باید زمان آموزش در بین سال مخدوش نشود/فرآیند تولید کتاب درسی 5 سال طول می‌کشد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی امروز در نهمین همایش تجلیل از مولفان و پدید‌آورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: امسال علاوه بر کتاب‌های چهارم و هشتم به جهت بسط عدالت آموزشی، مجلات رشد در دو موضوع دانش‌آموز و نوآموز تولید کردیم و برای دانش‌آموزان نابینا مجله صوتی ایجاد کردیم.

وی افزود: در تهیه کتاب‌های درسی اینچنین نیست که یک نویسنده، یک تصویر ذهنی تشکیل دهد و بنویسد بلکه در فرآیند تولید کتاب درسی، نیاز‌سنجی، ارتباط‌بخشی، سفارش محتوا، تولید و آماده‌سازی، اشاعه محتوا، ارزشیابی برنامه و اجرا و بازنگری وجود دارد که در مجموع 5 سال طول می‌کشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش موظف شده‌ایم که تولید محتوا در دو پایه را انجام دهیم و امروز خوشحال هستیم این مأموریت را به خوبی انجام داده‌ایم اما نمره ما 20 یا 100 نیست و از همان روز اول در کنار برنامه‌ریزان درسی، منتقدان کتاب درسی را فعال کردیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: امسال کتاب‌های جدید‌التألیف را برای اظهار‌نظر کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه علمیه، پژوهش‌های مطالعات انسانی و برخی ائمه جمعه فرستادیم.

وی اضافه کرد: یکی از 5 سیاست وزیر آموزش و پرورش، ارتقای کیفیت آموزشی است و ما معتقدیم عدالت آموزشی فراهم کردن فرصت برای همه دانش‌آموزان ایرانی فارغ از جنسیت، هویت و طبقه اجتماعی است یعنی همه کسانی که در مرزهای کشورمان و حتی ایرانی‌هایی که خارج از کشور هستند باید بهره‌مند شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به تربیت دانش‌آموزان گفت: باید دانش‌آموزانی موحد، ایران‌دوست و خطر‌پذیر تربیت کنیم تا در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و عرصه‌های 6 گانه، تربیت شوند و در برنامه‌های جدیدی که تولید می‌کنیم بازتولید برنامه‌های درسی وجود دارد؛ از فناوری جدید نیز استفاده می‌کنیم و در رویکرد فرهنگی نیز بصیرت دینی باید ارتقا یابد و از منابع آموزشی طبقه‌بندی شده و از شبکه ملی دانش‌آموزان بهره می‌گیریم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: تا به امسال سعی می‌کردیم وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم اما برای برنامه‌های سال‌های آینده از جاده با شیب ملایم به گردنه می‌رسیم و در این سال‌ها، هر سال دو پایه آموزشی را بازنگری می‌کنیم و در دوره متوسطه دوم در سال آینده رشته‌های مختلفی داریم و در این دوره 800 عنوان کتاب درسی داریم که بازنگری آنها نیاز به کار زیادی دارد و انتظار اول ما حمایت شخص وزیر آموزش و پرورش از سازمان پژوهش است.

وی تصریح کرد: این حمایت باید در سال‌های آینده مضاعف باشد تا همکاران بهتر کار انجام دهند و اتخاذ روش میانبر لازم است و نیازمند جلسات فوق‌العاده با اختیارات خاص هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان یادآور شد: یکی از مطالبی که نیاز بر تأکید آن است زمان آغاز تعلیم و تربیت است و باید زمان آموزش در بین سال، مخدوش نشود و میزان ساعت آموزش در دوره ابتدایی 925 ساعت در متوسطه اول 1110 ساعت متوسطه دوم 1300 ساعت و در فنی و حرفه‌ای 1480 ساعت است که باید یک تک‌زنگ‌هایی نیز برای مقطع‌های مورد‌نیاز برای جبران به معلمان داده شود تا عقب‌ماندگی‌های درسی به آخر سال کشیده نشود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: درخواست آخر بنده منابع مالی نیست بلکه این است که برنامه جامع و فراگیر ما در اجرای برنامه درسی در اولویت باشد.

در پایان مراسم از نمایندگان مولفان گروه‌های مختلف مواد و رسانه‌های آموزشی و مولفان کتاب‌ها با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

تاریخ خبر: 
سه شنبه, 8 مهر, 1393

نظرات

با سلام و احترام ،به نوبه خودم از برگزاری مراسم رونمایی از کتابهای جدید التألیف و رسانه های آموزشی و تجلیل از مؤلفان و پدید آورندگان تشکر و قدردانی می کنم. انصافا گزارش مهندس جعفر آبادی بسیار ادیبانه و سنجیده بود و از داشتن رئیس سازمان و مدیر ارشدی با سواد و دانشمند که با تدبیر ودرایت سازمان را راهبری می کند برخود بالیدم.

برگزاری کلاسها به صورت تک زنگ ٤٥ دقیقه و ٥٠ دقیقه باعث می شود کلاسها تا ساعت ٢/٥ بعد از ظهر طول بکشد، پس دانش آموز و معلم کی به خونه شون می رسند؟! همه مدرسه ها که ناهار ندارند.

با سلام ،بنده به عنوان ولی دانش آموز از نویسندگان کتابهای جدید پایه هشتم مخصوصا مطالعات اجتماعی و ادبیات فارسی تشکر می کنم و از زحمات حضرت آیة الله دکتر محمدیان به خاطر تحول در آموزش و پرورش قدردانی می کنم انشاالله اجرشان با امام زمان

جناب دکتر محمدیان ،لطفا نسبت به توسعه ی شبکه ملی ارتباطات دانش آموزی اقدام یکپارچه و همه جانبه را شروع کنید و از جزیره ای عمل کردن بخشهای مختلف به ویژه در محیط مدرسه ای جلوگیری کنید.

حاج آقا محمدیان ، شما با صفای باطن گفتید ،درخواست منابع مالی برای برنامه های سال آینده نمی کنید و بعضی فکر می کنند سازمان چاه نفت دارد و یادشان می رود که با تدبیر شما حساب داری عملیاتی در سازمان اعمال می شود. من خواهش می کنم اعلام کنید تأمین اعتبارات مورد نیاز ضرورت دارد و البته پیش از همه لازم است به الزامات اجرایی برنامه درسی ملی فصل ١٤ توجه ویژه صورت پذیرد.

بفرمایید بعد از حوزه علمیه شدن آموزش و پرورش ، دستگاه تعلیم و تربیت نظامی و میلیتاریستی هم شده است؟!

بچه فضول محترم ، ارتباط حوزه علمیه و آموزش و پرورش ارتباط دو نهاد علمی و تربیتی است و اگر این روابط خوب سامان بگیرد موجب ارتقاء سطح آموزشهای دینی و برنامه های تربیتی شده و ایجاد هم افزای می کند ، اما حضور افسر ان نیروی دریای در جلسه تجلیل از مؤلفان به دلیل همکاری معاونت پژوهشی نیروی دریای ارتش ج ا ا در تولید و تدوین کتابهای فنی و حرفه ای مربوط به رشته علوم و فنون دریایی و آتش نشان دریایی بوده. پس با هم بخوانیم آموزش و پرورش مشارکت جو و تخصص گرا

من به عنوان دانش آموز پیش دانشگاهی از دست اندر کاران کتابهای درسی بسیار تشکر می کنم که کتابهای ما راپیش از شروع سال تحصیلی آماده کردند تا از کلاسها عقب نماییم و بتوانیم خودمان را برای کنکور آماده کنیم. اما پیشنهادی که دارم ای کاش تغیر کتابها پایه به پایه نبود و تمام پایه ها را شامل می شد تا همه دانش آموزان از آثار تحول کتابها بهرمند می شدند، به این روش که هر سال یک عنوان کتاب از هرپایه ای عوض میشد تا به آخر می رسید. با تشکر سامان عمانی از شهر کرد

من از بچه مثبت تشکر می کنم ،آفرین بر بچه مثبت ، همیشه یادت باشد ، اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما

براساس برنامه ی درسی ملی هدایت تحصیلی و انتخاب رشته در پایه ی نهم است یا دهم؟

با سلام ،معاونت آموزش متوسطه همین موضوع را بخشنامه کرده ولی به علت عادت چند ساله بعضی همکاران برای دانش آموزان کم فروشی می کنند با سرهم کردن دو زنگ ٥٠ دقیقه و ارائه ی آن حداکثر ٧٠ دقیقه فرصت آموزشی را می گیرند ، لطفا از اجرای این بخشنامه حمایت کنید.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
13 + 2 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.