۞۞۞ معجزۀ آخر ۞۞۞

هفده ربیع‌الاول سالروز ولادت پیامبر اکرم حضرت ختمی‌مرتبت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و زادروز حضرت امام جعفرصادق علیه‌السلام مذهب جعفری است. تقارن این دو ولادت نشان از وحدت دعوت پیام‌آور آسمانی و شریعت معلم و مربی بزرگ مذهب است.
قرآن کریم در بیان رسالت پیامبر، تلاوت آیات، تزکیۀ نفوس و تعلیم کتاب و حکمت را از جملۀ اهداف بزرگ بعثت بیان می‌کند. هم‌چنان‌که خود پیامبر بزرگوار اسلام(ص) با دو جمله «انما بعثت لا تمم مکارم الاخلاق» و «بعثت معلمّا» بر این وظیفه سنگین تصریح کرده است.
تلاوت آیات یعنی نشان دادن جایگاه انسان در مجموعۀ هستی و توجه دادن او به استعدادها و توانایی‌های خود و امکاناتی که خداوند در نظام احسن خلقت در اختیار او قرار داده است. تزکیۀ نفوس پیراستن رذایل از وجود انسان و آراستن او به گوهر کمال انسانی و به تعبیری به فعلیت رساندن قوای درونی و فطری انسان و تعدیل غرایز او برای تحقق حیات معقول و طیبه است. تعلیم کتاب و حکمت آنگاه که جام جان انسان، پاک از آلوگی و غبار و زنگار شد محل ریزش و فیضان کتاب و حکمت حق می‌گردد. کتاب و حکمت ماندگاری فرهنگ پاکی نشأت گرفته از آیات جلال و جمال حق را در چهرۀ تمدن جدید اسلامی، نشانگر است. دورۀ استقرار فرهنگ که به زایش و توسعۀ ارزش‌ها می‌انجامد و جان آدم‌ها را بارور از طهارت و زلال رحمت الهی می‌گرداند نویدی بر اضمحلال تمدن جاهلی است که خداوند از آن به‌عنوان ضلال مبین یاد کرده است.
آنچه گذشت بشارت‌ ولادت و بعثت پیامبر رحمت بود، همو که با تلألؤ و تجلی نور وجودش بر عالم خاکی، کنگرۀ کاخ کسری فرو می‌ریزد، نار آتشکده از نور جمالش خاموش و تاریکی آن بر تارک ثنوی‌اندیشان می‌ماند و دریاچه ساوه از صفای آب روی او نقاب بر چهرۀ خود می‌کشد و از شرم و ذوق خشکیده لب می‌گردد. احبار و رهبان انگشت حیرت بر لب، بشارت عیسوی را بر ظهور «فارقلیط» در فرو ریختن بتان کعبه به مشاهده می‌نشیند و یهودیان مدینه فروافتادگان ستارگان آسمان بر بام خانه آمنه را تکرار ید بیضای موسوی از آستین مشیت و ارادۀ الهی تفسیر می‌کنند.
اما شیطان، نه! شیاطین براه نشسته که هر آن انتظار راه‌بندی بر کمال انسان را دارند چون خود را از کفرورزی مطلق انسان مأیوس می‌بینند، دامی دیگر می‌گسترانند تا این سالک در راه را به طعمۀ نفاق بفریبند و او را به خدا و خرما، به هر دو، وعده می‌دهند که اگر این شد، این و اگر آن شد، آن. اما مردی از تبار صادقان و راستان دوباره چراغ هدایت را برمی‌افروزد و کشتی نجات را به راه می‌اندازد که ای گرداب‌افتادگان و در تاریکی فرورفتگان فانوس اینجاست، فَاینَ تذهبون؟ مذهب حق این است که نشانتان می‌دهم سراغ منصورنمایان ظاهری و حنیف‌گویان قشری نروید که نصرت حق در کلام صادق است و دین حنیف در توحید خاندان رسول.
و این‌چنین است که امام جعفر صادق علیه‌السلام مشعل امامت خلق را به دوش می‌کشد و مسیر حق را روشنگرانه می‌پیماید و هرگاه به پشت سر می‌نگرد، می‌فرماید: ای مردم آن کس با ما همراه و همدوش خواهد شد که ذکر خدای را بزرگ بدارد و هر کس که از ذکر خدای به استخفاف و سبکی بگذرد از همراهی ما بهره‌مند نخواهد گشت.
ولادت پرفروغ آخرین سفیر الهی و ششمین ستاره سپهر ولایت بر همه مسلمانان مخصوصاً مردم ولایتمدار ایران اسلامی تهنیت باد.

محی‌الدین محمدیان

نظرات

با سلام و احترام آیا اجازه مى دهید از مقالات منتشر شده در جای دیگر با ذكر منبع استفاده شود؟با تشكر سلمان. هرات

سلام
با ذکر منبع، بلامانع است.

ولادت پيامبر اسلام و امام صادق صلوات الله علیهما و هفته وحدت را تبریک و تهنیت میگویم.از مقاله استفاده كردم.با تشكر ذبیحی

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 3 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.