«مهر» ماه طلوع مهربانی در سپهر تعلیم و تربیت

اول مهر، نوروز دانش‌آموزی است و مهرماه، ماه طلوع مهربانی در سپهر تعلیم و تربیت است. ماه لوح و قلم، ماه درس و مدرسه و ماه یاد دادن و یاد گرفتن است و امسال این نوروز، با روز عرفان و بندگیِ روز عرفه مقارن شده است که هم‌زمانی معناداری است و در سپهر معنایی دانایی، هیچ چیز به اندازه رحمت و مهربانی، دانشجو و دانش‌آموز را آماده نیوشای پیام نمی‌کند: "الرحمن، علّم‌القرآن، خلق‌الانسان، علّمه‌البیان"، خلقت انسان با تعلیمِ بیان قرین و کمال او با مهر خداوندی در آموختن قرآن است. ملازمت این دو، نشان از این دارد که قرآن و برهان هرکدام لازمه وجهی از سکّه وجود انسان است که بدون هریک از آنها، ضرب قبول رفتار و عمل انسانی دغل خواهد بود.

امروز برنامه‌های تحولی نظام تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی با هدف دستیابی به مراتبی از حیات طیبه با رویکرد شکوفایی فطرت، ارتقاء و اعتلای تفکر و خردورزی را با تعمیق ایمان قلبی به همراه شکوفایی استعداد علمی و عملی متربیان با آرایه‌های اخلاقی، تعقیب می‌کند.

در این سیر تکوینی معلم همچون باغبانی است که با فراهم آوردن فرصت‌های شکوفایی در مسیر تربیت، یاددهی و یادگیری را تسریع و تعمیق کرده و نقیصه‌ها را جبران و تصحیح می‌کند و دانش‌آموزان را در شناسایی موقعیت خود در عرصه‌های ارتباطی با خدا، خلق و خلقت مدد می‌رساند.

برای داشتن یک آموزش و پرورش مترقی باید به‌صورت یکپارچه به مؤلفه‌های معلم، برنامه آموزشی، فضا و تجهیزات، منابع انسانی و مالی و نظام توسعه و تحقیق و قوانین و مقررات نگریست و به تعالی کیفیت در هر یک از این زیر نظام‌ها همٌت گمارد.

مناسب است ضمن تبریک فرا رسیدن مهرماه، آغاز سال تحصیلی 95ـ94، با آرزوی به ثمر نشستن منویات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و تحقق اهداف پیش‌بینی شده در سند تحول بنیادین، جایگاه با رفعت معلم را در اعاده مرجعیت علمی، فرهنگی و تربیتی با عطف توجه به منزلت اجتماعی او بیش از پیش شاهد باشیم و نهاد تعلیم و تربیت بتواند با همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت آینده سازان ایران اسلامی را شکوفاتر از هر دوره‌ای، در مسیر تعالی و پیشرفت کشور تربیت نماید.

کلیدواژه:

نظرات

سلام بر مهر
سلام بر مهربانی
سلام بر معلم
سلام بر عشق،بهار مهر و مهربانی بر شما مهربان معلم ها مبارکباد

استاد عزیز چه زیبا به تقارن بهار علم و دانش و بهار عرفان و بندگی اشاره کرده اید

سلام ،تشکر ،بازم خدا رو شکر که حاج آقا منزلت اجتماعی معلمان را یادآوری کرده اند

ماه مهر ماه دانش و بینش ،ماه مدرسه و کتاب است و هم ماه دفاع و ایثار از دین و کشور ، یاد همه ی رزمندگان و شهیدان و جانبازان و آزادگان بویژه شهدای معلم و دانش آموز در هفته دفاع مقدس گرامی باد

استاد محمدیان ،هنوز هم با گذشت ٨ سال از فارغ التحصیل شدنم به یاد کلاس درس شما هستم کلاسی آکنده از عطوفت و مهربانی پدرانه ،همراه با شاگرد پروری و آزاد اندیشی و البته پر محتوا و منضبط. ای کاش استاد دوباره فرصت چنین آموختنی از محضر تان برای ما فراهم می شد. دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ی فلسفه ی اسلامی

لطفا به فکر مربیان پیش دبستانی باشید بخدا ما هم خیلی زحمت کشیده ایم، اگر لازم باشه ما آمادگی دوره آموزشی و ضمن خدمت هم ببینیم. خدا کمکتان کند کمکمان کنید

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
9 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.