عوامل اُفت کیفیت آموزش‌ و نمرات پایین دانش‌آموزان در امتحانات

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که تحلیل نتایج امتحانات نهایی از میانگین پایین نمرات دانش‌آموزان در شاخه‌‌های تحصیلی مختلف خبر می‌دهد در بررسی‌های صورت گرفته تا چه اندازه افت نمرات دانش‌آموزان به دلیل محتوای کتب درسی است؟ اظهار داشت:‌ هر سال در دفاتر تالیف کتب درسی فنی و حرفه‌ای و متوسطه نظری، نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود:‌ در بررسی نمرات امتحانات نهایی مشخص می‌شود که نسبت به عناوین کدام دروس و پرسش‌های امتحانی مشکل وجود داشته است و پس از بررسی‌های لازم در خصوص محتوای کتب درسی تصمیماتی گفته می‌شود حتی برخی نتایج به دست آمده به ما در کسب نتایج بهتر در آزمون تیمز و پرلز (آزمون جهانی برای کلاس چهارم دبستان در درس ریاضی و علوم)کمک می‌کند.

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اخیراً مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز موضوع تحلیل نتایج امتحانات نهایی را به صورت جدی پیگیری می‌کند،‌عنوان کرد: نتایج اعلام شده با برای رفع مشکلات موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: افت تحصیلی دانش‌آموزان در برخی موارد مربوط به محتوای کتب درسی و روش تدریس معلمان است اما باید توجه داشت که آموزش تک مولفه‌ای نیست و چندین مولفه در این زمینه دخیل هستند یعنی ممکن است محتوای کتاب مناسب و تدریس معلم عالی باشد اما دانش‌آموز در خانواده دچار مشکلاتی باشد و همین موضوع باعث افت تحصیلی او می‌شود.

وی گفت:‌ زمان بندی کلاس‌ها نیز در بحث آموزش تاثیر‌گذار است در برخی موارد شاهد هستیم که دو زنگ ریاضی پشت سر هم قرار دارد که این مسئله میزان یادگیری دانش‌آموز را کاهش می‌دهد.

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: در بحث بررسی کتب درسی تلاش می‌کنیم تا واژگان سنگین را حذف کرده و محتوا را به لحاظ سطح فهم دانش‌آموزان آسانتر کنیم یا اینکه حجم کتب درسی را کاهش دهیم اما اینکه همیشه عنوان می‌شود، حجم کتب درسی زیاد است، پذیرفتنی نیست.

حجت الاسلام محمدیان گفت: اینکه مطرح می‌شود حجم کتب درسی زیاد است باید سوال شود که حجم کتب درسی به چه میزان زیاد است. در دفتر تالیف کتب درسی،‌ برنامه درسی را 36 هفته‌ای در نظر می‌گیریم اما برخی مدارس آن را 30 هفته اجرا می‌کنند یا ساعت کلاس را 50 دقیقه‌ای تدوین کرده‌ایم اما مدارس دو کلاس را با یکدیگر ترکیب کرده و به مدت 80 دقیقه برگزار می‌کنند.

وی افزود:‌ کلاس درس 50 دقیقه‌ای باعث افزایش یادگیری و تنوع در دروس ارائه شده در یک روز تحصیلی می‌شود.

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:‌ کتب درسی براساس روش تدریس فعال طراحی شدند یعنی معلم و شاگرد باید در کلاس درس گفت‌وگو داشته باشند و اگر هر کلاس درس 50 دقیقه باشد و معلم بخواهد با هر دانش‌آموز سه دقیقه صحبت کند باید تعداد دانش آموزان در کلاس درس حدود 17 نفر باشد و اگر دو دقیقه زمان به هر دانش آموز اختصاص دهد باید تعداد دانش‌‌آموزان در کلاس 25 نفر باشد اما زمانی که کلاس‌های درس بیشتر از 30 دانش‌آموز دارد آیا روش تدریس فعال اتفاق می‌افتد.

نظر دهید

2 + 4 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.