عید مبعث عید معلمان

بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: انّما بعثت معلماً، خداوند مرا معلم برانگیخته است.
بیست و هفتم ماه رجب سال‌روز بعثت نبوی است. حادثه‌ای عظیم در تاریخ بشری که نقطه‌ی عطف برای زندگی و مدنیت انسانی محسوب می‌شود.

پیام آوری مأموریت یافت تا انسان را از لبه‌ی پرتگاه تفرقه و دشمنی و آتش نجات دهد و او رابه میانه‌ی همدلی و صلح و آرامش فرا‌خواند.
پیام اوری که کتاب و قلم، خواندن و نوشتن، فرهنگ و تمدن، پاکی و پاکیزگی سرلوحه‌ی دعوتش شد و از جهالت و ضلالت، سحر و جادو، شرک و کفر، بت و بتکده و شقاوت و عداوت زینهار داد.
او دعوتش را با معلمی آغاز کرد و آن را گفت که پیش از همه خود انجام داد. معلمی از جنس مردم و در میان مردم که خوبی ها را برای مردم می‌خواست و ر میانه‌ی انان تفاوتی قائل نبود و همه را چون دندانه یک شانه برابر می‌شناخت. او برای ابوجهل همان را میخواند که برای ابوذر می گفت! ولی یکی گوش باز کرد و شنید و به کاربست و دیگری به لجاجت نشنید و دشنام داد و دشمنی کرد.
باران که در لطافت طبعش خلاف نیست
در باغ لاله روید و در شوره زار خس
او معلمی دلسوز بود که برهدایت مردمان حریص و از درد و رنج آنان اندوهناک می‌شد به نرمی فرا می‌خواند تا خارجهل را از جانشان بیرون کشد و به لطف هدایت مرهم نهد.
همان پیامبری که امروز در دوره‌‌ی تفاخر اطلاعاتی آخرالزمانی، آموزه های بسیطش دریافتهای عمیق سازمان بهداشت جهانی می‌شود که دستهایتان را بشویید، مسواک بزنید و از شانه وحوله و دستمال مشترک استفاده نکنید و آرامش خود را حفظ کنید تا از ابتلاء به بیماری ویروس قرن در امان باشید.
اما این پیام ها را نشنیدیم و نشنیدند، شنیدیم و بکار نبستیم. گفتیم و عمل نکردیم که:
النظافة من الایمان
فاغسلوا ایدیکم قبل الطعام و بعده
ثلاثةلیس فیها اشتراک * المشط و المنشفة و السواک
و...... امروز باید آموزه های این معلم بزرگ را باید در تجربه ‌ی دیگران آموخت.
عید مبعث عید معلمان است، پیش از همه و بیش از دیگران این روز را به معلمان کشورم که صمیمانه در راه جهل ستیزی و علم آموزی و فرهنگ سازی و تمدن آفرینی گام برمی‌دارند تبریک و تهنیت می گویم و آرزو می‌کنم که بهار امسال طلیعه‌ی نوروز واقعی باشد که تمدن انسانی بر پایه‌ی عقل و دین تعالی یابد. این مسیر شکوفایی فطرت به ودیعت نهاده در انسان است که سعادتش استوار بر عنصر عقل و ایمان با خروجی های علم و عمل و اخلاق توسعه می‌یابد.
معلمان، مربیان عیدتان مبارک باد.
محی الدین محمدیان
مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
3 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.