پا به پای رمضان /بایسته ها و شایسته های این ماه

بسم الله الرحمن الرحیم
ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الهی است، ماه قرآن و قرائت است، ماه روزه و نماز است، ماه وعظ و خطابه، ماه اجتماع و گردهمایی مؤمنانه در خانه ی خدا،ماه افطاری و سحری، بالاخره ماه، ماه خداست.
برای ضیافت رفتن آمادگی لازم است،باید تن پوش و جامه ی خود را پاک کنیم وسر و صورت را باید صفایی دهیم، بر تن و اندام عطر بپاشیم. این رسم ضیافت دنیایی است، آیا برای ضیافت الهی آمادگی لازم نیست؟! دلها باید صفایی گیرند، جانها باید پاکیزه گردند و عطربندگی باید به مشام برسد.رجب و شعبان فرصت همین آماده شدن ها بود.
بهار قرآن، شکوفه ی تلاوت و قرائت را در فضای معنوی رمضان می پراکند اما در قرائتی که تدبر نباشد، قاری را سود نمی دهد.تدبر و اندیشه ای که با عمل قرین نشود، فایده ای نمی بخشد. قرائت را تدبر لازم است و قرآن را ولایت. لازم است با قرائت ولایت در قرآن تدبر و تعقل کنیم و زندگی خود را بر عقلانیت مبتنی بر وحی بسازیم.
روزه و نماز در عرصه ی خطر و مشکل مایه ی استقامت و پایداری است.استعانت از صبر و صلوة سرمایه ی انسان های خاشع در میدان زندگی است و زداینده ی حزن و اندوه در بن بست های زمان ومکان. روزه درس مکتب رمضان است که خیر و پاکی را به شاگردانش أرزانی می دارد تا در معراج لیلة القدر با فرشتگان همراه شوند.
مسجد محل اجتماع دل های پاک رمضانیان است،وعظ و خطابه ای که از دل برآید لاجرم بر دل خواهد نشست. مبلغان و گویندگان را فرض است که دل های أهل إیمان را به تقوای رمضانی رهنمون شوند و وفاق واتحاد و همدلی را در بین آنها مستحکم سازند. هر آنچه موجب دلسردی، تشتت و تشویش خاطره ها شود، سزاوار مسجد و منبر نیست، پیام منبر و خطابه "واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا" است.
مطالعه، تحقیق و نیازسنجی و توجه به ضرورت های زمان، ما را کمک خواهد کرد تا پیام های قرآن و اسلام و ائمه ی علیهم السلام را به تناسب در اختیار نسل جوان بگذاریم.
اگر نسل جوان را پابه پای خود به پرواز در نیاوریم و با آنها همراه نگردیم، در جای دیگر دام و دانه زیاد فراهم شده است.
مدتی طولانی است برای جوانان می گوییم ،بهتر است مجالی فراهم آوریم تا نوبتی نیز از آنان بشنویم. سفره ی افطاری را با حضور جوان ترها رونق باشیم. چرا که عن قریبا سحر از آن آنان است. ماه خدا، ماه میهمانی همه ی ماست، همه با هم به سوی خدا برویم.

 

کلیدواژه:

نظرات

پیشنهاد می کنم روحانیون و خطباء محترم با ملاحظه نیاز های نسل جوان ، بحثهای قرآنی را انتخاب کنند و أخلاق در قران را ارائه نمایند.

آیا بهتر نیست تفسیر قران و نهج البلاغه در ماه رمضان بیشتر مورد توجه باشد؟

فکر می کنم این نوشتن ها کفایت نمی کند ، مگر چند نفر سایت شما را می بیند.

استاد محمدیان لطفا درباره چگونگی ایجاد ارتباط با جوانان راهنمایی کنید.

چرا درباره ی شب قدر مطلب جدید و تازه منتشر نمی کنید ؟ حداقل سخنرانی و مراسم أحیاء شب نوزدهم رمضان استاد محمدیان را روی سایت بارگذاری میکردید ویا از برگزاری مراسم احیاء در مسجد نور اطلاع رسانی کنید. با تشکر

نظر دهید

Plain text

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
10 + 0 =
حاصل جمع بالا را وارد کنید.