پا به پای رمضان/ضیافت الهی

بسم الله الرحمن الرحیم
هر روز و هر ساعت و هر لحظه ی ماه مبارک رمضان به همه ی مؤمنان متواضع و خاشع که از صلوة و صیام در عبودیت حق استعانت می جویند، مبارکباد.
رمضان استقامت و شکیبایی رابه همراه زلال عبادت و اطاعت در کام تشنگان روزه می ریزد و بر شاخسار وجودشان گل قرآن ونیایش شکوفه می زند تا إنسان رمضان دیده نمونه ی عینی إنسان إسلام باشد.
در نیمه ی ماه خورشیدی از آسمانها ولایت طلوع می کند که حسن افزای بزم رمضان است.امام حسن مجتبى علیه آلاف التحیة و الثناء مظهر زیبای بندگی در أوج صبر است که در روزگار طغیان زور و زر و تزویر با حصار صلح، حریم إیمان را از آلودگی و ویرانی صیانت نمود و استونه ی شکسته به ضربت ابن ملجم را به بردباری و شکیبایی ترمیم کرد و زخم فرق امامت عدل را به داروی مروت و جوانمردی التیام بخشید.
علی علیه السلام به سپیده دم لیلة القدر خویش برات " فزت و رب الکعبة " را دریافت کرد. اما أهل إیمان وتوحید تا لیله ی وصل او به سوگ هجران گریستند و می گریند تا به "انتظار الفرج " عیدیانه ی فطر بگیرند و فطرت خویش را به عرفان و حماسه ی علوی باز یابند.
بلبلان به فصل بهار بر شاخسار ترنم دارند و مؤمنان به هنگام رمضان بر دوحه ی رضوان تغنی قرآن. پسندیده آن است که به همراه ترتیل، تفسیر را و به هنگام قرائت ، تدبر را از یاد نبریم و برای أقامه ی نماز از پیش نیاز تمسک به کتاب الله مدد جوئیم که فرمود:" والذین یمسکون بالکتاب و أقاموا الصلوة انا لا نضیع اجر المصلحین /و آنان که به کتاب آسمانی چنگ می زنند و نماز بر پا می دارند، ما پاداش نکو کاران را تباه نمی گردانیم-أعراف ١٧٠" .اگر راه إصلاح نفس با روزه و نماز هموار است راه اصلاح جامعه را نیز با به صحنه کشیدن قرآن هموار سازیم.
نسل جوان و نوجوان ما در أیام رمضان به شوق و رغبت به مساجد روی می آورند.تلاش لازم است تا زیبایی کلام دین و قرآن را به زیبایی تمام در معرض دیدگان زیبا پسند آنان قرار دهیم و به نرمی و ملایمت سخن دین را در گوش جانشان نجوا کنیم تا خود به حلاوت مناجات با حق دست یابند.
رد وطرد کاری است آسان، اما قبول و جذب هنرمندی می خواهد.از جمله ی هنرها آن است که با زبان آنان به مقتضای نیازشان سخن گوییم.باز کلام خداست که می فرماید: " وما أرسلنا من رسول إلا بلسان قومه لیبین لهم .../ و هیچ پیامبری را جز به زبان قومش نفرستادیم تا پیامش را برای آنان به روشنی بیان کند.- إبراهیم ٢" و پیامبر او چه زیبا در ادای تکلیف إظهار می دارد که :" و نحن معاشر الأنبیاء نتکلم الناس بقدر عقولهم/ و ما پیامبران با مردم به اندازه ی ظرفیت اندیشه ی آنان سخن می گوییم ".
در راه دعوت به حق پایدار باشید.

کلیدواژه:

نظرات

من ازشاگردان شما هستم لطفا مباحث عرفانی که در کلاسهای ارشد داشتید در سایت نیز منتشر کنید با تشکر از استاد

مدیریت محترم سایت در نظر دارند در آینده فصل جدیدی تحت عنوان درسنامه را در وبگاه قرار دهند ، امیدوارم در صورت امکان با توجه به مخاطب عمومی این کار انجام شود.از توجه شما عزیزانم نیز سپاسگزارم.

استاد ارجمند چرا از نحوه برخورد با فرزندان نمی نویسید ما چطور باید با آنان رفتار کنیم تا علاقمند به معنویات و دین بشوند؟

سلام علیکم انشاالله در فرصت مقتضی در این زمینه مطالبی تقدیم خواهد شد ولی جنابعالی می توانید از کتابهای منتشر شده انجمن أولیاء و مربیان در این موضوع استفاده نمایید . موفق و سلامت باشید .

سلام علیکم ،نماز و روزه تان قبول درگاه حق تعالی
رمضان فرصت مناسبی برای حضور مردم به ویژه جوانان در مساجد و محافل دینی است . بهتر است برنامه های رمضان متناسب با نیازهای فکری و روحی جوانان طراحی شود و شبهات ذهنی و فکری و برخی علائق درونی آنها پاسخ داده شود.

نظر دهید

Plain text

 • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • No HTML tags allowed.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Lines and paragraphs break automatically.
6 + 9 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.

آمار بازدید

 • بازدید کل:5,120,461
 • بازدیدکنندگان:162,318
 • تعداد محتوا:1,941
 • آدرس شما :52.87.253.202
 • از تاریخ :1392,01,20
 • تعداد بازدید:
  • امروز :1,155
  • دیروز:2,614