تسلیت به مناسبت درگذشت نویسنده اندیشمند جرج جرداق

بسم‌الله الرحمن الرحیم
در‌گذشت «جرج جرداق» نویسنده اندیشمند و انسانی مسیحی جهان عرب موجب تأثر گردید. وی یکی از اندیشمندان مسیحی روزگار ما بود که در مدارِ جاذبه عدالت علوی، مجذوب و شیفته آن امام بزرگوار شد و با نگارش چندین جلد کتاب ارادت خود را به پیشوای پرهیزگاران و امام عدالت پیشه روزگاران نشان داد.

جرج جرداق همانند دیگر فرهیختگان شیفته عدالت علوی، همچون میخائیل نعیمه ، شبلی شمیل و سلیمان کتانی با آگاهی و دلدادگی به آن روح کلی عدالت عشق می‌ورزید و او را فریاد عدالت انسانی می‌نامید.

نمی‌توان از مرگ و فقدان جرج جرداق به راحتی عبورکرد، او که تمام عمر با تحقیق و پژوهش، خواندن و نوشتن زیست و آنچه از لابلای کتابها و اوراق تاریخ فرا گرفت، از نیم قرن پیش سخاوتمند و بی‌باک و بی‌توقع به عالم انسانی عرضه داشت تا یکی از پاسداران و رواج دهندگان چهره نورانی عدالت در قامت علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام باشد. همان علی که نسخه بی‌بدیل عدالت و انصاف در تاریخ بشری است و از اینکه مادر تاریخ از آوردن فرزندی همانند او عقیم است، سخت افسرده و غمگین ولی آرزومند زندگی کرد.

یاد این مرد بزرگ تاریخ و ادب و اندیشه برای همیشه در میان عدالت خواهان گرامی باد.

محی‌الدین بهرام محمدیان
آبان ماه 1393/مطابق با محرم 1436

کلیدواژه:

نظرات

جاذبه علی علیه السلام بدان اندازه است که مسیحی و هندو و غیر مسلمان را تا سر حد عشق شیفته ی خود می سازد و دافعه اش نیز به حدی است که قاسطین را در حد بغض ااو از خود می راند. چرا که علی فریاد عدالت انسانی " صوت العدالة الانسانیة" است. یاد مسیحی آزاده جرج جرداق گرامی باد

عجیب نیست که جرج جرداق شیفته و عاشق امام علی علیه السلام باشد ،در طول تاریخ امام علی علیه السلام دلهای پاک را مجذوب خود ساخته و جان های آماده را به تصرف عدالت و انصاف خود در آورده است. اندیشمند فرزانه جرج جرداق ، با فطرتی پاک و قلبی آماده و عاری از تعصب به سوی امام پرهیزگاران آمد و یافت آنچه را که جستجو میکرد.

سلام استاد گرامی ، حدود 10 روز است که با قلم مهربان و شیوا یتان برایمان مطلبی ننوشته اید ..منتظر دلنوشته های زیبای شما هستیم ...درپناه حق سلامت و مستدام باشید...

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.