پیشنهاد تولید بسته‌های فرهنگی آشنایی با اقوام ویژه دانش‌آموزان

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه معتقدم فرهنگ و زبان‌ اقوام گوناگون سرمایه‌های معنوی و ملی ما هستند، پیشنهاد کرد تا بسته‌های فرهنگی برای آشنایی با آداب و رسوم اقوام مختلف تولید و در سراسر کشور توزیع شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پروش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به اینکه آیا تمهیداتی برای آموزش زبان و فرهنگ قومیت‌ها در آموزش و پرورش دارید اظهار کرد: قانون اساسی تاکید دارد که زبان آموزش رسمی کشور "فارسی" است.

وی افزود: از سوی دیگر در قانون اساسی آمده است که آموزش ادبیات اقوام ( نه آموزش زبان اقوام و نه آموزش به زبان اقوام) اشکالی ندارد. بنابراین تولیدات فرهنگی، رسانه‌ای و... به زبان محلی بلامانع است. اما کاری که آموزش و پرورش در این زمینه انجام داده است تبدیل کتاب درسی "جغرافیای استان" به کتاب "استان شناسی" است. این کتاب علاوه بر جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی ، فرهنگی و ... را نیز معرفی می‌کند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تاکید براینکه برای توسه این امر ابتدا باید سیاست‌های کلی آن با توجه به قانون اساسی تدوین شود گفت:‌ معتقدم آداب و رسوم، فرهنگ و زبان‌های اقوام گوناگون سرمایه‌های معنوی و ملی برای ما هستند و ما باید آن‌ها را در یک خزانه نگهداری، تقویت و تبادل کنیم.

معرفی مشاهیر بومی در کتاب استان‌شناسی

محمدیان افزود: یکی از برنامه‌های پیشنهادی بنده این است که باید برای همه این زبان‌ها متون و بسته‌های فرهنگی داشته باشیم و آنها را در کل کشور ارائه کنیم تا دانش‌آموزان سراسر کشور اگر علاقه به فرهنگ شهرهای مختلف داشتند از آن استفاده کنند. این کار در برخی کشورها نظیر ایران که تنوع قومی دارند انجام شده است.

وی با بیان اینکه توجه به ادبیات قومیت‌ها نه تنها باعث افتراق فرهنگی نمی‌شود، بلکه در تقویت اتحاد ملی و انسجام فرهنگی موثر است گفت: در حال حاضر در کتاب استان‌شناسی مفاخر و مشاهیر استان‌های مختلف را به زبان فارسی معرفی می‌کنیم، البته اشعار و ادبیات هر منطقه به زبان محلی نیز در این کتب آمده است.

تاریخ خبر: 
شنبه, 1 شهريور, 1393

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
4 + 9 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.