رحلت حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی رییس محترم جامعه‌ی مدرسین حوزه ‌علمیه‌‌ی قم

بسم‌الله الرحمن‌ الرحیم
اذا مات الفقیه العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدّها شیئ
خبر ارتحال آیت‌‌الله مجاهد، فقیه مبارز حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه موجب تأثر و اندوه فراوان شد.

عموماً این مرد بزرگ را که از استوانه‌های فقاهت جواهری و آشنایان به مقتضیات زمان بود در تمام سنگرهای مسؤولیت، شخصیتی تکلیف مدار می‌شناختند که در ابلاغ رسالت الهی خویش به جز ادای وظیفه به چیزی نمی‌اندیشید و مصداق «لاتخف فی‌الله لومة لائم» بود.
از خاطرات دوره ‌ی نوجوانی و اوائل طلبگی خود جسارت و شجاعت حق گویی و حق خواهی ایشان را به یاد دارم که در دهه‌ی پنجاه با خواندن کتاب «گمشده‌ی شما» با آن آشنا شدم و همو انقلابی بودن خود را با نوشتن «امام حسین را بهتر بشناسیم!» به انقلابی نمایان نباخت و از تهدید باندهای تهدید آن روز نهراسید و در بیت مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی رحمةالله علیه نشان داد که فقاهت ، پاسدار حرمت و عصمت و علم وشؤون امام معصوم علیه السلام است، همچنانکه در دهه‌ی شصت نیز بی آنکه تردید و تذبذبی از خود نشان دهد مدافع اصل ولایت فقیه شد و در دهه‌ی هفتاد در امتداد همان مرام و بر همان مبنا شخص ولی فقیه را حمایت کرد. عجیب اینکه در این مدافعه و مقابله همیشه یک طرف قضییه چهره‌ی موجهی از حوزه علمیه قرار داشت.
شاید برای اینجانب آنچه در مکاتبات و ملاقات های که با ایشان داشتم هیچ چیزی به اندازه ‌ی اهتمام ایشان به صیانت و‌حراست از جایگاه ولایت فقیه نمود پیدا نکرد! هرچند توصیه ها و تذکرات ایشان همه از جنس تواصی به خیر و مرحمت بود.
خدمات ایشان در سنگرهای مختلف از عرصه‌ی قانونگزاری تا قضاوت و از مدرس و مدرسه تا جامعه‌ی مدرسین هیچ‌وقت فراموش نخواهد شد.
اینجانب این ثلمه‌ی بزرگ را به حوزه های علمیه ، به اساتید و مدرسین و مراجع عظام به ویژه حضور مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی تسلیت عرض می‌نمایم و همراه با صبر و شکیبایی سلامت و سربلندی بیت مکرم و آقازاده های ایشان را در دوام راه والدماجدشان مسألت می‌نمایم.
از درگاه حضرت ربوبی برای این فقیه فقید رحمت و غفران و مصاحبت با اولیاءالهی در اعلی علیین درخواست می‌کنیم. و رضوان من الله اکبر.
محی‌الدین محمدیان
رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت
۱۹ آذر ۱۳۹۹

نظرات

خداوند ایشان را رحمت کند مرد منظم و فقیه سرسخت در مبانی و نفوذ ناپذیر بود و به کسی باج نمیداد حتی به داماد و نزدیکانش

من صلابت ایشان را در سخنرانی مهدیه تهران دیدم هر چه اونروزها در سخنان ایشان اخلال کردند خم به ابرو نیاورد و به صحبت هایش ادامه داد و خدا رحمت کند امام را بعد از ان سخنرانی و اهانتها ایشان را به عضویت شورای نگهبان منصوب کرد تا معلوم شود اخلال گرها چقدر بازیخورده بودند

خدا رحمتش کند و بیامرزد هرچند من به خاطر تفکر سیاسی ایشان موافقش نبودم‌ ولی حقا فدایی انقلاب و امام بود و به خاطر انقلاب با خیلی ها در افتاد و از آبرو و شأن و جایگاه خودش نترسید.

ایشون را از بچگی می‌شناختم همسایه بودیم ،ایشون وقتی به قم برگشتند برای راحتی امام خونه‌شون را تخلیه کردند و در اختیار امام قرار دادند و خودشون مستأجر شدند. خدا رحمتشون کند برخلاف تصویر سازی بعضی ها با در و همسایه و خانواده و بچه های فامیل و همسایه بسیار خوش قلب و مهربون بودند.

الان جای خالیش در شورای نگهبان معلوم میشه، با هوشتر از این بود که قاف بیجاربدهد.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.