ماه مبارک رمضان، روزه‌داری و درک شب قدر زمینه‌ساز و تقویت کننده تقوای الهی در انسان

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام دکتر محمدیان در آستانه سومین شب از لیالی قدر، پس از نماز ظهر و عصر روز یکشنبه در محل نمازخانه سازمان، ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت مولی الموحدین امیرالمومنین علی(علیه السلام) اظهار داشت:

ماه مبارک رمضان همانگونه که در دعای شریف ذکر شده است از سه ویژگی شرافت، عظمت و کرامت نسبت به سایر ماه‌ها برخوردار است و این برتری به چند دلیل است:

اول آن که روزه(صیام) در آن واجب شده است تا زمینه ساز تقوای الهی در انسان گردد.

دوم آنکه در این ماه نزول دفعی و یکپارچه قرآن بر قلب مبارک و مطهر پیامبر اکرم(ص) صورت پذیرفته است و این اتفاق در طول 23 سال نبوت ایشان و به موازات نزول تدریجی آیات الهی، هر سال در ماه رمضان و شب قدر تکرار داشته است.

دیگر آنکه شب قدر در این ماه واقع شده است که به تعبیر سوره قدر، فضیلتی بالاتر از هزار ماه دارد. همچنین تنزیل ملائک و روح بر انسان کامل به اذن پروردگاردر چنین شبی محقق است و آیات مبارکه این سوره بر تداوم و استمرار این اتفاق بزرگ پس از پیامبر اکرم و تنزیل ملائک و روح بر حجت خدا در هر دوره و زمان دلالت دارند، که در حال حاضر بر وجود و محضر مقدس حضرت ولی عصر (عج) وارد می‌شوند.

دکتر محمدیان با اشاره به فلسفه قرآن بر سرگرفتن در شب‌های قدر نیز اظهار داشت: با این عمل عبادی توصیه شده و برحسب حدیث شریف ثقلین، ما به واقع در پرتو و سایه آیات نورانی قرآن و با توسل به ائمه معصومین(علیهم السلام) و قسم دادن پروردگار به ایشان، بهترین تقدیر را که همانا بهره‌مندی هرچه بیشتر از انوار هدایت این دو ثقل و نائل شدن به توفیقات بیشتر در بندگی و طاعت خالق متعال و طی مسیر رشد و تعالیست، از خداوند درخواست می‌نماییم.

وی همچنین اضافه نمود انسان به منظور طی طریق در مسیر تغییر، تحول، تکامل و تعالی بایستی از یک میزان حداقلی تقوا در قلب و وجود خویش برخوردار باشد تا بتواند پذیرای هدایت آیات الهی شود، که بر اساس نص صریح قرآن، ماه مبارک رمضان، روزه داری و درک شب قدر زمینه تحقق این امر را به خوبی فراهم می‌سازد.

وی در پایان تأکید داشت: در نظام تعلیم و تربیت به ویژه در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و حوزه تولید محتوا و رسانه‌های آموزشی از جمله تدوین و تألیف کتب درسی، نگاه تحولی مدیران و کارشناسان باید نگاهی رو به جلو باشد و گذشته تنها حکم پله‌های زیرین را در نردبان تعالی دارند.

تاریخ خبر: 
دوشنبه, 30 تير, 1393

نظرات

سلام علیکم ، حضرت آقای محمدیان ،ای کاش برنامه های سخنرانی و مراسم شبهای قدر مسجد نور را روی سایت بارگذاری می کردید. همچنین تفسیر و شرح دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه را که امسال ایراد کردید . اگر اجازه دهید من آمادگی دارم به صورت صوتی ضبط کنم و در اختیار مدیر سایت قرار دهم تا دیگران نیز استفاده کنند. با تشکر محمدی نماز گزار مسجد نور

آیا کتابهای آسمانی دیگر مانند تورات و انجیل و زبور نیزدر ماه رمضان نازل شده اند ؟ چون برادرم از شما نقل می کرد که در کتابی که شما درباره ی قران نوشته اید ، که ای چنین گفته اید؟

شب قدر شب امام المتقین و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب ، بر رهروان ولایت ،شب تقدیر نیک و فرجام خوش و آشنای با تکلیف و توفیق انجام آن مقرر باد.
از علی آموز اخلاص عمل

سلام علیکم
ادمین محترم چرا سخنرانی های شب های قدر را مانند سال‌های گذشته بارگذاری نمی‌کنید؟ سخنرانی شب نوزدهم بسیار مهم بود.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.