مسئول صیانت از منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه‌ای معلمان چه کسی است

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی‌ آموزشی اظهار داشت: بر اساس پژوهش‌ها و نظرسنجی‌ها، معلمان به لحاظ مقبولیت اجتماعی و اعتماد عمومی دارای رتبه اول هستند اما پرسش مهم این است که کدام شخص و یا کدام نهاد مسئول صیانت از منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه‌ای معلمان است؟ اگر معلمی مورد اجحاف قرار گیرد و یا حقوق حرفه‌ای و منزلت اجتماعی و مقام معنوی او مورد تعدّی یا تحریف قرار گیرد، چه کسی باید از آن حمایت و دفاع کند؟

وی نسبت به وضعیت شاغلان حرفه معلمی در مدارس غیردولتی و آموزشگاه‌های خصوصی از دو جهت ابراز نگرانی کرد و گفت: اول از این حیث که حقوق مسلم این افراد همانند حق بیمه، سنوات، حق‌التدریس مناسب، تأدیه و پرداخت نشود و به خاطر نیاز به شغل، شرایط ناخواسته به این گروه از معلمان تحمیل شود و جهت دوم اینکه با ورود افراد غیرحرفه‌ای و غیر واجد شرایط به کسوت معلمی در این بخش، جایگاه اجتماعی و مقبولیت معلمان لطمه ببیند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان ادامه داد: معتقدم باید ساز و کارهای قانونی تشکیل سازمان نظام معلمی جمهوری اسلامی فراهم شود و با اینکه بیش از یک دهه است این مطلب را پیشنهاد کرده و پی‌گیری می‌کنم، علی‌رغم مقبولیت در بدنه معلمان، متأسفانه هنوز با اقبال سیاستگذاران مواجه نشده است.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: سازمان نظام معلمی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با الگوگیری از سازمان‌های مشابه مانند سازمان نظام پزشکی، نظام مهندسی، نظام پرستاری و نظام روانشناسی مسئولیت سنجش‌های حرفه‌ای، آموزش‌های حرفه‌ای، صلاحیت‌های حرفه‌ای و شکایت‌ها و حمایت‌های حرفه‌ای را عهده‌دار شود.

وی ویژگی چنین نهادی را داشتن جایگاه قانونی، ارتباط دوسویه انتخاب معلمان و نظارت و تنفیذ و تأیید انتخاب‌ها از سوی دولت دانست و آن را فرصت برای هم‌افزایی ظرفیت و توانایی معلمان در ایفای نقش مؤثرتر در نظام تعلیم و تربیت برشمرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان تصریح کرد: وجود چنین نهادی از انباشته شدن مشکلاتی همانند مربیان پیش‌دبستانی، معلمان حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای آموزشی خرید خدمت و حتی شاغلان آموزشی و تربیتی بخش غیردولتی جلوگیری می‌کند و دولت و مجلس را از پرداختن‌های موردی و بدون رویه‌های قابل قبول حرفه‌ای و تخصصی نجات می‌دهد.

تاریخ خبر: 
سه شنبه, 17 شهريور, 1394

نظرات

سلام استاد ،ایده تشکیل سازمان نظام معلمی بسیار ایده ی خوب و در راستای تحقق تشکلهای مدنی است و من از سال ٨٦ این مطلب را از شما شنیده ام ولی نمیدانم چرا محقق نشده است؟!

با سلام و احترام ، استاد عزیز شما برای این پیشنهاد سازنده هزینه خواهید پرداخت ،چون بعضی ها دوست ندارند تشکل های صنفی و یا علمی آموزشی معلمان را در چهار چوب قانون و در حمایت و راستای نظام مقدس جمهوری اسلامی ببینند ! به همین خاطر خرده گیری بی مورد و با مورد و حتی اینکه چرا از سوی یک روحانی این طرح مطرح می شود ؟ و شاید بگویند چرا الان بعد از سالها شما مطرح می کنید ؟ ولی من اعتقاد دارم حرف بسیار پخته ای است باید با تصویب مراجع قانونی و با ساز و کار قانونی نسبت به آن اقدام کرد.

قل الحق و لو کان مُرّاً ، حق بگویید هرچند تلخ باشد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
19 + 1 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.