سالگرد مرحوم حجة الاسلام والمسلمین استاد عقیقی بخشایشی

بسم الله الرحمن الرحیم
امروز مطلع شدم مراسم سالگرد مرحوم مغفور حجة الاسلام والمسلمین آقای شیخ عبدالرحیم عقیقی بخشایشی رحمه الله علیه در حسینیه ی صفائیه ی قم برگزار می شود.
استاد مرحوم آقای بخشایشی را از سالیان پیش از انقلاب بواسطه ی مجله ی مکتب اسلام و برخی از نوشته هایش همانند دشمنان بشر می شناختم . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران این آشنایی بیشتر شد و به سبب همسایگی با داماد ایشان جناب آقای خوشبختی، انس و مؤانست افزون گردید. بعدها متوجه شدم جناب ایشان مشغول نوشتن کتاب شریف مفسران شیعه است. پیش از آن من نیز پایان نامه دوره ی کارشناسی ارشد خود را تحت عنوان مفسران شیعه با راهنمایی مرحوم دکتر امیر محمود انوار به پایان رسانده بودم . همین امر سبب شد پایان نامه را در اختیار ایشان بگذارم تا هرآنچه لازم می بینند، بهره برداری کنند. کتاب ایشان در طول چند سالی که زحمت تحقیق و مطالعه را برخود هموار کردند، خوب و زیبا از کار درآمد. اساتید بزرگواری بر آن تقریظ و مقدمه نوشتند و آن را ستودند. انصافا کار خوبی شد و برخی از کاستیها نیز در چاپ مجدد برطرف گردید.
استاد بخشایشى در نیم قرن تلاش ومجاهدت علمی بیش از پنجاه عنوان کتاب در یکصد و پنجاه مجلد تقدیم جامعه ی فرهنگی و حوزه های علمی نمود. برخی از آثار ایشان تصحیح و باز آفرینی و باز نشر تراث علمی اسلامی و شیعی و برخی ترجمه و بعضی از آنها تالیف است. ایشان در این اواخر با تالیف کتابهایی در موضوع رجال و شرح حال بزرگان ، مانند فقهای نامدار شیعه، یکصد سال مبارزه ی روحانیت و مفاخر آذربایجان نسبت به آنان ادای دین نمود.
آقای عقیقی مصداقی از یک روحانی در خدمت مردم بود که در بسیاری از کارهای عام المنفعه در کنار آنان بود . با مشارکت در جاده سازی ،پل سازی ، مسجد سازی، آب رسانی ...تلاشهای مردمی را سامان می بخشید.
از درگاه خداوندی علو درجه و رحمت وغفران بی منتهایش را بر آن فقید سعید مسالت می نمایم.
پانزدهم فروردین ١٣٩٢
محی الدین بهرام محمدیان

 

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
4 + 7 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.