند و برای رضایت صاحبان قدرت از گفتن حق، زبان فرو نمی بندد.
آری برادر، من چنین روحانیتی را امروز در سیمای سید علی خامنه ای -که سایه اش مستدام باد-می بینم. مردی که سفره اش از فقرا رنگین تر نیست، در بیان حکم خدا از ملامتِ ملامتگران نمی هراسد، در مواجهه با قدرتها از اصول خود کوتاه نمی آید و در مقابله با هر نوع کژی اصلاح سرلوحه ی اقدام اوست. در اوج سیاست، دیپلمات نیست و در نهایت انقلابی گری، حدود و حقوق را فراموش نمی کند.
جوان را در می یابد، بزرگ را بزرگ می دارد، با اهل هنر از هنر می گوید و با اهل جهاد یاد شهادت می کند. در حلقه ی فقاهت، جواهر می فشاند و در کلام مفیدی دیگر است و در ادب، از عرب تا به عجم حتی از ترکان پارسی گوی نیز دل و دُرّ ربوده است.
آری اینچنین است روحانی رسالتمدار شیعی که می تواند نائب آن یار غایب از نظر باشد.
محی الدین محمدیان
۷/بهمن/۹۶

نظرات

خامنه ای خمینی دیگر است
ولایتش ولایت حیدر است

روحانیت شیعی روحانیتی مستقل از قدرتها ست باید این ویژگی را برای همیشه پاس داشت تا نفوذ و تاثیر گذاری این نهاد دینی محفوظ بماند البته دولت اسلامی وظیفه دارد از رهنمود و راهبری مرجعیت و نهاد روحانیت تبعیت نماید

مگر همه میتونن امام و مقام معظم رهبری باشن؟

غیر از این دو بزرگوار ، کسانی را هم دارید که معرفی کنید؟

در طول تاریخ اسلام روحانیت اصیل شیعه نمونه هایی از زهد و تقوا و علم و عمل و دنیا گریزی و مسؤولیت پذیری بودند البته برخی میدان عمل برایشان فراهم و برخی در تنگنابودند .
نمونه هایی چون : میرزای شیرازی، سید ابوالقاسم کاشانی ، کاشف الغطا محسن امین عاملی ، امام موسی صدر ، آیةالله بروجردی، آیةالله شهید صدر و در همین سالهای اخیر آیةالله العظمی سید علی سیستانی، سید حسن صرالله شیخ زکزاکی، در کنار خورشید وجود امام و رهبری زینت بخش آسمان رسالت و هدایت امت هستند

امامت شیعی همیشه مظلوم دوست و دشمن بوده است ،مظلوم نشناختن دوست و مظلوم خوب شناختن و نتجوانمردی دشمن

امروز در راهپیمایی بیست و دوم بهمن امام را جاری در پیکر ایران دیدیم
امام زنده است تا اسلام و انقلاب پایدار است
رهبری معظم انقلاب ، جانشین شایسته ی امام و نایب به حق امام زمان علیه السلام است

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.