تمدن نوین اسلامی در گرو تربیت نسل منتظر و عدالتخواه و آرمانگراست

دکتر محمدیان در دوره ی آموزشی مهدویت در نشست آموزشی طلاب و روحانیون در قم اظهار کرد: تمدن نوین اسلامی در گرو تربیت نسل منتظر و عدالتخواه و آرمانگراست که با روحیه ی حماسی و هویتی انقلابی تربیت شوند.

وی ادامه داد: حوزه و مدرسه و دانشگاه باید چنین حلقه ی تربیتی را طراحی و در تکمیل فرایند دستیابی به این هدف از همدیگر پشتیبانی کنند. حوزه نمی تواند بدون شناسایی نیازهای نسل نو و روشهای نوین تربیتی و تبلیغی با نوجوانان و جوانان ارتباط مؤثر برقرار کند. حوزه و عالمان دینی ضرورت دارد با شتاب و مداومت این توصیه ی امام صادق علیه السلام را تعقیب نماید: «بادروا اولادکم بالحدیث قبل ان یسبقکم الیهم المرجئه». مشکل آموزش و پرورش و دانشگاه ها در علوم تربیتی، گسستگی از مبانی تربیت دینی به معنای واقعی آن تربیت اسلامی و مقهور و مفتون بودن به آثار ترجمه ای است.
استاد محمدیان تربیت نسل عدالتخواه و آرمانگرا و منتظر و مهدوی را با سازو کارهای تفکر لیبرالی و آموزه های سکولار ناممکن دانست و آن را مصداق تباه کردن نسل و حرث شمرد.
وی یاد آور شد ارائه طرح های روزمره و عوام گرایانه نه تنها ما را به اهداف سند تحول نزدیک نمی کند بلکه موجب تحریف آن و تقلیل اهداف سند تحول به امور روزمره و جاری خواهد بود. به عنوان مثال الان چند ماه است انرژی دستگاه تعلیم وتربیت مصروف توجیه و پاسخگویی به آزمونهای سمپاد شده است در حالی که لازم بود این توجه معطوف به اهداف اساسی سند و حداقل به ارتقا رضایتمندی شغلی معلمان و آموزشهای ضمن خدمت معلمان می شد. همچنانکه از حوزه انتظار می رود به جای مشغول شدن به امورات روبنایی به موضوعات مانند ایجاد رشته ی تخصصی و مطالعاتی تربیت اسلامی، تربیت مبلغان ویژه مدارس و مطالعات مدیریت آموزشی با رویکرد اسلامی و توسعه فقه تربیتی بپردازد.

تاریخ خبر: 
يكشنبه, 2 ارديبهشت, 1397

نظرات

تربیت حماسی یعنی چی؟
ما باید کودکان را برای زندگی کردن تربیت کنیم نه اینکه شعار بدهیم و یک عده جوان احساساتی تربیت کنیم که کشته شدن ارزو شون باشه!

تربیت حماسی یعنی با عزت زندگی کردن و برای پاسداری از ارزش های انسانی و اسلامی و ملی از علایق و منافع شخصی گذشتن

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
3 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.