گرامی داشت روز معلم

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
امسال به سبب شیوع بیماری کرونا از شور و هلهله‌ی دانش‌آموزان برای تجلیل از معلمان در کلاس و مدرسه خبری نیست. اما این حسرت و محرومیت از سپاس حضوری از معلمان مانع این نیست که ما دانش آموختگان از خرمن علم و ادب آموزگاران و معلمان و مربیان، به یاد مدرسه قلبمان نتپد و گرمای نگاه و دست پر مهر معلم را آرزو نکنیم.
اردیبهشت با عطر معلم و شهادت شمیم بهشت را در فضای کشور می‌پراکند و همگان را به تکریم از مقام معلم وا‌ می‌دارد و صد البته عرق شرم را نیز بر پیشانی می‌نشاند که ما و جامعه‌ی ما، نظام اداری و دیوانسالاری حکومتی هنوز هم که هنوز است نتوانسته بر وعده های خود به معلمان جامه‌ی تحقق بپوشاند.
معلم باید قدر ببیند و در صدر نشیند ولی دست روزگار معیشت معلم را در گرو گرفته تا منزلت او را نشانه رود. برخی در این سالها به جای آزاد سازی استعداد معلمان برای بهسازی وضعیت اجتماعی، رفاهی و حرفه ای خود، با وعده درمانی به ویژه در روزهای نزدیک به هفته‌ی معلم سعی می‌کنند با امید کاذب بی تدبیری و ناتوانی خود را بپوشانند. در حالی که امید آفرینی کاذب بعد از چند بار تکرار تبدیل به بدگمانی و بی‌اعتمادی می‌شود. امروز مسائلی همچون مشارکت اثر بخش معلمان در نظام اداری و مالی، برنامه ریزی آموزش، آموزشهای حرفه‌ای معلمان، سنجش توانمندی، نظارت و ارزشیابی مهارتی و شغلی، نظام رتبه بندی و بهبود رفاه آنان با کمترین تکانه به پیش رفته است. با آنکه بسیاری برای بهره گیری از ظرفیت و انباشته‌ی معلمان برای دستیابی به این اهداف، تشکیل یک نهاد مدنی حرفه‌ای غیر سیاسی و غیراقتصادی به عنوان سازمان نظام معلمی را پیشنهاد و بر آن تأکید می‌ورزند اما سامانه‌ی بسته و متمرکز ستادی وزارت آموزش و پرورش از خوف از دست دادن فرمان ماشین صدور بخشنامه و شیوه نامه های کم‌اثر و گاهی بی‌اثر خود از آن طفره می‌رود و برخی نیز گمان می‌کنند سپردن کار مدرسه و معلم به خود آنان قدم برداشتن در مسیر خلاف حاکمیتی انگاشتن تعلیم و تربیت است. البته این فوبیا گریبانگیر بسیاری از مدیرانی است که در عرصه‌ی تعامل و گفت و گوی چند جانبه چنته‌‌ای خالی دارند و از تضارب آراء و تبادل اندیشه بی مغز بودن پوست صاحب عنوان‌ها هویدا می‌شود.
اینجانب ضمن تبریک روز معلم اولاً به ساحت آموزگاران و معلمان خویش که از آنها آموخته‌ام و هرچه دارم نمی است از یم پر لطافت و آکنده از گوهر وجود آنان و ثانیاً ادای احترام به تمام معلمان و همکارانی است که نزدیک به چهاردهه به همراهی آنان افتخار کرده‌ام، یقین دارم فردای روشن ایران اسلامی با دست معلمان رقم می‌خورد و نقشه‌ی تمدن نوین اسلامی در آموزش و پرورش ترسیم می‌شود.
ضمن تجلیل مجدد از معلمان و آرزوی سلامت و سربلندی در این روزهای سخت، یاد ونام شهید مطهری و همه‌ی معلمان شهید و همچنین بزرگداشت معلمان عزیزی که در این روزها به خاطر ابتلاء به بیماری کرونا و یا دراه خدمت به عالم علوی پر گشوده‌اند، به بازماندگانشان صبر و اجر و به روح بلند آنان رحمت و غفران آرزو می‌کنم و اما توصیه‌ی اینجانب به دولتمردان اعم از قوه مجریه و مقننه، اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی آموزش وپرورش و همه‌ی خانواده های ایرانی این است تا دیر نشده معلم و مدرسه را دریابید و حتم بدانید که بسیار زود دیر می‌شود.
انه ولی التوفیق
محی‌الدین بهرام محمدیان
رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت

نظرات

استاد بزرگوارم
با سلام روز معلم را به شما استاد فرهیخته و ارجمند تبریک عرض نموده و امیدوارم همیشه شاد، سلامت و پایدار باشید.
با احترام
محمدحسین رضائی مقدم

جناب دکتر رضایی مقدم
سلام علیکم صمیمانه از شما ممنون و متشکرم ، به بودنتان افتخار می‌کنم. ان‌شاءالله همیشه سلامت و سربلند در خدمت ملک و ملت باشید.
علاقمند شما محمدیان

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
2 + 13 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.