تسلیت درگذشت رئیس العلماء کشمیر مولانا افتخار حسین أنصاری رحمة الله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت دانشمند گرانقدر و عالم عالی مقدار مرحوم مغفور جناب شیخ مولانا افتخار حسین انصاری، رئیس العلماء کشمیر و نماینده ی عالی شیعیان جامو و کشمیر در شب شهادت حضرت باقرالعلوم محمدبن علی بن الحسین علیهم السلام موجب تأثر و تأسف گردید.
فقدان این عالم خدوم و متعهد برای حوزه های علمیه، جهان اسلام به ویژه شیعیان جامو و کشمیرو شبه قاره ضایعه ای جبران ناپذیر است. این مرد بزرگ و عالم خدمتگزار علیرغم اینکه در دو سال اخیر با بیماری سختی دست و پنجه نرم می کرد ولی همانند چهل سال خدمت و فعالیت دینی و سیاسی و نمایندگی مراجع عظام شیعه اعلی الله کلمتهم، دست از فعالیت های مذهبی و تلاشهای روزمره خود برنداشت و درِ خانه ی خود را به روی مراجعه کنندگان باز گذاشت تا اینکه روز سه شنبه هشتم مهر ماه ١٣٩٣ در دهلی نو دعوت حق را اجابت کرد و به دیار باقی شتافت. امید آنکه در روضه ی رضوان الهی همنشینی اولیاء الهی و خاندان پاک پیامبر صلوات الله علیهم أجمعین باشد.
مولانا شیخ افتخار حسین أنصاری چندین بار مرگ را در نزدیکی خود دیده بود اما هربار به خواست خداوند از کمند ترور رسته بود تا با تأسیس انجمن شیعه ی کشمیر و سایر نهادهای اجتماعی مردمی مانند حسینیه ، مسجد ،درمانگاه و حوزه ی علمیه ی امام صادق علیه السلام خدمت خود را به پیروان ائمّه ی اهلِ بیت علیهم السلام دوام بخشد. او سخنوری توانمند بود که با سخنان پر حرارت خویش دلها را می ربود و در بسیج عمومی مسلمانان و شیعیان نقش مهم و بسزایی داشت و جای خالی به سختی قابل حبران است.
اینجانب به نوبه ی خود این مصیبت را به ساحت قدسی امام عصر ارواحنافداه ، مراجع عظام تقلید ، شیعیان معتقد و صبور شبه قاره ی هند به ویژه ایالت جامو و کشمیر و خانواده و فرزندان ایشان تسلیت می گویم. آرزومندم جریان خدمت به اسلام و ترویج احکام الهی و شریعت نبوی و مذهب حقه ی جعفری در این خاندان که از قرن پانزدهم میلادی تا به حال ادامه داشته،همچنان استمرار و دوام یابد. از درگاه خداوندی رحمت و غفران واسعه برای آن عالم خدوم و سیاستمدار مردم دار و صبر و اجر برای تمام مصیبت دیدگان مسألت می نمایم. انه مجیب الدعوات و غافر الذنب و الخطیئات.

تهران هشتم ذی الحجة١٤٣٥ محی الدین بهرام محمدیان

نظرات

خداوند علماء ربانی را غریق رحمت خود بگرداند و مرحوم شیخ افتخارحسین أنصاری را نیز رحمت کند ، پیامبر اسلام (ص) فرمودند : العلماء باقون مابقی الدهر- تا روزگار باقی است علماء نیز باقی اند.

در گذشت عالم دینی حجة الاسلام مولانا افتخار حسین انصاری را به جامعه اسلامی جامو و کشمیر و حوزه های علمیه تسلیت می گویم. از جناب استاد محمدیان درخواست می کنم از خاطرات ملاقات و مذاکرات با آن مرحوم مطالبی را ارائه دهند.

با سلام و احترام ، لطفا نظر بنده را نیز منتشر کنید.
من معتقدم باید طلبه ها و عالمان دینی بعد از آنکه سطوح مقدماتی و متوسط علوم دینی و حوزوی را خواندند و از استاد به صورت مرسوم بی نیاز شدند باید به مناطقی که نیاز تبلیغی وجود دارد ، هجرت کنند . به عنوان مثال جد همین مرحوم افتخار حسین پیش از پا نصد سال قبل از ایران به هند مهاجرتین کرد و به خدمات تبلیغی مشغول شد و همین باعث شد تعداد بسیار زیادی از مردم هند به تشیع بگروند و خود افتخار حسین که در نجف و قم درس و علوم حوزوی آموخت به هند و کشمیر برگشت و منشأ آثار خیر شد. بازگشت علماء از قم و نجف به شهرها و روستاها و توسعه مراکز حوزوی استانی باعث ترویج احکام وتبلیغ شریعت خواهد شد و نجف و قم برای تربیت مرجعیت آینده استعداد های برتر را تربیت خواهد کرد. انشاالله همیشه حوزه در تربیت علما ء ربانی محفوظ باشد.

اهتمام به امور مسلمین تکیف شرعی است و امروزه هیچ امری از مسلمانان به اندازه تبلیغ و ارشاد دینی مهم نیست.

Pages

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.