اگر هدف مقدس و مقصد واحد باشد و هوای نفس نباشد، اختلاف پیش نمی آید

استاد محمدیان در بیان تفسیر آیات ۳۱و ۳۲ سوره ی مبارکه فاطر اظهار کرد تصدیق انبیاء و کتابهای آسمانی پیشین و بشارت انبیاء به آمدن پیامبر پس از خود نشانگر آن است که حقیقت دین الهی واحد و پیامبران دارای یک هدف و مقصد مشترک هستند و برای نیل به این هدف همدیگر را تأیید و تصدیق می کنند. لذا قران ایمان به انبیاء و کتابهای آسمانی را به صورت یک کل واحد لازم می شمارد: الذین یؤمنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک ... و یا آیه ی شریفه ی... و کلٌّ آمن بالله و ملائکته و کُتُبه و رُسُلهِ لا نُفرّقُ بین احدٍ من رسله...دلالت بر همین معنا ندارد و هیچگاه هیچ پیامبری در مقام ابلاغ رسالت و یا اجرای حکم الهی پیامبران پیشین را تخطئه نکرده است بلکه مأموریت پیشنیان را پیگیری و تکمیل کرده است. به تعبیر امام راحل رضوان الله علیه اگر همه ی انبیاء یک جا مجتمع شوند بین آنها اختلافی بروز نمی کند چرا که منشأ اختلاف و تفرقه منیّت و هوای نفس است.
#هوای نفس ریشه ی اختلاف
امام مسجد نور افزود: این که در یک حکومت و یک نظام سیاسی و حتی داخل یک دولت دو نفر در امتداد هم یکدیگر را نقد و تخطئه و حتی متهم به کم کاری و یا بد کاری می کنند نشانه ی همین خودخواهی و هوای نفس است. اگر اهداف و مقاصد اصلی حاکمیت مورد توافق باشد و تلاش برای تحقق آنها به عنوان یک تکلیف قلمداد شود، اختلاف ایجاد نمی شود دولت ها همدیگر را متهم نمی سازند بلکه رسالت خود را در دوام خدمت به مردم و تکمیل کارهای ناتمام می دانند.
# حماقت، خیانت، رسالت
گروهی که با حزب بازی و قبیله گرایی ضعف ها و کاستی ها و خطای خود و دوستانشان را ماست مالی می کنند در دایره ی حماقت دل خوش اند! آنهایی که ضعفهای دیگران را تنها به واسطه ی اینکه از حزب و گروه خودشان نیستند بزرگ نمایی و یا تشدید می کنند حتما در دام خیانت گام بر می دارند، تنها کسانی که با دلسوزی و صداقت در صدد رفع نواقص و اصلاح کاستی ها و اشتباهات بر می آیند رسالت انقلابی خود را انجام می دهند.
# باید از انبیاء و اولیاء الهی آموخت
استاد محمدیان اضافه کرد، اخلاص در عمل را باید از اولیا الهی آموخت الگوی جهاد و تلاش برای تحقق هدف های بزرگ به ویژه هدایت انسانها انبیا الهی هستند.

تاریخ خبر: 
سه شنبه, 10 مهر, 1397

نظرات

جان اهل ایمان متحد با هم است و اختلاف ناشی از هواپرستی است. اخلاق زشت در میان برخی مسؤولان این است تا به میز و قدرت می رسند گذشتگان را تخطئه می کنند و بعد از مدتی هم می گویند که نگذاشتند که ما کار بکنیم!

آدمایی که خود را برتر و بهتر ازهمه می بینند و هیچ کس را جز خودشون قبول ندارن و فکر می کنند اونا هستند و بس اینا موجب اختلاف و تفرق میشن

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
15 + 2 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.