ورود ادبیات «دفاع مقدس» و زندگی‌نامه «شهید باکری» به کتب درسی/ اعلام تغییرات کتب چهارم و هشتم

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تغییرات کتب درسی چهارم و هشتم، گفت: ادبیات دفاع مقدس، شهید باکری، انتظار، حقوق اساسی ملت، مهمان شهر ما، ادبیات طنز و نمایشی و تغییرات در کتب ریاضی چهارم از جمله تغییرات کتب درسی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان، معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «جدیدترین موضوعی که به کتاب‌های درسی اضافه شده است، چیست؟»، اظهار داشت: در کتاب‌های درسی بر اساس نقشه برنامه درسی ملی، عمل می‌کنیم.

وی افزود: در هر پایه که محتوای کتب را عوض می‌کنیم متناسب با همان پایه، آنچه که از هویت اسلامی، انقلابی، ایرانی و دانش جدید بوده است را متناسب با آن، در برنامه تألیف قرار می‌دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با بیان اینکه کتب فارسی پایه چهارم ابتدایی و پایه هشتم نسبت به کتاب قبلی تغییراتی دارد، خاطرنشان کرد: بخشی از رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس تحت عنوان «ادبیات دفاع مقدس» درسی جدید در پایه چهارم و هشتم است؛ سال گذشته شهید خرازی و شهید همت را در کتب درسی داشتیم که امسال «شهید باکری» را هم در کتاب درسی داریم.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش افزود: درس جدیدی تحت عنوان «انتظار» داریم در کتاب درسی چهارم و هشتم آمده است و درس انشاء را به صورت مستقل پیش‌بینی کردیم.

وی ادامه داد: بخشی از «حقوق اساسی ملت» که در قانون اساسی است در چارچوب حقوق شهروندی به همراه بخشی از مقررات زندگی عمومی امروزی مانند آشنایی با نهادها، موسسات دولتی و خدماتی مانند «آتش‌نشانی» و «شهرداری‌ها» در کتاب‌های درسی مطالعات اجتماعی چهارم و هشتم مطرح شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تأکید کرد: کتاب جدید ریاضی پایه چهارم هم بر راهبرد حل مسئله تکیه دارد و جدید‌التألیف است.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا کتاب جدید ریاضی پایه چهارم سخت است؟»، گفت: خیر، کتاب جدید‌التألیف که می‌آید احتمال دارد برخی دانش‌آموزان و خانواده‌ها احساس سختی کنند؛ دلیل آن، این است که وقتی خانواده‌ها در دوره ابتدایی می‌خواهند به بچه‌ها کمک کنند، خودشان راهبرد کتاب درسی را نخوانده‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان ابراز امیدواری کرد که به بسته‌های آموزشی که برای معلمان ارائه می‌دهیم، خانواده‌ها هم مراجعه و استفاده کنند؛ کتاب سخت نیست و متناسب با استعداد و دانش قبلی دانش‌آموزان تولید شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که «چه تعدادی عنوان جدید به کتب درسی اضافه شده است؟»، تصریح کرد: کتاب‌های درسی اضافه نشده است و بلکه جا به جا شده است؛ یعنی با برنامه درسی جدید، بازسازی و بازآفرینی شده است.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش افزود: ساعات آموزش همان ساعت است و عناوین و دروس همان‌هاست، اما بعضی دروس بهسازی و بازسازی شده است و بعضی‌ها عنوان جدید است که به کتاب اضافه شده است.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه در کتاب چهارم ابتدایی درسی داریم با عنوان «مهمان شهر ما» که خاطرات سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی است؛ یا در مجموعه کتاب‌های فارسی در حوزه ادبیات ما «ادبیات طنز و نمایشی» را وارد کرده‌ایم.

نظرات

با سلام آقای رییس فکر میکنید من بعنوان ولی سه دانش آموز که شاغل هستم وقت دارم سه پایه جداگانه را مطالعه و مرور کنم و مرتب با دانش آموز کار کنم که شما می گویید سخت نیست دلیل آن، این است که وقتی خانواده‌ها می خواهند به بچه‌ها کمک کنند، خودشان راهبرد کتاب درسی را نخوانده‌اند کتاب درسی اگر متناسب با استعداد و دانش قبلی دانش‌آموزان تولید شده است.چرا بدون مطالعه و کمک والدین دانش آموز می ماند؟

قرار نیست والدین به جای معلم تدریس کنند ، اساسا خیلی وقتها دخالت آموزشی والدین خود ایجاد اختلال در فرایند یاد دهی و یادگیری می کند و مثل مهدیه خانم که با راهبرد های آموزش دروس آشنا نیستند خودشان و فرزندشان را دچار مشکل می کنند ، کمک خانواده یعنی پشتیبانی و نظارت و همسویی تربیتی خانه با مدرسه. و البته کتابهای درسی مبتنی بر رعایت جدول توالی دروس و ضریب دشواری وچگالی مفاهیم تنظیم و تدوین می شود. با اظهار ادب و احترام فرجی دبیر شاغل در دبیرستان های استان سمنان

نظر دهید

1 + 5 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.