محکومیت جنایت انفجار در مسجد جامع فاطمیه‌ قندهار

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله الحکیم: و من یقتل مؤمنا‌ً متعمّداً فجزاؤه جهنم خالداً و غضِب‌الله علیه و لعنهُ و اَعَدَّ لهاذاباً عظیماً
افغانستان امروز میدان زور آزمایی استکبار و وابستگان متحجّر آن با اراده‌، آزادی و استقلال یک ملت است که می‌خواهد بدون دخالت بیگانه متکی بر ایمان و فرهنگ‌ و باور و هویت خود زندگی کند.

این میدان، صحنه‌ی آزمایش همه‌ی مدعیان انسان دوستی، احترام به کرامت انسان و حقوق ملتهاست.
امروز دامنه‌ی قتل و جنایت به دست کسانی گسترده می‌شود که ایمان خود را در ترازوی پول و تعصب جاهلانه در قبال خونریزی از بی‌گناهان، تقدیم شیطان و شهوت و شیوخ نفتی می‌کنند.
امروز مردم بی‌گناه افغانستان عموماً و شیعیان خصوصاً تازیانه‌ی باور خود را بر تن استقلال و کرامتش احساس می‌کند. آنهایی که می‌خواهند شیعه، در معرکه بازار امریکا و داعش و پاکستان و طالبان در جانب یکی از اطراف باطل بیایستد و بر آتش کشتار بدمد و یا قربانی بدهد تا آنان خوان غنایم خود را راحت‌تر ببلعند.
آنچه در مسجد فاطمیه‌ی قندهار اتفاق افتاد یک جنایت هولناک و یک اقدام ضدبشری به معنای گسترده‌ی آن است. ما این جنایت وحشیانه را به شدت محکوم می‌کنیم.
یقیناً علمای اهل تشیع و شیعیان افغانستان با اتخاذ سیاست بی طرفی فعال برای فرو نشاندن شعله‌های خصومت و برادر کشی تلاش می‌کنند.
از کسانی که قدرت را درمیدان سیاست و اداره‌ی کشور به دست گرفته‌اند انتظار می‌رود به مس‌ؤولیت و وظایف خود واقف باشندو بدانند که لازمه‌ی پایداری در قدرت سیاسی و اداری، ایجاد امنیت برای تمام آحاد ملت افغانستان و پیروان تمام مذاهب است.
قطعاً مبارزان و مجاهدان شیعه و غیرت و قدرت دفاع از خود و نوامیس و مقدسات خود را دارند ولی در این شرایط دوست نمی‌دارند افغانستان بیش از این مصاف قدرت نمایی بیگانکان و میدان درگیری اهل قبله باشد.
با این اوصاف بر همه‌ی مسلمانان و دولتهای اسلامی به ویژه علمای مذاهب واجب است ضمن محکوم کردن این جنایات نسبت به احتراز از این قتل و کشتارها به مسؤولیت شرعی و دینی خود عمل نمایند و حکمرانان جدید افغان با پذیرش مسؤولیت خود در قبال شهروندان افغانستانی در تأمین امنییت و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه و مقابله با جنایتکاران اقدام عاجل بعمل آورند. همچنانکه دولتهای دیگر و سازمانهای بین‌المللی علاوه بر محکومیت و از تأمین سلاح‌و‌پشتیبانی از گروه های تروریستی جلوگیری نمایند.
اینجانب ضمن آرزوی صلح و ارامش برای ملت افغانستان ، شفای عاجل مجروحان و آسیب دیدگان برای شهدای این فاجعه رحمت و غفران و برای بازماندگان و عموم شبعیان صبر و شکیبایی مسألت می نمایم.
محی‌الدین محمدیان
رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت
۲۴مهر ماه ۱۴۰۰

نظرات

از اهتمام و توجه عالیه‌ی شما به موضوعات افغانستان بسیار منت گذاری و تشکرات داریم.

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
1 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.